Czy wszyscy jesteśmy astronautami na statku kosmicznym Ziemia?
Kula zawieszona w przestrzeni kosmicznej, łukowaty horyzont otoczony błękitną barwą, statek dryfujący we wszechświecie – Ziemia. Podążając za ostatnią metaforą, jeśli trzecia planeta układu słonecznego jest pojazdem kosmicznym to ludzie są jego pasażerami. Co jednak jest silnikiem, co stanowi jego paliwo napędowe i kto pełni rolę nawigatorów? I przede wszystkim, jak ludzkie działania wpływają na stan naszego statku? Z odpowiedziami na te pytania mierzy się nowy serial dokumentalny w Planete+ „Statek kosmiczny Ziemia. Czy grozi nam zagłada?”. Premiera już 3 lipca o godzinie 22:00.
Przez wieki zmieniało się spojrzenie ludzi na wszechświat, ale to w latach sześćdziesiątych XX wieku, kiedy nadeszła era kosmiczna, nasz pogląd zmienił się radykalnie. Coraz więcej mówi się o wyeksploatowaniu cennych złóż, ociepleniu klimatu, wylesianiu… Na problemy Ziemi warto jednak zwrócić uwagę holistycznie. Przez tysiąclecia ludzkość wykorzystywała dobrodziejstwa naszej planety bez głębszej refleksji. Autorzy dokumentu Planete+, posługując się metaforą Ziemi jako statku kosmicznego, zwracają uwagę na to, że jako jego pasażerowie, ludzie powinni mieć pełną świadomość jak on de facto funkcjonuje. Seria dokumentalna składa się z pięciu odcinków zatytułowanych kolejno: Paliwo, Piloci, Silniki, Kajuty, Załoga.
Pierwszy odcinek, czyli „Paliwo” – to przenośnia dotycząca zasobów energetycznych: węgla pochodzącego z lądu, gazu ziemnego z mórz i najważniejszego materiału organicznego w postaci ropy naftowej. Obecnie spala się jej trzydzieści dwa miliardy baryłek rocznie. Nie ma jednak wielu nowych pól o tak wielkich wydajnościach. Jeśli odnieść ilość wykorzystywaną do szacowanych zasobów – ropa skończy się za około pięćdziesiąt lat. Jakie rozwiązania proponują naukowcy?
Kolejnym aspektem poruszanym przez dokument są „Piloci” – czyli uczeni, którzy alarmują: zmieniające się na ziemi warunki atmosferyczne nie wróżą niczemu dobremu. Topnienie lodowców, podnoszenie się poziomu wód, liczne powodzie, a także długotrwałe susze, które niszczą plony i w konsekwencji windują ceny towarów. Raporty Zespołu Zmian Klimatu dokumentują także dziesiątki przykładów przemieszczania się zwierząt – to zupełne przegrupowanie życia biologicznego. Do czego zmierza ludzkość?
Dokument w odcinku „Silniki” zadaje kolejne ważne pytanie – jak długo jeszcze potrwa podróż statku kosmicznego Ziemia? Twórcy analizują wykorzystywane masowo źródła energii oraz zjawisko jej marnowania na ogromną skalę. Kolejnym istotnym dla statku elementem, z punktu widzenia pasażerów, są jego kajuty. Od 1860 roku wielkość populacji potroiła się. Dbałość o domy i gospodarstwa oraz ich energooszczędność to już obowiązek. Jako załoga statku ludzkość ponosi za niego odpowiedzialność. Czy nadchodzi nowa eko-cywilizacja? Czy uratuje ona Ziemię?
Premierowy odcinek serii „Statek kosmiczny Ziemia. Czy grozi nam zagłada?” już 3 lipca o godzinie 22:00 w Planete+