Trwają przygotowania do III edycji Festiwalu Kultury Narodowej „Pamięć i Tożsamość”
Starannie wyselekcjonowane wyprodukowane i koprodukowane przez Telewizję Polską produkcje o polskiej kulturze i historii zostaną zaprezentowane w ramach III edycji Festiwalu Kultury Narodowej „Pamięć i Tożsamość”, który potrwa od 22 lutego do 1 marca br. W bogatej ofercie festiwalowej znajdują się m.in. film „Filip” w reżyserii Michała Kwiecińskiego – prapremiera, „Marzec’68” w reżyserii Krzysztofa Langa, a także premiera zwycięzcy ubiegłorocznego Pitchingu FKN – filmu dokumentalnego „Klątwa góry. Śladami pierwszych zdobywców” w reżyserii Dariusza Załuskiego i Oswalda Rodrigo Pereiry.
Cieszę się, że już po raz trzeci Telewizja Polska będzie miała możliwość zaprezentowania szerokiej publiczności tak bogatej i jakościowej oferty o polskiej kulturze i historii. W tegorocznej edycji nie zabraknie nagradzanych na festiwalach fabuł, popularnych seriali, dokumentów i spektakli. Pokażemy niemal 130 produkcji i ponad 300 godzin materiałów wideo. Bogactwo gatunkowe i różnorodność wpisały się już w charakter tego wydarzenia. Każdy znajdzie coś dla siebie, również dzieci. Będzie to także kolejna okazja, by zjednoczyć widzów wokół wspólnej i bardzo aktualnej dziś idei pielęgnowania tożsamości narodowej Polaków. A mamy wiele sygnałów, że zainteresowanie festiwalem stale rośnie. W tym roku wpłynęło prawie dwukrotnie więcej zgłoszeń do konkursu na projekt filmu dokumentalnego o tematyce tożsamościowej. To dobry znak, dlatego przygotowania do tegorocznej edycji idą pełną parą – powiedziała Aneta Woźniak, dyrektor Festiwalu Kultury Narodowej „Pamięć i Tożsamość”.
Festiwal Kultury Narodowej „Pamięć i Tożsamość” jest inicjatywą Telewizji Polskiej. Głównym założeniem tego wydarzenia jest upowszechnianie treści o tematyce tożsamościowej, upamiętnieniu historii naszego kraju i dokonań wybitnych Polaków. Jego nazwa została zaczerpnięta z tytułu ostatniej książki – wywiadu św. Jana Pawła II, której tematem jest człowiek – świadek wydarzeń XX wieku, poszukujący tożsamości i znaczenia słów – „Ojczyzna”, „Naród”, „Europa”.
Festiwal odbywa się na stronie www.fkn.tvp.pl, na której BEZPŁATNIE, również poza Polską, można oglądać prezentowane w tej edycji produkcje. Wzorem lat ubiegłych wydarzenie uświetnią znane i cenione postaci świata kultury, których codziennie będziemy gościć w studiu festiwalowym, a rozmowy z nimi będzie można śledzić na stronie festiwalu. Wydarzenie transmitowane będzie także na antenach Telewizji Polskiej. TVP Historia i TVP Historia 2 zaproszą codziennie o godz. 20:00 do studia festiwalowego, relacje z festiwalu będą prezentowane również w TVP1 i TVP Info.
W ramach festiwalu odbędzie się Pitching, podczas którego komisja wyłoni zwycięzcę konkursu na projekt filmu dokumentalnego. Nagrodą jest zrealizowanie zwycięskiego projektu przez Telewizję Polską, będącą jednym z kluczowych producentów i koproducentów filmów dokumentalnych w Europie.
W weekend 24 – 26 lutego, w warszawskim kinie Iluzjon odbędą się bezpłatne otwarte pokazy wybranych produkcji prezentowanych w ramach festiwalu. W repertuarze znajdują się najnowsze filmy, seriale i dokumenty poświęcone polskiej kulturze i historii, które upamiętniają dzieje naszego kraju i dokonania wybitnych Polaków. Na dużym ekranie będzie można zobaczyć przedpremierowo film „Filip” (reż. Michał Kwieciński), a także produkcje: „Marzec’68” (reż. Krzysztof Lang), „Sonata” (reż. Bartosz Blaschke), „Prorok” (reż. Michał Kondrat), „Orlęta. Grodno’39” (reż. Krzysztof Łukaszewicz) i „Orzeł. Ostatni patrol” (reż. Jacek Bławut). Niewątpliwą atrakcją będą spotkania z twórcami filmów „Filip”, „Marzec’68” oraz „Sonata”.
Podczas pokazów kinowych również najmłodszych widzów czekają atrakcje. W programie niedzielnego poranka z TVP ABC zaplanowano pokaz spektaklu „Misja Lolka Skarpetczaka” i programu „Figu Migu na planecie Czochras” oraz spotkanie z bohaterami, zabawy, konkursy i niespodzianki.
Program pokazów w kinie Iluzjon
Festiwal zakończy się 1 marca uroczystą Galą, na której wręczone zostaną najlepszym twórcom statuetki Złotych i Platynowych Ryngrafów. Również tego dnia poznamy zwycięzcę konkursu na najlepszy projekt filmu dokumentalnego.
Aktualne informacje są publikowane są na stronie festiwalu, profilach fb FKN i „TVP włącz się” oraz IG festiwalu.
Fot. materiały promocyjne TVP