Sony wprowadza na rynek kamerę HDC-P50A
Firma Sony wprowadza na rynek HDC-P50A, kompaktową i lekką kamerę wielofunkcyjną z 3-układowym przetwornikiem obrazu 4K o przekątnej 2/3 cala, funkcją globalnej migawki i dużą elastycznością instalacji. Wraz z nią dostarczane są opcjonalne licencje.
Kamera ta dziedziczy funkcje i wydajność istniejącej wielofunkcyjnej kamery Sony HDC-P50. Oprócz wyjść SDI z korpusu kamery obsługuje także transmisję IP[2] z użyciem standardu SMPTE ST 2110, który jest coraz częściej stosowany w branży nadawczej i produkcji na żywo. Ponadto można go podłączyć do jednostki sterującej kamery, co umożliwia elastyczną pracę nawet w środowiskach, w których kamera jest oddalona od centralnej jednostki. Kamera jest także wyposażona w opcjonalny moduł filtra ND HKC-VND50. Dzięki kompaktowej i lekkiej konstrukcji może być wykorzystywana w różnych scenariuszach, takich jak kręcenie w trudno dostępnych miejscach, ujęcia lotnicze z helikopterów oraz rejestrowanie treści za pomocą dźwigów lub kamer przewodowych.
Dzięki wbudowanym funkcjom transmisji IP kamera HDC-P50A dołącza do coraz szerszego ekosystemu Networked Live firmy Sony. Można ją podłączyć do karty sieciowej CNA-2 do sterowania kamerą, aby umożliwić scentralizowane monitorowanie i zdalną obsługę.
Kamera HDC-P50A jest wyposażona w ten sam 2/3-calowy 3-układowy przetwornik obrazu 4K i pryzmat, co wiodące w branży kamery HDC-3500 i HDC-5500, zapewniając taką samą wydajność reprodukcji kolorów. Ułatwia to integrację z istniejącymi systemami.
“Obserwujemy rosnące zapotrzebowanie na wysokiej jakości materiały wideo z takich wydarzeń, jak imprezy sportowe i występy na żywo, a także rosnące zapotrzebowanie na automatyzację i zgodność z protokołem IP w produkcji na żywo. Wprowadzając tę kamerę, Sony wychodzi naprzeciw stale rosnącym potrzebom branży produkcji wideo“, mówi Norbert Paquet, szef działu produkcji na żywo w Sony Europe BV.
Wsparcie dla transmisji IP z SMPTE ST 2110
Dzięki opcjonalnej licencji HZC-SFP5A kamera HDC-P50A może bezpośrednio wysyłać sygnał w sieci IP przy użyciu protokołu SMPTE ST 2110. Zapewnia to zgodność autonomicznej kamery z AMWA NMOS (Networked Media Open Specifications)[3] . ※2 Umożliwia ona bezpośrednie wyjście IP bez potrzeby stosowania dodatkowego sprzętu i obsługuje funkcję IP Tally, dzięki czemu nadaje się jako kamera kompaktowa w studiach opartych na protokole IP. Dodatkowo, po podłączeniu do adaptera rozszerzenia kamery IP HDCE-TX50 lub jednostek sterujących kamery HDCU-5000 i HDCU-5500, kamera zapewnia wejście/wyjście IP i wysoką liczbę klatek na sekundę[4] .
Elastyczna funkcjonalność i kompaktowa, lekka konstrukcja umożliwiają wszechstronne zastosowanie w różnych scenariuszach
Ta kamera jest kompatybilna z jednostkami sterującymi HDCU-5000 i HDCU-5500, a także z adapterem rozszerzeń kamery IP HDCE-TX50. Jednostki sterujące kamery i adapter rozszerzeń IP umożliwiają połączenia na duże odległości do 10 km przy użyciu światłowodu jednomodowego, dzięki czemu można ich używać w miejscach nagrywania, które są daleko od systemu pojazdu przekaźnikowego, na przykład w transmisjach golfowych. Po podłączeniu do jednostki sterującej kamery, umożliwia ona nagrywanie w zwolnionym tempie z prędkością do 4 razy większą w 4K i do 8 razy większą w HD[5]※4 .
Kompaktowa i lekka konstrukcja zapewnia dużą elastyczność instalacji, dzięki czemu nadaje się do filmowania w trudno dostępnych lokalizacjach i na wysokościach. Może być używana do prostego filmowania ze zdalnym modułem pan-tilt, a także do rejestrowania pod różnymi kątami eventów sportowych czy innych wydarzeń na żywo.
Wysoka interoperacyjność z seriami HDC-5000 i HDC-3000
Kamera HDC-P50A jest wyposażona w ten sam 2/3-calowy 3-układowy przetwornik obrazu 4K i pryzmat, co wieloformatowe kamery systemowe HDC-5500 i HDC-3500, obejmujący szeroką gamę kolorów, w tym BT.2020 i S-Gamut3. Pozwala to na łatwe dopasowanie kolorów podczas dodawania do istniejących systemów kamer.
Kamera HDC-P50A będzie prezentowana na stoisku Sony w Elicium na targach IBC 2024 w Amsterdamie. Więcej informacji o rozwiązaniach Networked Live można znaleźć tutaj.
*Kando to japońskie słowo, które tłumaczy się jako uczucie zachwytu i emocji, które odczuwasz, gdy doświadczasz czegoś pięknego i niesamowitego po raz pierwszy.
foto,źródło. Sony