Jesień w TVP Polonia
Wrzesień w TVP Polonia rozpoczynamy nowościami: reportaże w cyklu „Niepodległa”, cykl dokumentalny „Polacy zmieniający świat”, trzecia edycja akcji Polacy Polakom – „Moja historia rodzinna”. Po wakacyjnej przerwie wraca ceniona przez widzów publicystyka: „Rozmowa Polonii” i „Racja Stanu”. Ulubione programy będą miały swoje premierowe odcinki: „Słownik polsko@polski – talk show prof. Jana Miodka”, „Kulturalni.pl”, „Oczy w oczy”, „Baw się słowami. Polacy mieszkający za granicą z pewnością obejrzą najnowsze odcinki „Magazynu z Wysp”, „Magazynu z Ameryki”, „Kierunku Zachód”, czy „Wolnego Ekranu”.
Jesienią na antenę wraca w dłuższym wydaniu polonijny blok wieczorny emitowany od poniedziałku do piątku. Blok zaczyna się o godz. 21:45 serwisem informacyjnym „Polonia 24”. Po nim nastąpi omówienie najistotniejszych wydarzeń dnia w programie „Rozmowa Polonii”, a w interaktywnym studio „Halo Polonia” odbywać się będą spotkania z działaczami polonijnymi, ludźmi kultury, sztuki i nauki oraz z ekspertami komentującymi kluczowe sprawy dla Polonii na świecie. Ofertę programową TVP Polonia wzbogacą stałe pozycje – magazyny ze Wschodu i z Zachodu.
Spełniając oczekiwania wielu widzów, jesienią w ramach weekendowego kina filmowego TVP Polonia zaprosi na premiery. Będą to między innymi: „Ziarno prawdy” w reżyserii Borysa Lankosza, „Historia Roja” Jerzego Zalewskiego, „Na granicy” Wojciecha Kasperskiego oraz polski kandydat do Oskara w 2015 roku film „11 minut” w reżyserii Jerzego Skolimowskiego.
Od września TVP Polonia pokaże również najnowsze serialowe produkcje Telewizji Polskiej. „Wojenne dziewczyny II” to kontynuacja losów trzech młodych kobiet podczas okupacji niemieckiej. Po raz pierwszy na naszej antenie pojawi się także serial „Za marzenia” opowiadający o przyjaźni, miłości i ambicjach młodych ludzi wkraczających w dorosłe życie. Nie zabraknie też premierowych odcinków najchętniej oglądanych seriali: „O mnie się nie martw VIII”, „Ojciec Mateusz XIX”, „Blondynka VI”, czy telenoweli bijących rekordy oglądalności – „Barwy szczęścia” i „M jak miłość”.
Wysoko ocenianą przez widzów pozycją programową TVP Polonia jest pasmo filmów dokumentalnych, którego również nie mogło zabraknąć tej jesieni. „Polacy zmieniający świat” to 16-odcinkowy cykl przedstawiający sylwetki wybitnych Polaków, których działalność artystyczna, polityczna, społeczna, naukowa i gospodarcza miała i ma obecnie ogromny wpływ na losy świata. Jesienią wraca cykl „Polskie życiorysy”, w którym zostaną ukazane m.in.: historia powstania Kabaretu pod Egidą – „Jan bez sceny”, postać wybitnego duchownego, kapelana i żołnierza AK – „Józef Zator Przytocki pseudonim Czeremosz” oraz poetycka opowieść o poecie – „Niezmienna zmienność świata według Juliana Kornhausera”. W paśmie „Tak było…” emisja premierowych obrazów – świadectw polskiej historii: „Kinderlager Pogrzebin” – film o wstrząsającej zbrodni dokonanej przez nazistów na polskich dzieciach (akcja Oderberg), „Mumia Lenina – obiekt specjalny w sercu Rosji” – dokument szukający odpowiedzi na pytanie skąd bierze się aura tajemniczości wokół mauzoleum i dlaczego władze nie chcą jego likwidacji, „Sierpem w plecy”, czyli o napaść zbrojna Rosji sowieckiej na Polskę oraz „Ostatni żołnierze Ponurego” – opowieść dokumentalna o armii Jana Piwniaka Ponurego, kapitana WP i dowódcy partyzanckiego Armii Krajowej.
Pamiętając o najmłodszych widzach w sobotę TVP Polonia poleca kino familijne. Na dobry początek niezapomniane przygody Stasia i Nel, czyli „W pustyni i w puszczy”. Niedzielny poranek także przeznaczony jest dla rodziny. W tym paśmie zostaną wyemitowane seriale przygodowe oraz nowa seria cyklu edukacyjno-językowego „Baw się słowami” – programu wspierającego naukę języka polskiego u dzieci dwu– lub wielojęzycznych. Niezmiennie od lat w TVP Polonia goszczą polskie bajki i baśnie na dobranoc. Starszych zapraszamy do obejrzenia magazynów w paśmie Marzyciele i odkrywcy – czyli „Sonda 2”, „Astronarium” i „Jak to działa?”.
Sympatykom Teatru Telewizji TVP Polonia proponuje premierowe spektakle: „Wojna, moja miłość” w reżyserii Dominika Rettingera, „Totus tuus” Pawła Woldana, „Spiskowcy” Jana Englera oraz „Wujek 81. Czarna ballada” w reżyserii Roberta Talarczyka.
Od września rusza też III edycja akcji TVP Polonia „Polacy Polakom”. W tym roku odbędzie się ona pod hasłem „Moja historia rodzinna”. Jej celem jest zachęcenie Polaków mieszkających za granicą, aby wysyłali do TVP Polonia filmy z nagranymi wspomnieniami swoich bliskich, krewnych lub znajomych na emigracji, świadków ważnych i ciekawych wydarzeń, które miały wpływ na ich życie oraz na życie Polaków w kraju i za granicą.
Przypominamy, że większość audycji nadawanych w TVP Polonia można odbierać także za pośrednictwem Internetu – TVP Polonia Stream (tvppoloniastream.tvp.pl)
Wybrane propozycje – nowości:
Niepodległa
środa, godz. 18:25
Cykl reportaży, z archiwum TVP oraz własnych produkcji TVP Polonia, których bohaterowie swoim życiem i walką przyczynili się do tego, że żyjemy dziś w wolnej Polsce. Reportaże, skierowane do młodego widza, są pouczającą i potrzebną lekcją historii.
Polacy zmieniający świat premiera
niedziela, godz. 19:25
Cykl dokumentalny przedstawiający sylwetki wybitnych Polaków w wypowiedziach wybitnych osób świata. Bohaterami będą zarówno postacie historyczne, jak i osoby współczesne.
Reżyseria: Hanna L. Ceglińska-Leśnodorska, 2018.
We wrześniu TVP Polonia pokaże odcinki:
Wizjonerzy
W filmie przedstawiono polskich wynalazców: Jana Szczepanika, o którym mówi sir Paul St. Georg, Mieczysława Bekkera – konstruktora pierwszego pojazdu księżycowego, o którym mówi dr Bill Barry NASA, Ernesta Malinowskiego – w wywiadzie z Ambasador Peru Marthą, Duprey, ponadto, m.in.: sylwetki Kazimierza Siemienowicza, Stefana Drzewieckiego, Mieczysława Wolfke, Janusza Groszkowskiego, Henryka Magnuskiego, Stefanii Kwolek.
Kompozytorzy
W filmie pokazano sylwetki wybitnych polskich kompozytorów, m.in.: Fryderyka Chopina – w wywiadzie z Li Yundi, prof. Krzysztofa Pendereckiego – wywiad z artystą oraz Witolda Lutosławskiego, o których mówi najwybitniejsza skrzypaczka Ann Sophie Mutter.
Semantyka prawdy
W filmie zaprezentowano jednego z najwybitniejszych logików wszechczasów prof. Alfreda Tarskiego.
Mistrzowie
W filmie przedstawiono sylwetki wybitnych współczesnych kompozytorów polskich Jana A.P. Kaczmarka, Abla Korzeniowskiego i Włodka Pawlika.
Baw się słowami sezon IV
niedziela, godz. 10:10
(2018)
Kolejna seria programu edukacyjno-językowego „Baw się słowami” poszerza poziom językowy poprzednich odcinków programu. Gry i zabawy językowe zostały dopełnione komponentami na wyższym poziomie z zakresu wymowy, sprawności czytania oraz rozumienia ze słuchu, budowania narracji, dotychczas wprowadzonych w programie zagadnień gramatyczno-leksykalnych i dodatkowo – z zakresu aspektu czasowników jako nowego elementu językowego w serii IV. Elementem wyjątkowym serii jest przybliżenie polskich tradycji i obyczajów.
ŚLADAMI POLAKÓW – CYKL REPORTAŻY
poniedziałek, godz. 15:10
czwartek, godz. 23:10
Losy Polaków, których burzliwe dzieje naszego kraju rozrzuciły po całym świecie. Czym zasłynęli? Co osiągnęli? Ten cykl kierujemy ku czci tych, w których sercach została Polska
i stworzyli swoją małą ojczyznę na obcej ziemi.
We wrześniu TVP Polonia pokaże:
Bronka Kobieta Skała
Bronka ma obecnie 92 lata, mieszka pod górą Mount Rainer, która jest czynnym wulkanem. Jest przewodnikiem. Urodziła się w Polsce, w Sandomierzu, w rodzinie żydowskiej. Przeżyła holokaust. Wyszła za mąż za Szweda, ale szybko przenieśli się do Ameryki. Pod koniec życia zapragnęła zamieszkać obok wulkanu i pewnego dnia go zdobyć. Po wielu latach prób w końcu jej się tu udało. Bronka zdobyła Mont Raineier. W domu pod wulkanem mieszkała ze swoim mężem, który niestety zmarł rok temu. Bronka rozsypała prochy męża w górach i rozpoczęła samotne życie. Odtąd nazwana została Panią z Gór – Lady Of The Mountains. Prowadzi pamiętnik w języku polskim i marzy o powrocie do Sandomierza, gdzie zostały resztki najpiękniejszych dziecięcych wspomnień.
Autor: Monika Meleń, 2018.
Mazowsze spadło mi z nieba
W 70-letniej historii swojego istnienia, Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze” jeszcze nigdy nie występował na Syberii. Na dwa koncerty w Teatrze Muzycznym w Irkucku ściągnęły tłumy Polaków z najdalszych zakątków Rosji. Dla wielu potomków zesłańców syberyjskich był to pierwszy od dawna kontakt z Polską i jej kulturą. Było to wydarzenie wyjątkowe, także dlatego, że w ten sposób obchodzono na Syberii 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
Autor: Adam Kropiewnicki, 2018.
Polski stulatek, czyli Dom Polonii w Seattle
Niezwykły reportaż poświęcony historii jednego z najstarszych domów kultury polskiej
w Ameryce – Domu Polskiemu w Seattle. Bohaterami filmu będą Polacy, którzy osiedlili się
w „Szmaragdowym Mieście”. Sam budynek Domu Polskiego ma również niezwykłą historię – ma dokładnie 100 lat, czyli tyle ile niepodległa Polska.
Autor: Monika Meleń, 2018.
Najważniejsze miejsce na świecie…
Gdzie naprawdę rozpoczęła się II wojna światowa? Opowiemy o ludzkich dramatach pierwszych dni września 1939 roku, o nieznanych zbrodniach Wehrmachtu na ludności cywilnej, których świadkowie jeszcze żyją, a których dokumentacja przepadła, pośrednio przez niefrasobliwość PRL-owskich pracowników Głównej Komisji Badań Zbrodni Hitlerowskich.
Reż.: Sławomir Koehler, 2016.