"Nieskończenie Niepodległa" w Radiu ZET
Radio ZET przyłącza się do programu “Nieskończenie Niepodległa”, którego inicjatorem jest Ośrodek KARTA. Przez cały 2018 rok, w każdy piątek i sobotę o godz. 14 emitowane będzie specjalne wydanie Wiadomości historycznych – Nieskończenie Niepodległa, a w nich 52 opowieści o najbardziej decydujących momentach w historii stulecia. Start 5 stycznia br.
Radio ZET zdecydowało się na współpracę z Ośrodkiem KARTA, aby świętowanie stulecia niepodległości Polski było przypomnieniem wydarzeń historycznych, a nie jedynie jednorazową relacją rocznicowych uroczystości. Chcemy o historii rozmawiać bez uprzedzeń i bez ideologicznych podziałów. W relacjach reporterów Radia ZET chcemy pokazać, że historia nas fascynuje, a rocznica niepodległości jest okazją do rozmowy o historii. – MÓWI SŁAWOMIR ASSENDI, REDAKTOR NACZELNY RADIA ZET.
Ośrodek KARTA uruchomi 5 stycznia 2018 r. program „Nieskończenie Niepodległa”, przyjmując za pomysłodawcą – jednym z najwybitniejszych polskich grafików Andrzejem Pągowskim – znak nieskończoności jako symbol trwałości Rzeczpospolitej. Celem programu jest ogólnopolska debata nad kondycją polskiej niepodległości, społeczeństwa i demokracji na przestrzeni ostatnich dziesięciu dekad. Historia okresu 1918–2018 opowiedziana zostanie w ścisłym kontekście niepodległości, z wyakcentowaniem momentów zasadniczych dla bytu niepodległego Rzeczpospolitej.
Program „Nieskończenie Niepodległa” zawiera trzy zasadnicze części ogólnopolskiej akcji opiniotwórczej:
- styczeń–grudzień 2018: 52-odcinkowy cykl w „Rzeczpospolitej”, inicjujący i ściśle powiązany z kampanią medialną w Telewizji Polsat News, Radiu ZET oraz na portalu Histmag.org, interpretującą przez cały 2018 rok w kontekście niepodległości stulecie 1918–2018 (osobny temat, ustawiony chronologicznie, na każdy tydzień roku); dodatek będzie ukazywał się w każdym piątkowym wydaniu „Rzeczpospolitej”.
- styczeń–grudzień 2018: działania lokalne (samorządu terytorialnego, bibliotek, organizacji pozarządowych, archiwów społecznych, inicjatyw nieformalnych), odnoszące się do wybranych tematów; 3) wrzesień 2018: wydanie Księgi Stulecia Niepodległości, albumowej, dwuwoluminowej publikacji (w projekcie Andrzeja Pągowskiego i Magdaleny Błażków), przedstawiającej montażem świadectw 60 wydarzeń-etapów związanych z niepodległością.
- wrzesień 2018: wydanie Księgi Stulecia Niepodległości, albumowej, dwuwoluminowej publikacji (w projekcie Andrzeja Pągowskiego i Magdaleny Błażków), przedstawiającej montażem świadectw 60 wydarzeń-etapów związanych z niepodległością.