Prasa - Ksiązka

Czytelnicy "Gazety Wyborczej" wybrali Ludzi Roku 2016

Z okazji swoich 28. urodzin “Gazeta Wyborcza” po raz pierwszy zaprosiła do udziału w plebiscycie Ludzie Roku wyróżniającym osoby, które w minionym roku zmieniały świat na lepsze, aktywnie działając w różnych dziedzinach życia społecznego. Robert Biedroń, Katarzyna Szymielewicz, Dominik Gajewski, ks. Wojciech Lemański, Paweł Machcewicz, Magdalena Król, Anita Włodarczyk i idea Czarnego Protestu to laureaci wybrani w internetowym głosowaniu przez czytelników dziennika.
 

– W minionym roku poderwali siebie i innych do działania i zrobili wszystko, żeby było nam lepiej. Wizjonerzy, ludzie z pasją, Judymowie, Siłaczki, budowniczy szklanych domów, liderzy społeczni i biznesowi, przewodnicy grup i wspólnot. Przywódcy naprawdę dobrej zmiany – nie tylko na skalę kraju czy miasta, również dzielnicy, osiedla, szkoły, podwórka – pisała o nominowanych w plebiscycie redakcja „Gazety Wyborczej”.
W głosowaniu na Ludzi Roku 2016 redakcja „Gazety Wyborczej” nominowała 24 osobowości w najważniejszych dziedzinach życia społecznego, spośród których czytelnicy wybrali ośmiu laureatów.

W kategorii „Społeczeństwo obywatelskie” nagrodzony został Robert Biedroń – prezydent Słupska, który rozsławił to miasto w całej Polsce, na czym skorzystały inne mniejsze miasta, dotąd zaniedbywane w debacie publicznej.

Człowiekiem Roku w kategorii „Technologie” została Katarzyna Szymielewicz – prezeska fundacji Panoptykon, która walczy o ochronę prywatności obywateli i sprzeciwiała się m.in. ustawie antyterrorystycznej z ubiegłego roku oraz inwigilacji ze strony państwa i wielkich korporacji.

Laureatem w kategorii „Biznes” został Dominik Gajewski – profesor SGH, który od 20 lat – w USA, Paryżu i Warszawie – szuka odpowiedzi na pytanie, dlaczego wielkie korporacje unikają opodatkowania.

W kategorii „Kościół” czytelnicy wybrali ks. Wojciecha Lemańskiego – byłego proboszcza parafii w Jasienicy koło Warszawy, który mimo usunięcia z urzędu i suspensy nadal pracuje na rzecz dialogu między katolicyzmem a judaizmem.

Laureatem w kategorii „Kultura” został Paweł Machcewicz – pomysłodawca, współtwórca koncepcji i do początku kwietnia br. dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.
Człowiekiem Roku w kategorii „Nauka” została Magdalena Król – profesor na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej w SGGW w Warszawie. W zeszłym roku otrzymała prestiżowy grant od Europejskiej Rady ds. Badań na projekt, dzięki któremu może powstać nowatorska terapia antynowotworowa.

W kategorii „Sport” nagrodzona została Anita Włodarczyk – lekkoatletka, która od ośmiu lat dominuje w rzucie młotem. Tylko cztery Polki – wśród nich Anita Włodarczyk – zdobyły dwa lub więcej złotych medali olimpijskich.

W kategorii „Prawa człowieka” czytelnicy wyróżnili ideę Czarnego Protestu – masowych protestów kobiet przeciw całkowitemu zakazowi aborcji w Polsce, które wskazywały m.in. na wagę edukacji seksualnej i opieki nad kobietami w ciąży.
Wyróżnienia dla Ludzi Roku 2016 zostały wręczone podczas urodzinowej gali „Gazety Wyborczej”, która odbyła się w piątek, 20 maja br. w warszawskiej siedzibie Agory. W czasie uroczystości Frans Timmermans, pierwszy wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, został wyróżniony tytułem Człowieka Roku „Gazety Wyborczej”. Odbyła się również debata „Nadzieja dla Europy” z udziałem Klausa Bachmanna, Sylvie Kauffmann i Iwana Krastewa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *