Internet & Gry - Reklama

„Czas Solidarności” – rusza cykl Newsweeka i Deutsche Welle z okazji 40. rocznicy Sierpnia ‘80

Redakcje Newsweek Polska oraz Deutsche Welle ruszają z cyklem „Czas Solidarności”. W ramach wspólnego projektu, w najbliższych tygodniach w serwisach obu redakcji pojawi się ponad 20 tekstów i materiałów wideo, które przypomną wydarzenia Sierpnia ’80 – ogólnopolskie strajki, powstanie ruchu Solidarność oraz podpisanie Porozumień Sierpniowych.

 

Protesty polskich robotników w sierpniu 1980 roku przykuły uwagę całego świata. W historii zapisała się walka Polaków o wolność, która doprowadziła do powstania Solidarności. O wspomnieniach ze stoczni opowie Lech Wałęsa, pierwszy przywódca NSZZ Solidarność, a dzięki relacji Joachima Gaucka, byłego prezydenta Niemiec, dowiemy się m.in. o nadziei, jaką wzbudziła Solidarność w jego podzielonej żelazną kurtyną ojczyźnie. Armin Laschet, premier Nadrenii Północnej-Westfalii, jeden z najpopularniejszych obecnie w Niemczech polityków, opowie o tym, czym dziś są idee Sierpnia ‘80.

Nigdy wcześniej walka Polaków o wolność nie poruszyła całego świata tak bardzo, jak 40 lat temu, gdy gdańscy robotnicy wywiesili na bramie stoczni 21 postulatów i solidarnie postawili prawa człowieka przeciwko komunistycznemu reżimowimówi Tomasz Lis, redaktor naczelny tygodnika „Newsweek Polska. Jak okazało się w następnej dekadzie, kilkanaście gdańskich dni zmieniło świat. Postanowiliśmy wrócić do tych wydarzeń, by opowiedzieć o czasie, który wstrząsnął Polską i przyniósł wielką zmianę na całym kontynenciedodaje Tomasz Lis.

Cykl „Czas Solidarności” opowie także o tym, jak dziedzictwo Solidarności wpłynęło na Europę. Dziennikarze Newsweeka i Deutsche Welle przypomną też mało znaną historię związków Angeli Merkel z Solidarnością oraz upomną się o sprawiedliwość dla kobiet Solidarności, które uratowały sierpniowy strajk, ale historia sprawiła, że pozostały w cieniu jego przywódców. Wreszcie o wietrze zmian, który rozpoczął się w Polsce, zapytają zespół Scorpions – autorów niezapominanego utworu „Wind of Change”.

Polska walka o wolność pod przywództwem Lecha Wałęsy inspirowała wtedy i inspiruje do dziś także Niemców. Przecież pierwsza cegiełka muru berlińskiego runęła dokładnie 40 lat temu wraz z powstaniem „Solidarności”mówi Bartosz Dudek, redaktor naczelny Sekcji Polskiej Deutsche Welle, dodając, że o postrzeganie Solidarności dziennikarze zapytali zarówno niemieckie elity, jak i zwykłych Niemców.

– Przyglądamy się rocznicy powstania Solidarności z różnych perspektyw: historycznej, współczesnej, tej krajowej i zagranicznej. Seria świetnych pogłębionych materiałów, która powstaje w ramach cyklu pokazuje fenomen “Solidarności”, pokojowego ruchu antykomunistycznego, który zainspirował miliony ludzi na świecie. Mam nadzieję, że dzięki współpracy z Deutsche Welle ta historia, z której możemy być dumni, zostanie pokazana szerokiej światowej publiczności, bo taki globalny zasięg ma Deutsche Wellemówi Aleksandra Karasińska, redaktor naczelna Newsweek.pl.

Materiały powstające w ramach cyklu będą się pojawiać co tydzień na łamach https://www.dw.com/pl oraz http://www.newsweek.pl. Jako pierwsi będą mogli zapoznać się z nimi subskrybenci Newsweeka.

Wszystkie materiały są dostępne na stronie: https://www.newsweek.pl/czas-solidarnosci

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *