Ruszył serwis GermanDeathCamps.info portalu Polskiego Radia
Dziś o godz. 12.00 ruszył GermanDeathCamps.info – internetowy serwis edukacyjno-społeczny Polskiego Radia. W sposób jasny i przejrzysty ma przybliżyć odbiorcom z różnych krajów i w różnym wieku historię niemieckich obozów koncentracyjnych i obozów pracy z czasów drugiej wojny światowej.
Serwis internetowy GermanDeathCamps.info powstał w związku z pojawiającymi się regularnie w światowych mediach kłamstwami o “polskich obozach śmierci”. Na stronie zgromadzone zostało kompendium wiedzy związanej z niemieckimi, nazistowskimi obozami koncentracyjnymi i zagłady.
– Nie było żadnych “polskich obozów śmierci”, a w obliczu prób fałszowania historii Polskie Radio ma obowiązek bronienia prawdy. To jest nasza oczywista powinność jako nadawcy publicznego, ale też jesteśmy to winni ofiarom – szczególnie tym, którzy w czasie niemieckiej okupacji poświęcili życie swoje i najbliższych, by ratować Żydów. Nasz portal będzie dostępny w różnych wersjach językowych, ponieważ chcemy, by na całym świecie nikt nie miał już wątpliwości, kto odpowiada za powstanie obozów koncentracyjnych na terenie okupowanej przez Niemców Polski – powiedział prezes Polskiego Radia Jacek Sobala.
Jak informuje dyrektor portalu PolskieRadio.pl Piotr Chęciński, na stronie GermanDeathCamps.info można znaleźć wiele wartościowych materiałów. Wykorzystane zostały archiwalne nagrania Polskiego Radia, a także materiały zgromadzone przez historyków z Polski, Niemiec i Izraela.
Użytkownicy znajdą też w serwisie m.in. interaktywną mapę Europy okupowanej przez Niemców, z zaznaczonymi największymi obozami zagłady, nazwiskami ich komendantów, okresem funkcjonowania i liczbą ofiar śmiertelnych. Serwis prezentuje także krótkie filmy ze wspomnieniami świadków – byłych więźniów obozów koncentracyjnych. Wypowiadają się więźniowie nie tylko z Auschwitz, ale także z Dachau, Ravensbrück i Mauthausen.
Piotr Chęciński zapowiada, że planowana jest też szeroka akcja, w którą zaangażują się nie tylko słuchacze Polskiego Radia i internauci, ale wszyscy ci, którzy będą chcieli dać świadectwo czasów drugiej wojny światowej. Młodzi ludzie w ramach akcji “Przekaż nam swoje świadectwo” będą nagrywać swoich dziadków, którzy przeszli przez obozy koncentracyjne, i będą mogli powiedzieć kto organizował niemiecki przemysł śmierci.
Bartłomiej Makowski z działu serwisów tematycznych portalu PolskieRadio.pl wyjaśnia, że twórcy serwisu starali się przekazać nie tylko suchą wiedzę na temat niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych, ale także poszerzyć te kwestie o to, co działo się ze zbrodniarzami po drugiej wojnie światowej, jaki był mechanizm zbrodni oraz dlaczego określenia “niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne” i “obozy zagłady” są poprawne historycznie.
Serwis GermanDeathCamps.info przygotowano w trzech wersjach językowych – angielskim, polskim i niemieckim.