Oferty fałszywych pożyczek na Facebooku
To, że Facebook jest zalany masą fake newsów, wiemy nie od dziś. Na platformie pojawia się coraz więcej kont i stron, oferujących “prywatne pożyczki”.
Oszuści w ten sposób zachęcają do kontaktu na Messengerze, gdzie zapewniają możliwość zaciągnięcia szybkiej i łatwiej chwilówki o bardzo niskim oprocentowaniu. Taki fanpage nie zawiera żadnych wiarygodnych informacji. Przede wszystkim brak na nim odnośnika do strony firmy, brak danych kontaktowych i adresowych, nie ma opinii, ani innej aktywności w postach.
Co może skusić?
Nie proszą o podpisywanie żadnej umowy oraz nie weryfikują danych klienta w BIK-u. Twierdzą, że przekażą dowolną kwotę bez weryfikacji zdolności kredytowej. Pieniądze mają być wypłacone od ręki, a czas ich spłaty jest elastyczny Zatem ta łatwa i szybka pożyczka niewątpliwie może zachęcać.
Tak podejrzanie korzystne warunki już na starcie powinny zapalać czerwoną lampkę!
foto. CyberRescue
Jaki oszust ma cel?
Przede wszystkim chce wyciągnąć od rozmówcy sporo informacji. Będzie prosić o wysłanie skanu dowodu osobistego, numeru PESEL oraz danych teleadresowych. Może również zachęcać do zakładania kont bankowych celem rzekomej wypłaty środków.
— W ten sposób bardzo wrażliwe dane trafiają w niepowołane ręce. Oszust wykorzystuje je do kolejnych przestępstw, kradzieży tożsamości, czy nawet zaciągnięcia prawdziwych długów. Osoba poszkodowana pozostaje w trudnej sytuacji i jedynym wyjściem będzie zgłoszenie sprawy do organów ścigania — informuje Kornelia Giglok, specjalistka ds. cyberbezpieczeństwa.
Jak się chronić?
Nie ufaj reklamom na Facebooku. Bardzo często są fałszywe, kierują do niebezpiecznych zewnętrznych witryn, są nastawione na dezinformację lub wyłudzenia danych osobowych i środków finansowych.
Nie nawiązuj rozmowy z “doradcami finansowymi” na Messengerze. Będą próbowali wyłudzić informacje na Twój temat lub naciągać Cię na zakładanie kont w bankach, po czym kontakt się urwie.
Nigdy nie podawaj swoich danych i nie przesyłaj skanu dowodu, ani innych dokumentów poprzez komunikatory, wiadomości czy pocztę.
Pamiętaj! Takie hojne obietnice, jak darmowa i szybka pożyczka to tylko zwodnicze hasła reklamowe.
Ważne!
Jeśli potrzebujesz dodatkowych pieniędzy, wybieraj zweryfikowane podmioty. Jak je rozpoznać?
Komisja Nadzoru Finansowego prowadzi rejestr firm pożyczkowych.
Dodatkowo jeśli podmiot pozabankowy nie jest umieszczony w rejestrze KRS oraz nie udostępnia danych firmy (NIP, REGON), najprawdopodobniej działa nielegalnie!