„Olśniewająca Ameryka” – premiery na kanale Nat Geo Wild
Jesteśmy w Dakocie Południowej. Tu klimat może być uciążliwy zarówno latem – kiedy temperatury przekraczają 30 stopni Celsjusza, jak i zimą, kiedy mrozy skuwają lodem wody. To tu płynie rzeka Missouri. I choć dla człowieka może stanowić niezwykłą atrakcję – dla zwierząt zamieszkujących te tereny może być nie lada wyzwaniem.
Żyzne gleby ściągają setki gatunków zwierząt, które wiją swoje gniazda, by na wiosnę wydać na świat potomstwo. Są wśród nich na przykład kaczki, które z jednej strony mają doskonałe warunki do życia, z drugiej jednak wiedzą, że nie są jedynymi mieszkańcami tego rejonu. Śmiertelnym niebezpieczeństwem jest dla nich sąsiedztwo ogromnych aligatorów. Przyroda jest nieubłagana, dlatego w takich warunkach nie ma czasu na to, by prowadzić beztroskie życie, nawet kiedy jest się bardzo młodym jeszcze osobnikiem. Łatwiej niż kaczkom, żyje się tu prawdopodobnie żółwiom. Choć dorosłe osobniki potrafią urosnąć do naprawdę pokaźnych rozmiarów, młode są tak małe, że można by o nich pomyśleć, że są najmniejszymi stworzeniami w tej okolicy. Mają jednak cechę, która w porównaniu do kaczek może pomóc im przeżyć sytuacje zagrożenia. Ich ubarwienie i budowa pozwalają na prosty kamuflaż. Żółwie mogą w jednej chwili zastygnąć, udając żywe kamienie, stając się nieatrakcyjnymi dla łowców.
Wśród najmniejszych mieszkańców tego terenu są też jętki. Te małe uskrzydlone owady chętnie osiedlają się w wilgotnym środowisku. Dorośli przedstawiciele tego gatunku żyją krótko – czasem nawet jeden dzień. Mają mało czasu, by zapewnić przetrwanie swojego gatunku, dlatego właśnie nad wodami unoszą się czasem całe chmary tych owadów, a ich liczba jest tak duża, że wyglądają niemalże jak żywe chmury.
Gdy lato dobiega końca, nad Dakotą pojawiają się klucze gęsi. Lecą znad Alaski nad Zatokę Meksykańską. Ich stado, które najpierw liczy kilkaset osobników, szybko urasta do tysięcy, a ostatecznie nad Dakotą lecą dziesiątki tysięcy gęsi. To bardzo hałaśliwe towarzystwo, które zwraca na siebie uwagę mieszkającego na ziemi piżmaka, ale i bielika amerykańskiego, który skorzysta z okazji, by upolować sobie pożywienie.Zimą, gdy wodę skuwa lód, a ziemię pokrywa gruba warstwa śniegu, każde z żyjących tu zwierząt radzi sobie inaczej. Wilki zdają się na swój niezawodny węch, by wytropić zwierzynę. Puszczyki szare nurkują w śniegu w poszukiwaniu pokarmu. Wydry – wyposażone w niezwykle grube futro – potrafią spędzić pod lodowatą wodą nawet kilka minut, by upolować sobie pożywienie.
„Olśniewająca Ameryka” – premiery w niedziele od 4 lutego o godz. 18:00 na kanale Nat Geo Wild