MediaTVN Warner Bros. Discovery PolskaZapowiedzi TV

11 listopada uczta z polskim kinem w iTVN

Z okazji dnia 11 listopada kanał iTVN przygotował prawdziwą filmową ucztę. Zobaczymy trzy polskie produkcje: „Zemstę” – najbardziej znaną komedię Aleksandra Fredry, która porusza i śmieszy kolejne pokolenia, „Za to że żyjemy, czyli punk z Wrocka” , która jest barwną i pełną emocji wycieczką po punkowej scenie Wrocławia lat 80. oraz rozgrywającą się w stylowych dekoracjach historię miłości kilku mężczyzn do pięknej Lizy w obrazie „Przedmiot uwielbienia”.

 

11 listopada o godzinie 13.15 (CET – Berlin, Paryż), godzinie 14.00 (CST – Chicago), 15.00 (EST – Nowy Jork, Toronto) wyświetlimy Państwu kultowy już film „Zemsta”, który jest ekranizacją doskonałej komedii Aleksandra Fredry z gwiazdorską obsadą. Cześnik Raptusiewcz (Janusz Gajos), mieszkający po sąsiedzku w tym samym zamku ze znienawidzonym przez siebie Rejentem Milczkiem (Andrzej Seweryn), pragnie ożenić się z owdowiałą Podstoliną (Katarzyna Figura). Nie wie jednak, że Podstolina sama szuka majętnego męża. Cześnik, świadom niedoskonałości swej urody i braku ogłady towarzyskiej, prosi wezwanego na pomoc Papkina (Roman Polański), by go z nią wyswatał. Papkin kreuje się na pożeracza serc niewieścich i wielkiego bohatera, a w rzeczywistości jest tchórzem i fantastą. Romantyczną miłością kocha Klarę (Agata Buzek), wychowanicę i bratanicę Cześnika. Tymczasem Klara jest zakochana w synu Rejenta Milczka, Wacławie (Rafał Królikowski), który odwzajemnia to uczucie.

Tego samego dnia zobaczymy „Za to że żyjemy, czyli punk w Wrocka”.  Lata 80. w Polsce upływały pod znakiem stanu wojennego oraz szarzyzny i marazmu, które po nim nastąpiły. W młodych ludziach zaczęło narastać coraz większe zniechęcenie i bunt. Wyrażali je na różne sposoby – między innymi za pomocą punk rocka. Muzyka ta pojawiła się w Polsce pod koniec lat 70. Krótkie i łatwe, a przy tym nagrane w żywiołowym tempie utwory wydawały się idealnym środkiem do wykrzyczenia swojego protestu przeciwko systemowi. W niemal wszystkich większych miastach zaczęły wyrastać punkowe kapele. Niektóre z nich, jak Dezerter, Kryzys czy KSU występują do dzisiaj.

Film „Za to że żyjemy, czyli punk z Wrocka” skupia się na wrocławskich muzykach. Punkowcy z Wrocławia wspominają czasy młodzieńczego buntu oraz swej świetności. Nostalgiczne opowieści mieszają się niekiedy ze zdenerwowaniem, że inni muzycy kontynuują swe kariery, oni zaś skazani zostali na zapomnienie. Wraz z twórcami filmu możemy zastanowić się, czy punkowe ideały mają także dzisiaj rację bytu i w jaki sposób obecnie można wyrażać swój bunt. Niewątpliwą atrakcją filmu są liczne archiwalne nagrania, zarówno z punkrockowych koncertów i festiwali, jak i z ówczesnych kronik filmowych czy programów telewizyjnych. Obraz ten otrzymał Nagrodę Publiczności na Nyskim Festiwalu Filmowym. My wyświetlimy go o godzinie 21.55 (CET – Berlin, Paryż), 23.20 (CST – Chicago), 0.20 (EST – Nowy Jork, Toronto).

Kolejną polską propozycją, której nie mogą Państwo przegapić jest „Przedmiot uwielbienia”. Uznany pisarz Boris von Diederitz (Paweł Deląg) przybywa do pałacu swojego starego przyjaciela, kniazia Grocholskiego (w tej roli Siergiej Szakurow, który zagrał m.in. w „Panu Tadeuszu” Andrzeja Wajdy). Wraz z nim przyjeżdża jego żona, Liza, której niezaprzeczalna piękność zwraca uwagę wszystkich mężczyzn w małym miasteczku. Stary kniaź jest oczarowany wdziękiem i klasą żony pisarza. Jak się jednak okazuje, nie tylko on. Liza wpada także w oko synowi kniazia, Grigorijowi, młodemu i wrażliwemu nastolatkowi. W trakcie uroczystego obiadu Lizę poznaje również Daniła Ochłopow, miejscowy radca sądowy, przyjaciel rodziny Grocholskich. Rozpoczyna się walka o serce pięknej kobiety. Każdy z trzech mężczyzn będzie używał innych sposobów, aby zdobyć jej miłość. Sytuację ułatwia fakt, że Borys niespecjalnie przejmuje się potencjalnymi kochankami żony, korzystając z uroków dziewczyn z miejscowego domu publicznego. Rywalizacja pomiędzy zakochanymi w Lizie doprowadzi do wielu często zaskakujących, a nawet tragicznych wydarzeń. Zachęcamy do obejrzenia tej produkcji w sobotę 11 listopada o godzinie 23.05 (CET – Berlin, Paryż), 22.45 (CST – Chicago), 23.45 (EST – Nowy Jork).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *