Święta Bożego Narodzenia i Sylwester na antenach TVP
W Święta Bożego Narodzenia Telewizja Polska proponuje widzom wyjątkową ofertę: wspólne kolędowanie z gwiazdami, emocjonujące filmy, specjalne wydania znanych programów rozrywkowych oraz wiele interesujących propozycji dla całej rodziny. W ostatni dzień roku, w rytm doskonałej muzyki TVP zaprosi widzów do Zakopanego na „Sylwestra Marzeń z Dwójką”.
WIGILIE POLSKIE
Emisja: godz. 13:05, 15:35, 18:20
Emisja: Wigilia, 24 grudnia, godz. 12:55, 14:05, 15:50
W nadchodzące Święta Bożego Narodzenia TVP1 ma niezwykły prezent dla swoich widzów. W specjalnych 6 programach emitowanych 23 oraz 24 grudnia spotkamy się z gwiazdami, które zaprosiły Annę Popek i Jana Pospieszalskiego do swoich domów i świątecznych stołów.
Mama Roberta Lewandowskiego, Iwona Lewandowska i mama Anny Lewandowskiej, Maria Stachurska opowiedzą, jak wyglądały i wyglądają obecnie ich wigilie. Zenon i Danuta Martyniukowie wraz z synem Danielem wprowadzą nas w świat podlaskich smaków i tradycji. Rodzina Golców podzieli się z nami swoimi góralskimi zwyczajami oraz magicznymi kolędami. Imponujący międzynarodowy sukces kompozytora Janusza Bieleckiego to znakomita okazja, aby poznać i posmakować choć trochę dobrej, klasycznej muzyki. Malowniczy dwór i radość z polskich Świąt powoduje, że artysta wraca do kraju w te dni z najodleglejszych zakątków świata. jak zaśpiewać kolędę na 150 osób? To możliwe tylko w Zakopanem z gaździnami i z Karpielem – Bułecką. A jak spędza święta Rafał Brzozowski i z kim jest w tym czasie blisko? Do zobaczenia w Jedynce.
Scenariusz: Anna Popek i Piotr Poraj Poleski
Reżyseria: Piotr Poraj Poleski
WIGILIA, 24 grudnia (niedziela)
REPORTAŻ Z REGIONU – KUTIA W WATYKANIE CZYLI WIGILIE JANA PAWŁA II
Emisja: godz. 13:55
Jakie potrawy znajdowały się na papieskim wigilijnym stole w Watykanie? Kto je przyrządzał? Jaką kolędę Jan Paweł II lubił najbardziej? Kogo zapraszał do siebie na Boże Narodzenie? Czego mu w tym czasie najbardziej w Rzymie brakowało? Kto rozdawał złożone pod choinką dary? Jakie upominki dostawał papież, a jakimi obdarowywał swoich gości? Wigilie z Janem Pawłem II wspominają: kardynał Stanisław Dziwisz, siostry sercanki z Krakowa, które zajmowały się papieskim gospodarstwem w Watykanie i Marcin Zubek z zakopiańskiego Związku Podhalan, organizator i uczestnik corocznych góralskich kolędowań u Ojca Świętego. W programie nie tylko wspomnienia i anegdoty, ale także archiwalne wystąpienia papieża: świąteczne błogosławieństwa oraz fragmenty orędzi Urbi et Orbi.
JAKA TO MELODIA?
Emisja: godz. 16:05
Po raz pierwszy Jedynka zaprasza na Wigilię z programem „Jaka to melodia?”. W trakcie programu spotkanie z gościem specjalnym – profesorem Jerzym Bralczykiem, językoznawcą, który przybliży widzom Jedynki pochodzenie i znaczenie kolęd. Świąteczną atmosferę zapewnią nostalgiczne utwory w wykonaniu m.in.: Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej, De Mono, Grzegorza Wilka, KAYAH, Magdy Tul i Martina Fitcha, Marka Kaliszuka. Program urozmaici także pokaz taneczny w wykonaniu Anny Głogowskiej.
W Boże Narodzenie (25 grudnia, godz. 18:40) goście z różnych stron świata opowiedzą, jak spędza się święta w ich rodzinnych krajach. W pierwszy dzień świąt wystąpią m.in.: Golec uOrkiestra, Hanna Śleszyńska, Krzysztof Krawczyk, Kasia Kowalska i oczywiście wokaliści programu „Jaka to melodia?” – Aneta Figiel , Magdalena Tul, Grzegorz Wilk, Agata Dąbrowska, Lena Zuchniak i Alicja Szlempo.
W drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia (26 grudnia, godz. 18:40) w programie gościć będzie grupa Pectus. Bracia Szczepanikowie wezmą nie tylko udział w teleturnieju, ale i zaśpiewają dla widzów.
Swoimi występami program uświetnią: Kasia Kowalska, Dorota i Sergiu Rusu, Sara Janicka i Kamil Kuroczko, Michał Kwiatkowski i Dawid Kwiatkowski, Cleo i wokaliści zespołu „Jaka to melodia?” – Aneta Figiel , Magdalena Tul, Grzegorz Wilk, Agata Dąbrowska, Lena Zuchniak i Alicja Szlempo.
Zaśpiewa także Marcin Jajkiewicz, a towarzyszyć mu będzie mistrz harmonii Marcin Wyrostek. W duecie wystąpi prowadzący program Robert Janowski z córką Tolą Janowską. Podczas programu nie zabraknie atrakcyjnych występów tanecznych: Anny Głogowskiej, Tomasza Barańskiego i Jana Klimenta.
PŁYŃ KOLĘDO! – WIELKI KONCERT KOLĘD
Emisja: godz. 17:30 – cz.1 i godz. 18:35 – cz.2
24 grudnia TVP1 wyemituje o 17.30 i 18.35 gwiazdorski Koncert kolęd i pastorałek „Płyń kolędo!” zrealizowany w osiemnastowiecznym kościele p.w. św. Ignacego Loyoli w Gdańsku. Widzowie usłyszą 25 najbardziej znanych, tradycyjnych kolęd i pastorałek, które od pokoleń ubarwiają wigilijne spotkania w polskich domach. Gospodarzami wieczoru będą Halina Mlynkova oraz bracia Łukasz Golec i Paweł Golec, którzy opowiedzą o świątecznych tradycjach i zwyczajach, nawiązując do osobistych wspomnień z rodzinnych domów. Prowadzących wspierał będzie Radosław Brzóska.
W koncercie weźmie udział czołówka gwiazd polskiej sceny muzycznej, z towarzyszeniem orkiestry pod batutą Grzegorza Urbana i chóru Sound and Grace. Wystąpią: Bracia, Kasia Cerekwicka, Krzysztof Cugowski, Piotr Cugowski, Wojciech Cugowski, Feel, Golec uOrkiestra, Edyta Górniak, Piotr Kupicha, Dorota Miśkiewicz, Halina Młynkowa, Alicja Węgorzewska, Zakopower, Mateusz Ziółko.
ORĘDZIE ARCYBISKUPA STANISŁAWA GĄDECKIEGO
Emisja: godz. 20:00
JAKA WIGILIA, TAKI CAŁY ROK”- KOLĘDY Z KATOWIC
Emisja: godz. 20:20
Koncert kolęd i pastorałek z udziałem Pary Prezydenckiej RP odbędzie w Bazylice Panewnickej ojców Franciszkanów pod wezwaniem św. Ludwika Króla i Wniebowstąpienia NMP, słynącej z jednej z największych na świecie szopek. Odegra rolę niecodziennej bożonarodzeniowej scenografii, na tle której wybrzmią najbardziej znane kolędy i pastorałki w nowych, oryginalnych aranżacjach Grzegorza Urbana.
Kilkudziesięcioosobowemu zespołowi muzycznemu pod jego kierownictwem towarzyszyć będzie chór Gospel Rain. Solistami zaś będą: Maryla Rodowicz, Margaret, Sylwia Grzeszczak, Natalia Schroeder, Magda Steczkowska, Rafał Brzozowski, Krzysztof Kiljański oraz zespół Pectus.
Zważywszy na fakt, iż Koncert odbędzie w Katowicach – stolicy Górnego Śląska, bardzo ważną rolę w aranżacjach i wykonaniach wybranych kolęd odegrają regionalne akcenty, w tym śląski chór dziecięcy Zespołu Pieśni i Tańca „Tysiąclatki”, czy Górnicza Orkiestra Dęta „Murcki – Boże Dary”.
Gospodarze wieczoru – dwoje aktorów związanych ze Śląskiem, Katarzyna Jamróz i Dariusz Niebudek- opowiedzą o Bożonarodzeniowej tradycji i śląskich zwyczajach świątecznych.
TRANSMISJA MSZY ŚWIĘTEJ Z WATYKANU
Emisja: godz. 21:25
BOŻE NARODZENIE, 25 grudnia (poniedziałek)
RODZINA NA ŚWIĘTA
Emisja: godz. 10:35
Hannah zastanawia się czy dobrze zrobiła porzucając swoją dawną miłość, Bena. W czasie rozmowy z Mikołajem nieostrożnie wyraża swoje życzenie, że chciałaby zobaczyć jakby wyglądało jej życie, gdyby postąpiła inaczej. Nieoczekiwanie jej życzenie się spełnia. Kiedy budzi się rano okazuje się, że jest żoną Bena i razem mają dwójkę dzieci.
Produkcja: USA, 2016 r.
Reż. Amanda Tapping, wyst. Lacey Chabert, Tyron Leitso, Milli Wilkinson.
EUROWIZJA JUNIOR (skrót)
Emisja: godz. 14.00
WESOŁA NOWINA – KOLĘDY Z BIAŁEGOSTOKU
Emisja: godz. 17.30
Kolędy wykonają bardzo popularni i lubiani wykonawcy z towarzyszeniem znakomitych muzyków. Koncert, którego gwiazdą i gospodynią będzie Ania Wyszkoni, zrealizowany został w Parafii Rzymskokatolickiej P.W. Zmartwychwstania Pańskiego w Białymstoku. Gośćmi znakomitej artystki będą m.in.: Krzysztof Cugowski, Paweł Golec i Łukasz Golec, Arka Noego, Natalia Szroeder, Margaret.
Reż. Konrad Smuga
ROLNIK SZUKA ŻONY
Emisja: godz. 20:15
W tegorocznym odcinku specjalnym spotkamy się z 6. „rolnikowymi parami”. Podczas przyrządzania ulubionych świątecznych potraw, opowiedzą o swoich związkach i o tym, jak program zmienił ich życie. Spotkamy też rolników – ulubieńców widzów, którzy co prawda nie znaleźli partnerki w „Rolnik szuka żony”, ale nadal z nadzieją patrzą w przyszłość. Nie zabraknie niezwykłych historii, wspomnień i nowinek z życia najsłynniejszych rolników w Polsce. Będzie śpiewanie kolęd w towarzystwie gwiazdy pop i celebrowanie radości ze wspólnego spotkania, zwłaszcza, że okres Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku sprzyja takiemu właśnie świętowaniu.
NIEBO ISTNIEJE NAPRAWDĘ
Emisja: godz. 21:20
To historia Coltona Burpo (Connor Corum) – chłopca, który podczas operacji znalazł się na granicy życia i śmierci. Rodzice (Kelly Reilly i Greg Kinnear) nie spodziewali się, że w ciągu następnych kilku miesięcy usłyszą piękną i wyjątkową opowieść o podróży chłopca do nieba i z powrotem. Czteroletni Colton oznajmił rodzicom, że opuścił swoje ciało podczas zabiegu, opisując, co jego rodzice robili, gdy on leżał na stole operacyjnym. Mówił o wizycie w niebie i przekazywał historie ludzi, z którymi spotkał się w zaświatach, a których nigdy wcześniej nie widział. Wspominał nawet o zdarzeniach mających miejsce jeszcze przed jego narodzinami. Zaskoczył opisami i mało znanymi szczegółami o niebie, dokładnie pasującymi do tego, co podaje Biblia, a o których, jako dziecko nie mógł wiedzieć. Colton opowiadał z rozbrajającą dziecięcą niewinnością o spotkaniach z członkami rodziny, którzy już odeszli z tego świata.
Produkcja: USA, 2014 r.
Reż. Randall Wallace, wyst. Greg Kinnear, Kelly Reilly, Thomas Haden Church, Connor Corum, Lane Styles, Margo Martindale.
BOŻE NARODZENIE, 26 grudnia (wtorek)
ZŁOTE KROPLE
Emisja: godz. 8:55
Zwykłe rodzeństwo w niezwykłej sytuacji… Siedmioletni Adaś i piętnastoletnia Aneta, ruszają w niesamowitą podróż, żeby pomóc swojej mamie. Magiczne krainy, zamkowe intrygi, zwariowani piraci i rycerskie turnieje, to tylko niektóre z przygód, które przyjdzie im przeżyć. Podczas niebezpiecznej wyprawy poznają znaczenie takich słów, jak odpowiedzialność, braterstwo i pierwsza miłość. „Złote Krople” to animowana baśń wykonana oryginalną techniką połączenia klasycznej animacji rysunkowej i bajecznie kolorowej, trójwymiarowej scenografii. Gwiazdorska obsada, wartka akcja i ponad sto lokacji daje gwarancję, że każdy widz odnajdzie w tym filmie coś interesującego.
Produkcja: Polska, 2015 r.
Reż. Daniel Zduńczyk, Marcin Męczkowski
GWIAZDKOWY UŚMIECH LOSU
Emisja: godz. 10:35
Holly Ceroni samotnie wychowuje syna, Maxa. Jej pasją jest gotowanie, marzy o własnej restauracji i o miłości na całe życie. Z ojcem Maxa jej się nie ułożyło a chłopcu zdecydowanie brakuje ojca. Zbliża się Boże Narodzenie – Holly kupuje świąteczny los na loterii. Pech chce, że zostawia go w samochodzie a samochód zostaje skradziony. Kiedy następnego dnia dowiaduje się, że wygrała milion postanawia przekonać złodzieja, żeby oddał jej skradziony samochód. Występuje z apelem w telewizji.
Produkcja: USA, 2015 r.
Reż. Gary Yates, wyst. Elizabeth Berkley, Mitchell Kummen, Mike Bell, Julia Arkos.
HISTORIA BOŻEGO NARODZENIA RYSOWANA PIASKIEM
Emisja: godz. 12:10
Boże Narodzenie to niezwykłe i rodzinne święto. Czas, który spędzamy w gronie najbliższych. Jednak zdarza się we współczesnym świecie zapomnieć o prawdziwej Biblijnej treści tych świąt. Dlatego projekt Boże Narodzenie rysowane piaskiem przypomnieć ma starotestamentalne proroctwa dotyczące przyjścia Jezusa, a także czytania z Ewangelii opisujące fakty, które to przyjście bezpośrednio poprzedziły. Służyć mają temu przede wszystkim ilustracje rysowane piaskiem na szkle, muzyka i która grana na żywo ma dopełnić tę ilustrację. Poszczególne czytania i Ewangelię recytować ma dwójka aktorów oraz jeden raz pojawi się śpiewaczka wykonująca fragmenty Magnificat. Projekt ten ma w atrakcyjny sposób przybliżyć i przypomnieć widzowi genezę świąt Bożego Narodzenia, a także skłonić do większej refleksji na temat Bożych planów wobec człowieka i ich realizacji przez narodzenie się Jezusa Chrystusa.
Reżyseria, scenariusz i realizacja: Julita Wołoszyńska – Matysek.
ZATAŃCZ ZE MNĄ (powtórka)
Emisja: godz. 20:15
John Clark (Richard Gere) wiedzie bardzo poukładane, spokoje życie. Praca – dom, praca – dom… Żadnych poważnych problemów, kryzysów małżeńskich, nałogów. Sukcesy w pracy komponują się idealnie z domową sielanką. W zasadzie John nie powinien narzekać, a jednak czegoś mu brakuje. Jakiejś pasji, emocji, sam nie za bardzo wie czego. Każdego dnia, wracając z pracy, widzi w oknie szkoły tańca młodą nauczycielkę Paulinę (Jennifer Lopez). Dziewczyna intryguje go tak bardzo, że pewnego dnia John po prostu zapisuje się na lekcje. Z początku nieśmiały, “drewniany” i zakompleksiony mężczyzna odnajduje w tańcu to, czego tak bardzo mu brakowało. Taniec staje się sensem jego życia, a lekcje i spotkania z Pauliną powodują, że z nudnego urzędasa zmienia się w przebojowego, błyskotliwego faceta. John nie wie, jak opowiedzieć żonie (Susan Sarandon) o swojej nowej, wielkiej pasji. Tymczasem Beverly zaczyna podejrzewać, że jej mąż ma romans. Bo komu przyszłoby do głowy, że on po prostu zwariował na punkcie tańca?
Produkcja: USA, 2004 r.
Reż. Peter Chelson, wyst. Richard Gere, Jennifer Lopez, Susan Sarandon, Nick Cannon
WIELKIE OCZY
Emisja: godz. 22:10
To film oparty na prawdziwej historii malarki Margaret Keane. W rolach głównych występują nominowana do Oscara Amy Adams („American Hustle”) oraz zdobywca Oscara Christoph Waltz („Django”). W latach sześćdziesiątych XX wieku świat zachwyca się intrygującymi portretami kobiet i dzieci o tajemniczych, wielkich oczach. Autorstwo obrazów przypisuje sobie niezwykle ambitny Walter Keane. Jednak za genialnymi pracami stoi żyjąca w jego cieniu żona Margaret. Kobieta walczy o prawdę, uznanie i wyzwolenie się spod wpływu bezwzględnego despoty oraz z roli, którą narzuca jej społeczeństwo.
Produkcja: USA, 2014 r.
Reż. Tim Burton, wyst. Amy Adams, Christoph Waltz, Danny Huston, Krysten Ritter, Jason Schwartzman.
SYLWESTER, 31 stycznia (niedziela)
WSZYSTKIE DROGI PROWADZĄ DO RZYMU
Emisja: godz. 20:15
Maggie jest samotną matką wychowującą nastoletnią córkę. Któregoś dnia postanawia zabrać Summer do Europy i pokazać jej swoją ukochaną Toskanię. W Toskanii spotyka swoją dawną miłość, Lucę. Luca nadal jest kawalerem i okazuje się, że nigdy o niej nie zapomniał. Maggie przestaje bronić się przed uczuciem. Tymczasem córka Maggie tęskni za swoim chłopakiem, który został w Nowym Jorku. Matkę i córkę czekają niełatwe chwile.
Produkcja: USA, 2015 r.
Reż. Emma Lemhagen, wyst. Sarah Jessica Parker, Rosie Day, Raoul Bova, Claudia Cardinale
STEP UP – TANIEC ZMYSŁÓW” (powtórka)
Emisja: godz. 21:55
Każdy zasługuje na szansę spełnienia swoich marzeń, ale niektórzy mają ją tylko jedną. Tyler Gage (Channing Tatum) jest buntownikiem z gorszej części Baltimore – i jedyną rzeczą jak stoi pomiędzy nim a jego niespełnionym życiem są marzenia, że pewnego dnia się stąd wyrwie. Nora (Jenna Dewan) jest wysoko postawioną tancerką baletu uczęszczającą do bardzo dobrej szkoły w Baltimore (Maryland School of the Arts). Aby móc realizować swoje marzenia o wspaniałej przyszłości musi znaleźć partnera do tańca na swój pokaz końcowy. Kłopoty z prawem sprawiają, że Tyler ląduje w ramach pracy społecznej w Maryland School of the Arts. Jest tam jako ktoś obcy, niepasujący do otoczenia, dopóki jego umiejętności jako zdolnego, ulicznego tancerza nie przyciągają uwagi Nory. Teraz coś pomiędzy nimi iskrzy, także poza sceną. Tyler zdaje sobie sprawę że ma tylko jeden występ aby udowodnić że może zajść w życiu dalej niż kiedykolwiek mógł to sobie wyobrazić.
Produkcja: USA, 2006 r.
Reż. Anne Fletscher, wyst. Channing Tatum, Jenna Dewan-Tatum, Demaine Radcliff, Rachel Griffiths.
DE-LOVELY- ŻYCIE JAK PIOSENKA
Emisja: godz. 00:30
„De-Lovely” to muzyczny portret amerykańskiego kompozytora Cole’a Portera oparty na jego niezapomnianych utworach. W filmie Parter spogląda na swoje życie jak na jeden wielki występ sceniczny. Wśród niezliczonych hitów, takich jak: „Anything goes”, „It’s De – Lovely” czy „Night and Day” ujawnione zostały skomplikowane relacje z jego żona i muzą – Lindą Lee Porter.
Produkcja: Wielka Brytania/USA, 2004 r.
Reż. Irvin Winkler, wyst. Kevin Kline, Ashley Judd, Jonathan Pryce.
THE WALK. SIĘGAJĄC CHMUR
Emisja: godz. 02:40
Historia francuskiego artysty Philippe’a Petita, który w 1974 roku przeszedł po linie między wieżami World Trade Center.
Produkcja: USA, 2015 r.
Reż. Robert Zemckis, wyst. Joseph Gordon – Levitt, Ben Kingsley, Charlotte Le Bon.
NOWY ROK, 1 stycznia (poniedziałek)
KORONA KRÓLÓW
Emisja: godz. 18:30
Barwna, kostiumowa opowieść o panowaniu jednego z najwybitniejszych władców w dziejach Polski – Kazimierza Wielkiego. „Korona Królów” w reżyserii Wojciecha Pacyny, pod doskonałą opieką literacką Ilony Łepkowskiej, będzie emitowana w TVP1 cztery razy w tygodniu.
23 grudnia (sobota)
David Attenborough i dinozaur olbrzymi premiera
Emisja: godz. 11:10
W 2014 r. w Patagonii odkryto wielką kość, której rozmiary zdumiały wszystkich naukowców. Przypuszczano, że kość należała do największego, wcześniej jeszcze nieznanego, gatunku dinozaurów. David Attenborough natychmiast wyruszył z kamerą do Argentyny, by tam wspólnie z naukowcami, którzy dokonali odkrycia, pracować nad złożonym procesem rekonstrukcji największego dinozaura na Ziemi. Przez dwa lata naukowcy cierpliwie i z uwagą pracowali najpierw nad wydobyciem kości z ziemi, ich oczyszczeniem i przewiezieniem do pracowni, by później skoncentrować się na odtworzeniu całego 37-metrowego szkieletu z 220 odnalezionych kości. Dzięki badaniom i grafice komputerowej udało im się odtworzyć nie tylko cały organizm i to, jak funkcjonował, ale też i warunki, w jakich żył.
Produkcja: Wielka Brytania, 2016 r.
Asterix i Obelix kontra Cezar
Emisja: godz. 15:50
Ekranizacja słynnego francuskiego komiksu o mieszkańcach pewnej wioski w Galii, uparcie walczących z Rzymianami. Akcja filmu toczy się w I wieku przed naszą erą, gdy Galia (współczesna Francja) okupowana jest przez Rzymian. Na północy kraju istnieje jednak niewielka wioska, której mieszkańcy zwycięsko opierają się okupantowi. Galowie są niezwyciężeni, ponieważ nabierają nadludzkiej siły po zażyciu magicznego eliksiru druida Panoramiksa. Niestety, Rzymianie odkrywają ich sekret i porywają druida, aby wydobyć od niego przepis na napój. Asteriks i Obeliks wyruszają na pomoc Panoramiksowi
Produkcja: Francja/ Niemcy/Włochy, 1999 r.
60 LAT TVP POZNAŃ – KONCERT JUBILEUSZOWY premiera
Emisja: godz. 20:05 – cz. 1, godz. 21:00 – cz. 2
Gala jubileuszowa „60 lat TVP Poznań” odbędzie na terenie Targów Poznańskich. Program artystyczny został w większości oparty na reaktywowanej właśnie słynnej Poznańskiej Piętnastce Radiowej. Ten znany muzyczny Big Band swoją działalność rozpoczął równolegle z Ośrodkiem Telewizji Polskiej w Poznaniu. W koncercie wezmą udział: Sonia Bohosiewicz, Grażyna Łobaszewska, Justyna Steczkowska, Hanna Gieda, Barbara Kurdej-Szatan i Rafał Szatan, Mieczysław Szcześniak oraz Andrzej Lampert. W programie koncertu będą także występy kabaretowe – wystąpią Grzegorz Halama oraz grupa kabaretu Fair Play Crew.
Prowadzenie gali: Tomasz Wolny
KONESER premiera
Emisja: godz. 10:50
Kryminał z wątkiem melodramatycznym. Virgil Oldman (Geoffrey Rush) jest doświadczonym, odnoszącym sukcesy handlarzem antykami. Wiedzie samotną egzystencję wśród luksusu płócien starych mistrzów i piękna włoskich pałaców, pewien, że nic nie zakłóci jego ustabilizowanego życia i nie zagrozi głęboko skrywanym sekretom. Zlecenie od tajemniczej młodej kobiety zapoczątkuje jednak serię wydarzeń, które wywróci jego uporządkowany świat do góry nogami.
Produkcja: Włochy, 2013 r.
Reż. Giuseppe Tornatore, wyst. Geoffrey Rush, Jim Sturgess, Sylvia Hoeks, Donald Sutherland.
WIGILIA, 24 grudnia (niedziela)
MAGICZNA SKARPETA premiera
Emisja: godz. 9:55
Zbliżają się święta, ale Lindsey i jej córka Hanna wciąż ze smutkiem wspominają zmarłego męża i ojca. Kiedy Hanna kupuje na świątecznym jarmarku skarpetę na prezenty, nagle obie zaczynają znajdować w niej rzeczy, które wywierają duży wpływ na ich codzienne życie. Skarpeta ma moc i energię, która powoduje, że Lindsay odzyskuje wiarę w miłość i życie.
Produkcja” Kanada/USA, 2015 r.
Reż. David Winning, wyst. Victor Webster, Bridget Regan, Iris Quinn, Imogen Tear.
WŚRÓD NOCNEJ CISZY – koncert kolęd w Pelplinie Cz. 1 premiera
Emisja: godz. 15:15
Świąteczny koncert w wyjątkowych wnętrzach Bazyliki Katedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Pelplinie, na który złoży się wiele popularnych kolęd w wykonaniu Aleksandry Kurzak, Katarzyny Moś, Natalii Szroeder, Macieja Miecznikowskiego oraz zespołu Pectus. Artystom towarzyszyć będzie Elbląska Orkiestra Kameralna pod dyrekcją Janusza Stokłosy oraz 45 osobowy Poznański Chór Chłopięcy.
Prowadzenie: Monika Zamachowska.
UWIERZ W ŚWIĘTA
Emisja: godz. 16:15
Kilka dni przed Świętami Bożego Narodzenia Riley rozgląda się za pracą. Dostaje wymarzoną pracę asystentki Williama Younga, po tym jak zasugerowała, by uratować przed zamknięciem fabrykę zabawek w małym mieście. Riley jedzie do upadającej fabryki przekazać dobre wieści. Kiedy William również odwiedza fabrykę, wszyscy są mu bardzo wdzięczni. Dekorują okolicę z okazji Świąt, ale również by podziękować mu w ten sposób za okazanie dobroci. William niestety deklaruje, że nienawidzi Świąt Bożego Narodzenia. Riley postanawia zrobić wszystko, by William uwierzył w magię Świąt.
Produkcja: Kanada, 2015 r.
Reż. Jonathan Wright, wyst.: Shanae Grimes – Beech, Steve Lund.
MAGAZYN EKSPRESU REPORTERÓW wydanie specjalne
Emisja: godz. 18:55
W świątecznym wydaniu Magazynu Ekspresu Reporterów tematem dominującym będzie… pomoc. Pomoc płynąca z serca, z miłości i z dobroci, ale również pomoc, której musimy się nauczyć, czasami wbrew wszystkiemu i wszystkim, tak by uchronić najbliższych, rodzinę i siebie. Twórcy i bohaterowie opowiedzą m.in. o tym, jak ciężko jest prosić o pomoc, przełamać wstyd lub upokorzenie. Poznamy zarówno ludzi, którzy pomagają i wspierają, a także tych, którzy doświadczają dobroci. Zaprasza Michał Olszański.
P.S. KOCHAM CIĘ premiera
Emisja: godz. 20:05
Idealnie dopasowane, szczęśliwe małżeństwo Gerry’ego (Gerard Butler) i Holly (Hilary Swank) Kennedych przerywa śmierć mężczyzny. Utrata miłości życia wpędza Holly w głęboką depresję. W dniu trzydziestych urodzin młoda wdowa otrzymuje jednak zagadkową przesyłkę. Do tortu dołączona jest taśma z nagraną wiadomością od Gerry’ego, który prosi ją, by wyszła zabawić się z przyjaciółmi. Wkrótce pojawiają się kolejne wiadomości, a każda kończy się dopiskiem “P. S. Kocham Cię”.
Produkcja: USA, 2007 r.
Reż. Richard LaGravenese, wyst.:Hillary Swank, Gerard Butler, Lisa Kudrow i inni.
ŚLUBNE WOJNY
Emisja: godz. 22:20
Liv (Kate Hudson) i Emma (Anne Hathaway) są najlepszymi przyjaciółkami. Od dziecka wyobrażały sobie swoje śluby i obie marzyły o weselu w nowojorskim hotelu Plaza. Właśnie skończyły dwadzieścia sześć lat i wychodzą za mąż. Niestety, w wyniku fatalnego błędu daty obu ślubów wyznaczono na ten sam dzień. To będzie prawdziwa próba przyjaźni! Liv jest prawniczką przyzwyczajoną, że zawsze dostaje to, czego chce. Ma świetną pracę i idealnego faceta, ślub też musi być perfekcyjny. Emma to nauczycielka, dla której szczęście bliskich jest ważniejsze od własnego. Do czasu jednak. Przygotowania do ślubu wyzwolą w niej bestię. Najlepsze przyjaciółki, które do tej pory robiły dla siebie wszystko, postawią ceremonie na pierwszym miejscu. Zacznie się prawdziwa ślubna wojna.
Produkcja: USA, 2009 r.
Reż. Gary Winick, wyst.: Katie Kate Hudson, Anne Hathaway, Candice Bergen, Steve Howey, Chris Pratt.
BÓG SIĘ RODZI. KOLĘDOWANIE Z BIAŁEGOSTOKU
Emisja: godz. 22:20
Zarejestrowany w 2015 roku w bazylice katedralnej w Białymstoku koncert najpiękniejszych kolęd i piosenek świątecznych w wykonaniu znakomitych wykonawców w zupełnie nowych aranżacjach. Kolędy wykonają młodzi, ale już bardzo popularni i lubiani wykonawcy z towarzyszeniem znakomitych muzyków sesyjnych. Wystąpią: chór Sound&Grace, Margaret, Rafał Brzozowski, Kasia Wilk, Stanisław Karpiel Bułecka, Jula, Natalia Szroeder, Nika Lubowicz, a także uczestnicy The Voice of Poland: Agnieszka Twardowska, Antek Smykiewicz i Ana Andrzejewska.
Prowadzenie koncertu: Tomasz Kammel.
BOŻE NARODZENIE, 25 grudnia (poniedziałek)
Beethoven na tropie skarbU premiera
Emisja: godz. 9:50
Kolejny film o przygodach ulubieńca młodej widowni, bernardyna o imieniu Beethoven. Pies wraz ze swoim treserem znów zostają zwolnieni z filmu. Gdy wracają do domu, ich samochód ulega awarii i zatrzymują się w miasteczku O’Mailey’s Cove. Okazuje się, że z tym miasteczkiem związana jest legenda o ukrytym tu skarbie kapitana piratów. Od lat poszukuje go chłopiec imieniem Sam, bezskutecznie, bo kapitan sporządził wiele fałszywych map, aby zmylić poszukiwaczy. Tym razem, z pomocą Beethovena, chłopiec trafia na właściwy ślad.
Produkcja: USA, 2014 r.
Reż. Ron Oliver, wyst.: Jonathan Silvermann, Bretton Manley, Kristy Swanson, Udo Kier.
FAMILIADA wydanie świąteczne
Emisja: godz. 14:00
Kultowy teleturniej TVP2, który od 1994 roku utrzymuje się w ścisłej czołówce najpopularniejszych programów rozrywkowych w Polsce. W specjalnym, świątecznym odcinku naprzeciw siebie staną:
drużyna programu „Bake Off – Ale Ciacho!” w składzie: Katarzyna Kołeczek, Marcelina Zawadzka, Michał Bryś i Krzysztof Ilnicki oraz aktorzy z serialu „Pod Wspólnym Niebem”: Ewa Szykulska, Paulina Śmigielska, Przemysław Furdak i Sebastian Konrad. Wygrana przeznaczona zostanie na cel charytatywny. Program poprowadzi tradycyjnie Karol Strasburger.
KOŁO FORTUNY wydanie świąteczne
Emisja: godz. 14:45
Piękna, świąteczna scenografia, nastrojowe utwory, wyjątkowi zawodnicy i mnóstwo wzruszeń – to wszystko czeka widzów TVP2 w specjalnych odcinkach teleturnieju „Koło Fortuny”. W świąteczny poniedziałek 25 grudnia kołem fortuny zakręcą sportowcy, olimpijczycy: Artur Śiódmiak, Zofia Klepacka i Szymon Kołecki. Wygrana przeznaczona zostanie na cel charytatywny. W roli gospodarzy programu tradycyjnie zobaczymy: Izabellę Krzan i Rafała Brzozowskiego.
Wigilijna Tytka – koncert Bożonarodzeniowy w Poznaniu Cz. 1 premiera
Emisja: godz. 18:50
Koncert Bożonarodzeniowy w dwóch częściach jest zwieńczeniem ogólnopolskiej charytatywnej akcji Caritas. Podobnie jak w ubiegłym roku, wydarzenie odbędzie się w stolicy Wielkopolski. Wezmą w nim udział wielkie gwiazdy polskiej sceny muzycznej. Wigilijna Tytka odbędzie się w przestrzeni w Sanktuarium św. Józefa na Wzgórzu św. Wojciecha w Poznaniu. Akcja tegorocznej Tytki, czyli napełnianie wielkich papierowych toreb żywnością, aby dzielić się dobrem z potrzebującymi, odbędzie się w całej Polsce. Koncert poprowadzą: Anna Popek i Przemysław Babiarz.
WKRĘCENI 2
Emisja: godz. 20:05
Kontynuacja przebojowej komedii Piotra Wereśniaka z gwiazdami polskiego kina: Małgorzatą Sochą, Pawłem Domagałą, Bartoszem Opanią i Anną Muchą w rolach głównych. Tym razem dwaj bohaterowie znani z pierwszej części filmu – Szyja i Fikoł – ruszą na podbój stolicy i polskiego showbiznesu. Widzowie przekonają się jak naprawdę funkcjonuje świat gwiazd znanych z programów rozrywkowych i plotkarskich portali. Szyja, czyli Tomek Zarówny, poznaje przypadkiem agentkę gwiazd Klementynę – specjalistkę od kłamstw, szantażu oraz słodkich uśmiechów. Seksowna blondynka porywa go na kilka dni do Warszawy i zmienia w prawdziwego celebrytę. Jego żona – słynna Jadźka, postanawia sprowadzić męża do domu, choćby siłą.
Produkcja: Polska, 2014 r.
Reż. Piotr Wreśniak, wyst.: Barbara Kurdej-Szatan, Leszek Lichota, Filip Bobek, Marcin Perchuć, Paweł Domagała, Bartosz Opania, Antoni Królikowski, Małgorzata Socha, Marta Żmuda-Trzebiatowska.
PAN I PANI SMITH
Emisja: godz. 21:55
Jen Kornfeldt pracuje w branży komputerowej i leczy złamane serce po nagłym rozstaniu z ukochanym. Przestaje wierzyć, że kiedykolwiek jeszcze się zakocha. Pewnego dnia rodzice proponują jej wspólne wakacje na Riwierze Francuskiej. W Nicei Jen poznaje przystojnego Spencera Aimesa. Wakacyjny romans szybko przekształca się w trwały związek. Po trzech latach szczęśliwego małżeństwa, w dniu trzydziestych urodzin Spencera, daje o osobie znać jego przeszłość. Jen odkrywa, że mąż był tajnym pracownikiem służb wywiadowczych. Wycofał się z branży, ale dawni mocodawcy i rywale nie zaakceptowali jego decyzji o rezygnacji. Idealne życie młodej żony z przedmieścia zostaje poważnie zakłócone, bo Spencer staje się ciągłym obiektem zamachów. W niebezpieczeństwie znajduje się również Jen, która postanowiła trwać przy mężu bez względu na zagrożenie.
Produkcja: USA, 2010 r.
Reż. Robert Luketic, wyst. Ashton Kutcher, Katherine Heigl, Tom Selleck, Catherine O’Hara, Katheryn Winnick, Kevin Sussman, Lisa Ann Walter
BOŻE NARODZENIE, 26 grudnia (wtorek)
ŚWIĄTECZNA POMYŁKA
Emisja: godz. 09:55
Alice ma poznać swoich teściów, mieszkających w odległym mieście w innym stanie i po raz pierwszy spędzić z nimi Święta. Bardzo to przeżywa, szczególnie, że ma jechać do nich sama, podczas gdy jej narzeczonego Willa zatrzymują pilne sprawy zawodowe. Podróż Alice obfituje w perypetie, ginie jej bagaż, psuje się telefon komórkowy, a na lotnisku poznaje uroczego mężczyznę, przekonana, że jest on bratem jej narzeczonego. W rezultacie ląduje w domu, gdzie zostaje niezwykle miło przyjęta, tyle że nie jest dom, do którego powinna była trafić.
Produkcja: Kanada/USA, 2013 r.
Reż. Jonathan Wright, wyst.: Alicia Witt, Mark Wiebe, Lawrence Dane i inni.
FAMILIADA wydanie świąteczne
Emisja: godz. 14:00
Kultowy teleturniej TVP2, który od 1994 roku utrzymuje się w ścisłej czołówce najpopularniejszych programów rozrywkowych w Polsce. W specjalnym, świątecznym odcinku naprzeciw siebie staną YouTuberzy: Cyber Marian, Gimper, Izak, Poszukiwacz i Naruciak oraz śpiewający Aktorzy: Maria Tyszkiewicz, Kasia Nova, Robert Janowski i Artur Chamski. Wygrana przeznaczona zostanie na cele charytatywne. Program poprowadzi tradycyjnie Karol Strasburger.
KOŁO FORTUNY wydanie świąteczne
Emisja: godz. 14:45
Piękna, świąteczna scenografia, nastrojowe utwory, wyjątkowi zawodnicy i mnostwo wzruszeń – to wszystko czeka widzów TVP2 w specjalnych odcinkach teleturnieju „Koło Fortuny”. W świąteczny wtorek 26 grudnia kołem fortuny zakręcą aktorzy znami z serialu „M jak miłość”: Kasia Cichopek, Marcin Mroczek i Olga Szomańska. Wygrana przeznaczona zostanie na cel charytatywny. W roli gospodarzy programu tradycyjnie zobaczymy: Izabellę Krzan i Rafała Brzozowskiego.
WSRÓD NOCNEJ CISZY – koncert kolęd w Pelplinie Cz. 2 premiera
Emisja: godz. 15:35
Druga część świątecznego koncertu z wyjątkowych wnętrz Bazyliki Katedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Pelplinie, na który złoży się wiele popularnych kolęd w wykonaniu Aleksandry Kurzak, Katarzyny Moś, Natalii Szroeder, Macieja Miecznikowskiego oraz zespołu Pectus. Artystom towarzyszyć będzie Elbląska Orkiestra Kameralna pod dyrekcją Janusza Stokłosy oraz 45 osobowy Poznański Chór Chłopięcy. Koncert poprowadzi: Monika Zamachowska.
ŚLUBNE WOJNY
Emisja: godz. 16:15
Liv (Kate Hudson) i Emma (Anne Hathaway) są najlepszymi przyjaciółkami. Od dziecka wyobrażały sobie swoje śluby i obie marzyły o weselu w nowojorskim hotelu Plaza. Właśnie skończyły dwadzieścia sześć lat i wychodzą za mąż. Niestety, w wyniku fatalnego błędu daty obu ślubów wyznaczono na ten sam dzień. To będzie prawdziwa próba przyjaźni! Liv jest prawniczką przyzwyczajoną, że zawsze dostaje to, czego chce. Ma świetną pracę i idealnego faceta, ślub też musi być perfekcyjny. Emma to nauczycielka, dla której szczęście bliskich jest ważniejsze od własnego. Do czasu jednak. Przygotowania do ślubu wyzwolą w niej bestię. Najlepsze przyjaciółki, które do tej pory robiły dla siebie wszystko, postawią ceremonie na pierwszym miejscu. Zacznie się prawdziwa ślubna wojna.
Produkcja: USA, 2009 r.
Reż. Gary Winick, wyst.: Katie Kate Hudson, Anne Hathaway, Candice Bergen, Steve Howey, Chris Pratt.
Wigilijna Tytka – koncert Bożonarodzeniowy w Poznaniu Cz. 2 premiera
Emisja: godz. 18:50
Druga część koncertu Bożonarodzeniowego będącego zwieńczeniem ogólnopolskiej charytatywnej akcji Caritas. Podobnie jak w ubiegłym roku wydarzenie odbędzie się w stolicy Wielkopolski. Wezmą w nim udział wielkie gwiazdy polskiej sceny muzycznej. Wigilijna Tytka odbędzie się w przestrzeni w Sanktuarium św. Józefa na Wzgórzu św. Wojciecha w Poznaniu. Akcja tegorocznej Tytki, czyli napełnianie wielkich papierowych toreb żywnością, aby dzielić się dobrem z potrzebującymi, odbędzie się w całej Polsce. Koncert poprowadzą: Anna Popek i Przemysław Babiarz.
ASTERIX I OBELISK: MISJA KLEOPATRA
Emisja: godz. 20:05
Ekranizacja słynnego francuskiego komiksu o mieszkańcach pewnej wioski w Galii, uparcie walczących z Rzymianami. Akcja toczy się w I wieku przed naszą erą, gdy Galia (współczesna Francja) okupowana jest przez Rzymian. Na północy kraju istnieje jednak niewielka wioska, której mieszkańcy zwycięsko opierają się okupantowi. Tym razem Asterix i Obelix wyruszają do Egiptu, aby pomóc architektowi Numrobisowi wybudować nowy pałac dla Kleopatry, królowej Egiptu.
Produkcja: Francja/Niemcy, 2002 r.
Reż. Alain Chabat, wyst. Gerard Depardieu, Christian Clavier, Jamel Debbouze, Monica Bellucci, Alain Chabat, Claude Rich, Gerard Darmon, Edouard Baer, Marina Fois i inni.
KABARET WSZYSTKIEGO ZABAWNEGO premiera
Emisja: godz. 22:05, odc. 1 – „Mikołaj”
Emisja: godz. 23:00, odc. 2 – „W poszukiwaniu ducha Świąt”
Drugiego dnia Świąt Dwójka zaprasza przed telewizory wszystkich fanów polskiej sceny kabaretowej. Ten pełen emocji oraz przepełniony najlepszym humorem wieczór poprowadzą Grzegorz Halama oraz Magdalena Gera. Na scenie zobaczymy lubiane i popularne kabarety: ŁOWCY.B, Rewers, Inaczej, Na Koniec Świata, Czwarta Fala, Czołówka Piekła oraz Ireneusza Krosnego. Oprócz najśmieszniejszych komików wieczór umilą zespoły Feel oraz Blue Cafe, które zadbają o oprawę muzyczną.
SYLWESTER, 31 grudnia (niedziela)
PÓŁ ŻARTEM, PÓŁ SERIO (w cyklu „Gwiazdy w południe”)
Emisja: godz. 11:40
Komedia zaliczana przez krytyków do filmów wszech czasów. Wiele scen przeszło do historii, w tym te z udziałem niezapomnianej Marilyn Monroe. Film otrzymał nominacje do Oscara dla Billy’ego Wildera za reżyserię, dla Jacka Lemmona w kategorii najlepszy aktor oraz za najlepszy scenariusz i zdjęcia. Bohaterami są dwaj młodzi muzycy, Jerry i Joe, którzy w dniu św. Walentego w jednym z chicagowskich garaży stają się przypadkowymi świadkami krwawych porachunków. Aby ocalić życie, muszą uciekać przed rozwścieczonymi gangsterami. Niefortunni muzycy angażują się do żeńskiej orkiestry. W damskich fatałaszkach udaje się im wymknąć z rąk oprawców. Joe i Jerry, już jako „kobiety” rozpoczynają muzyczne tournée na Florydzie. Czeka ich mnóstwo przygód. Jerry jako Daphne (niezapomniana rola Lemmona) staje się obiektem westchnień milionera Osgooda Fieldinga III, który jest przekonany, że spotkał kobietę swoich marzen. Tymczasem Joe (Tony Curtis) zakochuje się w pięknej Sugar Kane, którą zagrała niezapomniana Marilyn Monroe.
Produkcja: USA, 1959 r.
Reż. Billy Wilder, scen. Billy Wilder, I. A. L. Diamond, wyst. Jack Lemmon, Tony Curtis, Marilyn Monroe, Joe E. Brown, George Raft, Pat O’Brien i inni.
MUMIA POWRACA
Emisja: godz. 15:35
„Mumia powraca” to – jak się nietrudno domyślić – dalszy ciąg przygód bohaterów filmu Stephena Sommersa z 1999 r. Akcja rozgrywa się w 1933 r. Amerykanin Rick O’Connell, były żołnierz legii cudzoziemskiej i angielska archeolog, Evelyn, są małżeństwem i mają 8-letniego synka, Aleksa. Chłopiec odziedziczył po ojcu zamiłowanie do ryzykownych przygód, a po matce fascynację starożytnością, więc dzielnie dotrzymuje im kroku podczas kolejnej wyprawy. Małżonkowie badają starożytną świątynię. Alex zakłada znalezioną właśnie złotą bransoletę i doznaje wizji: spostrzega magiczną oazę, w której przebywają duchy legendarnego Króla Skorpiona, który ponad 3 tys. lat p.n.e., na czele wielkiej armii, zamierzał podbić świat. Pokonany, zaprzedał duszę bogowi Anubisowi, aby się ratować. Teraz tylko czeka na sposobność, by powrócić i zawładnąć światem. By tak się stało, musi jednak odzyskać bransoletę, na którą właśnie natrafili O’Connellowie.
Tymczasem w Hamunaptrze piękna Meela, reinkarnacja Anck-Su-Namun oraz członkowie tajemniczej sekty wydobywają z grobowca zmumifikowane szczątki swojego dawnego kochanka, kapłana Imhotepa, by go ożywić i postawić na czele potężnej armii Króla Skorpiona, a następnie wraz z nią podbić świat. Do tego potrzebna jest jednak niezwykła bransoleta. Członkowie sekty odkrywają, że jest ona w posiadaniu O’Connellów. Dostają się do ich domu i porywają małego Aleksa, który nosi niezwykły klejnot. Przerażeni rodzice ruszają synowi na pomoc.
Produkcja: USA, 2001 r.
Scenariusz i reżyseria: Stephen Sommers, wyst. Brendan Fraser, Rachel Weisz, John Hannah, Arnold Vosloo, Oded Fehr, Patricia Velasquez, Freddie Boath i inni.
#SYLWESTER MARZEŃ Z DWÓJKĄ – ZAKOPANE 2017
Emisja: godz. 20:00
Widzowie Dwójki sylwestrową noc spędzą w Zakopanem. Zobaczą spektakularne połączenie podhalańskiej tradycji z najlepszą polską i światową muzyką rozrywkową w doskonałej oprawie! Telewizja Polska i Miasto Zakopane podczas konferencji prasowej zaprezentowali gwiazdy tegorocznego Sylwestra.
Podczas zabawy sylwestrowej najważniejsza jest wyśmienita muzyka i tej z pewnością pod Giewontem nie zabraknie! Na miejsce imprezy z Telewizją Polską, wzorem ubiegłego roku, wybrano Dolną Rówień Krupową w Zakopanem, która pomieści kilkadziesiąt tysięcy osób.
Na tegorocznym Sylwestrze Marzeń z Dwójką będziemy tańczyć przy hitach, które zabrzmią na wielu tanecznych parkietach. Z jedną ważną różnicą – na imprezie TVP największe przeboje wykonają oryginalni wykonawcy z zagranicy! Thomas Anders z Modern Talking zaśpiewa swoje największe przeboje, m. in.: „You’re My Heart, You’re My Soul”, „Brother Louie” czy „Cheri Cheri Lady”. Wystąpi także legendarny Limahl, którego plakaty wisiały w domu każdej nastolatki w latach osiemdziesiątych z przebojami: „Never ending story” czy „Too shy”. Do hitów, które nigdy nie przeminą niewątpliwie należy „One way ticket” zespołu Eruption, który również zabrzmi pod Giewontem. Listę artystów z zagranicy uzupełnią propozycje z najnowszych notowań list przebojów. Duet Filatov&Karas stworzył jedną z najczęściej odtwarzanych piosenek w europejskich stacjach radiowych: „Time wan`t wait”. Ten przebój zabrzmi w sylwestrową noc, a wykonawcy zaśpiewają także „Don’t be so shy” czy „Tell it to my heart”. Do tego zestawu zagranicznych gwiazd należy dodać Uniting Nations i ich wielkie hity „Ai No Corrida” czy „Out of touch”. Miłośnicy tanecznych rytmów z pewnością będą zadowoleni!
Na zakopiańskiej scenie nie może zabraknąć także największych gwiazd polskiej sceny muzycznej! Maryla Rodowicz niewątpliwie zaskoczy niekonwencjonalnymi duetami i aranżacjami muzycznymi swoich największych hitów. Z kim tym razem zaśpiewa? To będzie wielka niespodzianka. Możemy jedynie zdradzić, że w jednym z wyjść zobaczymy ją w towarzystwie cygańskich muzyków z Macedonii. Podczas Sylwestra Marzeń z Dwójką nie zabraknie największego tegorocznego przeboju z Zakopanem w nazwie. „Miłość w Zakopanem” Sławomira to piosenka bijąca największe rekordy popularności. Sławomira oczywiście zobaczymy na zakopiańskiej scenie nie raz, a góralski klimat zadba również „Zakopower”. Ich największe przeboje wprowadzą wszystkich widzów w podhalański klimat i sprawią, że nawet przed telewizorami poczujemy się jak pod Giewontem. Usłyszymy ponadto: Anię Dąbrowską, Krzysztofa Cugowskiego, Margaret, Michała Szpaka, Urszulę, Red Lips oraz największe gwiazdy disco polo: Zenona Martyniuka i Bayer Full. O oprawę muzyczną zadba także Pszona Band. Kto będzie największą gwiazdą imprezy sylwestrowej pod Giewontem… tego jeszcze niestety nie możemy ujawnić…
Imprezę w Zakopanem poprowadzą Barbara Kurdej Szatan, Tomasz Kammel, Rafał Brzozowski, Izabela Krzan oraz Adam Zdrójkowski. W wyjątkowej roli widzowie zobaczą także Norbiego. O choreografię zadba Agustin Egurolla i towarzyszący mu tancerze. Reżyserem widowiska będzie Konrad Smuga.
Na zapleczu zakopiańskiej sceny powstanie centrum mediów społecznościowych. Za pośrednictwem Facebooka, Twittera i Instagramu widzowie będą mogli brać udział w konkursach i specjalnie przygotowanych na tę okazję zabawach. Najlepsze zdjęcia i komentarze pojawią się na antenie. Zadba o to gospodarz Internetowego Centrum Świata wraz z gośćmi.
Kilkanaście kamer, dron oraz setki kilometrów kabli i doskonała ekipa realizacyjna to zaplecze największej imprezy u podnóża Tatr. A wszystko po to, aby widzowie Dwójki obejrzeli doskonałe widowisko.
NOWY ROK, 1 stycznia (niedziela)
KONCERT NOWOROCZNY Z WIEDNIA 2017 transmisja
Emisja: godz. 12:15
Tradycyjnie 1 stycznia w Złotej Sali Wiedeńskiego Towarzystwa Muzycznego (Filharmonia Wiedeńska) odbędzie się uroczysty koncert transmitowany przez wiele europejskich rozgłośni radiowych i telewizyjnych. Do udziału w koncertach zapraszani są wybitni dyrygenci tacy jak: Claudio Abbado, Ricardo Muti, Zubin Mehta czy Daniel Barenboim.
1 stycznia 2017 roku Orkiestrę Filharmoników Wiedeńskich poprowadzi Gustavo Dudamel. Znane utwory muzyki poważnej – m.in. kompozycje rodziny Straussów – zaprezentowane zostaną w eleganckiej scenerii pałacowej.
FAMILIADA wydanie noworoczne
Emisja: godz. 14:00
Kultowy teleturniej TVP2, który od 1994 roku utrzymuje się w ścisłej czołówce najpopularniejszych programów rozrywkowych w Polsce. W specjalnym, świątecznym odcinku naprzeciw siebie staną:
Michał Szpak, Dawid Kwiatkowski, Tomasz Kammel i Marta Gałuszewska (czyli reprezentacja The Voice of Poland) oraz Iza Krzan, Aleksandra Kostka, Tomasz Tylicki, Rafał Brzozowski. Wygrana przekazana zostanie na rzecz Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Jana Brzechwy w Bogumiłku, sprawującego opiekę nad dziećmi z niepełnosprawnością intelektualną. Program tradycyjnie poprowadzi Karol Strasburger.
NEO-NÓWKA I PRZYJACIELE – PROBLEMY ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA
Emisja: godz. 14:35
Kabaret Neo-Nówka i jego goście – Ani Mru Mru, Paranienormalni i Smile – w specjalnym świątecznym programie. Akcja rozgrywa się w fabryce zabawek Świętego Mikołaja, który zauważa, że praktycznie do zera spadła liczba listów przysyłanych przez dzieci z prośbami o prezenty. Aby poprawić sytuację, Święty postanawia wprowadzić zmiany, które podniosą jakość usług i zmienią wizerunek firmy. Wkrótce – z pretensjami o zaniedbania wobec swoich obywateli – do Mikołaja przyjadą władcy największych państw świata… Jak skończy się to świąteczne zamieszanie?
JULIE I JULIA
Emisja: godz. 18:55
Julie Powell to niespełniona pisarka, mieszkająca w Nowym Jorku. Julie uważa, że stoi w miejscu, dlatego nie widzi sensu życia. Cierpi z powodu braku perspektyw na wielką karierą, podczas gdy wszyscy z jej otoczenia odnoszą spektakularne sukcesy. Pewnego dnia, chcąc zmienić coś w swoim życiu, Julie wpada na pomysł, by w ciągu roku wykorzystać wszystkie 524 przepisy z legendarnej książki kucharskiej Julii Child (Meryl Streep, nominowana za tę rolę do Oscara), a potem opisać swoje doświadczenia kulinarne na blogu. Dzięki niezwykłemu postanowieniu Julie Powell udaje się połączyć dwie największe pasje: pisanie i gotowanie. To wszystko sprawia, że ona sama na nowo odkrywa sens życie i zaczyna inaczej patrzeć na świat.
Produkcja: USA, 2009 r.
Scenariusz i reżyseria: Nora Ephron, wyst. Amy Adams, Meryl Streep, Stanley Tucci, Chris Messina, Brian Avers, Dave Annabl
THE VOICE KIDS premiera
Emisja: godz. 20.05
„The Voice Kids” to wyjątkowy muzyczny talent-show, który odniósł spektakularny sukces na całym świecie. Format obecny jest już w prawie 30 krajach m.in. USA, Brazylii, Wielkiej Brytanii czy Indiach. Program składa się z kilku etapów: Przesłuchań w Ciemno, Bitew, Sing Off oraz Finału. Podczas pierwszego etapu, młodzi wykonawcy w wieku 8-15 lat spróbują zaczarować swoim głosem Trenerów. Zasady programu są niemal takie same jak w „The Voice of Poland”. Podczas Przesłuchań w Ciemno każdy z Trenerów skompletuje swoją drużynę złożoną z najlepszych dziecięcych głosów. Na etapie Bitew uczestnicy podzieleni na trzyosobowe grupy stoczą muzyczne starcia. Aby utrzymać atmosferę dobrej zabawy i wspaniałej muzycznej podróży, każda Bitwa wyłoni jednego zwycięzcę, ale nie wskaże przegranego. Zwycięzcy trafią do etapu Sing Off, w którym Trenerzy wybiorą finalistów. W Finale zwycięzca otrzyma nagrodę główną: możliwość wydania singla z wytwórnią Universal Music Polska oraz stypendium w wysokości 40 tys. złotych, które może zostać przeznaczone na dalszą edukację muzyczną. O tym, kto zostanie Najlepszym Głosem w Polsce zadecydują widzowie za pomocą głosowania SMS. W pierwszej edycji „The Voice Kids” w fotelach trenerskich zasiądą: Edyta Górniak, Dawid Kwiatkowski oraz zakręcony duet Tomson i Baron z zespołu Afromental. W roli prowadzących program widzowie zobaczą sprawdzony duet Tomasza Kammela i Barbary Kurdej-Szatan. Towarzyszyć im będzie Adam Zdrójkowski – młody aktor znany m.in. z serialu Rodzinka.pl.
TO NIE TAK, JAK MYŚLISZ, KOTKU
Emisja: godz. 21:05
Przewrotna komedia sytuacyjna, a zarazem wielowątkowa opowieść o perypetiach par pozostających w różnych układach i związkach, małżeńskich i pozamałżeńskich. Akcja rozgrywa się w sopockim hotelu, gdzie krzyżują się drogi bohaterów filmu. Przystojny i bardzo bogaty neurochirurg, Filip Hoffman, wybiera się na zjazd lekarzy. Zabiera ze sobą młodą i ładną pielęgniarkę operacyjną, Dominikę, mając nadzieję na flirt. Z wyjazdu Hoffmana skwapliwie korzysta jego atrakcyjna żona, Maria. Natychmiast skontaktuje się z kochankiem, Bogusiem. Para pojedzie do Sopotu i nieświadoma zagrożenia zatrzyma się w tym samym hotelu.
Produkcja: Polska, 2008 r.
Scenariusz i reżyseria: Sławomir Kryński
KŁAMSTWA MOJEJ MATKI premiera
Emisja: godz. 23:00
Sara Caskie została adoptowana w dzieciństwie. Teraz jako nastolatka postanawia odnaleźć swoją biologiczną matkę, Abby. Okazuje się jednak, że Abby odsiaduje karę więzienia za napad na bank i zabójstwo. Kiedy wychodzi na zwolnienie warunkowe, postanawia wraz z córką spędzić wakacje. Radość nastolatki z odnalezienia rodziecielki nie trwa jednak długo. Abby wraca do byłego wspólnika, Carla i od tej pory życie Sary znajduje się w niebezpieczeństwie. Sprawę pogarsza fakt, że Carl ginie, a matka i córka poszukiwane są za zabójstwo. Od tej pory Sarę i Abby ścigają nie tylko funkcjonariusze policji, ale także kolesie z bandy nieżyjącego Carla.
Produkcja: Kanada, 2015 r.
Reż. Monika Mitchell, scen. Mark Sanderson, wyst. Francesca Eastwood, Jennifer Copping, Anna Galvin, Roark Critchlow, Allie Bertram, Jerry Trimble.
23 grudnia (sobota)
Igrzyska śmierci: W pierścieniu ognia
Emisja: godz. 20:10
Kontynuacja wydarzeń z pierwszej części „Igrzysk śmierci”, które zawładnęły wyobraźnią publiczności na całym świecie. Katniss i Peeta odbywają obowiązkowe Tournee Zwycięzców, kiedy dowiadują się o fali zamieszek, do których przyczynił się ich zuchwały czyn. Zdesperowany dyktator Snow, wspólnie ze swym nowym doradcą Plutarchem Heavensbeem wpadają na szatański pomysł zorganizowania specjalnych, jubileuszowych 75. Głodowych Igrzysk, podczas których zmierzą się ze sobą wszyscy zwycięzcy poprzednich zmagań. Oznacza to, że szanse na przeżycie Katniss i Peety będą o wiele mniejsze niż wcześniej. Na domiar złego Heavensbee ma również ze swej strony szczególnie zadbać o to, by dla panny Everdeen nadchodzące zawody skończyły się śmiercią.
(THE HUNGER GAMES: CATCHING FIRE) Produkcja: USA 2013
Reżyseria: Francis Lawrence, wyst. Jennifer Lawrence, Josh Hutcherson, Liam Hemsworth, Philip Seymour Hoffman, Donald Sutherland.
RIDDICK
Emisja: godz. 22:45 powtórka 25 grudnia, godz. 01:00
Po cieszących się ogromną popularnością na całym świecie opowieściach „Pitch Black” i „Kroniki Riddicka”, to trzecia odsłona z głośnej serii s-f o niezwykłych przygodach głównego bohatera, który widzi w ciemnościach. Wcielił się w niego ponownie Vin Diesel, gwiazdor znany również z cyklu „Szybcy i wściekli”. Zdradzony przez przyjaciół i pozostawiony na obcej planecie Riddick musi stawić czoło siłom groźniejszym niż cokolwiek, z czym wcześniej miał do czynienia. Jedyną jego szansą jest podstęp, dzięki któremu zwabi w pułapkę łowców nagród ścigających go przez całą galaktykę. Staną się oni pionkami w OKRASA ŁAMIE PRZEPISYrozgrywce, której konsekwencje będą poważniejsze, niż mógłby przypuszczać.
(RIDDICK) Produkcja: USA / Kanada / Wielka Brytania 2013
Reż. David Twohy, wyst. Vin Diesel, Jordi Molla, Matt Nable, Katee Sackhoff.
WIGILIA, 24 grudnia (niedziela)
Emisja: godz. 10:50
Dwa odcinki kulinarnych podróży Karola Okrasy, który przybliża widzom polskie tradycyjne świąteczne smaki. „Karp czy jesiotr” to swoisty pojedynek kulinarny karpia z jesiotrem. Karp to tradycja wigilijna i każdy Polak przynajmniej raz w roku karpia zjada. Natomiast jesiotr po II wojnie światowej został doszczętnie wytępiony z polskich rzek i jadłospisów. Teraz trafia z powrotem na polskie stoły. Karol przygotuje trzy dania, w których głównym składnikiem będą ryby. Wśród propozycji znajdą się karpiowy bigosek, wigilijna grzybowa z karpiem i jesiotr z marynowaną rzepą.
„Wigilijne tradycje” – w tym odcinku Karol odwiedza Muzeum Wsi Radomskiej. Poznamy lokalne potrawy wigilijne, jak choćby „zawijoki”, czyli rodzaj gołąbków z kaszy z grzybami zawijanych w liście ukiszonej w całych główkach kapusty. Będzie to też okazja na spotkanie z, nie tylko kulinarnymi, zwyczajami i tradycjami wigilijnymi.
Świąteczna lista życzeń
Emisja: godz. 13:50
Autorka książek dla dzieci, Sara i jej matka Michelle nigdy się nie dogadywały. Sara więc od dawna nie była w rodzinnym domu, lecz gdy jej babcia Evelyn zapada na zdrowiu, dziewczyna przyjeżdża w odwiedziny. W wyniku pewnego nieporozumienia, matka i córka dochodzą do przekonania, że babcia jest umierająca. Kiedy więc Evelyn wręcza im długą listę zadań związanych z przygotowaniem do Świąt Bożego Narodzenia, obie z zaangażowaniem starają się im sprostać. Babcia ma nadzieję, że wspólne przeżycia i spędzony razem czas poprawią rodzinne relacje. Okazuje się, że w trakcie świątecznej krzątaniny Sara doświadczy wrażeń, o których babcia nie wspomniała w swojej liście…
(A PERFECT CHRISTMAS LIST) Produkcja: USA, 2014 r.
Reż. Fred Olen Ray, wyst. Ellen Holman, Beth Broderick, Aaron Hill, Richard Karn, Marion Ross.
SPEŁNIONE MARZENIE
Emisja: godz. 15:30
Jonathan Donald, bogaty i arogancki sprzedawca samochodów myśli, że za pieniądze może mieć wszystko. Lecz pewnego dnia sąd skazuje go za prowadzenie samochodu po alkoholu na 100 godzin prac społecznych w klubie Moonbeam. Są tu młodzi ludzie mający problemy z nauką, a wśród nich Freddie, radosny i pełen energii, lecz śmiertelnie chory dwudziestolatek. Chłopak wychowywał się w ośrodku opiekuńczym i nigdy nie miał prawdziwej rodziny. Jego jedynym i ostatnim marzeniem jest mieć tradycyjne, rodzinne Święta Bożego Narodzenia. Jonathan postanawia zrealizować marzenie chorego chłopaka.
(Fast Freddie, the widow and me) Produkcja: Wielka Brytania 2011
Reż. David Richards, wyst. Jack McMullen, Laurence Fox, Sarah Smart, Tamzin Outhwaite.
Kayah kolęduje w Bukowinie
Emisja: godz. 17:15 powtórka 26 grudnia, godz. 11:55
Rejestrowany w niezwykłej oprawie we wnętrzu drewnianego Kościoła Parafialnego pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bukowinie Tatrzańskiej koncert kolęd w wykonaniu Kayah z gościnnym udziałem kapeli góralskiej Bukowianie. Wokalistka wraz ze swoim zespołem wykonuje kolędy ze swojej płyty, w nowych oryginalnych, jak zawsze zaskakujących aranżacjach. Tym razem tradycyjne kolędy wybrzmią nieco orientalną nutą. Integralną częścią koncertu są opowieści o kolędnikach i góralskim karnawale na Bukowinie Tatrzańskiej snute w chałupie góralskiej, do których przygrywa obecna tam również kapela góralska. Wszyscy goście przechodzą do kościółka na wspólne kolędowanie i życzenia.
Produkcja: Polska 2016
Świąteczna swatka premiera
Emisja: godz. 21:05 powtórka 26 grudnia, godz. 15:10
Melanie od dziecka marzyła o znalezieniu prawdziwej miłości. Spotyka się z przystojnym Justinem, idealnym kandydatem na męża. Związek tych dwojga wydaje się być całkiem poważny, dlatego Justin zaprasza Melanie na święta Bożego Narodzenia do domku nad jeziorem, gdzie dziewczyna ma poznać jego matkę. Podczas samotnej podróży samolotem Melanie poznaje bardzo przyjaznego starszego pana o srebrzystej brodzie, który siedzi obok niej. Jak się wkrótce okazuje, zupełnie nieprzypadkowo… Z powodu bardzo absorbującej pracy Justin prosi o pomoc swojego asystenta Deana, który skrycie podkochuje się w Melanie, by odebrał ją z lotniska. Sprawy się komplikują, ponieważ psuje się samochód Deana i oboje muszą przenocować w pobliskim hotelu w… apartamencie małżeńskim. W tym samym czasie miłość Justina z czasów liceum, Blaire, pojawia się u jego drzwi. Nad wszystkimi na szczęście czuwa Święty Mikołaj, który zatroszczy się o to, by wszyscy odnaleźli swoją drugą połówkę.
(Matchmaker Santa) Produkcja : USA 2012
Reż. David S. Cass Sr., wyst. Lacey Chabert, Adam Mayfield, Thad Luckinbill, Florence Henderson, John Ratzenberger.
RANCZO WILKOWYJE
Emisja: godz. 22:40 powtórka 25 grudnia, godz. 11:55
Kinowa wersja perypetii mieszkańców gminy Wilkowyje. Do wsi nieoczekiwanie wraca Czerepach, który odszedł stamtąd w niesławie po aferze z lokalnym radiem. Teraz triumfuje, gdyż przybywa jako kontroler Izby Obrachunkowej. Wystraszony nie na żarty wójt nakazuje sekretarzowi Dudzie przygotować kilka fałszywych dokumentów, które mają odwrócić uwagę kontrolera od prawdziwych przekrętów. Ale Czerepach, który doskonale zna zakulisowe gry wójta i metody jego działania, nie daje się na to nabrać. Odrzuca nawet propozycję łapówki, bo możliwość upokorzenia wójta jest dla niego cenniejsza niż pieniądze. Wójt szuka więc pomocy u Więcławskiego, głównego beneficjenta gminnych zleceń, teraz jednak zbyt przerażonego, żeby coś wymyślić. Wójt dochodzi więc do wniosku, że jedynym sposobem na pozbycie się dociekliwego kontrolera będzie… morderstwo.
Produkcja: Polska 2007
Reż. Wojciech Adamczyk, wyst. Ilona Ostrowska, Paweł Królikowski, Cezary Żak, Artur Barciś, Radosław Pazura, Franciszek Pieczka, Piotr Pręgowski, Katarzyna Żak.
Nieznana opowieść wigilijna
Emisja: godz. 00:25
Współczesna baśń, w której można odnaleźć znane motywy klasycznej literatury dziecięcej. W filmie obok wybitnych profesjonalnych aktorów grają dzieci, równie znakomicie wywiązujące się ze swych ról. Piosenkę „W noc dobroci” śpiewa Ryszard Rynkowski. Przed Świętami ważą się losy miejscowego Domu Dziecka. Wedle planów lokalnego biznesmena, dom ma być zlikwidowany, a jego miejsce mają zająć stacja benzynowa i market. Z twardymi prawami interesu trudno walczyć argumentami płynącymi z serca. Mimo że przedsiębiorca sam jest ojcem kilkuletniej dziewczynki, sprawy dzieci są mu całkowicie obojętne, a perspektywa wielkich zysków uśpiła w nim ludzkie odruchy i sumienie. W tej sytuacji los podopiecznych siostry Hortensji wydaje się przesądzony. W magiczny dzień Wigilii zdarzają się jednak rzeczy, zdawałoby się niemożliwe: zły człowiek znajduje w sobie głęboko ukrywaną dotąd dobroć. Trójka nieznajomych dzieci poznaje radość i siłę przyjaźni, nieśmiali zakochani potrafią wyrazić swoje uczucia. A siostra Hortensja nie traci nadziei, że nadal będzie prowadziła swój sierociniec.
Produkcja: Polska 2000
Reż. Piotr Mularuk, wyst. Piotr Machalica, Krzysztof Stroiński, Danuta Szaflarska, Sara Muldner, Łukasz Jaźwiec
BOŻE NARODZENIE, 25 grudnia (poniedziałek)
LEGALNA BLONDYNKA 2 premiera
Emisja: godz. 13:45 powtórka: 26 grudnia, godz. 21:00
Po wielkim sukcesie kasowym „Legalnej blondynki” Reese Whiterspoon powróciła dwa lata później na ekrany w opowieści o dalszych losach Elle Woods. Elle skończyła studia, pracuje w prestiżowej kancelarii prawniczej i przygotowuje się do ślubu z przystojnym Emmettem. Aby ceremonia była w pełni udana, Elle wynajmuje prywatnego detektywa, który ma odszukać matkę jej ukochanego pieska Bruisera rasy chihuahua. Detektyw odkrywa, że nieszczęsna suczka jest wykorzystywana przez pewne laboratorium chemiczne do testowania na niej nowych produktów. Wzburzona dziewczyna chce pozwać firmę znęcającą się w ten sposób nad zwierzętami, ale dowiaduje się, że laboratorium kosmetyczne i kancelaria, w której Elle pracuje, należą do tego samego koncernu. Elle stanowczo sprzeciwia się takim praktykom i zostaje wyrzucona z pracy. Oburzona wyrusza do Waszyngtonu, żeby walczyć o prawa zwierząt. Wypowiada wojnę oprawcom niewinnych psiaków.
(LEGALLY BLONDE 2: RED, WHITE AND BLONDE) Produkcja: USA, 2003 r.
Reż. Charles Herman – Wurmfeld, wyst. Reese Witherspoon, Sally Field, Regina King, Jennifer Coolidge, Bruce McGill, Bob Newhart.
LISTY OD MIKOŁAJA premiera
Emisja: 15:30 powtórka 30 grudnia, godz. 21:55
Celia Banks poświęca całe życie dla swojej siedmioletniej córki Lilly. Po tym jak straciła męża trzy lata wcześniej w dzień Bożego Narodzenia, Celia nie ma już nadziei na spotkanie nowej miłości. Sprawy w swoje ręce bierze mała Lilly. Nie chce, żeby matka spędziła kolejne Święta sama. Postanawia napisać list do Świętego Mikołaja prosząc o szczęście dla swojej mamy. Kiedy pracujący jako Mikołaj Jake Platt, borykający się z problemami autor książek dla dzieci, otrzymuje list dziewczynki, postanawia napisać coś pierwszy raz od lat. Celia otrzymuje odpowiedź od Jake’a i oboje rozpoczynają staroświecką wymianę listowych wiadomości. Z każdym listem zakochują się w sobie coraz bardziej.
(LOVE ALWAYS, SANTA) Produkcja : USA, 2016 r.
Reż. Brian Herzlinger, wyst. Marguerite Moreau, Mike Faiola, Brady Smith, Isadora Swann
Zakopower kolęduje w Bukowinie
Emisja: godz. 17:15
Koncert kolęd w wykonaniu Sebastiana Karpiela-Bułecki i zespołu Zakopower. Nagranie zarejestrowane w kościółku w Bukowinie Tatrzańskiej. Całość uzupełniona rozmowami o góralskiej tradycji świąt i przepisami na najlepsze świąteczne potrawy. W programie usłyszymy kolędy: „Gdy się Chrystus rodzi”, „Lulajże Jezuniu”, „Mędrcy świata”, „Przystąpmy do szopy”, „Paśli pasterze woły”, „Zabłysła Gwiazdeczka”, „Tryumfy”, „Pójdźmy wszyscy do stajenki”, „Z narodzenia Pana”, „Ej Malućki”.
Produkcja: Polska, 2016 r.
Coś więcej niż prezent
Emisja: godz.18:15
Anna, bezrobotna malarka, nie jest już w stanie związać końca z końcem, zatrudnia się więc jako asystentka do spraw zakupów świątecznych. Jej klient Marc jest zapracowanym dyrektorem w wielkiej firmie i nie ma czasu na świąteczne szaleństwo. Dzięki współpracy z Anną, Marc przekonuje się, że nie jest istotna cena, którą płaci się za prezenty bożonarodzeniowe. Anna zaś odkrywa, że może odnieść sukces jako artystka w zupełnie niespodziewany dla siebie sposób.
(12 GIFTS FOR CHRISTMAS) Produkcja: USA, 2015 r.
Reż: Peter Sullivan, wyst. Katrina Law, Aaron O’Connell, Donna Mills
Igrzyska śmierci: KOSOGŁOS. CZĘŚĆ 1 premiera
Emisja: godz. 21:00 powtórka: 26 grudnia, godz. 13:00
Trzecia część „Igrzysk śmierci”, jednego z największych kinowych hitów ostatnich lat i nowej, wielkiej popkulturowej sagi. W imponującej obsadzie znaleźli się nagrodzeni Oscarami Jennifer Lawrence i Phillip Seymour, a także Donald Sutherland. Po raz pierwszy w Igrzyskach śmierci, w jednej z kluczowych ról, zobaczymy Julianne Moore. Katniss wraz z matką i siostrą mieszka w legendarnym, podziemnym dystrykcie trzynastym, który, wbrew kłamliwej propagandzie, przetrwał zemstę Kapitolu. Z nowymi przywódcami na czele, rebelianci przygotowują się do rozprawy z dyktatorską władzą. Katniss, mimo początkowych wahań, zgadza się wziąć udział w walce. Staje się symbolem oporu przeciw tyranii prezydenta Snowa.
(THE HUNGER GAMES: MOCKINGJAY – PART 1) Produkcja : USA 2014
Reż. Francis Lawrence, wyst. Jennifer Lawrence, Josh Hutcherson, Liam Hemsworth, Woody Harrelson, Elizabeth Banks, Julianne Moore, Donald Sutherland
BABYLON A.D.
Emisja: godz. 23:10 powtórka 26 grudnia, godz. 00:50
Zrealizowany z rozmachem i pełen efektów specjalnych film science fiction o niedalekiej przyszłości na Ziemi wyniszczonej przez falę wojen. W roli głównej Vin Diesel. Ziemia jest na krawędzi upadku. Wyniszczona przez terroryzm i wojny, znajduje się we władaniu organizacji przestępczych i fanatycznych sekt religijnych. Najemnik Toorop (Vin Diesel) bierze na siebie różne misje, trudni się także zabijaniem dla pieniędzy. Pewnego dnia przyjmuje zlecenie od rosyjskiego mafiosa Gorskiego (Gérard Depardieu): w ciągu 6 dni ma przemycić z Rosji do Nowego Jorku pewną przesyłkę. Okazuje się nią być dziewczyna o imieniu Aurora (Melanie Thierry). Misja jest podwójnie ryzykowna, ponieważ Toorop jest poszukiwany w Ameryce za terroryzm, a na młodziutką Aurorę polują sekty religijne.
(BABYLON A.D.) Produkcja: Wielka Brytania/Francja/USA, 2008
Reż. Mathieu Kassovitz, wyst. Vin Diesel, Michelle Yeoh, Mélanie Thierry, Gérard Depardieu
BOŻE NARODZENIE, 26 grudnia (wtorek)
Golec uOrkiestra w Bukowinie
Emisja: godz. 17:05
Z bożonarodzeniowym recitalem kolęd i pastorałek zawita zespół Golec uOrkiestra. Koncert został zrealizowany w Bukowinie Tatrzańskiej w zabytkowym kościele p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa. W programie koncertu znalazły się najpiękniejsze kolędy polskie w tradycyjnym opracowaniu muzycznym, w charakterze góralskim. Do udziału w koncercie zostali zaproszeni najlepsi trombiciarze z Podhala, dziecięcy zespół folklorystyczny „Mali Wierchowianie” z Bukowiny oraz chór „Gospel Rain”.
Produkcja: Polska 2014
WESELE W SORRENTO
Emisja: godz. 22:45
Komedia romantyczna, która stała się kasowym przebojem kinowym. Zrealizowana przez Susanne Bier, twórczynię nagrodzonego Oscarem głośnego filmu „W lepszym świecie”. W rolach głównych Pierce Brosnan i Trine Dyrholm. Walcząca z rakiem Ida przyłapuje męża na zdradzie. Mąż odchodzi do innej. W tym samym czasie w Sorrento ma się odbyć wesele córki Idy, Astrid z Patrickiem. Dwie różne rodziny spotykają się ze sobą i staje się to okazją do wielu komicznych sytuacji. Ida poznaje owdowiałego Philipa, ojca pana młodego, z którym się bardzo zaprzyjaźnia. Pasują do siebie i wydaje się, że ta znajomość może mieć przyszłość. Wtedy okazuje się, że skruszony mąż Idy pragnie wrócić do żony.
(DEN SKALDEDE FRISØR) Produkcja: Dania/Francja/Niemcy/Szwecja/Włochy, 2012 r.
Reż. Susanne Bier, wyst. Kim Bodnia, Pierce Brosnan, Paprika Steen, Trine Dyrholm, Sebastian Jessen, Molly Blixt Egelind.
SYLWESTER I NOWY ROK
PERFEKCYJNI SĄSIEDZI premiera
Emisja: 30 grudnia, godz. 20:10
Michael Brucker, jego żona Lisa i dwójka nastoletnich dzieci, Brian i Jennifer, szpiegują azjatycką rodzinę, która właśnie zamieszkała w domu obok. Są bardzo mile zaskoczeni, kiedy nowi sąsiedzi, Hua Wang, jego żona Li oraz ich dzieci (córka Yang i syn Mao) pojawiają się uśmiechnięci u progu ich domu by się przedstawić. Jednak nastawienie Bruckerów zmienia się, kiedy Michael odkrywa, że Hua jest nowym dyrektorem finansowym w jego firmie. Ponadto rodzina Wangów przyćmiewa swoimi sukcesami całą rodzinę Buckerów, czy to w sporcie, czy w pracy, czy w szkole. Pojawia się niezdrowa rywalizacja na wielu frontach i w krótkim czasie całe zamieszanie wymyka się spod kontroli. Czy rodziny znajdą wspólny język?
(NACHBARN SÜSS-SAUER) Produkcja: Niemcy, 2014 r.
Reż. Granz Henman, wyst. Christoph M. Ohrt, Bettina Zimmermann, Linda Chang.
Randka w ciemno
Emisja: 30 grudnia, godz. 23:40
W wyniku szalonego zakładu z kolegami, Karol (Borys Szyc) decyduje się na udział w popularnym programie telewizyjnym „Randka w ciemno”. Majka (Katarzyna Maciąg) nie może dojść do siebie po rozstaniu z Cezarym (Bogusław Linda). Majka, za sprawą swoich zwariowanych koleżanek, zostaje kandydatką do „Randki w ciemno” i – w efekcie – wygrywa egzotyczną podróż w towarzystwie przekonanego o swojej nieodpartej atrakcyjności Karola. W wojażach towarzyszą im przebojowa i bezwzględna dziennikarka Kinga oraz patrzący na swoją szefową z przymrużeniem oka kamerzysta. Karol nie ustaje w próbach zdobycia serca Majki, zauroczony jej urodą i osobowością, ale nie ma łatwego zadania…
Produkcja: Polska, 2009 r.
Reż. Wojciech Wójcik, wyst. Katarzyna Maciąg, Borys Szyc, Lesław Żurek, Anna Dereszowska, Zbigniew Zamachowski, Bogusław Linda, Tomasz Kot.
ROLNIK SZUKA ŻONY IV – WYDANIE SPECJALNE premiera
Emisja: Sylwester, 31 grudnia, godz. 13:50
W tegorocznym odcinku specjalnym spotkamy się z 6. „rolnikowymi parami”. Podczas przyrządzania ulubionych świątecznych potraw, opowiedzą o swoich związkach i o tym, jak program zmienił ich życie. Spotkamy też rolników – ulubieńców widzów, którzy co prawda nie znaleźli partnerki w programie „Rolnik szuka żony”, ale nadal z nadzieją patrzą w przyszłość. Nie zabraknie niezwykłych historii, wspomnień i nowinek z życia najsłynniejszych rolników w Polsce. Będzie śpiewanie kolęd w towarzystwie gwiazdy pop i celebrowanie radości ze wspólnego spotkania.
Produkcja: Polska 2017
Sting i Anna Maria Jopek – Gala telewizyjna premiera
Emisja: Sylwester, 31 grudnia, godz. 17:05
Nastrojowy koncert w wykonaniu Stinga, wokalisty The Police i polskiej gwiazdy, Anny Marii Jopek, podczas którego artyści m. in. wspólnie wykonali utwór „Fragile” w dwóch językach – Sting po angielsku, a Jopek po polsku. W 2016 r. ukazała się pierwsza od ponad dekady rockowa płyta Stinga „57th&9th”. Promując ten album artysta przyjechał do Torunia i wykonał „na żywo” piosenki z najnowszej płyty oraz swoje dawne przeboje. Tytuł płyty pochodzi od nazwy dwóch ulic na Manhattanie, które Sting codziennie pokonywał w drodze do studia nagraniowego w dzielnicy Hell’s Kitchen. Teksty piosenek poruszają wiele wątków, również autobiograficznych („Heading South On The Great North Road”). Pojawiają się tam nawet kwestie dotyczące obecnego kryzysu uchodźców („Inshallah”). W pierwszej części gali telewizyjnej wystąpiła Anna Maria Jopek.
Produkcja: Polska, 2016 r.
MINIMARATON Z RODZINKĄ.PL
Emisja: Sylwester, 31 grudnia, od godz. 20:05
6. odcinków z najnowszej, jedenastej serii „rodzinki.pl” (odc. 215 – 220). Natalia i Ludwik po raz kolejny pokażą, jak sprostać codziennym trudnościom jakie niesie wychowanie trójki synów. Tym razem największe obawy ma Natalia, która boi się, że przedwcześnie zostanie babcią. Odwołany ślub Tomka i Magdy namieszał w domu Boskich. Czy para pogodzi się i wróci do siebie? Tomek wciąż nie jest gotowy na nowy związek, tymczasem na jego urodzinach pojawia się Magda… W życiu Kuby również nie ma nudy. Zazdrosne o siebie Paula i Agata towarzyszą mu na każdym kroku. W końcu chłopak zostanie zmuszony do wyboru. Kacper z pomocą Marka uczy się podejścia do kobiet.
Produkcja Polska, 2017 r.
Reż. Patrick Yoka, wyst. Małgorzata Kożuchowska, Tomasz Karolak, Maciej Musiał, Adam Zdrójkowski, Mateusz Pawłowski, Agata Kulesza, Jacek Braciak.
FUKS
Emisja: Sylwester, 31 grudnia, godz. 00:30
Sensacyjna komedia romantyczna w reżyserii Macieja Dutkiewicza. Aleks (Maciej Sthur) obchodzi osiemnaste urodziny. Właśnie w tym dniu postanawia wyrównać rachunki z człowiekiem, od którego on i jego matka doznali niegdyś krzywdy. Wdraża w życie plan pozbawienia pieniędzy znanego biznesmena prowadzącego nieczyste interesy – Bagińskiego (Adam Ferency). Krąży po mieście swoim zdezelowanym małym fiatem i rozpoczyna obserwację. Wśród pracowników firmy Bagińskiego jego uwagę zwraca młoda i piękna Sonia (Agnieszka Krukówna). Z łatwością wciąga ją w szalony plan zemsty. Sonia szybko ulega urokowi sympatycznego i przystojnego chłopaka, któremu tak naprawdę… zupełnie nie zależy na pieniądzach.
Produkcja: Polska, 1999 r.
Reż. Maciej Dutkiewicz, wyst. Maciej Stuhr, Agnieszka Krukówna, Janusz Gajos, AdamFerency, Gabriela Kownacka, Krzysztof Stelmaszyk, Dariusz Kordek.
PSY 2. OSTATNIA KREW
Emisja: Sylwester, 31 grudnia, godz. 02:10
Kultowy film w reżyserii Władysława Pasikowskiego, jeden z najbardziej kasowych filmów lat dziewięćdziesiątych, budzący ogromne emocje i kontrowersje z powodu brutalnych scen i „męskiego” języka. Franz Maurer (Bogusław Linda) właśnie wychodzi na wolność. Próbuje zacząć normalne życie, ale nie jest to łatwe. Będzie więc pracował dla Radosława Wolfa, handlarza bronią, który właśnie wrócił do Polski z wojny w byłej Jugosławii. Franc ma zorganizować legalny transport broni w ramach kontaktu między ministerstwem a potentatem w handlu bronią, Sawczukiem. Razem z pracą dostaje mu się również piękna Nadia – wojenna zdobycz Wolfa, którą Franz odkupuje od Wolfa za skrzynkę whisky.
Produkcja: Polska, 1994 r.
Reż. Władysław Pasikowski, wyst. Bogusław Linda, Cezary Pazura, Artur Żmijewski, Magdalena Dandourian, Jan Machulski, Jerzy Zelnik, Edward Lubaszenko.
Cztery wesela i pogrzeb
Emisja: Nowy Rok, 1 stycznia, godz. 11:55
Kultowa już współczesna komedia obyczajowa uważana za brytyjską komedię wszech czasów. Pewien przystojny, młody człowiek, mimo dużego powodzenia u kobiet, nie zamierza wiązać się z żadną na stałe. Tymczasem jego przyjaciele kolejno wstępują w związki małżeńskie, zdradzając święty stan kawalerski. Na jednym z wesel główny bohater poznaje piękną Amerykankę, która miałaby szanse nakłonić go do zmiany stanu cywilnego. Niestety, dziewczyna w najbliższym czasie ma zamiar wyjść za mąż… W roli wiecznego uwodziciela Hugh Grant, a w roli uroczej Amerykanki Andie MacDowell.
(FOUR WEDDINGS AND A FUNERAL) Produkcja: Wielka Brytania, 1994 r.
Reż: Mike Newell, wyst. Hugh Grant, Andie MacDowell, Kristin Scott Thomas, James Fleet.
Pan Wołodyjowski Cz. 1 i Cz. 2
Emisja: Nowy Rok, 1 stycznia, godz. 14:00
Widowiskowa ekranizacja trzeciej części „Trylogii” Henryka Sienkiewicza w reżyserii Jerzego Hoffmana, jeden z najważniejszych filmów polskiego kina. Jest rok 1668. Nie mogąc znaleźć ukojenia po śmierci ukochanej, pułkownik Michał Wołodyjowski (Tadeusz Łomnicki) wstępuje do klasztoru. Na szczęście, za pomocą sprytnego fortelu wywabia go stamtąd Onufry Zagłoba (Mieczysław Pawlikowski). Pułkownik wkrótce znajduje nową miłość i zaręcza się w tajemnicy z Krzysią Drohojowską (Barbara Brylska). Jednak kiedy dowiaduje się, że Krzysia swoje serce oddała Ketlingowi (Jan Nowicki), Wołodyjowski zwalnia ją z danego słowa, a sam żeni się z Basią Jeziorkowską (Magdalena Zawadzka). Po kilku latach pułkownik wyjeżdża z żoną na wschodnie rubieże do Chreptiowa, by bronić Ojczyzny przed najazdem tureckim.
Produkcja: Polska, 1969 r.
Reż. Jerzy Hoffman, wyst. Tadeusz Łomnicki, Magdalena Zawadzka, Barbara Brylska, Daniel Olbrychski
Wymarzony książę
Emisja: Nowy Rok, 1 stycznia, godz. 17:00
Książę Duncan z Europy musi wkrótce zawrzeć zaaranżowane przez swoich rodziców małżeństwo. Nie jest tym zachwycony i przed ślubem, który ma się odbyć w Boże Narodzenie, wyrusza jeszcze w podróż do Stanów Zjednoczonych. Po serii niefortunnych przypadków, zjawia się w małym sennym miasteczku. Zrządzeniem losu staje przed obliczem uroczej Emmy – dziewczyny, która prowadzi małą rodzinną restaurację. Niestety romans Emmy i Duncana kończy się zanim zaczął się na dobre. Książę musi wrócić do domu, gdzie czekają na niego królewskie obowiązki. Czy chłopak znajduje w sobie odwagę, by przeciwstawić się despotycznej matce i wybrać drogę, którą podpowiada mu serce?
(A PRINCE FOR CHRISTMAS) Produkcja: USA, 2015 r.
Reż. Fred Olen Ray, wyst. Viva Bianca, Kirk Barker, Kelly LeBrock, Maxwell Caulfield.
Święta na Alasce
Emisja: Nowy Rok, 1 stycznia, godz. 20:50
Dr. Lauren Brunell, stażystka chirurgii marzyła o pracy w prestiżowym szpitalu. Niestety, tym razem jej się nie udaje. Musi więc przyjąć jedyną ofertę, jaką otrzymuje: posadę lekarza w małym miasteczku na Alasce. Przeprowadzając się do położonego na uboczu Garland, Lauren jest przekonana, że to tylko praca tymczasowa. Poznaje tu przystojnego i czarującego Andy’ego, wkrótce zdobywa zaufanie mieszkańców jako lekarz i zostaje zaakceptowana przez miejscową społeczność. Dzięki znajomości z Andym, Lauren odkrywa, że warto cieszyć się chwilą i niespodziewaną przygodą na Alasce. Jest jedna rzecz, która nie daje jej spokoju: tajemniczy magazyn pilnie strzeżony przez ojca Andy’ego, Franka. Kiedy Lauren odkrywa jego sekret, podejmuje decyzje, które na zawsze odmienią jej życie. A Święta Bożego Narodzenia już nigdy nie będą takie same…
(CHRISTMAS UNDER WRAPS) Produkcja: USA, 2014 r.
Reż. Peter Sullivan, wyst. Candace Cameron Bure, David O’Donnell, Brian Doyle-Murray.
WIGILIA, 24 grudnia (niedziela)
OKRASA ŁAMIE PRZEPISY – WIGILIJNE TRADYCJE
Emisja: godz. 10:20
Karol Okrasa udowadnia, że można zachowywać piękną tradycję kulinarną Wigilii, a przy okazji dbać o zdrowie. Przygotuje smakowite potrawy, oparte o typowo wigilijne produkty – smażone w migdałach śledzie z kaszą, z ogórkami kiszonymi i suszonymi morelami, pierogi z farszem z mięsa karpia w sosie winno korzennym, zapiekankę z marynowanych śledzi i kapusty z suszonymi owocami.
W STARYM KINIE „BOHATEROWIE SYBIRU”
Emisja: godz. 14:35
Akcja filmu toczy się na Syberii w 1918 roku. Kolejne pokolenia przymusowych osadników marzą o wolnej Polsce. Na wezwanie Józefa Piłsudskiego powstaje polska formacja wojskowa, późniejsza 5. Dywizja Syberyjska. Wszyscy Polacy zdolni do noszenia broni wyruszają przez zaśnieżone stepy do Polski. Gnębi ich głód i mróz. Walczą z oddziałami czerwonych. Pierwszoplanową postacią filmu jest porucznik, który wraz z żoną i małą córeczką wyrusza na tułaczkę.
Film fabularny
Produkcja: Polska, 1936 r.
Reż. Michał Waszyński, wyst. Eugeniusz Bodo, Kazimierz Junosza Stępowski, Krystyna Ankwicz.
TAJEMNICE POCZĄTKÓW POLSKI „WYSPA WŁADCÓW”
Emisja: godz. 16:20
Filmowa opowieść o czasach budowania państwa polskiego przez Mieszka I i Bolesława Chrobrego, oparta na badaniach prowadzonych przez naukowców różnych specjalności na Ostrowiu Lednickim. Film pokazuje dzieje grodu od rozpoczęcia budowy rezydencji książęcej po rok 1038, czyli najazd czeskiego księcia Brzetysława, który obrócił gród w perzynę. Dzięki technikom komputerowym udało się odtworzyć najcenniejsze obiekty Lednicy – kościół, wały i samą książęcą rezydencję. Kamera towarzyszyła także archeologom podczas podwodnych prac badawczych nad resztkami konstrukcji prowadzących na wyspę mostów. Wyniki ich pracy przekładają się na naukowe fakty, a te na pasjonującą opowieść o ludziach, którzy tworzyli historię. Inscenizacje przybliżają życie ówczesnych rolników, pracowników warsztatów rzemieślniczych i kupców oraz… walki wojów na topory, włócznie i miecze. Film to nie tylko próba rekonstrukcji najstarszego z polskich grodów lecz także pasjonująca opowieść o metodach jakimi współczesna nauka bada historię.
Film dokumentalny
Produkcja: Polska, 2012 r.
Reż. Zdzisław Cozac
ŚWIĘTY UŚMIECHNIĘTY
Emisja: godz. 19:15
2 kwietnia 2005 do domu Ojca odszedł Papież Jan Paweł II. Pozostawił Polakom wielkie dziedzictwo, z którego powinniśmy nauczyć się korzystać. Lata mijają, a w pamięci Polaków pozostaje coraz mniej słów i drogowskazów, które pozostawił nam nasz Rodak. Film bez lektorskiego komentarza przypomina najważniejsze, nieznane widzom, najbardziej radosne wypowiedzi Jana Pawła II podczas pielgrzymek do Ojczyzny. Większość tych spotkań mimo że satyrycznych, zawsze “gdzieś” odnosi się do postaw Polaków. Pomimo upływającego czasu są to słowa wciąż aktualne, choć nie zawsze brane przez nas “do serca”. Film przedstawia wyjątkowy portret Jana Pawła II, papieża, który prowadził miliony ludzi i pozostawił trwały ślad we współczesnej historii. Zapis słów Papieża Polaka daje nam możliwość obcowania z Janem Pawłem II, z osobistym tonem jego wypowiedzi, a przede wszystkim z tymi wzniosłymi i radosnymi chwilami, które mogliśmy dzięki niemu przeżyć.
Film dokumentalny
Produkcja: Polska, 2012 r.
Reż. Piotr Kot
Golec uOrkiestra w Bukowinie
Emisja: godz. 20:05
Wyjątkowy recital kolęd przygotowany przez Zespół Golec uOrkiestra. Koncert zrealizowany z Bukowinie Tatrzańskiej w zabytkowym kościele. W programie najpiękniejsze kolędy polskie w tradycyjnym opracowaniu muzycznym, w charakterze góralskim.
Produkcja: Polska, 2014 r.
SZAWEŁ – DROGA DO DAMASZKU
Emisja: godz. 22:00
Zrealizowana z epickim rozmachem historia Szawła, zapamiętałego pogromcy chrześcijan, który pod wpływem wydarzeń w drodze do Damaszku decyduje się zmienić całe swoje dotychczasowe życie. Przyjmuje chrzest i od tej chwili jest znany jako Paweł z Tarsu.
Film dokumentalny
Produkcja: USA, 2014 r.
Reż. Mario Azzopardi
BOŻE NARODZENIE, 25 grudnia (poniedziałek)
W STARYM KINIE „CZY LUCYNA TO DZIEWCZYNA”
Emisja: godz. 14:50
Lucyna, córka bogatego przemysłowca, wraca po studiach i uzyskaniu dyplomu inżyniera z zagranicy do kraju, lecz ojciec nie zgadza się, by pracowała. Lucyna wpada na zabawny pomysł. W męskim przebraniu uzyskuje posadę technika i zostaje pomocnikiem młodego inżyniera Żarnowskiego. Lucyna więcej jednak interesuje się osobą swojego przełożonego niż zdobyczami wiedzy technicznej. Po pewnym czasie zyskuje sympatię Stefana i staje się uczestnikiem jego kawalerskich eskapad, starając się za wszelką cenę zdobyć jego serce i zniechęcić go do narzeczonej, Tuni. Po pewnym czasie Lucyna, jako Julka Kwiatkowska, siostra Juliana Kwiatkowskiego, zgłasza się do Żarnowskiego, aby zawiadomić go, że jej brat jest chory i nie będzie mógł pracować. Piękna panna robi na Stefanie silne wrażenie. Stefan dopiero w finale przekonuje się, że panna Kwiatkowska i jej brat to jedna i ta sama osoba. Czuje się nieco urażony w swej godności, ale uczucie jest mocniejsze niż zadraśnięta ambicja…
Film fabularny
Produkcja: Polska, 1934 r.
Reż: Juliusz Gardan, wyst. Jadwiga Smosarska, Eugeniusz Bodo, Mieczysława Ćwiklińska.
TAJEMNICE POCZĄTKÓW POLSKI „UKRYTE GNIAZDO DYNASTII”
Emisja: godz. 16:20
Kolejna część cyklu dokumentalnego Tajemnice Początków Polski. Tym razem autorzy wraz z naukowcami poszukują prawdziwego miejsca narodzin dynastii Piastów. Czy faktycznie jest nim Gniezno czy może gród w Kaliszu – Zawodziu. Naukowcy różnych specjalności archeolodzy, dendrochronolodzy, historycy przedstawiają argumenty za i przeciw obu tym koncepcjom. Natomiast widzowie, dzięki animacjom komputerowym, przenoszą się w czasy Mieszka I, by śledzić tajniki życia codziennego ówczesnych mieszkańców grodu oraz poznawać skutki wielkich wydarzeń politycznych owych czasów zarówno dla przyszłości, jak ludzi żyjących w tamtych czasach.
Film dokumentalny
Produkcja: Polska, 2013 r.
Reż. Zdzisław Cozac
OBJAWIENIA GIETRZWAŁDZKIE
Emisja: godz. 17:15
Gietrzwałd stał się sławny dzięki Objawieniom Matki Bożej, które miały miejsce dziewiętnaście lat po Objawieniach w Lourdes i trwały od 27 czerwca do 16 września 1877 roku. Głównymi wizjonerkami były: trzynastoletnia Justyna Szafryńska i dwunastoletnia Barbara Samulowska. Obie pochodziły z niezamożnych polskich rodzin. Matka Boża przemówiła do nich po polsku. Film dokumentalny jest odpowiedzią na pytania dlaczego Warmia stała się miejscem objawień oraz dlaczego dopiero w 1977 roku Kościół uznał objawienia w Gietrzwałdzie. Prawa do zdjęć archiwalnych z 11 września 1977 roku do 16 lipca 2030 roku.
Film dokumentalny
Produkcja: Polska, 2017 r.
Reż. Joanna Warecha
CK DEZERTERZY
Emisja cz. 1: 25 grudnia, godz. 20:35
Emisja cz. 2: 26 grudnia, godz. 20:40
Nagroda Ministra Kultury i Sztuki I stopnia za reżyserię w 1987, „Złote Grono” dla Marka Kondrata na LLF w Łagowie w 1987 r., „Złota Kaczka”, nagroda tygodnika „Film” w 1986 r. Bijąca rekordy popularności ekranizacja powieści Kazimierza Sejdy. Filmowa farsa nawiązuje do nieśmiertelnych przygód dobrego wojaka Szwejka.
Rok 1918. Do garnizonu na węgierskiej prowincji przybywa nowy zastępca dowódcy, oberleutnant von Nogay. Austriak von Nogay jest służbistą, który chce uczynić z wielonarodowościowej zbieraniny dekowników doborową kompanię żołnierzy. Wśród szeregowców znajduje się też młody Polak Jan Kaniowski, zwany Kanią. Wraz z Węgrem Benedekiem planuje ucieczkę. Do dezerterów chce się również przyłączyć kancelista, wiedeński Żyd Haber, który dostarcza im czyste blankiety rozkazów wyjazdu, niezbędnych w podróży po monarchii austro-wegierskiej. Uciekinierzy potrzebują też pieniędzy. Kania zdobywa je podczas patroli, zatrzymując przyjezdnych bywalców restauracji oraz domu publicznego i odkrywając ich rzekome podobieństwo do poszukiwanych szpiegów. By uniknąć dalszych indagacji szacowni obywatele płacą mu okup. Von Nogay daje się we znaki całej kompanii, szczególnie znęca się nad swoim ordynansem, włoskim jeńcu Baldinim. Z pomocą przyjaciół Kania srodze mści się na Nogayu. W noc ucieczki Haber wykrada blankiety dokumentów, podpala kartotekę kompanii i otwiera areszt, do którego trafił Kania. Płonąca kancelaria staje się sygnałem do zbiorowej dezercji. Do Kani, Benedeka i Habera dołączają Baldini i Chudej, symulujący idiotę drukarz z Pragi. Zaopatrzeni w odpowiednie papiery przyjaciele wsiadają do pociągu jadącego do Koszyc.
Film fabularny
Produkcja: Polska, 1985 r.
Reż. Janusz Majewski, wyst. Marek Kondrat, Wiktor Zborowski, Kalina Jędrusik.
BOŻE NARODZENIE, 26 grudnia (wtorek)
PIERWSZA CICHA NOC
Emisja: godz. 10:45
Film dokumentalny “Pierwsza Cicha Noc” przedstawia początki i historię kolędy pt. „Cicha Noc”. Autorzy oprowadzają nas po malowniczych miasteczkach i wsiach Austrii związanych z twórcami najsłynniejszej kolędy świata Josefem Mohrem i Franzem Xaverem Gruberem. Salzburg, Mariapfarr, Wagrain, Hallein, Arnsdorf, Oberndorf nazywa się obecnie Wioskami Cichej Nocy, ze względu na rolę, jaką odegrały w powstawaniu i propagowaniu kolędy. Josef Mohr napisał słowa w 1816 roku, ale dopiero w Wigilię 1818 roku Franz Gruber, na prośbę przyjaciela, skomponował muzykę. Ponieważ organy w miejscowym kościele były zepsute, obaj twórcy odśpiewali kolędę przy akompaniamencie gitary. Miała nieść pociechę parafianom w trudnych i niespokojnych czasach. Kolęda wędrowała najpierw po Austrii w przepisanych ręcznie kopiach. Wydano ją w końcu jako kolędę tyrolską i nikt już nie pamiętał, kto był jej twórcą. Dopiero, gdy zdobyła międzynarodową sławę, podjęto poszukiwania źródeł. Ostateczny dowód znaleziono przez przypadek, w postaci rękopisu Mohra z naniesionymi uwagami, jak należy tę kolędę śpiewać i dokładnymi datami powstania słów i muzyki.
Film dokumentalny
Produkcja: Wielka Brytania/Polska, 2014 r.
Reż. Peter Beveridge
PRZYBIEŻELI DO BETLEJEM Z… PODHALA
Emisja: godz. 13:55
W programie kolędy i pastorałki w wykonaniu zespołu “Podhalanie” z Ludźmierza. Młodzi artyści wraz z przyjaciółmi pojechali do Ziemi Świętej i tam zaśpiewali najpiękniejsze polskie kolędy. Nagranie kolęd odbyło się w Sanktuarium Zwiastowania, w Nazarecie, w Grocie Narodzenia, na Polu Narodzenia, na Polu Pasterzy, w Grocie Mlecznej i w Jerozolimie. Całość koncertu opatrzona jest komentarzem Kustosza Sanktuarium w Betlejem – ojca Jerzego Kraja OFM.
W STARYM KINIE „JA TU RZĄDZĘ”
Emisja: godz. 14.40
Hrabia Józio Lulewicz, młody i przystojny młodzieniec, prowadzi beztroskie życie. Pewnego razu wracając z nocnej hulanki, rozbija szybę w zakładzie szewskim Wirgiliusza Kopytkiewicza na Starym Mieście. Przyjaciele hrabiego, kompozytor Wacław i jego narzeczona, śpiewaczka Lolita, pragną założyć teatr muzyczny. Józio ma nadzieję uzyskać pieniądze na ten cel od matki, która jednak kategorycznie odmawia. Nazajutrz Józio udaje się na Stare Miasto, by zapłacić szewcowi za wybitą szybę i dowiaduje się, że Kopytkiewicz poszukuje terminatora. Zgłasza się jako Józef Lulka, analfabeta, chcąc by matka w obawie przed skandalem, dała upragnione pieniądze. W zakładzie poznaje córkę majstra Joasię i zakochuje się z wzajemnością. Hrabina gotowa jest już spełnić kaprys syna i dać pieniądze. Józio – wbrew sprzeciwom matki – żeni się z szewcówną. Po roku wszystkich godzi malutki Ignacy, syn Joasi i hrabiego Józia.
Film fabularny
Produkcja: Polska, 1939 r.
Reż. Mieczysław Krawicz, wyst. Mieczysława Ćwiklińska, Zbigniew Rakowiecki Józef Orwid
TAJEMNICE POCZĄTKÓW POLSKI „KRZYŻ I KORONA”
Emisja: godz. 16:30
Dlaczego Mieszko I przyjął chrzest – co mógł na tym zyskać, a co stracić ? Kiedy i gdzie ochrzczono naszego pierwszego historycznego władcę – jakie daty i miejsca są dziś brane pod uwagę? Czy Mieszko rzeczywiście zwalczał skutecznie starą wiarę i zabiegał o chrystianizację swych poddanych? Jakie ślady religii chrześcijańskiej z czasów Mieszka I i Bolesława Chrobrego przetrwały do naszych czasów? Od kiedy nasze państwo nazywa się Polską? Na pytania te odpowiadają znani historycy i archeolodzy, prezentując swoje hipotezy i obalając utrwalone w popularnym obiegu mity, związane z wprowadzaniem przez Piastów nowej wiary. Wypowiedzi te przewijają się pomiędzy zrekonstruowanymi scenami, które obrazują m.in. przybycie Dobrawy do Mieszka, bitwę piastowskiego księcia z Wieletami, chrzest Mieszka, zaprowadzenie chrześcijaństwa wg obrazu Jana Matejki, niszczenie pogańskich „bałwanów”, czy spotkanie Bolesława Chrobrego z cesarzem Ottonem III w Gnieźnie w 1000 r. Kolejna część cyklu TVP Historia „Tajemnice początków Polski” zrealizowana z okazji jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski.
Film dokumentalny
Produkcja: Polska, 2015 r.
Reż. Zdzisław Cozac
KOŚCIUSZKO CZŁOWIEK, KTÓRY WYPRZEDZIŁ SWOJE CZASY
Emisja: godz. 17:40
Biograficzny film dokumentalny o Tadeuszu Kościuszce. Napoleon określał go jako bohatera północy, a Katarzyna Wielka mówiła o nim bestia. Strzelecki nazwał jego imieniem odkryty przez siebie najwyższy szczyt Australii. Thomas Jefferson uważał go za najczystszego syna wolności jakiego poznał i to wolności dla wszystkich, a nie tylko dla nielicznych i bogatych. Tadeusz Kościuszko został upamiętniony w wielu krajach świata i w Polsce. Film jest bogato ilustrowany ikonografią, materiałami archiwalnymi oraz inscenizacjami.
Film dokumentalny
Produkcja: Polska, 2014 r.
Reż. Alex Storożyński
SYLWESTER, 31 grudnia (niedziela)
SEN O WARSZAWIE
Emisja: godz. 19:10
“Sen o Warszawie” jest pierwszą – na taką skalę – próbą opisania giganta polskiej muzyki, rozpoczynając od miejsca jego urodzenia i wczesnej młodości – białoruskich Starych Wasiliszek i Grodna. W filmie, do którego zdjęcia rozpoczęły sie w 2005, wykorzystano wiele nieznanych dotąd materiałów archiwalnych. Rzucają one nowe światło na życie artysty, ponieważ Niemen był uwielbiany przez swoją publiczność i raczej nielubiany przez ówczesne komunistyczne władze kulturalne.
Dla najmłodszego pokolenia jest to film o utalentowanym piosenkarzu, który zrobił oszałamiającą karierę i zapewnił sobie trwałe miejsce w polskiej muzyce rozrywkowej.
Postać Niemena przybliżają przyjaciele, członkowie rodziny, krytycy, dziennikarze muzyczni, autorzy biografii (Roman Radoszewski, Marek Gaszyński i Dariusz Michalski). Wyłania się sylwetka utalentowanego muzyka, który nie wahał się – w imię swoich ideałów – rezygnować w różnych momentach życia z odcinania kuponów od własnej popularności.
“Sen o Warszawie” to nie tylko biografia utalentowanego artysty, ale również próba wpisania go w historię najnowszą. Jest to także, na jego przykładzie, opis ówczesnej polityki kulturalnej PRL-u. Autorzy skupili się na pokazaniu ceny, jaką musiał zapłacić za swoją karierę i niepoddawanie się określonym rygorom. Spotkały go za to różne szykany.
Film dokumentalny
Produkcja: Polska, 2014 r.
Reż. Krzysztof Magowski
KOCHANEK KRÓLOWEJ
Emisja: godz. 22:00
Oparta na faktach historia słynnego romansu duńskiej królowej Karoliny Matyldy Hanowerskiej, żony króla Chrystiana VII, z wpływowym politykiem Johannem Friedrichem Struenseem.
Film fabularny
Produkcja: Czechy/ Dania/Szwecja, 2012 r.
Reż. Nikolaj Arcel
NOWY ROK, 1 stycznia 2018 (poniedziałek)
MOI ROLLINGSTONESI
Emisja: godz. 01:40
13 kwietnia 1967 r. 17-letnia Ola przeżyła coś, co zmieniło jej życie. Była w gronie szczęśliwców, którym udało się dostać na warszawski koncert The Rolling Stones – pierwszy, jaki zespół zagrał za Żelazną Kurtyną. To ona rzuciła na scenę czerwone goździki, dzięki którym stała się częścią legendy tego koncertu. 29-letni wówczas fotograf Marek Karewicz był przewodnikiem i tłumaczem Rolling Stonesów w czasie ich pobytu w Polsce. W pięćdziesiątą rocznicę tego wydarzenia, pani Aleksandra i pan Marek spotykają się ponownie i rozmawiają zarówno o swoich wspomnieniach, jak i o tym, w jaki sposób wyjątkowy koncert wpłynął na ich dalsze losy. O muzyce i fenomenie The Rolling Stones mówią też m.in. prowadzący ich warszawski koncert Zbigniew Korpolewski oraz dziennikarz muzyczny Piotr Metz. Rozmowy przeplatane są unikalnymi zdjęciami archiwalnymi.
Film dokumentalny
Produkcja: Polska, 2014 r.
Reż. Jan Sosiński
ARTYSTA
Emisja: godz. 20:00
Niezwykły film będący hołdem złożonym filmowej tradycji i jej twórcom, a ponadto wyśmienita, inteligentna rozrywka. Czarno-biały, po mistrzowsku wystylizowany na produkcje z tamtych czasów film Michela Hazanaviciusa uhonorowano 5 Oscarami (najlepszy film, reżyser, aktor pierwszoplanowy – Jean Dujardin, muzyka i kostiumy), 3 Złotymi Globami, Złotą Palmą w Cannes, 7 nagrodami BAFTA, 6 Cezarami i wieloma innymi nagrodami.
Gwiazdor niemego kina George Valentin, pewny swej pozycji w świecie kina, trochę od niechcenia pomaga wejść do biznesu uroczej, przebojowej Peppy Miller. Daje jej jedną, jak się później okaże, zbawienną radę: musi odróżniać się czymś od innych aktorek i rysuje jej pieprzyk koło ust. Peppy szybko zyskuje status gwiazdy. Między George’em i Peppy rodzi się wzajemne zainteresowanie, ale romans nie nabiera rumieńców, bo czasy się zmieniają: dźwięk staje się nowym bożyszczem branżowych potentatów. George nie jest w stanie tego zaakceptować i błyskawicznie zostaje zepchnięty do lamusa. Sam łudzi się, że nadal ma za sobą rząd dusz, gdy tymczasem jego zasługi odchodzą w niepamięć i po paru miesiącach już nikt go nie rozpoznaje.
Produkcja: Belgia/Francja, 2011 r.
Reż. Michel Hazanavicius
WIGILIA, 24 grudnia (niedziela)
HOLLYWOOD NA WOJNIE – WSZYSCY POD JEDNĄ FLAGĄ premiera
Emisja: godz. 13:50
W trzyczęściowym dokumencie z 2013 roku francuski reżyser i scenarzysta, znany przede wszystkim jako autor filmu „Od Supermana do Spidermana. Historia superbohaterów”, śledzi sposób funkcjonowania fabryki snów i całej amerykańskiej branży filmowej podczas II wojny światowej. Narratorem części zatytułowanych „Wszyscy pod jedną flagą”, „Przeciw dyktatorom” oraz „Na wszystkich frontach” jest francuski aktor Philippe Torreton, znany z drugiej adaptacji „Królów przeklętych”. Kolejne dwie części cyklu zostaną wyemitowane w pierwszy i drugi dzień świąt.
Reż. Michel Viotte
NIEDZIELA Z … BARBARĄ KRAFFTÓWNĄ premiera
Emisja: godz. 17:15
Gośćmi Barbary Krafftówny – jednej z najbardziej lubianych polskich aktorek o bogatym emploi – będą m.in. Robert Gliński, Józef Opalski i Remigiusz Grzela. W programie m.in. piosenki z programu „Wieczorny gość” – „Romans z szampanem”, „Wesoły deszczyk”, „Trzetrzewiński”.
Reż. Dorota Petrus, Waldemar Stroński
KOLĘDY NA SZLAKU KOLBERGA premiera
Emisja: godz. 18:40
Program jest zapisem nagrań dokonanych w warszawskim Studiu Jasna Sprawa. Z lokalnymi twórcami występują Kayah, Czesław Mozil, Misia Furtak, Monika Borzym, Zakopower, Renata Przemyk.
OLIVER!
Emisja: godz. 20:00
To mniej reprezentatywne dla twórczości wybitnego brytyjskiego reżysera – autora m.in. „Niepotrzebni mogą odejść” i „Trzeciego człowieka” – dzieło pozostaje do dziś jego najchętniej oglądanym. Adaptacja scenicznego musicalu opartego na powieści Karola Dickensa z 1968 roku nie tylko została nagrodzona Oscarem dla najlepszego filmu, ale stała się też wielkim ekranowym hitem. Krytycy nie szczędzili mu pochwał – Pauline Kael uważała, że jest jedną z niewielu ekranizacji widowiska lepszą od oryginału, zaś według Rogera Eberta to film, który może się podobać absolutnie każdemu. Poruszająca opowieść o sierocie w slumsach dziewiętnastowiecznego Londynu, wykorzystywanym przez podłych ludzi, nie szczędzących mu upokorzeń i bólu ma w filmie Reeda wiele odcieni liryzmu i słodyczy – tak, jak napisał ją jej autor, który jako pierwszy wprowadził do literatury pierwszoplanową postać dziecka. Oliver Twist trafia w końcu na kogoś, kto okazuje mu serce i daje życiową szansę. „Oliver!” pokazuje nam cały przekrój pysznie zróżnicowanych postaci pochodzących z różnych klas społecznych – od urwisowatych rzezimieszków, bezwzględnych kryminalistów i pozbawionych skrupułów „biznesmenów” zarabiających na dzieciach po przedstawicieli klasy uprzywilejowanej, zarówno świętoszkowatych hipokrytów, jak i pełnych empatii i współczucia. I robi to śpiewająco!
Reż. Carol Reed
KOLĘDY Z MAZOWSZEM
Emisja: godz. 22:30
W tej produkcji z 2014 roku przygotowanej specjalnie dla TVP Kultura nasz najbardziej uznany zespół artystyczny odnoszący się do tradycji polskiego folkloru śpiewa piętnaście klasycznych kolęd. W nowoczesnej scenografii i w reżyserii twórcy dokumentów o tematyce muzycznej Mazowsze wykonuje m.in. „Bóg się rodzi”, „Wśród nocnej ciszy”, „Jezus malusieńki”, „Pójdźmy wszyscy do stajenki”, „Dzisiaj w Betlejem”.
Reż. Tomasz Knittel
BOŻE NARODZENIE, 25 grudnia (poniedziałek)
HOLLYWOOD NA WOJNIE – PRZECIW DYKTATOROM premiera
Emisja: godz. 13:15
Drugi odcinek trzyczęściowego dokumentu z 2013 roku.
Reż. Michel Viotte
LAWRENCE Z ARABII
Emisja: godz. 14:20
Dwuczęściowa, epicka, nagrodzona siedmioma Oscarami opowieść Leana – reżysera takich arcydzieł, jak „Spotkanie” czy „Most na rzece Kwai” – oparta jest na wspomnieniach znanego brytyjskiego oficera wywiadu i archeologa T.E. Lawrence`a, który w czasach I wojny światowej pomagał z ramienia rządu plemionom arabskim na Bliskim Wschodzie w ich walce o niezależność od Imperium Osmańskiego. Peter O`Toole gra tytułową postać przeżywającego kryzys tożsamości wojskowego, z czasem coraz bardziej rozdartego między lojalność wobec Korony a przyjaźń z arabskimi towarzyszami broni. Obok O`Toole`a możemy podziwiać m.in. Aleka Guinnessa, Anthony`ego Quinna i Omara Sharifa.
Reż. David Lean
ARGENTYNA, ARGENTYNA premiera
Emisja: godz. 19:30
W tym muzycznym dokumencie z 2015 roku – jednym z wielu filmowych obrazów, których tematem jest muzyka – wybitny hiszpański reżyser przybliża nam folklor argentyński. Film Saury prezentuje nam charakter argentyńskich tradycji muzycznych poprzez serię scenicznych występów tancerzy, często z towarzyszeniem wokalistów. Jedną z ikon przywołanych przez Saurę jest Mercedes Sosa, która w latach 70. i 80. spopularyzowała gatunek nueva canción.
Reż. Carlos Saura
WESOŁYCH ŚWIĄT, PUŁKOWNIKU LAWRENCE
Emisja: godz. 21:10
Jedno z dwóch najlepszych – obok „Człowieka, który spadł na Ziemię” Nicolasa Roega – dokonań aktorskich Davida Bowiego. W opartym na wspomnieniach Laurensa van der Posta filmie Nagisy Oshimy, rozgrywającym się w 1942 roku w japońskim obozie dla jeńców wojennych na Jawie wcielił się w buntowniczego nowozelandzkiego majora Colliersa. Film koncentruje się na emocjonującej psychologicznej rozgrywce prowadzonej między czterema mężczyznami – Colliersem, młodym komendantem, jego sierżantem a tytułowym brytyjskim pułkownikiem, znającym japońską kulturę i starającym się łagodzić relacje między więźniami a dowództwem. W roli sierżanta wystąpił znany japoński reżyser Takeshi Kitano, zaś komendanta – Ryuichi Sakamoto, także autor niezapomnianej ścieżki muzycznej do tego obrazu.
Reż. Nagisa Oshima
PRZEŻYĆ: METODA HOUELLEBECQA premiera
Emisja: godz. 23:23
Spotkanie podziwiających się nawzajem artystów – kontrowersyjnego pisarza, autora m.in. „Cząstek elementarnych”, „Platformy” i „Uległości” oraz legendarnego muzyka Iggy’ego Popa – staje się okazją do zadania pytań o istotę sztuki, o artystyczny sukces i przeszkody, z jakimi borykają się twórcy, zwłaszcza ci mentalnie nieprzystosowani do otaczającej ich, brutalnej rzeczywistości. Wbrew poważnej tematyce w dokumencie nie brakuje czarnego humoru. Obok zarejestrowanych rozmów przeprowadzonych w różnym otoczeniu – także w domu dziadków Houellebecqa – autorzy filmu zawarli w nim błyskotliwie wyreżyserowane sceny.
Reż. Erik Lieshout, Arno Hagers, Reinier van Brummelen
BOŻE NARODZENIE, 26 grudnia (wtorek)
HOLLYWOOD NA WOJNIE – NA WSZYSTKICH FRONTACH premiera
Emisja: godz. 13:30
Ostatni odcinek trzyczęściowego dokumentu z 2013 roku.
Reż. Michel Viotte
PAUL ANKA PLAYS AVO SESSION
Emisja: godz. 14:40
Ponad sto dwadzieścia albumów i ponad sto milionów sprzedanych płyt – tak wygląda dorobek Paula Anki w liczbach. Ten kanadyjski artysta, którego kariera rozpoczęła się u schyłku lat 50. – najmocniej wypromował go wielki hit „Diana” – i trwa do dziś, został uznany przez czasopismo „Billboard” za jednego z najpopularniejszych artystów w historii muzyki. Zaczynał od popu i rock and rolla, dziś śpiewa głównie eleganckie, swingujące wersje swoich wcześniejszych utworów oraz znanych hitów. Avo Session to zapis występu, jaki Anka dał w Bazylei w 2011 roku wraz ze swoim zespołem.
HITCHCOCK/TRUFFAUT
Emisja: godz. 16:20
Francusko-amerykański dokument Kenta Jonesa to uczta dla kinomanów znających dokonania X Muzy, jak i neofitów ceniących w kinie dobre rzemiosło. Połączenie doskonałego warsztatu i nowatorskiego geniuszu to znak rozpoznawczy Alfreda Hitchcocka. Doceniają go nie tylko współcześni – jego silny wpływ na rozwój języka filmowego dostrzegano już wiele dekad temu. Jednym z jego wielbicieli był François Truffaut, rzecznik kina autorskiego i współtwórca Nowej Fali. W 1966 roku, pracując nad książką „Hitchcock/Truffaut”, francuski reżyser przeprowadził z amerykańskim mistrzem wywiad-rzekę, spędziwszy z nim osiem dni na rozmowach w Universal Studios. Właśnie ten tekst oraz filmowy zapis rozmowy stały się inspiracją dla Kenta. W jego dokumencie wypowiadają się również współcześni reżyserzy – m.in. Martin Scorsese, Wes Anderson i David Fincher.
Reż. Kent Jones
DO DNA premiera
Emisja: godz. 18:25
Spektakl w reżyserii i ze scenariuszem Ewy Kaim to zapis spektaklu dyplomowego studentów IV roku Wydziału Aktorskiego krakowskiej PWST, który miał premierę w listopadzie ubiegłego roku. Kaim wraz z dramaturgiem, Włodzimierzem Szturcem, wykorzystali w nim zarówno wyszukane w archiwach pieśni ludowe, jak i te nagrane przez nich samych współcześnie, podczas etnograficznych wędrówek. To szalenie energetyczne wykonanie – pięcioro młodych aktorów śpiewa solo i chóralnie, tańczy i gra na instrumentach, ścianach i podłodze. To spektakl wielowymiarowy – artystyczny i edukacyjny – przywracający korzenie naszej polskości.
Reż. Ewa Kaim
CZTERY WESELA I POGRZEB
Emisja: godz. 20:20
Pierwszy film z serii komedii romantycznych ze scenariuszem Richarda Curtisa, w których zagrał Hugh Grant. Tutaj aktor wcielił się w spóźnialskiego, trochę nieporadnego w kontaktach z płcią przeciwną Charlesa. Wraz z kółkiem jego sympatycznych, wyrazistych przyjaciół uczestniczymy w pięciu uroczystościach, podczas których każdy z nich przeżywa miłosne wzloty, upadki i dramaty a w Charlesie rodzi się i dojrzewa uczucie do Amerykanki Carrie (Andie MacDowell), którą spotyka podczas wesel i pogrzebu. Pomysłowa intryga, nietuzinkowe postaci i wspaniały dowcip sprawiły, że ten niskobudżetowy brytyjski film stał się jednym z największych przebojów światowego kina. Film zapada w pamięć także dzięki wykorzystanym w nim piosenkom i deklamowanemu przez jednego z bohaterów, przepięknemu wierszowi „Blues pogrzebowy” W.H. Audena.
Reż. Mike Newell
SYLWESTER, 31 stycznia (niedziela)
BREGENZ FESTIVAL 2017: CARMEN premiera
Emisja: godz. 14:05
Duńczyk Kasper Holten, dyrektor londyńskiej Opery Królewskiej to dziś jeden z najgłośniejszych reżyserów operowych. W swoich przedstawieniach lubi punktować zderzenie między ludzką naturą a kulturą, cielesnością a intelektem, wewnętrzną walkę z bestią, która tkwi w każdym z nas. Wyreżyserowana przez niego w tym roku na Festiwalu w Bregencji w Austrii „Carmen” Bizeta została okrzyknięta „artystycznym nokautem”. Opera została wystawiona na scenie zbudowanej na jeziorze dla kilkutysięcznej publiczności zgromadzonej w amfiteatrze. Zdumiewającą scenografię, wykorzystującą olbrzymie karty do gry, dłonie i papierosy, zaprojektowała Es Devlin, współpracująca zarówno z najlepszymi scenami teatralnymi i operowymi świata, jak i gwiazdami muzyki, jak Kanye West i Beyonce. Rolę Carmen zaśpiewała Gaëlle Arquez, zaś Don Josego – Daniel Johansson.
Reż. Kasper Holten
NIEDZIELA Z … BOHDANEM ŁAZUKĄ premiera
Emisja: godz. 17:15
Bohaterem „Niedzieli z …” – cotygodniowego bloku popołudniowego – jest w Sylwestra Bohdan Łazuka, wybitny aktor, piosenkarz i prezenter radiowy i telewizyjny. To jeden z najpopularniejszych artystów, który towarzyszy polskim widzom od końca lat 50. W rozmowie z Agnieszką Szydłowską Bohdan Łazuka wspomina początki kariery, artystyczną atmosferę Warszawy lat 50. I 60., opowiada o kulisach powstania komedii ze swoim udziałem. Gośćmi Bohdana Łazuki będą Barbara Krafftówna, Grażyna Szapołowska, Mika Urbaniak, Zofia Rudnicka, Daniel Olbrychski, Robert Kowalski i Grzegorz Benedykciński – burmistrz Grodziska Mazowieckiego. Obejrzymy także m.in. program muzyczny „Łazuka i przyjaciele” oraz film Zdzisława Leśniaka „Dyrygent”.
Reż. Katarzyna Jurkowska, Waldemar Stroński
UNITED KINGDOM OF POP Cz. 1 premiera
Emisja: godz. 20:00
Brytyjska popkultura wywarła olbrzymi wpływ nie tylko na współczesną muzykę, modę, film i teatr, ale i na przemiany obyczajowe, często odzwierciedlając napięcia społeczne i polityczne, będąc wyrazem sprzeciwu i pokoleniowego buntu, którego najmocniejszym przejawem był punk. To w Zjednoczonym Królestwie narodziły się m.in. glamrock, ska, new romantic, new wave, britpop i drum`n`bass. Ale przecież nie tylko – nowe przyszło wraz z Beatlesami i Rolling Stonesami, którzy zmienili styl i sposób życia nie tylko młodych ludzi wszędzie tam, gdzie docierali ze swoją muzyką. Realizatorzy dwuczęściowego dokumentu z 2017 roku prezentują najważniejszych twórców i zjawiska brytyjskiej popkultury w formie krótkich esejów, komentowanych przez ekspertów, od Malcolma McLarena po Rag`n`Bone Mana. Na drugi odcinek zapraszamy w Nowy Rok.
Reż. Thorsten Ernst, Stefanie Schäfer
RENT premiera
Emisja: godz. 21:05
Ta ekranizacja wielkiego broadwayowskiego przeboju, luźno opartego o libretto opery Giacomo Pucciniego „Cyganeria” to koktajl energetycznej muzyki i dobrego kina. Rozgrywający się pośród nowojorskiej bohemy z East Village portret walczących o sławę i uznanie, trudno wiążących koniec z końcem, nierzadko uzależnionych od narkotyków młodych artystów z East Village. Tłem akcji jest epidemia AIDS lat 80. W pamięci pozostaje zwłaszcza kreacja Rosario Dawson w roli striptizerki heroinistki, zakażonej wirusem HIV.
Reż. Chris Columbus
QUEEN – KONCERT NA WEMBLEY
Emisja: godz. 23:30
Zespół Queen zagrał na Wembley 12 lipca 1986 roku w ramach swojej Magic Tour – największej i ostatniej w karierze trasy w klasycznym składzie z Freddiem Mercurym – którą obejrzało ponad milion ludzi słuchających grupy na europejskich stadionach. Queen promowali wówczas album „A Kind of Magic”, ale podczas koncertu wykonali także swoje nieśmiertelne hity, jak „I Want to Break Free”, „Bohemian Rhapsody”, „Radio Ga Ga”. Zapis koncertu na Wembley zyskał na świecie status multiplatynowy.
ROCKY HORROR PICTURE SHOW
Emisja: godz. 1:00
To pozycja obowiązkowa dla fanów kina kultowego – miks perwersji i szalonej stylistyki campowej. Musical Sharmana jest adaptacją sztuki teatralnej Richarda O`Briena. Film z 1975 roku, będący parodią obrazów SF oraz horrorów kręconych od lat 30. został nieoczekiwanie olbrzymim przebojem, który od czterdziestu lat nie schodzi z afisza. W opowieści o uwiedzeniu zaręczonej pary przez szalonego naukowca, zamieszkującego malownicze zamczysko na angielskiej prowincji, zagrali m.in. Susan Sarandon, Tim Curry i Barry Bostwick.
Reż. Jim Sharman
NOWY ROK, 1 stycznia (poniedziałek)
KONCERT NOWOROCZNY Z WIEDNIA na żywo
Emisja: godz. 11:15
W pierwszej części koncertu w wykonaniu Filharmoników Wiedeńskich usłyszymy marsz z operetki „Baron cygański”, walce, polki oraz galop Johanna Straussa syna i ojca.
TONY BENNETT & LADY GAGA: CHEEK TO CHEEK LIVE!
Emisja: godz. 13:40
Pomysł połączenia na jednej scenie nowojorskiego Lincoln Center for the Performing Arts ekstrawaganckiej popgwiazdy i klasycznego wokalisty jazzowego okazał się strzałem w dziesiątkę – między Lady Gagą a Tony`m Bennettem zaistniała prawdziwa chemia. Tego wieczoru – 24 października 2014 roku – amerykańska piosenkarka porzuciła sukienki z mięsa na rzecz eleganckich stylizacji, zaprojektowanych m.in. przez Roberto Cavallego i Valentino – i równie stylowo wykonała z Bennettem oraz solo 13 utworów z ich studyjnego albumu Cheek to Cheek, nagranego miesiąc wcześniej. Znalazły się na nim takie standardy, jak „Anything Goes”, „Cheek to Cheek”, „Bang Bang (My Baby Shot Me Down)”. Artystom towarzyszy na scenie 39-osobowa orkiestra oraz muzycy jazzowi.
NIETYKALNI
Emisja: godz. 17:10
Ta komedia przegrała jedynie z „Jeszcze dalej niż Północ” Dany`Ego Boona w rywalizacji o miano największego francuskiego przeboju kinowego wszech czasów. Scenariusz został oparty o prawdziwą historię sparaliżowanego arystokraty, w którego opiekujący się nim Francuz algierskiego pochodzenia tchnął chęć życia i zmierzenia się z niepełnosprawnością. W filmie zastąpił go czarnoskóry Driss, kreowany na ekranie przez Omara Sy, nagrodzonego za swą rolę Cezarem dla najlepszego aktora pierwszoplanowego. To zabawny, ciepły obraz. Oglądając go śmiejemy się wraz z bohaterami z ich ograniczeń i niedoskonałości a nigdy z nich samych.
Reż. Olivier Nakache, Éric Toledano
UNITED KINGDOM OF POP Cz. 2 premiera
Emisja: godz. 19:15
Drugi odcinek cyklu o brytyjskiej popkulturze i jej wpływie nie tylko na współczesną muzykę, ale też modę i film.
Reż. Thorsten Ernst, Stefanie Schäfer
CAŁY TEN ZGIEŁK
Emisja: godz. 20:20
Choreograficznie wybitna, quasi-autotematyczna wiwisekcja artysty flirtującego ze śmiercią to opus vitae Boba Fossa. Film otrzymał w 1980 roku cztery Oscary i canneńską Złotą Palmę. Inspirowany „8 i pół” Felliniego, „Cały ten zgiełk” również zawiera wiele epizodów z pogranicza snu i jawy, rzeczywistości i halucynacji wywołanych nadużyciem leków i chorobą. Bohater, Joe Gideon, to choreograf i reżyser teatralny zatracający się w pracy, odpalający jednego papierosa od drugiego i łykający deksedrynę, by mieć energię przeżyć kolejny dzień ponad jego siły. Jego autodestrukcyjnego trybu życia nie spowalnia nawet ciężka choroba serca. Tytułową rolę koncertowo zagrał Roy Scheider, zaś w anioła śmierci bohatera wcieliła się Jessica Lange. Emisja filmu poprzedzona jest rozmową Michała Chacińskiego z filmoznawcą, Michałem Oleszczykiem.
Reż. Bob Fosse
SKANDALISTA LARRY FLYNT
Emisja: godz. 23:35
Nagrodzona Złotym Niedźwiedziem w Berlinie biografia kontrowersyjnego wydawcy „Hustlera” – pierwszego amerykańskiego czasopisma pornograficznego. Nieustannie oskarżany o naruszanie granic przyzwoitości, Larry Flynt przez całe lata 70., 80. i 90. walczył o wolność prasy i swobodę wypowiedzi. W znakomitym filmie wyreżyserowanym przez Milosa Formana tytułowego skandalistę zagrał Woody Harrelson i według niego samego jest to najciekawsza rola, jaką miał okazję zagrać w życiu. Partnerują mu na ekranie Courtney Love i Edward Norton.
Reż. Milos Forman
24 GRUDNIA 2017, WIGILIA
KOŚCIÓŁ Z BLISKA
Emisja: godz. 15:30
W Wigilię Świąt Bożego Narodzenia gościem programu Kościół z bliska będzie abp Marek Jędraszewski – Metropolita Krakowski.
PRAWDĘ MÓWIĄC
Emisja: godz. 18:30
Gościem świątecznego wydania programu „Prawdę Mówiąc” będzie abp Henryk Hoser.
Orędzie wigilijne abpa Stanisława Gądeckiego
Emisja: godz. 19:55
FILM DOKUMENTALNY „CZŁOWIEK BOGA”
Emisja: godz. 21:50
Film dokumentalny „Człowiek Boga” (reż. Krzysztof Tadej) otrzymał główną nagrodę w kategorii Najlepszy Film Dokumentalny podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmów Katolickich MIRABILE DICTU w Rzymie. To jeden z najbardziej prestiżowych festiwali filmów katolickich świata odbywający się pod patronatem Papieskiej Rady do spraw Kultury. Nagrody festiwalu nazywane są przez dziennikarzy Oscarami Watykanu. Gala wręczenia nagród odbyła się 30 listopada w XV-wiecznym Palazzo Taverna w Rzymie.
Film „Człowiek Boga” to historia życia i działalności ks. Władysława Bukowińskiego, który 13 lat, 5 miesięcy i 10 dni spędził w sowieckich lagrach i więzieniach. Film powstał na zamówienie Redakcji Audycji Katolickich TVP i był realizowany w Polsce, na Ukrainie i w Kazachstanie.
PASTERKA
Emisja: godz. 24:00
Transmisja pasterki z Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na zakopiańskich Krzeptówkach.
WIGILIA, 24 grudnia (niedziela)
PROGRAMY
Arką do Betlejem
Koncert kolęd zespołu Arka Noego premiera
Emisja: godz. 16.30 oraz godz. 20.50.
Koncert jest połączeniem tradycyjnych kolęd i pastorałek w wykonaniu Arki Noego oraz scenek przedstawianych przez Teatr Lalkowy i Kukiełkowy Ani Polarusz. „Arką do Betlejem” jest świątecznym, rodzinnym i ciepłym widowiskiem, opowiadającym o współczesnej podróży do Betlejem, którą każdy z nas odbywa podczas Świąt Bożego Narodzenia. Scenki teatralne są oparte o teksty z Pisma św. mówiące o Bożym Narodzeniu. Nawiązują także do teraźniejszości. Wierzymy, że każdy widz wyruszy z nami w podróż do Betlejem
Podczas koncertu usłyszymy zarówno tradycyjne kolędy oraz znane piosenki Arki Noego, jak też nowości. Specjalnie dla TVP ABC została napisana pastorałka „Siła od Niego biła” – autorem słów i muzyki premierowej pastorałki jest Robert Friedrich (Litza).
Ponadto w czasie muzycznego i teatralnego widowiska zabrzmią także: „Wśród nocnej ciszy”, „Świeć Gwiazdeczko”, „Dzisiaj w Betlejem”, „Dlaczego dzisiaj”, „Hojka”, „Ja Jestem”, „Gdy śliczna Panna”, „Gore Gwiazda”, „Święty uśmiechnięty”, „Przybieżeli Do Betlejem”.
Domisie
odc. 400 „Boże Narodzenie” premiera
Emisja: godz. 9.30
Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. Dlaczego właśnie w grudniu obchodzimy te święta, dlaczego to jest taki ważny moment w roku? Domisie rozmawiają o bożonarodzeniowych zwyczajach, przygotowują ozdoby na choinkę, śpiewają świąteczne piosenki. Dowiadują się również, skąd brane są świąteczne drzewka – świerki i jodły. Domisie znajdują na strychu stroje kolędników i postanawiają się w nie przebrać i kolędować. To również jedna ze świątecznych tradycji.
Teleranek
Odc. Boże Narodzenie premiera
Emisja: godz. 10.00.
Będzie to specjalny, świąteczny odcinek. Chcemy oddać w nim niepowtarzalny klimat Świąt Bożego Narodzenia oraz podkreślimy, co tak naprawdę jest w nich najważniejsze: tradycja, więzi rodzinne, wiara.
Czytanie przed spaniem
Odc. 230 „Mędrcy” premiera
Emisja: godz. 19.50
W specjalnym, wigilijnym odcinku serii „Czytanie przed spaniem”, aktorka Dorota Kolak przeczyta naszym widzom opowiadanie o trzech mędrcach podążających za Gwiazdą Betlejemską, która zaprowadziła ich do miejsca narodzin Jezusa Chrystusa – do Betlejem.
ANIMACJE
TABALUGA I LEO – ŚWIĄTECZNA PRZYGODA
Emisja: godz. 14:10 i 21.45
Wszystkie dzieci z Domu Dziecka trafiły na święta do różnych rodzin, tylko jeden Leo został sam. Zrozpaczony wyszedł z domu i trafił do Lodolandii, gdzie wpadł w ręce złego Arktosa. Na szczęście w pobliżu był Tabaluga i zabrał go do Rajskiej Doliny. Właśnie wzeszła Rajska Gwiazda, co oznaczało obchody Dnia Rajskiej Doliny. Tabaluga miał być mistrzem ceremonii. Niestety Leo zniszczył szmaragd, który był ważnym atrybutem ceremonii. Tabaluga razem z chłopcem wyruszyli po nowy klejnot. Po licznych perypetiach udało się im znaleźć szmaragd, a Leo, dzięki swojemu sprytowi, ocalił Rajską Dolinę przed złym Arktosem. Niestety nadszedł czas powrotu Leo do jego świata, tym bardziej, że czekali tam na niego jego nowi rodzice.
KSIĘGA KSIĄG
Odc. 8 „Pierwsze Święta Bożego Narodzenia”
Emisja: godz. 15.45
Dzieci odkrywają prawdziwe znaczenie Świąt Bożego Narodzenia i tego, że Boża obietnica się wypełniła. Przedświąteczne, komercyjne zamieszanie panuje w domu Oli i Krzysia. Wydaje się, że Jezus, główny bohater Świąt, opuścił tą rodzinę i zostawił ich z rozrywkowymi gadżetami i wszystkim, co przeszkadza w świętowaniu tego błogosławionego czasu. Krzyś nie dotrzymuje swojej obietnicy zrobienia szopki bożonarodzeniowej i obraźliwie odpowiada Oli, że to kolejna dekoracja taka sama jak wszystkie jej renifery, śnieżynki i Mikołajowe elfy. Księga Ksiąg interweniuje i zabiera naszych młodych bohaterów w podróż, aby odkryć prawdziwe znaczenie Bożego Narodzenia. Poznają oni ukryty plan króla Heroda, który próbuje udaremnić narodziny nowego króla. Według Heroda jest on zagrożeniem dla jego tronu. Następnie Krzyś, Ola i Gizmo podróżują z Marią i Józefem, którzy są w drodze do Betlejem na spis ludności. W czasie podroży Krzyś jest całkowicie pochłonięty myśleniem, że wszędzie, za każdą skałą i każdym drzewem czają się szpiedzy Heroda. Zaczyna on odgrywać rolę osobistego ochroniarza Świętej Rodziny. W międzyczasie moc błogosławionego narodzenia się Jezusa wypiera wszystkie inne jego myśli, a aniołowie i pasterze gromadzą się wokół stajni i śpiewają pieśni chwały. Ostatecznie nasi bohaterowie wracają do domu, aby skupić się na przygotowaniach do narodzenia Jezusa, a mniej na komercyjnej stronie świątecznego sezonu.
Serial jest światowej klasy produkcją projektowaną i tworzoną przez nagrodzony Oskarem zespól animatorów. Przekazuje dzieciom ponadczasowe pozytywne wartości chrześcijańskie. Przez ekscytujące, pełne odkryć, oparte na historiach biblijnych przygody dwójki dzieci Krzysia, Oli i ich robota Gizmo, naucza prawd moralnych i udziela życiowych lekcji. Edukacja i rozrywka dla całej rodziny.
STRAŻAK SAM
Seria 8, odc. 6 „Mikołaj Za Burtą”
Emisja: godz. 17.40
Przygody dzielnego strażaka Sama, który z narażeniem własnego życia jest gotowy do pomocy nie tylko w przypadku nagłego pożaru, ale w nawet najtrudniejszych, wydawałoby się nierozwiązywalnych, sytuacjach. W Pontypandy nadchodzą Święta. Norman chce, żeby sklep jego mamy był najładniej udekorowany. W sklepie Pani Dilys wybucha pożar. W tym samym czasie na środku zatoki ktoś tonie.
PODRÓŻE Z ALEKSANDREM I EMILIĄ
Odc. 25 „Świąteczne Życzenia – Finlandia”
Emisja: godz. 18:05
Aleksander i Emilia to para sympatycznych myszy, które uwielbiają podróżować. Ich charaktery bardzo różnią się od siebie, jednak razem tworzą wspaniały duet potrafiący rozwiązać przeróżne tajemnice. Najważniejsze jest to, że zawsze mogą na siebie liczyć, bo co dwie głowy, to nie jedna! Tym razem nasi bohaterowie szukają Św. Mikołaja.
KASIA I MIM MIM
Odc. 29 „Świąteczne Życzenie”
Emisja: godz. 18:30
Kanadyjski serial animowany stworzony przez Julie i Scotta Stewartów, Roba Eggera i Elyota R. Wallera.
Serial opisuje perypetie małej Kasi, dziewczynki energicznej i z ogromną wyobraźnią. Wraz ze swoim ulubionym zwierzątkiem pluszowym królikiem Mim Mimem wyrusza w niesamowitą podróż do świata Mimiloo. Codziennie dwójka bohaterów odkrywa coś w nowej krainie, a podczas podróży przydarza się mnóstwo problemów, z którymi trzeba sobie poradzić…
RODZINA RABATKÓW
Odc. 8 „Wigilijna Przygoda”
Emisja: godz. 19:00
Podczas przygotowań do Świąt króliczki znajdują w lesie sanie Świętego Mikołaja. Kappa, Miki i Nils, elfy, które miały odprowadzić sanie na biegun północny, zabłądziły, bo podczas kłótni uszkodziły System Namierzania Mikołaja. Bratek naprawia urządzenie, ale Stokrotek, który marzy o tym, żeby zobaczyć Mikołaja, zamiast SNM daje elfom własnoręcznie wykonaną kopię, a sam wybiera się marchewkobilem na biegun.
BOŻE NARODZENIE, 25 grudnia (poniedziałek)
PROGRAMY
Mój zwierzyniec
Odc. 28 premiera
Emisja: 25.12, godz. 15:15
Andrzej Kruszewicz w roli Świętego Mikołaja rozda zwierzętom prezenty w postaci ich ulubionych przysmaków, a one odwdzięczą się miłymi gestami. Szympansica Lucy namaluje w ramach prezentu dla Andrzeja obraz abstrakcyjny. Nawiązując do wierzeń, że zwierzęta w noc wigilijną mówią ludzkim głosem opowiemy o tym, jak nawiązują kontakt z człowiekiem i porozumiewają się między sobą.
Nela Mała Reporterka
Odc. 69 „Wioska Świętego Mikołaja” premiera
Emisja: 25.12, godz. 16.10.
Nela przygotowała dla małych widzów specjalny świąteczny odcinek. Lecimy razem do Laponii – krainy, której nie znajdziemy na typowych szkolnych mapach. Znajduje się na terenach kilku państw i przebiega przez nią koło podbiegunowe. Właśnie tam znajduje się wioska Świętego Mikołaja. Wraz z Nelą odkryjemy jej świąteczne tajemnice.
Zwierzaki Czytaki
Odc. 12 „ Muzyka łagodzi obyczaje” premiera
Emisja: 25.12, godz. 10.00
Od kilku dni Szymek chodzi przygnębiony i smutny. Okazuje się, że bezskutecznie próbuje opracować projekt rakiety kosmicznej. Nie może się skupić i nie ma pomysłu. Do tego Rysia nie pomaga ponieważ przygotowując się do konkursu śpiewu denerwuje Szymka. Czy Zwierzaki się dogadają i czy Szymkowi uda się w końcu skonstruować jakąś maszynę?
ANIMACJE
Przed południem powtórki świątecznych animacji z Wigilii oraz:
TOMEK I PRZYJACIELE
Seria 14, odc. 20, „Wesołej Wyspy Mgieł”
Emisja: godz. 10.15
Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. Okazuje się, że Szast, Prast i Ferdynand nigdy wcześniej nie obchodzili ich na wyspie mgieł. Lokomotywy z wyspy Sodor mówią im, co powinni przygotować, ale ci ich nie słuchają. Lokomotywy z wyspy Mgieł wybierają złą choinkę i ustawiają ozdoby w złych miejscach. W końcu proszą o pomoc przyjaciół z wyspy Sodor.
BRACIA KOALA – ŚWIĘTA U BRACI KOALA
Emisja: godz. 21.55
Angielski film animowany z 2006 roku, dla dzieci w wieku 3-8 lat. Dodatek do serii pod tym samym tytułem. Głównymi bohaterami są misie koala: Franio i Benio. Opuszczają oni rodzinny dom, gdyż dochodzą do wniosku, że ich powołaniem jest pomaganie innym. Podróżując po świecie często powtarzają: “Jesteśmy tu, by wam pomóc”. W ten sposób zdobywają nowych przyjaciół i przeżywają fantastyczne przygody.
Odcinek bożonarodzeniowy.
BOŻE NARODZENIE, 26 grudnia (wtorek)
ANIMACJE
TOMEK I PRZYJACIELE – NIESPODZIANKA
Seria 15, odc. 11 „Niespodzianka”
Emisja: godz. 10.15
Wkrótce ma się odbyć świąteczne przyjęcie. Tomek postanawia urządzić w warsztacie drugie przyjęcie dla lokomotyw, które nie zostaną na czas naprawione. Nie pyta się jednak o zdanie Wiktora. W warsztacie powstaje ogromne zamieszanie. Tomek w końcu prosi Wiktora o zgodę na urządzenie przyjęcia w warsztacie, a ten się zgadza.
BRACIA KOALA – ŚWIĘTA U BRACI KOALA
Emisja: godz. 14.10
Angielski film animowany z 2006 roku, dla dzieci w wieku 3-8 lat. Odcinek bożonarodzeniowy.
WIGILIA 24 grudnia (niedziela)
PIŁKA NOŻNA. TOWARZYSKI MECZ: POLSKA – URUGWAJ
Emisja: godz. 11:05
Reprezentacja Polski w piłce nożnej, prowadzona przez Adama Nawałkę, pewnie awansowała na mistrzostwa świata, które w 2018 roku odbędą się w Rosji. W przedostatnim meczu w tym roku nasi piłkarze grali towarzysko z Urugwajem na Stadionie Narodowym.
SKOKI NARCIARSKIE. PUCHAR ŚWIATA W ZAKOPANEM
Emisja: godz. 13:30
Konkursy Pucharu Świata w skokach narciarskich rozgrywane w Zakopanem mają swoją magię. Tak było właśnie w 2017 roku, kiedy w zawodach indywidualnych najlepszy okazał się podwójny mistrz olimpijski, Kamil Stoch. Dzień później, 25 grudnia o godz. 13:15, przypomnimy także konkurs drużynowy.
LEKKOATLETYKA. HALOWE MISTRZOSTWA EUROPY W BELGRADZIE
Emisja: godz. 19:50
To był mocny początek roku w wykonaniu naszych lekkoatletów. Podczas imprezy w Belgradzie wygrali klasyfikację medalową, zdobywając najwięcej medali (12!), w tym aż 7 złotych. Na najwyższym stopniu podium stanęli: kobieca i męska sztafeta 4×400 m, Adam Kszczot (800 m), Marcin Lewandowski (1500 m), Sylwester Bednarek (skok wzwyż), Piotr Lisek (skok o tyczce) i Konrad Bukowiecki (pchnięcie kulą).
BOŻE NARODZENIE, 25 grudnia (poniedziałek)
PIŁKA NOŻNA. TOWARZYSKI MECZ: POLSKA – meksyk
Emisja: godz. 10:15
Reprezentacja Polski w piłce nożnej, prowadzona przez Adama Nawałkę, pewnie awansowała na mistrzostwa świata, które w 2018 roku odbędą się w Rosji. W ostatnim meczu w tym roku nasi piłkarze grali towarzysko z Meksykiem w Gdańsku .
LEKKOATLETYKA. MISTRZOSTWA ŚWIATA W LONDYNIE
Emisja: godz. 17:05
To była niesamowita dla Polaków impreza. Nasi zawodnicy zdominowali konkurencję rzutu młotem, zdobywając w niej aż cztery medale na sześć możliwych: po złoto sięgnęli Anita Włodarczyk i Paweł Fajdek, po brąz – Malwina Kopron i Wojciech Nowicki. Na podium w Londynie stanęli także: Adam Kszczot (800 m), Piotr Lisek (skok o tyczce) – 2. miejsca oraz Kamila Lićwinko (skok wzwyż) i kobieca sztafeta 4×400 m – 3. miejsca.
NARCIARSTWO KLASYCZNE. MISTRZOSTWA ŚWIATA W LAHTI
Emisja: godz. 19:00
Po raz pierwszy w historii mistrzostw świata nasi skoczkowie (Kamil Stoch, Maciej Kot, Piotr Żyła i Dawid Kubacki) byli bezkonkurencyjni w konkursie drużynowym. Na dodatek brązowy medal w zawodach indywidualnych na dużej skoczni wywalczył Piotr Żyła.
BOŻE NARODZENIE, 26 grudnia (wtorek)
Skoki narciarskie. Mistrzostwa Polski W ZAKOPANEM transmisja
Emisja: godz. 13:15
Ten konkurs świąteczny będzie szczególny. Nie tylko nasi najlepsi zawodnicy powalczą o medale mistrzostw Polski, lecz także będzie to ostatni test przed Turniejem Czterech Skoczni. Czy Kamil Stoch i Maciej Kot oraz ich koledzy z reprezentacji prowadzonej przez Stefana Horngachera pokażą wielką moc już w Zakopanem?
PIŁKA NOŻNA. BARCA TV: REAL AMDRYT – FC bARCELONA
Emisja: godz. 19:55
To piłkarski klasyk. Dwa najbardziej znane kluby na świecie walczą o dominację na Starym Kontynencie, stąd nazwa tej rywalizacji: Wielkie Derby Europy. Naprzeciw staną najlepsi piłkarze ostatnich lat: Cristiano Ronaldo i Leo Messi. Emocje gwarantowane.
SYLWESTER, 31 grudnia (niedziela)
PIŁKA NOŻNA. PUCHAR KONFEDERACJI, FINAŁ: CHILE – NIEMCY
Emisja: godz. 14:50
W 2018 roku najważniejszą imprezą sportową na świecie będą igrzyska w Pjongczang oraz mistrzostwa świata w piłce nożnej. Rok przed tą ostatnią imprezą został rozegrany turniej z udziałem mistrzów kontynentów, świata i gospodarzy. W finale Pucharu Konfederacji mistrzowie globu z 2014 roku Niemcy zmierzyli się z Chile, zwycięzcą Copa America (mistrzostwa Ameryki Południowej) z 2015 i 2016 roku.
LEKKOATLETYKA. DRUŻYNOWE MISTRZOSTWA EUROPY
Emisja: godz. 21:05
Kolejny znakomity występ naszych zawodników! Podczas imprezy w Lille (zarówno kobiety, jak i mężczyźni walczyli we wszystkich konkurencjach lekkoatletycznych) sięgnęli po srebrny medal, ulegając tylko reprezentacji Niemiec. O zwycięstwa w swoich specjalnościach w reprezentacji Polski postarali się: Sofia Ennaoui (3000 m), kobieca sztafeta 4×400 m, Kamila Lićwinko (skok wzwyż), Marcin Lewandowski (1500 m) i Paweł Fajdek (rzut młotem).
NOWY ROK, 1 stycznia (poniedziałek)
PODSUMOWANIE 2018 rokU w sporcie
Emisja: godz. 8:00 i 18:00
Podsumowanie roku w sporcie to przypomnienie największych sukcesów reprezentantów Polski i najważniejszych wydarzeń na świecie. Kompendium wiedzy o sporcie, którego nie można przegapić.
NHL: BUFFALO SABRES – NEW YORK RANGERS transmisja
Emisja: godz. 19:00
Pokazywane od dwóch sezonów w TVP Sport rozgrywki NHL cieszą się coraz większą popularnością. 1 stycznia czeka nas szczególny mecz – Winter Classic. To spotkanie zostanie rozegrane na otwartym stadionie Citi Field w Nowym Jorku.
22 grudnia (piątek)
Domisie – Świąteczny czas, godz. 7:30, 16:55, 1:15
U Domisiów nastał świąteczny, bożonarodzeniowy czas. Na stole znalazło się dwanaście tradycyjnych potraw. Jest też kolorowo przystrojona choinka. Czy św. Mikołaj odwiedzi Domisiową Krainę? I jak do tego doszło, że Strachowyj stał się pomocnikiem św. Mikołaja? Domisie czekają na pierwszą gwiazdkę i dzieląc się opłatkiem, składają sobie życzenia, a także wspólnie śpiewają kolędy.
Święty Mikołaj pilnie poszukiwany, godz. 0:15
Nowela filmowa. Opowieść o dwu złodziejaszkach, noszących ksywy „Nieprzytulany” i “Kufel”, którzy w wigilijny wieczór okradają wystawę sklepu jubilerskiego. Uciekając przed milicją, ukrywają się wraz z łupem w domu dziecka, gdzie panuje wyjątkowo napięta atmosfera. Dzieci niecierpliwie czekają na prezenty, a zamówiony przez kierowniczkę, panią Halinę, Święty Mikołaj spóźnia się. Rabusie postanawiają go zastąpić. Jeden z nich tak się wzrusza swoją rolą, że zaczyna rozdawać dzieciom skradzione zegarki.
Reżyseria: Krzysztof Gradowski, 1974 r.
Obsada: Marian Kociniak, Marek Walczewski, Katarzyna Łaniewska, Barbara Rachwalska, Wacław Kowalski, Lech Ordon, Elżbieta Gartneri inni
23 grudnia (sobota)
Okrasa łamie przepisy – Wigilijne tradycje, godz. 15:00
Program kulinarny. Karol Okrasa zabierze widzów do Muzeum Wsi Radomskiej na spotkanie z wigilijnymi zwyczajami i tradycjami – oczywiście głównie kulinarnymi. Pokaże jak wyglądał świąteczny wystrój polskiej chaty na Mazowszu, zanim jeszcze w polskich domach zaczęła królować choinka. Jeszcze do lat 30. XX wieku, w wiejskich chałupach zamiast choinki, u powały wisiał “podłaźnik”, podłoga wyścielona była sianem, a w rogach izby stały snopy zboża. Poznamy też lokalne potrawy wigilijne, jak choćby “zawijoki”, czyli rodzaj gołąbków z kaszy z grzybami zawijanych w liście ukiszonej w całych główkach kapusty. Takie potrawy pokażą Karolowi Okrasie gospodynie z zespołu ludowego “Sobótka” z Czarnolasu. Karol przygotuje potrawy na podstawie wigilijnych tradycji, ale oczywiście wedle “złamanych” przepisów. Na pewno nie zabraknie dania z karpia.
kulturalni.pl – wydanie świąteczne, godz. 16:00
powtórka – 26 grudnia, godz. 9:30
Magazyn kulturalny w świątecznym wydaniu. Gośćmi Anny Karnej i Radka Brzózki będą: zespół Pectus, Magda Umer, Cezary Harasimowicz, Jacek Cygan, Jan Boryserwicz i Krzysztof Kieliszkiewicz. Zespół Pectus wykona zaśpiewają tradycyjne polskie kolędy i pastorałki.
Rozmowy kontrolowane, godz. 21:40 + 3:35
powtórka – Wigilia, godz. 15:45
Komedia. Grudzień 1981 r. Pułkownik SB Molibden zastaje Ryszarda Ochódzkiego, prezesa Klubu Sportowego “Tęcza”, w intymnej sytuacji z własną żoną. Od lat kryje nieczyste interesy prezesa. Teraz wymusza na wystraszonym Ryszardzie, aby kupił dla niego na swoje nazwisko gospodarstwo w Suwalskiem. W Suwałkach wszystkie urzędy obsadzone są przez solidarnościowych działaczy, więc Ochódzki musi wstąpić do związku, aby dokonać transakcji. Nadchodzi 13 grudnia, pierwszy dzień stanu wojennego. Przez przypadek Ryszard Ochódzki staje się bohaterem walczącego podziemia. Milicja i SB ścigają go po całej Polsce listem gończym. Tymczasem jeden z generałów bezpieki oznajmia pułkownikowi Molibdenowi, że wie o jego przestępstwach dokonywanych razem z Ochódzkim. W trosce o własną karierę i bezpieczeństwo Molibden postanawia zabić prezesa klubu “Tęcza”. Ochódzkiego może już tylko uratować ucieczka za granicę. W kobiecym przebraniu ma udać się do Szwecji.
Reżyseria: Sylwester Chęciński, 1991 r.
Obsada: Stanisław Tym, Krzysztof Kowalewski, Irena Kwiatkowska, Alina Janowska, Marian Opania, Jerzy Turek, Jerzy Bończak, BożenaDykiel, Maciej Damięcki, Joanna Żółkowska, Artur Barciś
Kolędy Śląska, godz. 5:15
powtórka – 25 grudnia, godz. 16:45
W urokliwych wnętrzach neoklasycystycznego Zespołu Pałacowo-Parkowego w Koszęcinie odbył się niezwykły, kameralny koncert. Artyści Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” w stylizowanych strojach, w świątecznie przyozdobionych komnatach wykonali najpiękniejsze tradycyjne polskie kolędy i pastorałki oraz wyjątkowe utwory bożonarodzeniowe.
wigilia, 24 grudnia (niedziela)
Ziarno – Beskidzkie Boże Narodzenie, godz. 9:40
W wigilijny poranek zapraszamy na spotkanie z góralami z Beskidu Śląskiego, z zespołem Równica z Ustronia. Poznamy bożonarodzeniowe tradycje Śląska Cieszyńskiego, będziemy kolędować, przygotowywać się do Wigilii i wypatrywać pierwszej gwiazdki.
Teleranek – Boże Narodzenie, godz. 10:15
Kolęda wigilijna, godz. 10:45
powtórka – 25 grudnia, godz. 0:10
Spektakl telewizyjny. Stary skąpiec Scrooge, żyje zamknięty we własnym świecie, gromadząc dobra. Nieustannie zajęty pomnażaniem majątku nie zauważa, że nadchodzi Boże Narodzenie, że ludzie wokół, serdeczni wobec siebie, chcieliby, aby także zrzędliwemu i odpychającemu skąpcowi dane było zakosztować cudownej atmosfery świąt. Ale Scrooge gardzi biedakami, nie potrzebuje ich towarzystwa. W noc wigilijną odwiedzają go goście – duchy z przeszłości i przyszłości. Z nimi Scrooge udaje się na niezwykłą wyprawę, z której wróci odmieniony.
Reżyseria: Robert Gliński, 1993 r.
Obsada: Władysław Kowalski, Jan Peszek, Wiktor Zborowski, Daria Trafankowska, Jan Kociniak, Krzysztof Stroiński, Jan Janga-Tomaszewski, Piotr Kozłowski
“Jest taki dzień” – przy świątecznym stole w Łazienkach Królewskich, godz. 17:55 + 3:45 premiera
powtórka – 25 grudnia, godz. 11:00
Spotkanie przy świątecznym stole w miejscu przepięknym – Pałacu na wyspie w Łazienkach Królewskich. Podamy przepisy na dobre świętowanie, a takowe mogą podawać nie tylko wybitni kucharze – u nas będą to nasi wspaniali goście. Ale nie tylko ciału poświęcimy uwagę, bo przy stole dobrze się też rozmawia o doświadczeniach duchowych i artystycznych i takich nie zabraknie podczas naszych rozmów. Czego powinniśmy życzyć? Zastanowimy się nad tym, jedno jest pewne życzenia powinny być niespieszne. Trzeba przystanąć, pomyśleć. Słowa … Zanikająca umiejętność czyli tradycja pisania życzeń na kartkach, o tym z melancholią porozmawiamy. Wśród znakomitych gości TVP Polonia znajdą się Magdalena Zawadzka, prof. Zbigniew Wawer, Teresa Lipowska, Anna Wyszkoni, Katarzyna Ucherska, Jacek Rozenek, Jolanta Pszczółkowska-Pawlik, Włodek Pawlik, Jolanta Pszczółkowska-Pawlik, Grażyna Auguścik, Urszula Dudziak. Gospodarzami spotkania będą Anna Karta i Grzegorz Miśtal.
Dobranocka – Wigilia w lesie, godz. 19:00 + 1:30
Film animowany. W Wigilię Świąt Bożego Narodzenia mały Tomek wybiera się z dziadkiem do lasu. Oczarowany opowieściami leśnika chłopiec przenosi się w bajeczny świat, w którym wieczerzę wigilijną przygotowują zwierzęta. W trakcie tej fantastycznej wigilii w lesie dzieje się wiele tajemniczych i emocjonujących wydarzeń. Tomek ratuje bobra, który wpadł w pułapkę zastawioną przez ludzi. Jest także świadkiem odwiedzin króla zwierząt, lwa, przybywającego ze swoją świtą i prezentami z Afryki. Na koniec uczestniczy w uroczystej wieczerzy leśnych zwierząt. Gdy po przebudzeniu wraca do świata realnego, akurat rozpoczyna się wieczerza wigilijna u dziadków.
Orędzie abpa Stanisława Gądeckiego na Boże Narodzenie, godz. 20:00 + 2:30
Jak co roku, słowo z okazji świąt Bożego Narodzenia kieruje do wiernych, hierarcha Kościoła Katolickiego. W tym roku ze specjalnym orędziem zwróci się do widzów, w kraju i za granicą, abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.
Transmisja Pasterki z udziałem papieża Franciszka z Watykanu, godz. 21:25
Tradycyjna msza święta z Bazyliki św. Piotra w Watykanie, pod przewodnictwem papieża Franciszka odprawiona jest na pamiątkę wydarzeń zapisanych w Ewangelii: “Pasterze w tym czasie zbudzeni przez Aniołów udali się do groty Narodzenia Pańskiego”. Biorą w niej udział tysiące wiernych zgromadzonych zarówno na placu św. Piotra, jak i przed telewizorami na całym świecie.
Jaka Wigilia, taki cały rok – kolędy z Katowic, godz. 23:30
powtórka – 25 grudnia, godz. 7:05
Koncert kolęd i pastorałek z udziałem Pary Prezydenckiej RP odbędzie w Bazylice Panewnickiej ojców Franciszkanów pod wezwaniem św. Ludwika Króla i Wniebowstąpienia NMP, słynącej z jednej z największych na świecie szopek. Odegra ona rolę niecodziennej bożonarodzeniowej scenografii, na tle której wybrzmią najbardziej znane kolędy i pastorałki w nowych, oryginalnych aranżacjach Grzegorza Urbana. Kilkudziesięcioosobowemu zespołowi muzycznemu pod jego kierownictwem towarzyszyć będzie chór Gospel Rain. Solistami zaś będą: Maryla Rodowicz, Margaret, Sylwia Grzeszczak, Natalia Schroeder, Magda Steczkowska, Rafał Brzozowski, Krzysztof Kiljański oraz zespół Pectus. Zważywszy na fakt, iż Koncert odbędzie w Katowicach stolicy Górnego Śląska, bardzo ważną rolę w aranżacjach i wykonaniach wybranych kolęd odegrają regionalne akcenty, w tym śląski chór dziecięcy Zespołu Pieśni i Tańca Tysiąclatki, czy Górnicza Orkiestra Dęta Murcki Boże Dary. Gospodarze wieczoru – dwoje aktorów związanych ze Śląskiem, Katarzyna Jamróz i Dariusz Niebudek – opowiedzą o Bożonarodzeniowej tradycji i śląskich zwyczajach świątecznych.
Trędowata, godz. 4:45
powtórka – 25 grudnia, godz. 15:10
Dramat obyczajowy. Stefania Rudecka jest guwernantką w Słodkowicach, majątku hrabiny Elzonowskiej. Spokojne dni spędzane z córką dziedziczki Lucią, zakłóca przyjazd Waldemara Michorowskiego, młodego i pięknego dziedzica szlacheckiej fortuny. Ordynat jest urzeczony urodą Stefci i rozpoczyna flirt, który napotyka stanowczy opór dziewczyny. Pod maską wzajemnych złośliwości i impertynencji rodzi się miłość. Wkrótce Michorowski wyznaje na radzie rodzinnej zamiar poślubienia Stefci Rudeckiej. Odbywają się zaręczyny, lecz większość rodziny jest wrogo nastawiona do “uzurpatorki” z niższej sfery. Gdy pewnego dnia Stefcia znajduje złośliwy bilecik, że dla nich będzie zawsze “trędowata”, doznaje szoku i załamuje się psychicznie.
Reżyseria: Jerzy Hoffman, 1976 R.
Obsada: Elżbieta Starostecka, Leszek Teleszyński, Jadwiga Barańska, Czesław Wołłejko, Lucyna Brusikiewicz, Irena Malkiewicz, Anna Dymna, Gabriela Kownacka
BOŻE NARODZENIE, 25 grudnia (poniedziałek)
Magiczne drzewo, godz. 8:10
Przygodowy, fantasy. Gwałtowna burza powala olbrzymi, stary dąb – Magiczne Drzewo. Ludzie tną go na kawałki i robią z nich przedmioty codziennego użytku. Kiedy trafiają one do sklepów, na całym świecie dzieją się niezwykłe rzeczy, ponieważ cząstka niezwykłej, magicznej mocy dębu pozostała we wszystkim, co zostało z niego zrobione. Pewnego dnia trójka dzieci – Tosia, Filip i Kuki – odnajduje krzesło, które spełnia życzenia. Ich rodzice wyjechali za granicę do pracy i pozostawili je pod opieką znienawidzonej ciotki. Dzieci wyruszają na wyprawę w poszukiwaniu rodziców, a dzięki magicznemu zaklęciu zabierają ciotkę ze sobą. Podróż nie jest jednak łatwa, gdyż ich śladem podąża ktoś, kto za wszelką cenę pragnie zdobyć niezwykłe krzesło.
Reżyseria: Andrzej Maleszka, 2009 r.
Obsada: Maja Tomawska, Filip Fabiś, Adam Szczegóła, Joanna Ziętarska, Agnieszka Grochowska, Andrzej Chyra, Hanna Śleszyńska
Arką do Betlejem – Koncert, godz. 10:00
Program jest połączeniem tradycyjnych kolęd i pastorałek w wykonaniu Arki Noego oraz scenek biblijnych przedstawianych przez Teatr Lalkowy i Kukiełkowy Ani Polarusz. Arką do Betlejem to rodzinnym i ciepły program, opowiadającym o współczesnej podróży do Betlejem, którą każdy z nas odbywa podczas Świąt Bożego Narodzenia. Scenki teatralne będą oparte o teksty z Pisma św. mówiące o Bożym Narodzeniu, nawiązywać będą także do teraźniejszości. Wierzymy, że każdy widz wyruszy z nami w podróż do Betlejem.
Urbi et Orbi – transmisja błogosławieństwa z Watykanu, godz. 12:00
Transmisja uroczystego błogosławieństwa Urbi et Orbi (Miastu i światu) wygłaszana przez papieża Franciszka. Błogosławieństwo papieskie jest transmitowane przez telewizję od 1985 roku. Błogosławieństwo Urbi et orbi wzięło się z tradycji błogosławieństwa udzielanego przez papieża wiernym po Mszy Świętej. Po raz pierwszy takiego błogosławieństwa udzielił papież Sylwester II 1 stycznia 1000 roku.
Płyń Kolędo! – wielki koncert kolęd. cz.1, godz. 14:15 + 5:30
Gwiazdorski Koncert kolęd i pastorałek zrealizowany w osiemnastowiecznym kościele p.w. św. Ignacego Loyoli w Gdańsku. Widzowie usłyszą 25 najbardziej znanych, tradycyjnych kolęd i pastorałek, które od pokoleń ubarwiają wigilijne spotkania w polskich domach. Gospodarzami wieczoru będą Halina Mlynkova oraz bracia Łukasz i Paweł Golcowie, którzy opowiedzą o świątecznych tradycjach i zwyczajach, nawiązując do osobistych wspomnień z rodzinnych domów. Prowadzących wspierał będzie Radosław Brzóska. W koncercie weźmie udział czołówka gwiazd polskiej sceny muzycznej z towarzyszeniem orkiestry pod batutą Grzegorza Urbana i chóru Sound and Grace. Wystąpią: Bracia, Kasia Cerekwicka, Krzysztof, Piotr i Wojciech Cugowscy, Feel, Golec uOrkiestra, Edyta Górniak, Piotr Kupicha, Dorota Miśkiewicz, Halina Młynkowa, Alicja Węgorzewska, Zakopower, Mateusz Ziółko.
“Wśród nocnej ciszy” – koncert kolęd w Pelplinie, godz. 17:55
Świąteczny koncert w wyjątkowych wnętrzach Bazyliki Katedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Pelplinie złoży się z wielu popularnych kolęd. Wystąpią: Aleksandra Kurzak, Katarzyna Moś, Natalia Szroeder, Maciej Miecznikowski oraz zespół Pectus. Artystom towarzyszyć będzie Elbląska Orkiestra Kameralna pod dyrekcją Janusza Stokłosy oraz 45-osobowy Poznański Chór Chłopięcy. Prowadzenie: Monika Zamachowska.
Dobranocka – O krasnalach i Wigilii, godz. 19:30 + 1:35
Animowana bajka dla dzieci. Wigilia. Po całorocznej pracy krasnoludki wracają do rozstajnego dębu, aby po świętach Bożego Narodzenia odpoczywać do wiosny. Jeden z nich, Podziomek, błądzi w lesie, spotyka lisa Sadełkę i nieświadomie pomaga mu porwać gęsi Marysi. Czy Podziomek zdoła zorientować się w pomyłce?
Pan Wołodyjowski cz. I, godz. 21:45 + 4:10
powtórka – 26 grudnia, godz. 11:30
Film historyczny. Widowiskowa ekranizacja powieści Henryka Sienkiewicza. Akcja toczy się na przełomie lat 60 i 70 XVII wieku. Michał Wołodyjowski po opuszczeniu klasztoru zakochuje się w Krzysi Drohojowskiej. Zaręcza się z nią i zamierza poślubić. Wkrótce jednak Krzysia zakochuje się w przystojnym Ketlingu. Pan Michał nie chce stać na drodze ich szczęścia i wspaniałomyślnie zrzeka się swoich praw. Zakochana w Michale Basia Jeziorkowska oświadcza mu się i wkrótce się pobierają. Pan Michał zostaje komendantem stanicy w Chreptiowie.
Reżyseria: Jerzy Hoffman, 1969 r.
Obsada: Tadeusz Łomnicki, Magdalena Zawadzka, Mieczysław Pawlikowski, Barbara Brylska, Jan Nowicki, Tadeusz Schmidt, Daniel Olbrychski, Bogusz Bilewski, Mariusz Dmochowski, Andrzej Szczepkowski, Leonard Andrzejewski, Irena Karel, Władysław Hańcza, Marek Perepeczko, Witold Skaruch, Gustaw Lutkiewicz
Wigilijna Tytka – koncert Bożonarodzeniowy w Poznaniu cz. I, godz. 23:05
powtórka – 26 grudnia, godz. 7:00
Koncert Bożonarodzeniowy w dwóch częściach jest zwieńczeniem ogólnopolskiej charytatywnej akcji Caritas. Podobnie jak w ubiegłym roku wydarzenie odbędzie się w stolicy Wielkopolski. Wezmą w nim udział wielkie gwiazdy polskiej sceny muzycznej. Wigilijna Tytka odbędzie się w przestrzeni w Sanktuarium św. Józefa na Wzgórzu św. Wojciecha w Poznaniu. Akcja tegorocznej Tytki czyli napełnianie wielkich papierowych toreb żywnością, aby dzielić się dobrem z potrzebującymi odbędzie się w całej Polsce. Prowadzenie: Anna Popek i Przemysław Babiarz.
BOŻE NARODZENIE, 26 grudnia (wtorek)
Margolcia i Miś zapraszają dziś – Mruga gwiazdka, godz. 8:00
Program dla dzieci. Margolcia przyniosła pudła z bombkami i łańcuchami. Mimo że kilka bombek się potłukło, koniecznie chce już ubierać choinkę. A do świąt jeszcze kilka dni. Ponieważ na śpiewanie kolęd jest za wcześnie, Miś proponuje, aby nauczyć się kolędowej przedświątecznej śpiewanki.
Nieznana opowieść wigilijna, godz. 8:25
Współczesna baśń, będąca swobodną adaptacją „Opowieści wigilijnej” Karola Dickensa. Przed świętami ważą się losy miejscowego domu dziecka. Wedle planów lokalnego biznesmena dom ma być zlikwidowany. Mimo, że przedsiębiorca sam jest ojcem kilkuletniej dziewczynki, sprawy dzieci są mu całkowicie obojętne, a perspektywa zysków uśpiła w nim ludzkie odruchy i sumienie. W magiczny dzień Wigilii zdarzają się jednak rzeczy, zdawałoby się niemożliwe.
Reżyseria: Piotr Mularuk, 2000 r.
Obsada aktorska: Piotr Machalica, Krzysztof Stroiński, Danuta Szaflarska, Sara Müldner, Łukasz Jaźwiec, Sebastian Świąder, Grażyna Błęcka-Kolska, Dariusz Kwaśnik, Andrzej Zieliński, Grażyna Wolszczak
Kolędy na szlaku Kolberga, godz. 10:30
Zrealizowane filmowo tradycyjne, regionalne kolędy wykonane przez artystów ludowych z udziałem artystów popkultury. Widowisko muzyczne pod kierownictwem Mateusza Pospieszalskiego, w reżyserii Grzegorza Jankowskiego. Kayah, Misia Furtok, Czesław Mozil, Renata Przemyk, Monika Borzym i Zakopower zaśpiewają z Teresą Mirgą i jej zespołem, paniami z Gałek Rusinowskich, Anną Chudą, Genowefą Lenarcik, śpiewaczkami z Malinnik Podlaskich i kwartetem góralskim.
Płyń Kolędo! – wielki koncert kolęd. cz. 2, godz. 14:20 + 5:30
Historia Bożego Narodzenia rysowana piaskiem, godz. 15:10
Widowisko. Boże Narodzenie to niezwykłe i rodzinne święto. Czas, który spędzamy w gronie najbliższych. Jednak zdarza się we współczesnym świecie zapomnieć o prawdziwej Biblijnej treści tych świąt. Dlatego projekt Boże Narodzenie rysowane piaskiem przypomnieć ma starotestamentalne proroctwa dotyczące przyjścia Jezusa, a także czytania z Ewangelii opisujące fakty, które to przyjście bezpośrednio poprzedziły. Służyć mają temu przede wszystkim ilustracje rysowane piaskiem na szkle, muzyka i która grana na żywo ma dopełnić tę ilustrację. Poszczególne czytania i Ewangelie recytować ma dwójka aktorów oraz jeden raz pojawi się śpiewaczka wykonująca fragmenty Magnificat. Projekt ten ma w atrakcyjny sposób przybliżyć i przypomnieć widzowi genezę świąt Bożego Narodzenia, a także skłonić do większej refleksji na temat Bożych planów wobec człowieka i ich realizacji przez narodzenie się Jezusa Chrystusa.
Teatr TV – Śluby panieńskie, godz. 15:45 + 0:10
powtórka – 27 grudnia, godz. 6:20
Do majątku pani Dobrójskiej, mieszkającej z córką Anielą i siostrzenicą Klarą, przyjeżdża z wizytą przyjaciel domu, Radost, w towarzystwie swego bratanka Gustawa. Podstarzały birbant, choć nieobce mu są uciechy życia, pragnąłby ustatkować skorego do hulanek Gustawa i ożenić go z poważną i posażną Anielą. Młodemu lekkoduchowi nieśpieszno do ołtarza, a perspektywa ustabilizowanego, ziemiańskiego żywota budzi w nim głęboką niechęć. Aniela także wcale nie marzy o małżeństwie. Podobnie jak emablowana przez nieporadnego Albina Klara, nie wierzy w stałość męskich uczuć, co skutkuje uroczystym ślubowaniem obu panien: nigdy nie być żoną. Fircykowaty Gucio, jako wytrawny uwodziciel, gdy dowiaduje się, że panna go nie chce, mimo podrażnionej męskiej próżność i ambicji, postanawia działać metodycznie. Przedstawia zatem siebie jako ofiarę uczucia do innej Anieli, z którą chce go rozdzielić uparty stryj. Jeśliby Gustaw postąpił wbrew jego woli, Radost gotów jest go wydziedziczyć i poślubić Klarę, która dotychczas odrzucała zaloty zakochanego Albina. Historia nieszczęśliwej miłości wzrusza Anielę, a Gucio nie ustępuje w zabiegach mających przekonać do siebie pannę, i wciąga do gry Albina. Antymęski spisek słabnie na dobre, gdy zaczyna działać obustronny “magnetyzm serca”.
Autor Aleksander Fredro, reżyser Jan Englert, 2017
Obsada: Katarzyna Gniewkowska, Patrycja Soliman, Kamilla Baar-Kochańska, Jan Englert, Marcin Hycnar, Grzegorz Małecki, Zbigniew Bogdański, Dorota Rubin
Dobranocka – Poszukiwacze zaginionej gwiazdki, godz. 19:30
Animowana bajka dla dzieci. Mała Joasia dowiaduje się od renifera z lodówki, ze ktoś ukradł św. Mikołajowi worek z prezentami i gwiazdkę wigilijną. Dziewczynka wyrusza w niebezpieczną podróż, aby odzyskać skradzione przedmioty.
Pan Wołodyjowski cz. II, godz. 21:45 + 4:10
powtórka – 27 grudnia, godz. 11:10
Film historyczny. Dalszy ciąg przygód pana Michała Wołodyjowskiego. Basię Wołodyjowską porywa zakochany w niej Tatar Azja, syn Tuhaj – Beja. Basia rani go i ucieka, udaje jej się wrócić do Chreptiowa. Wściekły Azja napada na Raszków, zabija dziedzica Nowowiejskiego, a jego córkę – swą dawną miłość – oddaje własnym żołnierzom. Młody Nowowiejski krwawo mści się za śmierć ojca i hańbę siostry. Kiedy Turcy ruszają na Kamieniec Podolski, Wołodyjowski i Ketling wysadzają twierdzę, aby nie oddać jej wrogom.
Reżyseria: Jerzy Hoffman, 1969 r.
Obsada: Tadeusz Łomnicki, Magdalena Zawadzka, Mieczysław Pawlikowski, Barbara Brylska, Jan Nowicki, Tadeusz Schmidt, Daniel Olbrychski, Bogusz Bilewski, Mariusz Dmochowski, Andrzej Szczepkowski, Leonard Andrzejewski, Irena Karel, Władysław Hańcza, Marek Perepeczko, Witold Skaruch, Gustaw Lutkiewicz
Wigilijna Tytka – koncert Bożonarodzeniowy w Poznaniu cz. II, godz. 23:05
powtórka – 27 grudnia, godz. 14:20
SYLWESTER, 31 grudnia (niedziela)
Racja stanu – Wydanie specjalne, godz. 15:55
powtórka – 2 styczeń, godz. 11:00
Magazyn publicystyczny, w którym prowadzący oraz zaproszeni do studia goście dyskutują o konsekwencjach bieżących wydarzeń społeczno-gospodarczych i politycznych, zachodzących w naszym kraju. W wydaniu specjalnym podsumujemy najważniejsze wydarzenia społeczno-gospodarcze mijającego roku. Gospodarzami programu są Barbara Włodarczyk i Grzegorz Ślubowski.
Randka w ciemno, godz. 21:40
Komedia romantyczna. W wyniku szalonego zakładu z kolegami, Karol decyduje się na udział w popularnym programie telewizyjnym “Randka w ciemno”. Nie podejrzewa, że tym samym pakuje się na pierwszą linię frontu wojny żeńsko – męskiej, na której trup ściele się gęsto, a obie płcie imają się wszelkich sposobów, żeby przechylić szale zwycięstwa na swoją stronę. Majka nie może dojść do siebie po rozstaniu z Cezarym, którego skusiły wdzięki seksownej Czeszki Karoliny. Jednak od czego są zwariowane koleżanki? Za ich sprawą Majka, zupełnie nieoczekiwanie, zostaje kandydatką do “Randki w ciemno” i – w efekcie – wygrywa egzotyczną podróż w towarzystwie przekonanego o swojej nieodpartej atrakcyjności Karola. W wojażach towarzyszą im przebojowa i bezwzględna dziennikarka Kinga oraz patrzący na swoją szefową z przymrużeniem oka kamerzysta. Karol nie ustaje w próbach zdobycia serca Majki, zauroczony jej urodą i osobowością, ale nie ma łatwego zadania…
Reżyseria: Wojciech Wójcik, 2009 r.
Obsada: Borys Szyc, Katarzyna Maciąg, Anna Dereszowska, Zbigniew Zamachowski, Lesław Żurek, Bogusław Linda
Sylwester Marzeń z Dwójką – Zakopane 2017, godz. 23:45
Szampańska zabawa w zimowej stolicy Polski! Na tegorocznym Sylwestrze Marzeń z Dwójką będziemy tańczyć przy hitach, które zabrzmią na wielu tanecznych parkietach. Na imprezie największe przeboje wykonają oryginalni wykonawcy z zagranicy! Thomas Anders z Modern Talking zaśpiewa swoje największe przeboje, m. in.: “You’re My Heart, You’re My Soul”, “Brother Louie” czy “Cheri Cheri Lady”. Wystąpi także: legendarny Limahl, Eruption, duet Filatov&Karas, Uniting Nations. Miłośnicy tanecznych rytmów z pewnością będą zadowoleni!
TVP Polonia zaprasza cały świat na specjalny noworoczny toast!
NOWY ROK, 1 stycznia (poniedziałek)
Niespotykanie spokojny człowiek, godz. 7:30
Komedia. Stanisław bardzo chce by jego syn nie wyjechał do miasta, by przejął po nim schedę. Zadanie nie należy do łatwych bowiem młodzian zakochał się w robotnicy z fabryki.
Reżyseria: Stanisław Bareja, 1975
Obsada: Janusz Kłosiński, Ryszarda Hanin, Małgorzata Potocka, Janina Sokołowska, Marek Frąckowiak, Jerzy Turek, Stanisław Tym
Szatan z siódmej klasy, godz. 10:05
Film przygodowy. Lata 30. XX wieku. W majątku Iwona Gąsowskiego pod Wilnem pojawia się Francuz, który koniecznie chce kupić zadłużoną posiadłość i chylący się ku upadkowi dom. Właściciel nie chce jej sprzedać, wtedy z domu giną stare drzwi. Najpierw jedne, potem drugie… Profesor gimnazjum, Piotr Gąsowski, historyk, prosi swego najbystrzejszego, znanego z detektywistycznych zdolności ucznia, Adama Cisowskiego, o pomoc w rozwiązaniu zagadki niezrozumiałych kradzieży w domu jego brata.
Reżyseria: Kazimierz Tarnas, 2006 r.
Obsada: Bartosz Fajge, Katarzyna Bator, Wojciech Malajkat, Krzysztof Globisz, Tytus Hołdys
60 lat TVP POZNAŃ koncert jubileuszowy
cz. 1, godz. 15:30
cz. 2, godz. 17:50
Podczas Gali Jubileuszowa “60 lat TVP Poznań” usłyszymy reaktywowaną słynną Poznańską Piętnastkę Radiową – ten znany muzyczny Big Band swoją działalność rozpoczął równolegle z Ośrodkiem Telewizji Polskiej w Poznaniu. W koncercie wezmą udział: Sonia Bohosiewicz, Grażyna Łobaszewska, Justyna Steczkowska, Hanna Gieda, Barbara Kurdej – Szatan i Rafał Szatan, Mieczysław Szcześniak, Andrzej Lampert. W programie koncertu będą także występy kabaretowe Grzegorza Halamy oraz grupy kabaretu Fair Play Crew. Prowadzenie gali: Tomasz Wolny.
koniec świata u nowaków, godz. 16:25
Szalona komedia rodzinna, której akcja toczy się w milenijną noc. Nowakowie wzięli kiedyś udział w programie tv, w którym dzieci opowiadały o swoich marzeniach. Po trzydziestu latach pewien milioner spełnia wszystkie życzenia wypowiedziane w tym programie. W Sylwestrowy wieczór do domu Nowaków przebywa Wódz Indian, pojawia się gaz śmiechu i milion czegoś bardzo dziwnego. A w końcu na ich dom spada kometa. Niesamowite tempo, mnóstwo zabawnych sytuacji i świetna obsada.
Reżyser: Andrzej Maleszka, 2000 r.
Obsada: Elżbieta Zającówna, Wiktor Zborowski, Ewa Błaszczyk, Paweł Burczyk, Andrzej Bryg, Grzegorz Mostowicz-Gierszt
złoty środek, godz. 21:45 + 4:10
Komedia. Wychowana na warszawskiej Pradze Mirka ukończyła wydział prawa. Nie zapomniała jednak, skąd pochodzi. Dla mieszkańców rodzimej kamienicy stanie się ostatnią deską ratunku. By im pomóc, musi zdobyć się na brawurową mistyfikację. Pomoże jej w tym wujek Bogumił, charakteryzator i przedstawiciel mniejszości seksualnej. Piękna dziewczyna zamieni się dzięki niemu w przystojnego młodzieńca i będzie musiała zdobyć się na najbardziej zwariowany numer w całej dotychczasowej karierze…
Reżyseria: Olaf Lubaszenko, 2009 r.
Obsada: Anna Przybylska, Szymon Bobrowski, Edward Linde-Lubaszenko, Cezary Pazura, Tamara Arciuch, Krzysztof Kowalewski
Bitwa tenorów na róże
CZ. 1, godz. 23:35
CZ. 2, godz. 0:35
Czwarta edycja wielkiego turnieju tenorów z Teatru Dramatycznego w Warszawie. Czterech znakomitych tenorów staje do muzycznej rywalizacji. Walczą o sympatię publiczności i Platynową Różę. Widowisko muzyczne jest popisem talentu i wybitnych umiejętności artystów muzyki operowej i operetkowej. Śpiewacy walczą o tytuł najlepszego tenora, a inspiracją jest dla nich niedościgniony Jan Kiepura. Platynową Różę przyznaje zgromadzona na koncercie publiczność. Dodatkowo wręczone zostaną: Złota Róża, Srebrna oraz Brązowa. W edycji 2017 wystąpią młodzi utalentowani tenorzy: Albert Memeti, Sławomir Naborczyk, Mirosław Niewiadomski, Tomasz Tracz. Tenorom będą towarzyszyły śpiewaczki operowe i operetkowe: Grażyna Brodzińska, Dawn Marie Kasprow, Edyta Piasecka, Alicja Węgorzewska. Artyści wystąpią w porywających duetach. Ponadto solistki zaprezentują się również w swoich popisowych partiach. Podczas koncertu zaplanowany jest również pojedynek na smyczki. Popis znakomitej wirtuozerii dadzą wybitni skrzypkowie: Bogdan Kierejsza i Mateusz Wolski. W programie koncertu każdy z tenorów wykona wybraną arię operową, pieśń neapolitańską oraz duet z operową divą. Usłyszymy również wspólny występ tenorów, w którym będą mogli wykazać się niezwykłym kunsztem i biegłością techniczną. Artystom towarzyszy Orkiestra Filharmoników Olsztyńskich pod dyrekcją Piotra Sułkowskiego. Koncert prowadzą: Alicja Węgorzewska oraz Tomasz Tylicki.