AMD w przededniu MWC 2023 proponuje nowe rozwiązania przyspieszające rozwój 5G
W zeszłym roku GSMA prognozowało, że z końcem 2025 roku sieć 5G będzie odpowiedzialna za ok. ¼ wszystkich połączeń mobilnych i ponad 2 osoby na 5 na świecie będą żyły w zasięgu 5G.
Chcąc uczynić ten standard jak najbardziej korzystnym komercyjnie i jak najlepiej dostępnym trzeba tworzyć infrastrukturę telekomunikacyjną następnej generacji tak, aby była maksymalnie efektywna, skalowalna i elastyczna. Firmy z kolei powinny upewnić się, że ich cele modernizacyjne i rosnąca wydajność uwzględniają rosnące koszty energii i efektywność środowiskową.
Firma AMD oferuje kompletne rozwiązania dla rynku telekomunikacyjnego od jednostek radiowych w ramach stacji 5G, przez chmurę brzegową, gdzie dane są przetwarzane i przechowywane, po rdzeń sieci 5G. Jej technologia została już wdrożona przez 6 z 7 najlepszych producentów sprzętu bezprzewodowego 5G.
W przededniu Mobile World Congress 2023 firma AMD przedstawia 2 rozwiązania mające na celu pomoc w przyspieszeniu rozwoju technologii 5G:
- Powiększenie rodziny układów Radio Frequency System on Chip (RFSoC) poprzez wprowadzenie kolejnych dwóch modeli z serii Zynq UltraScale+ RFSoC Zynq ZU63DR i ZU64DR. Dzięki nim AMD odpowiada na zapotrzebowanie wzrastających rynków na całym świecie, gdzie niższe koszty, mniejszy pobór energii i mniejsze spektrum częstotliwości radiowych są wymagane, aby poprawić łączność bezprzewodową, także w obszarach wiejskich.
- Stworzenie nowego Telco Solution Testing Lab, aby pomóc operatorom i dostawcom rozwiązań legalizację kompletnych rozwiązań od sprzętu po oprogramowanie dzięki mocy i wydajności najnowszych procesorów, adaptacyjnych układów SoC, inteligentnych kart NIC, FPGA i DPU firmy AMD.
W zeszłym roku ekosystem partnerów AMD w obszarze telekomunikacji bezprzewodowej zwiększył się ponad dwukrotnie, co dodatkowo wsparła integracja linii produktowych AMD i Xilinx. Dokonało się wówczas przejęcie Xilinx przez AMD, co stanowiło największą transakcję tego rodzaju w branży półprzewodników. Dzięki temu AMD może tworzyć nowe, kompletne rozwiązania dla centrów danych, systemów wbudowanych i telekomunikacji stając się tym samym liderem w wydajnej i adaptacyjnej komputeryzacji. Dziś ogłoszono także pogłębienie współpracy z Nokia, która wykorzysta serwery z 4 generacji procesorami AMD EPYC, aby dostarczać swoje rozwiązania Nokia Cloud RAN pomagające dostawcom usług osiągać cele w zakresie wydajności i efektywności energetycznej.