Internet & Gry - Reklama

Anomalie pogodowe mogą dotknąć także graczy – jak zabezpieczyć się przed awariami?

Transmisję online z tegorocznego Gamescom, największego wydarzenia poświęconego grom komputerowym, oglądało 180 mln osób1. Na świecie według prognoz w 2023 roku ma być już 2,7 mld graczy2. Ważną dla nich kwestią jest dostępnoś rozgrywki. Nagły brak zasilania lub przepięcia w instalacji mogą spowodować nieoczekiwane wyłączenie sprzętu i utratę dostępu do sieci. W dobie niestabilnej sytuacji energetycznej oraz gwałtownych zjawisk pogodowych gracze powinni zabezpieczać się przed takimi awariami – tak samo jak firmy.

 

Gdy trzydniowa awaria serwera ograniczyła dostęp do gry mobilnej Roblox w 2021 r., średni czas w niej spędzony w spadł aż o 93%1. Także przerwy w dostawie energii mogą być dotkliwe dla graczy. Nawet kilkuminutowy brak zasilania skutkuje nie tylko wyłączeniem się konsol, komputerów i monitorów, ale też zrywaniem połączenia Wi-Fi. Rynek gier wideo bazuje na urządzeniach mobilnych, jednak komputery stacjonarne i konsole wciąż mają w nim wysoki udział – w latach 2015-2022 wzrósł on średnio o niemal 6%2. Ryzyko blackoutu wciąż rośnie, dlatego coraz ważniejsza staje się ochrona sprzętu przed awariami.

Co powoduje anomalie zasilania?

Blackouty, czyli długotrwała przerwa w dostawie prądu, mogą trwać od kilku minut do kilku godzin, a nawet dni. Niestety, ryzyko takich zdarzeń rośnie – zapotrzebowanie na energię jest coraz większe, nasilają się też ekstremalne zjawiska pogodowe powodujące awarie.

– Przepięcia w instalacjach elektrycznych mogą być powodowane m.in. przez uderzenia piorunów, operacje łączeniowe lub wadliwe okablowanie. Tymczasem nawet chwilowy wzrost napięcia może powodować awarie oraz uszkodzenie sprzętu elektrycznego. Aby zminimalizowa ryzyko przerwania rozgrywki czy zniszczenia urządzeń, warto korzystać z kilku rozwiązań. Podstawą są zasilacze awaryjne UPS, które pomogą utrzymać działanie komputerów, gdy zabraknie energii. Nie należy również zapominać o przeciwprzepięciowej ochronie instalacji, którą można wzbogacić o odpowiednie listwy zasilające, będące w stanie zabezpieczyć najcenniejsze dla nas sprzętywskazuje Rafal Brzuska, product manager w firmie Eaton.

Wrażliwe obwody elektroniczne

Gdy zabraknie prądu w sieci, zasilacz UPS zacznie pracować w trybie bateryjnym, więc wszystkie podłączone do niego urządzenia elektroniczne – komputery, konsole, routery Wi-Fi, będą działały co najmniej kilka minut, aby móc bezpiecznie wyłączyć sprzęt bez utraty ważnych danych. UPS-y zapewniają też ochronę przeciwprzepięciową dla komputerów, konsol, kamer i innych elektronicznych urządzeń domowych, takich jak przełączniki czy modemy. Dostępne są zarówno podstawowe zasilacze typu off-line, jak i rozwiązania line-interactive czy on-line, opracowane dla wymagających zastosowań.

– Sprzęt komputerowy składa się z wrażliwych obwodów elektronicznych, dlatego jest szczególnie podatny na uszkodzenia spowodowane skokami napięcia. Kluczowe jest również nieprzerwane działanie szerokopasmowych łączy internetowych oraz akcesoriów podłączonych przez USB, HDMI i inne złącza. Warto chronić komputery, konsole, monitory i routery awaryjnym zasilaniem bateryjnym oraz dodatkowymi zabezpieczeniami przeciwprzepięciowymi podłączonymi do gniazdek ściennych. Pochłaniają one część energii przepięcia i w razie potrzeby obniżają napięcie do poziomów akceptowalnych dla domowych urządzeńpodkreśla ekspert Eaton.

foto. Eaton

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *