Radio

W Wielkanoc RMF Classic odwiedzi Kalwarię Zebrzydowską i Wieliczkę

Świętowanie Wielkanocy RMF Classic rozpocznie od spotkania z Tomaszem Terlikowskim, dziennikarzem Radia RMF24 i autorem książki „To ja, Judasz. Biografia apostoła”. Opowie, czy Judasz w ogóle istniał i dlaczego dziś widzimy w nim głównie archetyp zdrajcy.

 

Wielką Sobotę RMF Classic odwiedzi Kalwarię Zebrzydowską, jedyną na świecie kalwarię, która 25 lat temu została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Po zebrzydowskim maryjno-pasyjnym sanktuarium oprowadzać będzie o. Tarsycjusz Bukowski. A mistrz sztuki kulinarnej Leszek Romanowski opowie o klasycznych wielkanocnych smakach, a także o tradycyjnych wypiekach, jak wielkanocne baby i mazurki.

W sobotnim „Café Classic” (17-21) bohaterami będą Mieczysław Czechowicz i Emilian Kamiński, natomiast w „Muzyce spod igły” (21-22.30) Wojtek Padjas zaprezentuje jeden z najważniejszych i najbardziej emocjonujących występów  w historii powojennej pianistyki – ostatni, niedokończony recital Dinu Lipattiego z 1950 roku.

Niedzielę Wielkanocną w „NieDoMówieniach” (10-13) Artur Andrus porozmawia z Joanną Kuciel-Frydryszak, autorką książki „Chłopki. Opowieść o naszych babkach”, za którą nominowana była do nagrody MocArty RMF Classic.

Po 13-ej rozmowa z Małgorzatą Bogucką z Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce o niecodziennych pisankach z soli, a w „Jasnej stronie świata” (16-18) – z Ewą Wolf, fotografką i kulturoznawczynią o różnych aspektach wiosennego odrodzenia ciała i duszy oraz o starosłowiańskich wiosennych rytuałach.

Prima Aprilis RMF Classic sprawdzi, co dziś śmieszy Polaków i przypomnimy zwyczaje i tradycje ludowe związane z okresem Wielkanocy i Śmigusa Dyngusa w rozmowie z Moniką Dudek, dyrektorką Muzeum Etnograficznego w Krakowie (9-13).

Popołudniu (13-16), z okazji Lanego Poniedziałku, na antenie pojawi się muzyka z takich filmów jak „Kształt wody”, „Tajemnice oceanu”, „Życie Pi” czy „Avatar: istota wody”.

Natomiast specjalne wydanie programu „Piątka z literatury” (16-18) poświęcone będzie książkom, które można nazwać „żartem”.

foto. Grupa RMF

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *