Brytyjski rząd wesprze Biełsat
Kancelaria brytyjskiej premier przed rozpoczęciem wizyty Theresy May w Warszawie zapowiedziała dofinansowanie polsko-brytyjskich projektów wymierzonych w rosyjską dezinformację kwotą 5 mln funtów. Jedynym wymienionym z nazwy projektem jest TV Biełsat.
W oświadczeniu podkreślono, że przekazane środki finansowe mają być przeznaczone na polsko-brytyjskie projekty z zakresu komunikacji strategicznej w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, pozwalając na szybsze wykrywanie i zwalczanie rosyjskich operacji dezinformacyjnych. Polska ma w nich uczestniczyć na podobnym poziomie finansowym.
Brytyjski rząd zapowiedział udzielenie wsparcia Biełsatowi, finansowanej przez Polskę telewizji, który dostarcza „obiektywne, wolne i prawdziwe informacje Białorusinom”.
Zdaniem dyrektor Biełsatu Agnieszki Romaszewskiej-Guzy Wielka Brytania wybrała Biełsat, gdyż dokładnie obserwuje, to co się dzieje w Rosji i ma w tej dziedzinie doświadczenie byłego supermocarstwa. Jej zdaniem w Polsce spory: wewnątrzpolityczny i z UE przyćmiewa fakt, że Rosja nie zniknęła.
– Zamiast tego w przestrzeni publicznej pojawiają się np. poważne rozważania, że na terenie Polski rywalizują Chiny z Europą. A fakt jest taki, że cokolwiek się nie stanie za lat 10, to teraz i w nieodległej przeszłości Polska nie przestanie graniczyć z Rosją, a Putin nie zniknie.
Zdaniem Agnieszki Romaszewskiej nawet polscy decydenci sprawiają wrażenie, że jest inaczej:
– Sytuacja geopolityczna pozostała bez zmian. Rosja jest nadal nieprzyjaznym sąsiadem i Wielka Brytania ma tę świadomość. Tymczasem na scenie walki z rosyjską dezinformacją nie ma w Europie zbyt wielu graczy. Wolny świat jest bezradny i nie ma możliwości temu przeciwdziałać nawet na własnym terytorium, a co dopiero na terytorium umownego przeciwnika. 35 lat minęło od czasów solidarnościowego Posłania do Narodów Europy Wschodniej. Zapomniano o możliwości użycia broni ideowej. Biełsat jest tu wyjątkowym zjawiskiem. Nie jesteśmy bowiem jakąś operacją służb specjalnych, a inicjatywą prawdziwie obywatelską. I takie inicjatywy obywatelskie wsparte przez państwo mogą odgrywać ogromną rolę na terytorium b. ZSRR. O tym jednak zapomniano. Skupiając się na grze interesów i mocarstw, zapomniano o ważnym graczu, jakim jest społeczeństwo – podkreśla dyrektor Biełsatu.
W rozpoczynającej się dzisiaj wizycie w Warszawie Theresie May towarzyszyć będą ministrowie obrony, spraw zagranicznych, spraw wewnętrznych i gospodarki.
Biełsat od tego roku rozpoczął współpracę z BBC – brytyjskim nadawcą publicznym, który udostępnił do emisji wyprodukowane przez siebie filmy, dokumenty oraz seriale. Brytyjczycy też dofinansują produkcję show kulinarnego Biełsatu.
– Z BBC rozpoczęliśmy współpracę od tego sezonu i otrzymujemy od nich szereg programów. Od następnego roku zaczniemy również współpracę w dziedzinie informacyjnej. Stacja dostarczy nam program poświęcony sprawom międzynarodowy. Będzie on częścią rosyjskojęzycznego programu „Wot Tak!” adresowanego nie tylko do Białorusinów, ale też do innych rosyjskojęzycznych mieszkańców byłego ZSRR. – podkreśla szef programów informacyjnych Biełsatu Aleksy Dzikawicki.