„Wielkie metropolie starożytności” – Premiera nowej serii dokumentalnej na Polsat Viasat History
Wielokrotnie nagradzany serial dokumentalny „Wielkie metropolie starożytności”, którego premiera odbędzie się już we wtorek, 7 maja o 21:00 na Polsat Viasat History, przenosi nas do trzech starożytnych miast – Troi, Kartaginy i Persepolis. Zostały one zbudowane z wielkim rozmachem, pomysłem i wbrew wszelkim przeciwnościom losu i krajobrazu. Stały się symbolami potężnych cywilizacji i z założenia miały być majestatycznymi trudnymi do zdobycia cytadelami. Niestety zostały zniszczone przez rywalizujące imperia. Ich znaczenie dla świata zostało potwierdzone przez UNESCO, a ich nazwy są na zawsze związane z różnymi legendarnymi opowieściami. W poniższym artykule przedstawiamy ciekawostki o tych trzech wyjątkowych metropoliach.
Ruiny, które pozostały po tych klejnotach starożytności, świadczą o ich niezwykłych proporcjach, unikalnych projektach i wyjątkowych konstrukcjach. Dzięki badaniom ekspertów i modelowaniu 3D
w serii „Wielkie metropolie starożytności” poznamy miejsca, w których niegdyś stały te architektoniczne klejnoty, śledząc krok po kroku wyrafinowane procesy konstrukcyjne i próbując rozwikłać pozostałe tajemnice ich zniknięcia.
TROJA
Troja to najbardziej mityczne ze wszystkich starożytnych miast, które od wieków inspiruje zachodnią kulturę – od Szekspira i Marlowe’a po hollywoodzki film z 2004 roku z Bradem Pittem w roli głównej. Lokalizacja, a nawet istnienie miasta, które pojawiło się w epickim poemacie Homera „Iliada”, były źródłem sporów naukowych na przestrzeni wieków. W XVIII-wiecznej Europie historycy nie wierzyli, że epos Homera był oparty na faktach.
Pod koniec XIX wieku niemiecki przedsiębiorca i archeolog-amator Heinrich Schliemann przeznaczył swój ogromny majątek na sfinansowanie rozległych wykopalisk w północno-zachodniej Turcji. Udało mu się odnaleźć ruiny miasta i wielki skarb, który nazwał skarbem króla Priama. Odkrycia te zapoczątkowały intensywne badania archeologiczne w Troi prowadzone przez różne międzynarodowe zespoły, które trwają do dziś.
W wersji wydarzeń Homera, Troja została zniszczona pod koniec XIII wieku p.n.e.. Wyniki badań archeologicznych wskazują, że rzeczywistość może pokrywać się z fikcją. Ale czy istnieją wystarczające dowody, aby udowodnić, że zniszczenie Troi było spowodowane wojną o piękną kobietę, jak opisano w Iliadzie? Czy może miasto zostało zniszczone przez konkurencyjne imperium, podobnie starożytną Kartaginę i Persepolis?
KARTAGINA
Kartagina została założona przez Fenicjan, którzy osiedlili się nad Zatoką Tuniską w IX wieku p.n.e.. Strategiczna lokalizacja miasta oznaczała, że Kartagińczycy mogli zdominować zarówno handel morski, jak i lądowy z afrykańskim interiorem. W basenie Morza Śródziemnego Kartagina stała się supermocarstwem. Mieszkańcy miasta zakładali także kolonie na wyspach takich jak Sycylia i Sardynia, a ich wpływy sięgały Hiszpanii i fenickiej ojczyzny.
W 264 r. p.n.e. Rzym po raz pierwszy wysłał swoje legiony poza Italię i przez morze, aby wesprzeć sycylijską Mesyna w starciu z Kartagińczykami. To wydarzenie było początkiem wojen punickich. Starcia Kartaginy z Republiką Rzymską toczone były w latach 264 a 146 r. p.n.e., w wyniku których doszło do całkowitego zniszczenia i upadku Kartaginy w 146 r. p.n.e.. Mieszkańcy miasta zostali zamordowani lub trafili do niewoli, a Afryka Północna została przekształcona w kolejną prowincję wszechpotężnego Imperium Rzymskiego.
Ruiny starożytnej Kartaginy znajdujące się w Tunezji są wpisane na listę UNESCO i pozostają ważną atrakcją turystyczną. Nadal można zobaczyć zarys wielkiego portu, a także pozostałości domów, łaźni publicznych, świątyń i pałaców z czasów, gdy Kartagina była wspaniałym klejnotem wybrzeża Afryki Północnej i panowała na wodach Morza Śródziemnego.
PERSEPOLIS
W południowym Iranie, niedaleko Szirazu, znajdują się imponujące ruiny Persepolis, stolicy imperium Achemenidów. W szczytowym okresie, około 475 r. p.n.e., Imperium Achemenidów rządziło prawie połową światowej populacji, co stanowi najwyższy wskaźnik dla jakiegokolwiek imperium w historii. Aby sprostać tak potężnej cywilizacji, perski król Dariusz Wielki rozpoczął budowę nowej stolicy w Persepolis w 518 r. p.n.e.. Nazwa Persepolis jest połączeniem starożytnych greckich słów Perses i polis, co oznacza „perskie miasto” lub „miasto Persów”.
Kiedy Aleksander Wielki przybył do Persepolis, było ono jednym z najwspanialszych miast na świecie. Kiedy je opuścił, zostawił za sobą ruiny. Miasto zostało splądrowane i doszczętnie spalone, a z majestatycznego pałacu zostały tylko kolumny, które przez pokolenia były znane jako „miejsce czterdziestu kolumn”.
Ruiny Persepolis aż do XVII wieku były ukryte pod piaskiem, kiedy to zostały zidentyfikowane jako niegdyś wielkie królewskie miasto. Właściwe wykopaliska rozpoczęły się dopiero w 1931 roku i od tego czasu prace są kontynuowane. W 2023 roku Persepolis znalazło się na liście najpopularniejszych miejsc UNESCO w Iranie, zgodnie z coroczną ankietą przeprowadzaną przez Ministerstwo Dziedzictwa Kulturowego i Turystyki.
Premiera serii „Wielkie metropolie starożytności” we wtorek, 7 maja o 21:00 na Polsat Viasat History.
Emisja kolejnych odcinków we wtorki (do 21 maja) o tej samej porze.
foto, źródło. Polsat Viasat History