MediaViaplayZapowiedzi TV

Jak ‘Święty Mikołaj’ stał się mordercą? Dokument ‘Santa Claus The Serial Killer’ na Viaplay

Dzielnica ‘The Village’ w Toronto to enklawa społeczności LGBT+, miejsce pełne tętniących życiem kawiarni i klubów. Jednak w 2010 roku zaczęło dochodzić tam do zagadkowych zaginięć mężczyzn identyfikujących się jako homoseksualiści i biseksualiści. Nikt nie spodziewał się, że makabrycznych zbrodni dokonał nie kto inny, jak Bruce McArthur pracujący jako ogrodnik, oraz dorywczo jako… Święty Mikołaj w centrum handlowym. Serial dokumentalny ‘Santa Claus The Serial Killer’, w którym zbrodnie mężczyzny są rozkładane na czynniki pierwsze, będzie dostępny wyłącznie na platformie Viaplay już od 22 grudnia!

 

Nie taki święty…

Thomas Donald Bruce McArthur pochodził z pobożnej rodziny, w dzieciństwie udzielał się również w przykościelnym chórze. Duży wpływ na jego późniejsze poczynania miał surowy ojciec, który drwił z chłopca, a nawet wyzywał go od homoseksualistów, co mogło wpłynąć na problemy Bruce’a z samoakceptacją. W dorosłym życiu podejmował się różnych prac, miał żonę i dzieci. Był bardzo aktywnym członkiem społeczności kościelnej. Jednak w wyniku serii nieprzychylnych zdarzeń w 1997 roku para zdecydowała się na rozstanie, a McArthur zamieszkał w Toronto. Nikt nie zdawał sobie sprawy, że za ciepłym wizerunkiem mężczyzny w średnim wieku może kryć się mistrz manipulacji i seryjny morderca, który przez niemal dekadę uwodził i mordował mężczyzn.

Profile ofiar

McArthur miał jasne kryteria doboru swoich ofiar – preferował głównie imigrantów o azjatyckiej lub bliskowschodniej urodzie. Większość z nich ukrywała swoje preferencje seksualne przed rodzinami i przyjaciółmi, w związku z tym nikt nie wiedział, gdzie tak naprawdę spędzają wieczory, oraz z kim byli umówieni. Poszukiwania romansu w ‘The Village’ doprowadziły w ciągu siedmiu lat do śmierci co najmniej ośmiu mężczyzn. Przez długi czas zabójca był nieuchwytny, jednak, gdy dwa dni po hucznym marszu ‘Toronto Pride’ w 2017 roku po raz pierwszy zdecydował się na nieco inny profil ofiary – zaczął zostawiać pierwsze ślady. Tym razem padło na zdeklarowanego homoseksualistę, który nie musiał się przed nikim ukrywać. Jednak informacje na temat mordercy nadal nie były wystarczające, nie było też wiadomo co robił z ciałami zaginionych.

Śledztwo

W 2012 roku uruchomiono grupę zadaniową, zwaną ‘Project Houston’, która zajmowała się zaginięciem jednej z ofiar. Morderca był nawet w tej sprawie przesłuchiwany, jednak nie znaleziono żadnych dowodów łączących tajemnicze zaginięcia i MacArthura. Ta sprawa pokazuje jak uprzedzenia kulturowe i liczne uchybienia mogą wpłynąć na powodzenie śledztwa. Jednak po wspomnianym marszu i zaginięciu białego, zadeklarowanego homoseksualisty sprawa weszła na nowy tor. Właśnie wtedy utworzono grupę śledczą ‘Project Prism’. Zadbano również o bezpieczeństwo osób korzystających z aplikacji randkowych, które mogły od tego momentu udostępniać informacje organom ścigania. Wymagało to oczywiście zgody użytkowników. Uruchomiono również specjalną infolinię.

Zbrodnia i kara

W styczniu 2019 roku McArthur przyznał się do ośmiu morderstw. Został skazany na dożywocie bez możliwości zwolnienia warunkowego przez co najmniej 25 lat. Nie zdradził jednak co zmotywowało go do popełnienia tych zbrodni i co sprawiło, że stał się mordercą w tak późnym wieku. W serialu dokumentalnym ‘Santa Claus The Serial Killer’ brytyjski dziennikarz Mobeen Azhar przyjeżdża do Kanady by dowiedzieć się jak ‘Święty Mikołaj’ został zabójcą. Widzowie poznają ponure rytuały McArthura oraz dowiedzą się, dlaczego sprawa była swojego czasu wiązana z aktami kanibalizmu. W dokumencie znajdują się również rozmowy ze świadkami, a także detektywem prowadzącym dochodzenie w sprawie tajemniczych zaginięć.

Trzyodcinkowy serial dokumentalny ‘Santa Claus The Serial Killer’ będzie dostępny od 22 grudnia wyłącznie za pośrednictwem platformy streamingowej Viaplay

Foto: Viaplay Group

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *