Internet & Gry - Reklama

Bon do Biedronki? Nie daj się oszustom

W obliczu rosnących cen, coraz częściej korzystamy z rabatów i promocji. W rezultacie, cyberprzestępcy doskonalą swoje metody phishingowe. Teraz oferują “darmowy” bon do Biedronki o znacznej wartości.

 

Jak odebrać “bon”?

Oszuści rozsyłają wiadomość e-mail informującą o rzekomo wygranej karcie podarunkowej o wartości 1500 zł. Żeby ją otrzymać, należy wziąć udział w losowaniu, a następnie wypełnić krótki formularz osobowy i opłacić podatek w wysokości 9 zł. Oczywiście, jedyne co możemy zyskać to rozczarowanie i lżejszy portfel.

Cyberprzestępcy często podszywają się pod sklepy spożywcze, bo tam klienci są jak na wyciągnięcie ręki – w końcu każdy robi w nich zakupy! Kto nie lubi otrzymywać darmowych bonów do ulubionego marketu? Te sklepy mają tyle różnych promocji, że fałszywe oferty mogą łatwo wtopić się w tłum reklam.

 

 

Konsekwencje

Największym zagrożeniem dla Ciebie, jest wyłudzenie danych karty płatniczej. W ramach opłaty za “bon”, oszuści mogą uruchomić na Twoim koncie płatną subskrypcję. To nie jedyne zagrożenie. Podanie danych karty płatniczej na fałszywej stronie może zakończyć się nieciekawie – ktoś dopisze zakup do Twojego rachunku lub nawet spróbuje się pod Ciebie podszyć. To jak otworzyć drzwi złodziejowi i powiedzieć mu, gdzie trzymasz wszystkie swoje cenne rzeczy.

Dodatkowo, aby uzyskać bon jesteśmy zmuszeni podać swoje dane teleadresowe. Wpisanie tych informacji na podejrzanej stronie może skutkować otrzymywaniem dużej dawki spamu i próbami oszustwa. Twoje dane mogą zostać sprzedane lub udostępnione innym przestępcom. Dlatego ważne jest, żeby zachować ostrożność i nie ujawniać swoich danych osobowych na podejrzanych stronach internetowych.

Jak się bronić?

Jeśli taki lub podobny e-mail wpadł na Twoją skrzynkę mailową, to przede wszystkim nie panikuj i skorzystaj z poniższych wskazówek.

– Nie odpowiadaj na maila ani nie korzystaj z podanych linków czy załączników.

– Sprawdź adres e-mail nadawcy – jeśli wydaje się podejrzany lub nieznany, lepiej go zignoruj.

– Zgłoś podejrzaną wiadomość jako spam w swoim programie pocztowym, aby chronić siebie i innych przed podobnymi próbami oszustwa.

– Zawsze stosuj zasadę “ograniczonego zaufania” i nie udostępniaj swoich osobistych danych w odpowiedzi na maile, zwłaszcza gdy wydają się one podejrzane.

foto, źródlo. CyberRescue 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *