Badanie HONOR 90 – ponad połowa Polaków korzysta ze smartfona na chwilę przed zaśnięciem
55% Polaków korzysta ze smartfona na 30 minut przed zaśnięciem, a w grupie wiekowej 25-34 lat odsetek ten wynosi blisko 77%, wynika z „Badania HONOR 90. Co Polacy wiedzą o ochronie oczu podczas korzystania ze smartfona?”. Jednocześnie blisko połowa ankietowanych nie zdaje sobie sprawy, jak może wpływać to na jakość ich snu. Badanie zostało zrealizowane na reprezentatywnej grupie Polaków z okazji premiery smartfonów HONOR 90 oraz HONOR 90 Lite w Polsce.
Im młodsi jesteśmy, tym więcej czasu spędzamy przed ekranem smartfona
W ramach badania ankietowani odpowiedzieli na pytania związane z tym, ile czasu średnio spędzają dziennie przed ekranem smartfona, a także jaki jest ich stan wiedzy na temat ochrony oczu w trakcie korzystania z urządzeń mobilnych. ¼ Polaków korzysta ze smartfonów średnio od 1 do 2 godzin dziennie, co jest najpopularniejszą odpowiedzią. Używanie urządzeń mobilnych powyżej 4 godzin każdego dnia w grupie ogólnej wskazało 16% badanych, jednak w grupie wiekowej 18-24 lata, najwyższą wartość wybrało ponad 41% ankietowanych.
„Wyniki badania obrazują, jak ważną częścią naszego życia są smartfony” – powiedziała Dorota N. Haller, Marketing, Communications & PR Director, HONOR. „Szczególnie dla młodych ludzi, w wieku 18-24 lat, którzy spędzają przed ekranem wiele godzin. Jednak bez względu na wiek, każdy z nas powinien zatroszczyć się o oczy, wybierając urządzenie, realnie dbające o nasz wzrok, tak jak najnowszy smartfon HONOR 90″ – dodała Dorota N. Haller.
Zasypiamy ze smartfonem w ręku
Aż 55% badanych wskazało, że korzysta ze smartfona na minimum 30 minut przed zaśnięciem, zwiększając swoją ekspozycję na światło niebieskie. Z kolei w grupie wiekowej 25-34 lat odsetek ten wynosi blisko 77%. Zdrowe nawyki można zaobserwować wśród osób powyżej 55. roku życia, gdzie ponad 65% deklaruje, że odkłada urządzenie mobilne na więcej niż 30 minut przed zaśnięciem.
„Światło niebieskie występuje naturalnie w świetle widzialnym, ale również emitowane jest przez ekrany i światło ledowe. Światło niebieskie, emitowane też przez ekrany smartfonów, reguluje nasz cykl dobowy i odpowiada za pobudzenie organizmu do działania. Jednak występujące w nadmiarze zwłaszcza w porze wieczornej będzie prowadziło do obniżenia jakości snu, poprzez blokowanie wydzielania melatoniny”– skomentowała Martyna Zep, Ekspertka ds. Rozwoju Optometrii, Optometrystka, Medicover Optyk i Lynx Optique.
Jak Polacy chronią oczy w trakcie korzystania ze smartfona?
Stan wiedzy polskich użytkowników na temat funkcji oferowanych przez ich smartfony w kontekście ochrony oczu nie jest najlepszy – aż 41% ankietowanych nie wie, czy ich urządzenie mobilne posiada jakiekolwiek udogodnienia w tym zakresie. Nie może zatem dziwić, że to robienie przerw jest najpopularniejszym sposobem dbania o oczy w trakcie korzystania ze smartfona – deklaruje je 36% badanych. Im młodsi ankietowani, tym częściej korzystają z takich rozwiązań, jak tryb ochrony oczu, 40% w grupie wiekowej 18-24 lata, czy tryb nocny w urządzeniu, 45% odpowiedzi wśród najmłodszych badanych.
„Stosowanie przerw w myśl zasady 20/20/20 – co 20 minut na 20 sekund, należy spojrzeć na coś oddalonego min. 6 m. (20 stóp) – czy spędzanie wolnego czasu na aktywności fizycznej na świeżym powietrzu pozwoli naszym oczom się rozluźnić, ale istotne są też inne aspekty” – powiedziała Martyna Zep. „Bardzo ważne jest ograniczenie działania światła niebieskiego na nasze oczy, zwłaszcza w godzinach wieczornych, np. wykorzystując odpowiednie rozwiązania w urządzeniu mobilnym. Ponadto przynajmniej raz do roku powinno się wykonywać pełne badanie wzroku i oczu – dodała Martyna Zep.
Światło niebieskie i PWM – ważne, ale często obce pojęcia
Niemal połowa Polaków, a dokładnie 47% nie zna pojęcia światła niebieskiego, czyli światła występującego naturalnie w świetle widzialnym, emitowanego również przez ekrany i światło LED-owe i jego wpływu na jakość snu.
„Ten wynik może niepokoić, gdyż nadmierna ekspozycja na światło niebieskie może być przyczyną zmęczenia, uczucia suchości, przedwczesnego starzenia się oczu i poważnych problemów, jak zwyrodnienie plamki żółtej, zaćma i ślepota spowodowana uszkodzeniem siatkówki oka”– skomentowała Martyna Zep.
Z kolei o zjawisku PWM (pulse width modulation, inaczej częstotliwości modulacji), czyli technologii wykorzystywanej przy zmniejszaniu jasności ekranów, np. w smartfonach, polegającej na niezauważalnym dla ludzkiego oka włączaniu i wyłączaniu ekranu, dzięki czemu użytkownik ma wrażenie, że ekran świeci z mniejszą intensywnością, bez pogorszenia jakości wyświetlanych kolorów, nie słyszało aż 86% Polaków.
„Pojawiające się w trakcie wyłączania i włączania ekranu czarne pasy, dla obserwatora są pozornie niezauważalne gołym okiem. W rzeczywistości nasze oko widzi je dobrze, a źrenica rozszerza się i kurczy, reagując na zmianę jasności spowodowaną ruchem tych pasm. Użytkownik może odczuć zmęczony wzrok lub nawet mieć ból głowy po dłuższym patrzeniu na ekran”– dodała Martyna Zep.
HONOR 90 – smartfon stworzony z troską o oczy użytkowników
Marka HONOR wprowadza właśnie w Polsce model HONOR 90, który został wyposażony w wiodące w branży funkcje zapewniające komfort dla oczu1. Jest to pierwszy smartfon na rynku, który uzyskał certyfikat TÜV Rheinland Flicker Free, potwierdzający brak migotania w trakcie ściemniania ekranu. Wyświetlacz obsługuje najwyższą w branży częstotliwość modulacji PWM – 3840 Hz2, skutecznie zmniejszając obciążenie oczu użytkowników przy niskich ustawieniach jasności. Aby zminimalizować zmęczenie wzroku, wyświetlacz wyposażono również w symulującą naturalne oświetlenie funkcję dynamicznego zmniejszania jasności (Dynamic Dimming) oraz technologię HONOR Circadian Night Display, która filtruje niebieskie światło, wspomagając naturalne wydzielanie się melatoniny w celu poprawy jakości snu użytkownika.
HONOR 90 wyposażony jest także w całkowicie nowy system fotograficzny złożony jest z trzech modułów: aparatu głównego 200 MP z matrycą 1/1,4 cala, aparatu ultraszerokokątnego i makro 12 MP z polem widzenia 112° oraz aparatu z pomiarem głębi 2 MP. Model ten posiada 6,7-calowy wyświetlacz z poczwórną krzywizną – Quad-Curved Floating Display, który obsługuje wysoką rozdzielczość 2664×1200 pikseli z częstotliwością odświeżania ekranu do 120 Hz. Smartfon posiada pojemną baterię 5000 mAh, która umożliwia całodniowe użytkowanie. Szybki i energooszczędny HONOR 90 napędzany jest procesorem Qualcomm Snapdragon 7 Gen 1 Accelerated Edition, który w porównaniu do swojego poprzednika zapewnia o 20% wydajniejszą grafikę i o 30% lepszą wydajność sztucznej inteligencji.
Dodatkowe informacje o marce oraz o urządzeniach HONOR znajdują się na stronie: hihonor.com.