Internet & Gry - Reklama

Bad Rabbit: nowa epidemia ransomware

W 2017 roku byliśmy świadkami już dwóch epidemii szkodliwych programów szyfrujących dane dla okupu (czyli tzw. ransomware) – mowa o głośnych atakach WannaCry oraz ExPetr (lub inaczej Petya albo NotPeyta). Wygląda na to, że mamy do czynienia z trzecim. Nazwa szkodnika to Bad Rabbit, a przynajmniej tak nazywany jest on przez samych atakujących.

 

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration 0:00
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time 0:00
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected

      Jeżeli chodzi o ofiary, na chwilę obecną wiadomo o atakach na kilka rosyjskich mediów, w tym Interfax i Fontanka. Pojawiły się także doniesienia o atakach, prawdopodobnie tego samego szkodliwego programu, na lotnisko w Odessie.

      Za odszyfrowanie danych atakujący żądają 0,05 bitcoina, czyli równowartość około 280 dolarów przy obecnej wartości tej kryptowaluty.

      Szczegóły odnośnie ataku i sposobu rozprzestrzeniania tego szkodliwego programu nie są jeszcze znane. Nie wiadomo także, czy możliwe jest odszyfrowanie danych bez płacenia okupu (zapłacenie go także nie gwarantuje odzyskania informacji). Eksperci z Kaspersky Lab badają nowy atak i będziemy na bieżąco informować o pojawianiu się nowych informacji.

      Większość ofiar jest zlokalizowana w Rosji, jednak obserwujemy także ataki na Ukrainie, w Turcji i Niemczech (gdzie są one mniej intensywne). Szkodliwe oprogramowanie rozprzestrzenia się najprawdopodobniej przez zainfekowane strony rosyjskich mediów. Wstępna analiza wskazuje, że mamy do czynienia z atakiem ukierunkowanym na sieci firmowe. Metody zastosowane przez cyberprzestępców przypominają te użyte w ataku ExPetr, ale na chwilę obecną nie możemy potwierdzić powiązania z tym niesławnym szkodliwym programem.

      Produkty Kaspersky Lab wykrywają ten nowy szkodliwy program jako DangerousObject.Multi.Generic (przy użyciu chmury Kaspersky Security Network – KSN), PDM: Trojan.Win32.Generic (przy użyciu modułu Kontrola systemu) oraz Trojan-Ransom.Win32.Gen.ftl.

      Aby nie paść ofiarą ataku Bad Rabbit zalecamy:

      Dla użytkowników rozwiązań bezpieczeństwa Kaspersky Lab:

      • Upewnij się, że moduły Kaspersky Security Network oraz Kontrola systemu są aktywne. Funkcje te są domyślnie włączone.

      Dla tych, którzy nie korzystają z rozwiązań zabezpieczających firmy Kaspersky Lab:

      • Zablokuj możliwość uruchamiania pików: c:\windows\infpub.dat, C:\Windows\cscc.dat.
      • Wyłącz (jeśli jest to możliwe) korzystanie z systemowej usługi WMI, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się szkodnika w Twojej sieci.

      Dla wszystkich użytkowników:

      • Zadbaj o wykonanie kopii zapasowej danych.
      • Nie płać okupu.

       

       

      Dodaj komentarz

      Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *