Finał projektu edukacyjnego USWPS, Radia ZET i TVN24
Jagoda Łuszczak, Eliza Kunath i Emilia Putek zostały laureatkami pierwszej edycji Młodzieżowego Konkursu Dziennikarskiego Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego. Jego organizatorem byli studenci uczestniczący w projekcie edukacyjnym II Forum Dziennikarskie, a partnerami merytorycznymi Uniwersytet SWPS, Radio ZET i telewizja TVN24. Uroczysta Gala kończąca projekt odbyła się 19 czerwca br. w Warszawie.
Celem konkursu było promowanie rzetelnego, jakościowego dziennikarstwa oraz podnoszenie świadomości na temat roli mediów w demokratycznym społeczeństwie. Jego tegoroczny motyw przewodni brzmiał „Dwa światy. Dwa punkty widzenia”. Spośród 69 nadesłanych prac, kapituła w składzie: Iwona Kutyna (Radio ZET), Janusz Schwertner (Goniec.pl), Justyna Suchecka (tvn24.pl), Kamil Dziubka (Onet), Patryk Słowik (Wirtualna Polska), Robert Feluś (SWPS), Radomir Wit (TVN24), Michał Janczura (TOK FM) i Katarzyna Radziwiłł (córka Andrzeja Woyciechowskiego) przyznała 9 nominacji. Nazwiska laureatek zostały ogłoszone podczas uroczystej Gali w siedzibie telewizji TVN.
Główną nagrodę otrzymała Jagoda Łuszczak z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie za tekst o sezonie turystycznym widzianym oczami turystów i mieszkańców miejscowości letniskowych. Wyróżniono także Elizę Kunath z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu za filmowe studium neuroróżnorodności i edukowanie o niej oraz Emilię Putek z Uniwersytetu Jagiellońskiego za osobisty tekst o codzienności osób cierpiących na albinizm, postrzeganiu choroby przez innych i zmaganiu się z nią.
Forum Dziennikarskie to projekt stworzony w 2022 roku przez Radio ZET realizowany w ramach Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego. Do programu zostało przyjętych 20 studentów i studentek Uniwersytetu SWPS. Wybrane osoby przez kilka miesięcy pracowały w trzech grupach, realizując konkretne zadania w obszarach: koncepcji i organizacji konkursu, organizacji wydarzeń Forum oraz ich komunikacji i promocji. Nad ich pracą doradczo i mentorsko czuwała Rada Programowa Forum składająca się z przedstawicieli Uniwersytetu SWPS i Radia ZET.
W trakcie projektu studenci zorganizowali dziennikarski speed dating w Gazeta Cafe, czyli szybkie rozmowy z dziennikarzami, oparte na zasadach popularnej formy nawiązywania kontaktu oraz debatę i panele dyskusyjne pod hasłem „AI w zawodzie dziennikarza” w warszawskim Faktycznym Domu Kultury. Uczestniczyli również w programie Radomira Wita „#BezKitu” w TVN 24, nagrywali wideopodcasty z cyklu „Stacja dwa światy” z udziałem uznanych dziennikarzy, z którymi rozmawiali o wyzwaniach i przyszłości dziennikarstwa, a także mieli okazję zobaczyć jak pracują redakcje. Zwieńczeniem II Forum Dziennikarskiego była uroczysta Gala wręczenia nagród w Młodzieżowym Konkursie Dziennikarskim, za którego organizację odpowiadali młodzi uczestnicy projektu.
Partnerami merytorycznymi II Forum Dziennikarskiego są Radio ZET, Uniwersytet SWPS oraz telewizja TVN24, a partnerem prawnym – kancelaria prawna DZP.
foto, źródło. Grupa Eurozet