Wiosna 2023 w TVP Historia
Po piaskarzach, zbieraczach pijawek, kataryniarzach czy nosiwodach nie pozostało wiele. W zapomnienie odeszli praczka, świniopas, śledziarz, handlarz skupujący starzyznę i kurze łapki, czy wędrowny ostrzyciel noży, choć tego ostatniego widziano jeszcze na warszawskich podwórkach na początku lat 90.
ZAGINIONE? OCALONE? HISTORIE ZAWODÓW RÓŻNYCH
emisja od 5 marca
niedziela, godz. 13:20
Po piaskarzach, zbieraczach pijawek, kataryniarzach czy nosiwodach nie pozostało wiele. W zapomnienie odeszli praczka, świniopas, śledziarz, handlarz skupujący starzyznę i kurze łapki, czy wędrowny ostrzyciel noży, choć tego ostatniego widziano jeszcze na warszawskich podwórkach na początku lat 90. W programie „Zaginione? Ocalone? Historie zawodów różnych” odwiedzimy świat zawodów, które wraz z rozwojem technologii tracą lub całkowicie straciły na znaczeniu.
Tymczasem, zawody te są świadectwem rozwoju cywilizacji, ale też ważną częścią naszego dziedzictwa narodowego. Ręcznie wytwarzane przedmioty codziennego użytku wymagały wiedzy, doświadczenia i umiejętności, o które dziś trudno. W programie te właśnie umiejętności zaprezentują nami rzemieślnicy, nadal trudniący się ginącymi profesjami. Program ma charakter edukacyjno-dokumentalny, prowadzi go Andrzej Karczmarczyk.
GIGANCI HISTORII
nowe odcinki od 18 marca
sobota, godz. 19:00
„Giganci Historii” to oryginalny i nagradzany na międzynarodowych konkursach teleturniej Telewizji Polskiej. W każdym odcinku rywalizuje pięciu graczy, którzy odpowiadają na pytania przygotowane przez ekspertów, dziennikarzy oraz konkurentów. Zawodnicy mierzą się ze sobą w trzech emocjonujących rundach: „Kto pierwszy, ten lepszy”, „Bitwa o punkty” oraz „Szach mat”. Do wielkiego finału przechodzą trzy osoby, które zgromadziły największą liczbę punktów.
W ostatniej rundzie zawodnicy odpowiadają na jedno wybrane pytanie ekspertów spośród pytań za 30, 60 i 100 punktów. Oprócz wiedzy liczy się również strategia. Na zwycięzcę czeka zaszczytne miejsce na tronie Giganta Historii oraz nagroda w wysokości 20 tys. złotych.
Wiosną uczestnicy programu zmierzą się z tematami: Zamek Królewski w Warszawie, Kongres wiedeński, Potop szwedzki, Powstanie Stanów Zjednoczonych Ameryki, Polscy medaliści olimpijscy, Polskie konstytucje, Wojciech Korfanty, Bitwa o Monte Cassino oraz Najsłynniejsze bitwy morskie XX w. Gospodarzami teleturnieju są Przemysław Babiarz i Maciej Kurzajewski.