Filmowy Sylwester i Nowy Rok 2024 w Polsacie
Szereg interesujących propozycji, wśród których każdy znajdzie coś dla siebie. W sylwestrowy poranek 31 grudnia dla młodszych widzów „Babe, świnka z klasą” i „Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy: Złodziej pioruna”. W Nowy Rok głównym punktem ramówki uwielbiany „Kevin sam w Nowym Jorku”, a do tego „Trolle 2”, „Jumanji”, „Spider-Man: Daleko od domu” oraz komedie dla starszej widowni, czyli „Planeta Singli” i „American Pie: Zjazd absolwentów”.
SYLWESTER, 31 grudnia 2023 roku
„Babe, świnka z klasą” – godz. 8:45
Kino familijne. Pełna ciepła opowieść o przygodach, odwadze i determinacji pewnej świnki, która postanowiła zostać… psem pasterskim.
Poczciwy właściciel pewnej australijskiej farmy, Arthur Hoggett (nominowany za tę rolę do Oscara James Cromwell) i jego żona Esme (Magda Szubanski) wygrywają na dorocznym jarmarku różową, przesympatyczną świnkę. Zabierają prosiaczka na farmę, gdzie mieszka wiele różnych gatunków zwierząt. Babe zostaje przygarnięty przez sukę Fly i wychowywany wraz z jej licznym potomstwem. Zaprzyjaźnia się też z innymi zwierzętami: owcą Mag i ekscentryczną kaczką Ferdynandem. Każde z tych zwierząt zna swoje miejsce i każde stara się jak najlepiej wykonywać swoje zadanie. Babe, uroczy kilkutygodniowy prosiaczek, obawia się, że podzieli los innych świń i stanie się głównym daniem świątecznego obiadu, postanawia więc pomimo wątpliwości zgłaszanych przez wszystkie zwierzęta na farmie, zostać… psem pasterskim. Pozostaje jedynie przekonać o tym właściciela. Kiedy Babe podnosi alarm i płoszy złodziei, Hogget zauważa jego niezwykły talent i decyduje się wystawić go do zawodów dla owczarków pasterskich. Odwaga prosiaczka w rywalizacji z obcymi psami sprawia, że owce też zaczynają go akceptować i słuchać. Podczas zawodów Babe daje wspaniały popis swoich umiejętności i dzięki pomocy przyjaciół wygrywa w fantastycznym stylu…
Film ten powstał na podstawie powieści „Świnka pasterska” (tytuł oryginalny „The Sheep Pig”) angielskiego pisarza Dicka King-Smitha. A wyprodukował go znany reżyser i producent z Australii, George Miller, któremu międzynarodowy rozgłos zapewniła seria „Mad Max” z Melem Gibsonem. Powstała baśniowa opowieść, w której dzięki zastosowaniu najnowocześniejszej grafiki komputerowej oraz mistrzowskiej tresurze podziwiamy realne zwierzęta, rozmawiające ze sobą ludzkim głosem.
Inteligentny scenariusz i znakomite efekty specjalne (nagrodzone Oscarem) sprawiły, że film „Babe, świnka z klasą” stał się jednym z największych przebojów 1995 roku na świecie. W sumie ta autentycznie zabawna, szalenie optymistyczna i cudownie wzruszająca opowieść otrzymała aż siedem nominacji do najważniejszej filmowej nagrody, w tym dla najlepszego filmu roku i dla reżysera.
„Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy: Złodziej pioruna” – godz. 10:45
Percy Jackson (Logan Lerman) jest dyslektykiem z ADHD, który nagminnie popada w tarapaty i ma poważne kłopoty w liceum. Okazuje się jednak, że szkolne troski to pestka, kiedy Bogowie Olimpijscy z kart podręcznika przenoszą się wprost do jego życia. Chłopak dowiaduje się, że jest synem Posejdona (Kevin McKidd), władcy mórz, jednego z trzech najważniejszych i najpotężniejszych bogów zamieszkujących Olimp. Oznacza to, iż Percy jest półbogiem, a do tego Zeus (Sean Bean) oskarża go o kradzież boskiego pioruna, narzędzia masowej zagłady. W tej sytuacji chłopak musi wziąć się w garść i przygotować do niesamowitej przygody, w której stawką może być nawet jego życie. Wyrusza do specjalnego obozu. Tam półbogowie, których, jak się okazuje, jest na Ziemi więcej, próbują okiełznać swoje nadprzyrodzone moce, by zapobiec tragicznej w skutkach wojnie między bogami.
Film powstał na podstawie pierwszej części głośnej serii dla młodzieży „Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy” pióra Ricka Riordana. Pięciotomowy cykl przygodowo-fantastyczny opublikowano w ponad 35 krajach, sprzedano go w około 20 milionach egzemplarzy.
NOWY ROK, 1 stycznia 2024 roku
„Trolle 2” – godz. 8:55
Kontynuacja światowej sensacji muzyczno-komediowej z 2016 roku. Druga odsłona popularnej produkcji wytwórni DreamWorks Animation. Gwiazdy pierwszego przeboju – Poppy i Mruk odkrywają, że ich królestwo jest tylko jedną z sześciu muzycznych krain – Funk, Country, Techno, Klasyka, Pop i Rock – kiedyś zjednoczonych w doskonałej harmonii. Ale żądna władzy Królowa Rockowych Trolli, wspomagana przez swojego ojca – Króla Thrash, chce zniszczyć wszystkie inne rodzaje muzyki, w imię wyższości rocka. Kiedy rozchodzi się wieść o tym, że ona grozi wyciszeniem pozostałej muzyki, aby jej plemię mogło rządzić wszystkimi, Poppy i Mruk wraz z przyjaciółmi: Biggie, Chenille, Satin, Cooper i Guy Diamont wyruszają w podróż, żeby odwiedzić inne krainy i ponownie zjednoczyć wszystkich Trolli, zanim pieśni w ich sercach zamilkną na zawsze!
Film Trolle 2 zawiera oryginalną muzykę Justina Timberlake’a, który zdobył nominację do Oscara za utwór Trolls „Can’t Stop the Feeling” (napisany oryginalnie do filmu „Trolle” z 2016 roku) oraz partyturę Theodore’a Shapiro – kompozytora, który zasłynął muzyką do takich przebojów fabularnych jak „Last Christmas” czy „Diabeł ubiera się u Prady”.
„Jumanji” – godz. 10:50
Opowiedziana w tym filmie historia rozpoczyna się w 1969 roku, kiedy to – niczym w ponurym horrorze – dwunastoletni chłopiec, Alan Parrish nie wierząc własnym uszom słyszy dźwięk tam-tamów dobywający się z ziemi. Pracujące w tym miejscu koparki wydobywają na światło dzienne tajemnicze, drewniane pudełko, które Alan nieopatrznie zabiera ze sobą. W domu, razem z przyjaciółką Sarą otwiera je i znajduje wewnątrz zwykłą grę planszową z pionkami, przypominającą pospolitego Chińczyka. Ale gdy tylko zaczynają w nią grać, Jumanji ujawnia swoje niezwykłe, z piekła rodem właściwości. Już po pierwszym rzucie kostką Alan i Sara zdają sobie sprawę, że wokół nich dzieje się coś dziwnego, niesamowitego: zostają wchłonięci przez dżunglę. Przestraszana Sara ucieka, pozostawiając Alana na pastwę dzikich bestii.
Mija dwadzieścia sześć lat – do opuszczonego domu, w którym kiedyś mieszkała rodzina Parrishów, wprowadza się dwójka dzieci: Judy (nominowana do Oscara Kirsten Dunst – „Wywiad z wampirem”, „Psie pazury”) i Peter (Bradley Pierce), których rodzice zginęli w wypadku samochodowym i którymi opiekuje się od tej pory ich ciotka Nora (Bebe Neuwirth). Wkrótce Peter słyszy tajemnicze tam-tamy i odkrywa Jumanji. Razem z Judy zasiadają do gry i historia się powtarza. Najpierw w pokoju pojawiają się chmary moskitów, potem stado małp zabiera się do demolowania domu, a w okolicy zaczyna grasować lew.
W ślad za olbrzymich rozmiarów kotem przybywa też Alan Parrish (Robin Williams), już jako dorosły mężczyzna. Ponad dwadzieścia lat spędził w dżungli i raczej przypomina Tarzana, niż dobrze wychowanego chłopca, jakim był w przeszłości. Wyjawia oniemiałym młodym graczom, że aby ujarzmić Jumanji trzeba ostatecznie zakończyć podjętą przed laty rozgrywkę i w tym celu odszukać czwartego uczestnika rozgrywki sprzed lat: jego przyjaciółkę, Sarę (Bonnie Hunt). Szalona zabawa rozpoczyna się na nowo, ze zdwojoną mocą…
„Spider-Man: Daleko od domu” – godz. 13:05
Widowisko science-fiction. Peter Parker powraca jako Spider-Man w nowym filmie z kultowej serii, na podstawie komiksu Marvela. Po wydarzeniach z finału „Avengers: Koniec gry” (2019) Superbohater z Sąsiedztwa musi sam stawić czoła nowym zagrożeniom w świecie, który zmienił się na zawsze. Tym razem podejmuje wyzwanie „daleko od domu” – w Europie!
W Meksyku Nick Fury (Samuel L. Jackson) i Maria Hill (Cobie Smulders) badają nienaturalną burzę, spowodowaną przez monstrum, uosabiające jeden z Żywiołów Ziemi. Quentin Beck, czyli Mysterio (Jake Gyllenhaal), obdarzony supermocami osobnik, zjawia się niespodziewanie i w równie zagadkowy sposób pokonuje to niszczycielskie zjawisko natury. Fury i Hill rekrutują go do organizacji T.A.R.C.Z.A., nie podejrzewając, co może się kryć za jego nadzwyczajnymi mocami. Tymczasem w Nowym Jorku dochodzi do serii szokujących wydarzeń, bo nagle powracają ludzie, którzy zniknęli pięć lat temu w wyniku działań Thanosa. Ich powrót to zasługa Avengersów, ale nie wszyscy mają powód do radości.
Peter Parker (Tom Holland – „Avengers: Koniec gry”, „Diabeł wcielony”) wciąż opłakuje śmierć swojego mentora, Tony’ego Starka. Jak na typowego nastolatka przystało, bardziej od losów świata interesuje go, czy jego ulubiona koleżanka z klasy – MJ (Zendaya) jest nim autentycznie zainteresowana, bo on się w niej sekretnie kocha. Peter chciałby wyznać swe uczucia, ale boi się kompromitacji. Dlatego też wyraźnie ignoruje wiadomość od Hogana (Jon Favreau), że Fury pilnie chce się z nim skontaktować. Także ciotka Petera – May Parker (Marisa Tomei) nie pozwala chłopakowi zapomnieć o jego posłannictwie jako Spider-Man.
Superbohater z Sąsiedztwa tymczasem woli przyłączyć się do swych najlepszych przyjaciół – Neda (Jacob Batalon) i reszty, by wspólnie wyruszyć na szkolną wycieczkę do Europy. Jednak plan porzucenia stroju superbohatera na kilka tygodni nie udaje się, kiedy Peter – z wielkimi oporami – decyduje się jednak pomóc Nickowi Fury’emu odkryć sekret tajemniczych ataków, które pustoszą europejski kontynent. Pierwszym celem jest Wenecja, magicznie piękne miasto Włoch, które zostaje zaatakowane przez spektakularnie wielkie monstrum, uosabiające Żywioł Wody. Zachowując anonimowość, Peter pomaga w walce z tym potworem i poznaje osobiście Mysterio – tajemniczego zbawcę ludzkości. Do ich następnego spotkania dochodzi w malowniczej stolicy Czech, w Pradze, gdzie uaktywnia się inne monstrum – Żywioł Ognia.
Fatalnym zbiegiem okoliczności Spider-Man przekazuje wtedy Mysterio super inteligentny artefakt o nazwie E.D.I.T.H., powstały w Stark Industries – ostatni i nadzwyczaj cenny dar od Iron Mana. Gdy bohater odkrywa prawdę o tym, że padł ofiarą oszustwa a wszystko było iluzją, wydaje się, że jest już za późno. Dwie inne wielkie europejskie stolice – Berlin i Londyn – są zagrożone. Czy zagłada świata jest nieuchronna? Tylko Spider-Man może powstrzymać szaleńca!
„Spider-Man: Daleko od domu” powstał we współpracy dwóch wielkich wytwórni: Columbia Pictures i Marvel Studios. To sequel filmu „Spider-Man: Homecoming” (2017) – oba wyreżyserował Jon Watts. Zarazem to 23. obraz filmowy w kinowym uniwersum Marvela (MCU).
Film miał premierę w czerwcu 2019 roku w słynnym TCL Chinese Theatre w Los Angeles, znanym z oscarowym gali. Wkrótce potwierdziło się, że film ten zasłużył na tak uroczyste otwarcie. Krytycy chwalili humor i efekty specjalne, a publiczność tłumnie odwiedzała kina i doskonale bawiła się. Dystrybucja na całym świecie przyniosła ponad 1,1 miliarda dolarów zysku, co czyni tę produkcję pierwszym filmem o Spider-Manie, który przekroczył granicę miliarda dolarów w Box Office. Okazał się też najlepiej zarabiającym tytułem w historii wytwórni Sony Pictures, czwartym z najlepszym wynikiem w 2019 roku i wówczas 24. filmem wszech czasów.
„Planeta Singli” – godz. 15:50
Komedia romantyczna. Ania (Agnieszka Więdłocha) jest uroczą, romantyczną, ale niezbyt pewną siebie nauczycielką, poszukującą idealnego mężczyzny na internetowych portalach randkowych. Przypadkiem, w walentynkowy wieczór, spotyka showmana Tomka (Maciej Stuhr), który prowadzi najpopularniejszy i najbardziej kontrowersyjny program telewizyjny w kraju. Zachwycony niepoprawnym romantyzmem Ani, proponuje jej, żeby została bohaterką jego show – ona będzie umawiać się na randki przez internet, a on w swoim programie pokaże prawdziwą twarz facetów flirtujących w sieci i wyśmieje naiwność kobiet szukających tam ideału. Szalone randkowe przygody Ani szybko stają się wielkim przebojem. Jednak pewnego dnia Ania nieoczekiwanie spotyka… idealnego faceta – Antoniego (Michał Czernecki). Naciskany przez bezwzględną szefową stacji (Ewa Błaszczyk) Tomek musi ratować oglądalność programu. A może i własne uczucie do Ani?
W „Planecie Singli” w rolach głównych występują: Maciej Stuhr jako uwielbiany przez miliony telewizyjny showman oraz zjawiskowo piękna Agnieszka Więdłocha w roli ukrywającej swój seksapil nauczycielki muzyki. Tych dwoje zawrze ze sobą nietypową umowę, dzięki której cała Polska dowie się, czy prawdziwa miłość istnieje i gdzie (nie) należy jej szukać. W doborowej obsadzie tego filmu znaleźli się także: Michał Czernecki jako Antoni – mężczyzna przystojny, rozważny, z poczuciem humoru, ojciec słodkiej Matyldy, który chyba nie do końca potrafi pogodzić się z trudną przeszłością; Piotr Głowacki jako Marcel – przyjaciel Tomka od czasów liceum, nie raz wyciągał go z tarapatów, duet prawie idealny; Weronika Książkiewicz jako Ola – fryzjerka, a właściwie „psycholog włosów”, próbująca rozpaczliwie utrzymać pracę dłużej niż miesiąc, blondwłosa piękność o wybuchowym temperamencie, partnerka Bogdana, z którym tworzą związek na kształt włoskiego małżeństwa; Tomasz Karolak jako Bogdan – dyrektor szkoły, w której pracuje Ania, partner Oli i ojciec nastoletniej Zośki, nerwus, bo świat wymyka mu się spod kontroli; Danuta Stenka jako matka Ani oraz Paweł Domagała jako jej kolega z pracy, wuefista-saksofonista. W plejadzie internetowych randkowiczów pojawiają się nazwiska-niespodzianki, wśród nich m.in. lider Afromental Wojtek „Łozo” Łozowski.
Film „Planeta Singli” wyreżyserował Mitja Okorn i był współautorem scenariusza. Tego słoweńskiego reżysera śmiało można nazwać mistrzem polskiej komedii romantycznej, bo to jemu również zawdzięczamy inny kinowy przebój – „Listy do M.” (2011).
„Kevin sam w Nowym Jorku” – godz. 20:00
Kontynuacja opowieści znanej z filmu Kevin sam w domu. Zbliża się kolejne Boże Narodzenie i rodzina McCallisterów oraz liczni kuzyni tym razem wybierają się na odpoczynek świąteczny na Florydę. Ponieważ wciąż dobrze pamiętają, jak wiele kłopotów mieli poprzednio w Paryżu, gdy Kevin (Macaulay Culkin) sam został w domu, tym razem wszyscy go bardzo pilnują. Ale raz jeszcze z powodu awarii prądu przyjeżdżają na lotnisko dosłownie w ostatniej chwili i w wyniku nieporozumienia Kevin, biorąc przez pomyłkę obcego mężczyznę za swojego tatę, wsiada do samolotu lecącego do Nowego Jorku i raz jeszcze zostaje na święta zupełnie sam i w dodatku w obcym mieście.
Tu spotyka dwóch „dawnych” znajomych: Harry’ego (Joe Pesci) i Marva (Daniel Stern) – poprzednio znanych jako „mokrzy bandyci”, który obecnie zmienili zakres działalności i nazwali się „bandyci lepkie ręce”. Harry i Marv ukryli się wśród dekoracji, w domkach dla lalek, żeby pod osłoną nocy, gdy sklep opustoszeje, wyjść z ukrycia i obrabować skarbonkę z datkami na biedne dzieci. Kevin nie zamierza im na to pozwolić!
„American Pie: Zjazd absolwentów” – godz. 22:30
Komedia erotyczna. Ulubieni bohaterowie kultowej serii American Pie spotykają się po latach podczas zjazdu absolwentów. Spotkanie uświadomi im, że choć przez ponad dekadę zmieniło się wiele, to jednak ani czas, ani też odległość nie są w stanie zmienić starych nawyków. Zjazd przerodzi się w odjechaną imprezę, na której nie zabraknie… szarlotki i – oczywiście – mamy Stiflera!
Witamy na zjeździe klasy 1999 roku szkoły średniej East Great Falls High w małym miasteczku w Michigan. Po 10 latach w rodzinne strony na jeden długi weekend powracają: Jim (Jason Biggs) i Michelle (Alyson Hannigan), którzy są już małżeństwem, Oz (Chris Klein) i Heather (Mena Suvari), którzy też są nadal razem, a nawet jest ich troje – mają dziecko, Kevin (Thomas Ian Nicholas) i Vicky (Tara Reid), którzy już nie są parą, singiel Finch (Eddie Kay Thomas), który wciąż tęskni za mamą Stiflera (Jennifer Coolidge) i sam Stifler (Seann William Scott), który jako jedyny nic się nie zmienił. Ci wieloletni przyjaciele wrócili do domu jako dorośli, by wspominać dawne czasy i inspirując się nastoletnimi szaleństwami, na nowo odkryć radość życia…
„American Pie” to seria filmowa, składająca się z czterech komedii erotycznych, wyprodukowanych przez wytwórnię Universal Pictures. Pierwszy film z serii miał premierę w 1999 roku, stał się fenomenem popkultury na całym świecie i zyskał popularność wśród młodzieży. Przy budżecie wynoszącym 11 milionów dolarów zarobił z globalnej dystrybucji ponad 235 milionów dolarów. Potem ukazał się „American Pie 2” (2001), „American Pie: Wesele” (2003) oraz „American Pie: Zjazd absolwentów” (2012). W latach: 2005 – 2020 powstała też seria spin-offów, spośród których najlepiej znany jest „American Pie: Wakacje” (2005). „American Pie: Zjazd absolwentów” to wspólne dzieło Jona Hurwitza i Haydena Schlossberga (znanych również z komediowej serii „Harold i Kumar”) – razem napisali scenariusz (w oparciu o pomysł Adama Herza) i wyreżyserowali ten przebój. Producentami tego filmu byli Louis G. Friedman i Paul Wetz, którzy współtworzyli sukces poprzednich części American Pie oraz dwie aktorskie gwiazdy tej filmowej serii: Seann William Scott i Jason Biggs.
foto. Polsat