Internet & Gry - Reklama

Wirus w mailu od DPD? Uważaj!

Jak widać, sama informacja o nieudanej próbie doręczenia przesyłki już nie wystarcza cyberprzestępcom do pozyskania kolejnych ofiar. Tym razem postanowili w sprytny sposób ukryć wirusa w mailu podszywającym się pod firmę DPD!

 

Podejrzana paczka

— Oszuści rozsyłają e-maile, twierdząc, że Twoja paczka nie została dostarczona. W tytule maila pojawia się numer przesyłki, a w załączniku znajdziemy odnośnik do strony internetowej z informacjami na temat wspomnianej paczki. Po otwarciu pliku HTML w przeglądarce, pobiera się archiwum ZIP, które zawiera skrypt VBS umożliwiający łączenie się z zewnętrznym serwerem. Uruchomienie skryptu może pozwolić na wykonywanie instrukcji na urządzeniu użytkownika, np. pobieranie innego złośliwego oprogramowania! Warto mieć na uwadze, że to zagrożenie dla Windows, czyli najpopularniejszego systemu operacyjnego na komputer. — ostrzega Elwira Charmuszko, specjalista ds. cyberbezpieczeństwa.

 

 

Jak się chronić?

– Unikaj pobierania plików z nieznanych źródeł i otwierania podejrzanych załączników w e-mailach.

– Dokładnie weryfikuj nadawcę maila.

– Przeprowadzaj regularne skanowanie systemu za pomocą zaufanego programu antywirusowego.

– Regularnie aktualizuj system operacyjny i oprogramowanie antywirusowe.
Twórz kopie zapasowe ważnych danych i umieść je np. w zabezpieczonej chmurze internetowej.

Co zrobić, jeśli pobierzesz zainfekowany plik?

– Jeśli antywirus wykryje tego złośliwy skrypt, umieść go w kwarantannie, aby zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu. Kwarantanna to specjalny mechanizm, który ma na celu izolowanie podejrzanych plików. Są one przenoszone do bezpiecznej lokalizacji, gdzie nie mogą wyrządzić szkody dla urządzenia.

– Użyj programu antywirusowego do usunięcia zagrożenia z systemu.

– Przeprowadź pełne skanowanie, aby upewnić się, że nie ma innych zainfekowanych plików.

– Jeśli masz kopie zapasowe danych, które mogły zostać zainfekowane, przywróć je po usunięciu infekcji.

Pamiętaj, że szybkie i skuteczne działanie jest kluczowe w przypadku wykrycia złośliwego oprogramowania! Darmowa wersja antywirusa jest wystarczająca do rozwiązań domowych. Należy być jednak ostrożnym i mimo wszystko nie klikać podejrzanych linków, nie pobierać nieznanych załączników i aplikacji oraz nie podawać danych stronach, co do których nie masz 100% pewności.

foto,źródło. CyberRescue

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *