„Brexitowe dylematy” – nowy cykl multimedialnych reportaży na Wyborcza.pl
Dwanaście historii i dwanaście dylematów – dzisiaj, w poniedziałek, 25 marca br. „Gazeta Wyborcza” przedstawiła pierwszą z serii rozmów z imigrantami z krajów Unii Europejskiej w Wielkiej Brytanii. Multimedialne reportaże na Wyborcza.pl są częścią międzynarodowego projektu „V4 Youth and Migration from Many Angles”, w który zaangażowany jest polski dziennik wraz z trzema innymi redakcjami europejskimi.
W ciągu najbliższych dni, codziennie rano w serwisie Wyborcza.pl publikowany będzie nowy wideoreportaż, w którym dziennikarze „Gazety Wyborczej” rozmawiają z obywatelami z Polski, Francji, Włoch i Bułgarii, mieszkającymi w Wielkiej Brytanii. Tematem dwunastu rozmów, przeprowadzonych w Londynie oraz na północy Anglii, jest brexit i to, jakie będzie mieć on skutki dla rozmówców oraz jak może zmienić ich życiowe plany.
Pierwszy odcinek z serii „Brexitowe dylematy” pt. „Po referendum wysłałem 4 kg dokumentów, by dostać obywatelstwo” opowiada o Łukaszu Żeleznym – Polaku od 11 lat mieszkającym w Londynie, gdzie prowadzi własną firmę zajmującą się online marketingiem. Krótko po głosowaniu za wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej wystąpił on o brytyjskie obywatelstwo. Autorami reportażu są dziennikarze „Gazety Wyborczej” Maciej Czarnecki oraz Mikołaj Kuras. Można go obejrzeć na Wyborcza.pl.
Seria „Brexitowe dylematy” została sfinansowana ze środków Funduszu Wyszehradzkiego w ramach projektu grantowego „V4 Youth and Migration from Many Angles”, który realizują „Gazeta Wyborcza”, czeskie czasopismo „Respekt” oraz dzienniki „Dennik N” ze Słowacji i „Nepszava” z Węgier.
W ramach projektu „Gazeta Wyborcza” jest również współorganizatorem cyklu debat z udziałem ekspertów, dotyczących migracji w Europie i do Europy. 5 marca br. w Toruniu odbyła się pierwsza z nich, podczas której rozmawiano o zbliżającym się brexicie. Panelistami byli Emma Baines – doradczyni polityczna brytyjskiej ambasady w Polsce, Dariusz Rosiak – dziennikarz Polskiego Radia, dr Przemysław Biskup –analityk z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych i dr Agnieszka Bryc – politolożka z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Więcej informacji o spotkaniu można znaleźć na Torun.Wyborcza.pl. Kolejne debaty planowane są w najbliższych miesiącach w Warszawie, Gdańsku oraz Krakowie.