Technologia - Promocje

Projektanci ujawniają, co kryje telewizor QLED 8K

Najcieńszy telewizor LED, pierwsze telewizory 3D Full HD i z zakrzywionym ekranem, największy model UHD i ekrany w technologii MicroLED – Samsung od lat proponuje innowacyjne rozwiązania z zakresu obrazowania. W tym roku, podczas targów IFA w Berlinie, firma pokazała pierwszy telewizor QLED 8K, który nie jest jedynie pieśnią przyszłości, a gotowym urządzeniem, które jeszcze jesienią trafi do sprzedaży także w Polsce.
 
Aby dowiedzieć się więcej na temat tego innowacyjnego telewizora porozmawialiśmy z zespołem, który nad nim pracował: projektantami Beomkyun Rha i Jonghyuk Kim oraz programistami Hyunseung Lee i Sunghwan Jang.
Zupełnie nowe wrażenia wizualne
QLED 8K oferuje rozdzielczość 7680 x 4320 pikseli. To 16 razy więcej niż w telewizorze  Full HD (FHD) i cztery razy więcej niż w 4K UHD. Jak wyjaśnił programista Hyunseung Lee, podwyższona rozdzielczość telewizora umożliwia wyraźniejsze odwzorowanie szczegółów oraz tworzy poczucie realizmu i głębi, które pozwala niemalże zanurzyć się w oglądanych treściach.
– Jeżeli uważnie przyjrzymy się obrazom wyświetlanym na konwencjonalnych ekranach SD (standardowa rozdzielczość) lub HD (wysoka rozdzielczość), uświadomimy sobie, że postrzegamy je jako skupisko pikseli – powiedział Lee. Natomiast w przypadku QLED 8K rozdzielczość jest tak wysoka, że piksele stają się niemal niewidoczne dla ludzkiego oka. Większość widzów nie będzie w stanie  odróżnić obiektów przedstawionych na ekranie od rzeczywistości.
Jak zauważył inny programista Sunghwan Jang, to nie tylko niezwykle wysoka rozdzielczość QLED 8K umożliwia tworzenie tak realistycznych obrazów. Wysoka szczytowa jasność telewizora – do 4000 nitów w telewizorze 85Q900R – pozwala oświetlać drobne szczegóły z nienaganną precyzją.
– Jasne treści w rozdzielczości 8K odwzorowywane są inaczej – powiedział Jang. Ponieważ 8K ma cztery razy więcej pikseli niż 4K, obrazy i filmy wideo, które są jaśniejsze i zawierają więcej szczegółów, mogą być dokładniej przedstawione w 8K.
Sztuczna inteligencja (AI) oznacza jeszcze więcej realizmu
Samsung jest pierwszym producentem, który wdrożył technologię sztucznej inteligencji (AI) w telewizorze QLED. Do funkcji odpowiedzialnych za poprawę jakości dodano technologię uczenia maszynowego, dzięki której widzowie mogą już teraz korzystać ze stworzonych dotychczas filmów i materiałów wideo, które będą wyświetlane w rozdzielczości jak najbliższej 8K.
Technologia uczenia maszynowego firmy Samsung ma na celu automatyczne przekształcenie materiału wideo o niższej rozdzielczości do jakości obrazu bliskiej 8K, niezależnie od pierwotnej rozdzielczości obrazu lub metody transmisji. Technologia ta jest zasilana procesorem Quantum 8K, który według jego projektanta BeomKyun Rha został zoptymalizowany pod kątem lepszego przetwarzania szczegółów i oświetlenia. Analizowane materiały wideo są podawane procesowi upscallingu, który polega na wypełnieniu wolnych przestrzeni pomiędzy pikselami w materiale o niższej rozdzielczości oraz ich uzupełnieniu za pomocą specjalnych algorytmów tak, aby pasowały one do dużego ekranu z większą rozdzielczością. Aby uzyskać jak najlepszą jakość poprawiana jest też kolorystyka pikseli oraz wyostrzany jest obraz.
 

 
Jak wyjaśnił Lee, różnica jaką zapewnia upscaling często jest tak wyraźna, jak ta między czernią i bielą. – Zasadniczą różnicę pomiędzy treściami 4K, a tymi o zwiększonej rozdzielczości 8K najłatwiej dostrzec w czarnych obszarach, nawet przy jasnym oświetleniu.
Różnica ta jest również szczególnie widoczna przy oglądaniu scen z dużą ilością szczegółów i wysokim kontrastem. Na przykład podczas oglądania dokumentalnego filmu przyrodniczego QLED 8K zapewnia ostre, naturalne kolory, dzięki którym można dostrzec idealnie odwzorowaną rzeczywistą żółć słońca i błękit wody.
Sprostać wyzwaniom
Podczas pracy nad QLED 8K, siłą napędową zespołu badawczo-rozwojowego firmy Samsung jest przewidywany szybki rozwój rynku telewizorów 8K.
– Najtrudniej było skoordynować opinie wszystkich powiązanych ze sobą działów, wyjaśnił Jang. Przykładowo, naszym celem było osiągnięcie jasności 4000 nitów. Konwencjonalne telewizory 4K cechuje optymalna jasność w zakresie od 1500 do 2000 nitów. Zatem podniesienie tej wartości do 4000 stanowiło spore wyzwanie.
Na rynku nigdy nie było telewizorów, które spełniałyby wymagania specyfikacji w zakresie jasności 4000 nitów, jednak zespół postanowił stanąć na wysokości zadania i osiągnąć tę wartość. – Chcieliśmy wyprodukować najlepszy telewizor na świecie, powiedział Jonghyuk Kim, projektant produktu. Telewizor, który umożliwiałby wierną prezentację treści zgodnie z zamiarami jej twórców.
Po drodze pojawiło się wiele wyzwań, a zespół sięgał po opinie różnych działów, aby móc pokonać te trudności. – Po zakończeniu konsultacji badaliśmy każdy szczegół, np. jak dostosować ilość światła, aby znaleźć optymalną równowagę między wydajnością a trwałością – kontynuował Kim (na zdjęciu powyżej).
Spojrzenie w przyszłość
Podczas pracy nad rozwojem QLED 8K zespół badawczo-rozwojowy firmy Samsung poradził sobie z trudnościami, jakie się pojawiły. Efektem jest telewizor, który redefiniuje doświadczenia związane z oglądaniem filmów czy zdjęć. Obecnie technologia upscalingu 8K wspierana przez sztuczną inteligencję (AI) firmy Samsung umożliwia uzyskanie lepszej jakości obrazu i dźwięku.
– Chcemy, aby nasi użytkownicy mogli oglądać także własne filmy i zdjęcia na dużym ekranie w zupełnie nowej jakości, dzięki której będą w stanie przenieść się w centrum wydarzeń, wrócić do tych wszystkich wspaniałych wspomnień – powiedział Rha. Tworzenie innowacyjnych produktów, takich jak QLED 8K, które pomogą widzom w osiągnięciu takich doznań to nasz obowiązek i nasza pasja.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *