Technologia - Promocje

List otwarty koalicji 13 europejskich firm i organizacji na rzecz mobilności w Europie

Koalicja 13 europejskich interesariuszy, w skład której wchodzą grupy zawodowych kierowców, platformy pośredniczące w usługach przewozów osób, dostawcy technologii mobilności oraz eksperci z 9 krajów UE, zaapelowała dziś do władz unijnych o stworzenie ujednoliconych ram regulacyjnych dla przewozów osób na zamówienie, w celu rozwiązania problemów mobilności w Europie.

 

Jeden na czterech Europejczyków korzysta z usług przejazdów taksówkami zamawianymi przez aplikację, aby zaspokoić swoje potrzeby transportowe. Kraje Europy Środkowo-Wschodniej, takie jak Słowacja (2019 r.), Czechy (2020 r.) i Polska (2021 r.), wdrożyły już uwzględniające postęp technologiczny przepisy dotyczące przewozów pasażerskich, w wielu krajach system prawny nie nadąża za zmianami w modelach świadczenia usług i oczekiwaniach klientów. W miastach takich jak Rzym, Ateny, Barcelona czy Dublin, co drugi zamówienie przejazdu pozostaje niezrealizowany z powodu przestarzałych regulacji. Parlament Europejski szacuje, że jednolity rynek transportowy mógłby przynieść nawet 1400 euro rocznych korzyści na jednego mieszkańca UE. Jednocześnie raporty wskazują na potencjał stworzenia nawet 600 000 nowych miejsc pracy w sektorze mobilności współdzielonej do 2030 roku.

W otwartym liście zatytułowanym Ride to the Future [Droga do Przyszłości] koalicja wzywa do ustanowienia nowoczesnych regulacji na poziomie całej UE, tworząc prawdziwy jednolity rynek dla transportu osób na zamówienie. Nowe przepisy pozwolą na stworzenie w europejskich miastach spójnej sieci mobilności współdzielonej, umożliwią dalszy rozwój skalowanie nowych usług, promowanie zrównoważonego transportu miejskiego i zapewnienie uczciwej konkurencji.

– Europejski konsument ma prawo oczekiwać takich samych zasad w dostępie do usług mobilności, niezależnie od kraju, w którym aktualnie przebywa – tłumaczy Maciej Wroński, prezes Związku Pracodawców „Transport i Logistyka Polska”. – A przy tym powinien mieć prawo do korzystania z nowoczesnych technologii ułatwiających tę mobilność.

Platformy pośredniczące w usługach przejazdu taksówkami są zobowiązane do dostarczania bezpiecznych, niezawodnych i efektywnych opcji transportu – stwierdzili przedstawiciele platform Bolt, Heetch i LeCab. Zharmonizowane regulacje unijne pozwolą platformom na innowacje i rozwój naszych usług, przynosząc korzyści zarówno kierowcom, jak i pasażerom w całej Europiedodają.

– Wszyscy pasażerowie w Europie zasługują na możliwość przemieszczania się sprawnie i niezawodniepowiedział Tim Fairhurst, dyrektor European Tourism Association.Nowoczesne ramy mobilności mogą zwiększyć dostęp do niezawodnego transportu, co przyniesie korzyści nie tylko mieszkańcom, ale również uczyni Europę bardziej atrakcyjną i dostępną dla odwiedzających, wspierając zarówno turystykę, jak i lokalne gospodarki.

Trzy kluczowe elementy nowoczesnych ram regulacyjnych

Koalicja proponuje wspólne ramy regulacyjne, które umożliwią wszystkim Europejczykom dostęp do niezawodnych usług transportu miejskiego, w dowolnym miejscu w Europie. Ramy te opierają się na trzech filarach: nowoczesnych i spójnych regulacjach, wspólnych zasadach, które priorytetowo traktują dostępność, zrównoważony rozwój i innowacje, oraz środowisku regulacyjnym, sprzyjającym konkurencyjności i wspierającym nowe technologie w całej Europie.

Apel koalicji pojawia się po wystąpieniu w Parlamencie Europejskim nowego komisarza ds. transportu, który zapowiedział działania na rzecz „wzmocnienia jednolitego rynku usług transportowych” i „likwidacji krajowych barier regulacyjnych, tam gdzie nadal występują”. W opublikowanym niedawno raporcie „Przyszłość konkurencyjności Europy” (Future of European Competitiveness Report) Mario Draghi zwrócił uwagę na potrzebę stworzenia zintegrowanego rynku transportu multimodalnego w UE i wezwał Komisję do „propozycji wspólnych zasad i reguł dla innowacyjnej mobilności na poziomie UE”. Według koalicji zharmonizowanie regulacji pozwoli UE na pełne wykorzystanie potencjału ekosystemu mobilności miejskiej, zapewnienie uczciwej konkurencji, stymulowanie wzrostu i poprawę jakości życia.

foto,źródło. Bolt

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *