Technologia - Promocje

Canon i Visa pour l’Image świętują 35. rocznicę współpracy

We wrześniu bieżącego roku Canon po raz 35. z rzędu będzie promować pracę fotoreporterów w ramach długoletniej współpracy z festiwalem Visa pour l’Image. Podczas festiwalowego tygodnia Pro Week (2-7 września), który odbędzie się w Perpignan na południu Francji, Canon nagrodzi twórców najlepszych dokumentalnych narracji filmowych. Marka przyzna dwa granty na projekty filmowe, a grupie 25 młodych, rozkwitających talentów umożliwi udział w festiwalu w ramach swojego programu wsparcia rozwoju studentów Canon Student Development Programme (CSDP).

 

Dwa granty: Canon uhonoruje wybitny wkład w sztukę fotoreportażu

Już 24. rok z rzędu Canon i Visa pour l’Image wyróżnią grantem w wysokości 8000 euro fotoreporterkę realizującą długoterminowy projekt dokumentalny. W tym roku jury – złożone m.in. z dziennikarzy i redaktorów CNN Digital i magazynu FOAM – postanowiło przyznać Grant Canon dla fotoreporterki Cynthii Boll (Holandia) za jej projekt pt. „Reshaping Home: Indonesia’s Capital Migration” [Przebudowa domu: migracja mieszkańców stolicy Indonezji].

Z powodu nadmiernego wykorzystywania wód gruntowych stolica Indonezji tonie w zastraszającym tempie – przybywa aż do 20 centymetrów wody rocznie. Dżakarta ma 10 mln mieszkańców, a liczba ta wciąż rośnie. Z tego powodu władze podjęły decyzję o przeniesieniu stolicy do nowo powstającego miasta Nusantara. Jest to monumentalne przedsięwzięcie, które będzie mieć dalekosiężne konsekwencje. Cynthia planuje wykorzystać środki z grantu, by udokumentować codzienne zwyczaje i rytuały pierwszych mieszkańców nowego miasta.

Oprócz tego Canon wraz z Visa pour l’Image przyzna 5. grant dla twórców filmowych. Otrzyma go londyński twórca Alan Lau za krótkometrażowy projekt dokumentalny pt. „The Gordian Knot” [Węzeł gordyjski]. Film ten porusza temat nepalskiego bydła przeznaczonego na ubój, umieszczając go w kontekście wpływu władz, religii i presji ekonomicznej w rozwijającym się regionie.

Torowanie drogi kolejnemu pokoleniu fotoreporterów i fotoreporterek

Canon angażuje się we wspieranie i pielęgnowanie nowych talentów. Już 8. rok z rzędu stworzy obiecującym fotografom z Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki wyjątkową okazję do rozwijania umiejętności i kariery w ramach uznanego programu wsparcia rozwoju studentów. W prestiżowych pięciodniowych warsztatach prowadzonych przez wybitnych specjalistów udział weźmie 25 utalentowanych studentów i studentek fotografii. Młodzi fotografowie i fotografki będą mieć okazję uczyć się od najlepszych na indywidualnych i grupowych przeglądach portfolio, warsztatach praktycznych i wykładach.

Wśród tegorocznych prelegentów i recenzentów znajdą się ambasadorzy Canon: Laura El-Tantawy (brytyjsko-egipska fotografka dokumentalna), Elisa L. Iannacone (twórczyni filmów i dziennikarka), Marco Longari (główny fotograf AFP w Afryce), Ilvy Njiokiktjien (członek VII Photo Agency), Brent Stirton (starszy korespondent Getty Images i eksplorator National Geographic) oraz Paolo Verzone (członek Agence VU’). Na wydarzeniu pojawią się także eksperci branżowi, m.in. Thomas Borberg (fotograf w „Politiken”), Fabiola Ferrero (fotoreporterka i zwyciężczyni konkursu World Press Photo), Elisa Medde (kuratorka fotografii / była redaktor naczelna w Foam Magazine), Massimo Nicolaci (filmowiec, autor zdjęć i współpracownik National Geographic), a także Fiona Shields (szefowa działu fotografii w „The Guardian”).

Po warsztatach studenci wezmą udział w wycieczkach po przestrzeni wystawienniczej festiwalu, a ich przewodnikami będą sami artyści. Anastasia Taylor-Lind, zdobywczyni Grantu Canon dla Fotoreporterki w roku 2023, zaprezentuje swoją nagrodzoną pracę „5 km od linii frontu”, dokumentującą życie społeczności w rejonie walk we wschodniej części ukraińskiego Donbasu.

Canon na festiwalu Visa pour l’Image

Festiwal odbywa się w Palais des Congrès w Perpignan (Francja). Canon będzie tam gospodarzem specjalnego obszaru wystawienniczego, gdzie goście będą mogli zapoznać się z najnowszymi kamerami, aparatami, obiektywami i drukarkami firmy, w tym z wyczekiwanymi modelami EOS R1 i EOS R5 Mark II. Odwiedzający przekonają się, jak treści drukowane oddziałują na nasze emocje i jak mogą wzbogacać nasze życie. Tym zagadnieniom poświęcona jest inicjatywa Canon pod nazwą „World Unseen” [Świat nie-widziany]. Przedsięwzięcie, którego partnerem jest Królewski Narodowy Instytut na Rzecz Osób Niewidomych [Royal National Institute of Blind People], ma na celu pozwolenie osobom borykającym się z dysfunkcjami wzroku na lepszą interakcję ze światem obrazów. Osoby bez problemów ze wzrokiem dowiedzą się, w jaki sposób odbierają świat ludzie nimi dotknięci.

Akredytowani fotografowie będą mogli wydrukować zdjęcia ze swojego portfolio przy użyciu najnowszych technologii druku artystycznego Canon, jak również skorzystać z nieodpłatnej usługi czyszczenia i przeglądu aparatu wykonywaną przez doświadczonych techników Canon Professional Services.

foto. Cynthia Boll

źródło. Canon

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *