Decoded odkrywa przyszłość robotyki humanoidalnej
W nowej serii Decoded, Anna Stewart z CNN odkrywa świat robotów humanoidalnych i odpowiada na pytania o to, jak działają, gdzie są obecnie używane i dlaczego tak wiele osób chce sprawić, aby te maszyny wyglądały i zachowywały się jak ludzie.
W Japonii, Stewart spotyka profesora Hiroshi Ishiguro, pioniera robotyki, który w ciągu ostatnich trzech dekad zbudował ponad 60 humanoidów. Ishiguro wierzy, że im bardziej humanoid przypomina człowieka lub zachowuje się jak człowiek, tym łatwiej będzie ludziom zaakceptować go w codziennym życiu. Dla niego sukcesem jest stworzenie robota, który daje poczucie “sonzaikan”, czyli japońskiego terminu, który można luźno przetłumaczy jako “poczucie obecności”. „Jeśli możemy dać sonzaikan takiemu robotowi, prawdopodobnie będziemy mogli zaakceptować go jako partnera lub członka społeczeństwa”, powiedział Ishiguro.
Robotycy twierdzą, że to, jak bardzo jesteśmy skłonni zaakceptować humanoidy zależy od stopnia realności. Im bardziej robot wydaje się podobny do człowieka, tym przychylniej ludzie na niego reagują. Jednak dzieję się tak tylko do pewnego momentu – jeśli roboty wyglądają zbyt podobnie do nas, zaczyna to przerażać. W teorii to zjawisko nosi nazwę doliny niesamowitości (uncanny valley). Profesor Ishiguro uważa, że jego praca pokonała tę barierę: „Mamy kilka sposobów odczuwania ludzkiego podobieństwa: głos, wygląd i ruch. Wszystkie te elementy muszą być podobne do człowieka. Pomyślmy dla przykładu o zombie. Wygląd zombie jest podobny do ludzkiego, ale ruch jest dość gwałtowny. W takim przypadku będziemy odczuwać bardzo silne, przedziwne, niepokojące uczucie. Jednak nasz android jest zaprojektowany bardzo starannie”.
Brytyjska firma Engineered Arts zaprezentowała w 2021 roku humanoidalnego robota Ameca, którego najnowszy model wyposażony jest w Open AI GPT 4. Duże modele językowe rewolucjonizują robotykę, sprawiając, że rozmowy wydają się bardziej naturalne niż kiedykolwiek wcześniej. Will Jackson, założyciel i dyrektor generalny Engineered Arts, wyjaśnił CNN: “W rzeczywistości radzimy sobie naprawdę dobrze pod względem sztucznej inteligencji. Mamy fantastyczne rozpoznawanie obiektów, twarzy, uczenie maszynowe. Rozbudowane modele językowe zrewolucjonizowały rzeczywistość”.
Wraz z postępem technologicznym, wyścig o komercjalizację humanoidów nabiera tempa. W Norwegii Stewart przeprowadza wywiad z Berntem Børnichem, dyrektorem generalnym i założycielem 1X, firmy robotycznej wspieranej przez OpenAI. Børnich również mówi o tym, dlaczego roboty są tak podobne do ludzi: “Jesteśmy niesamowicie dobrze zaprojektowani. Myślę, że jest to przyczyna, z powodu której wygraliśmy ewolucję. To nasza zdolność do wykonywania wymagających zręczności prac na bardzo małej powierzchni i nie znamy żadnego innego gatunku, który potrafiłby to robić lepiej. Wszystko wokół nas jest już stworzone z myślą o ludzkiej produktywności. A infrastruktura rozwija się niewiarygodnie wolno [red. zbyt wolno]”. Kontynuuje: “Naszą misją jest projektowanie androidów, które mogą pomóc w pracy w ludzkich środowiskach, abyśmy wszyscy mieli czas na radość z życia”.
Podczas targów Consumer Electronics Show, Anna Stewart rozmawiała z Jeffem Burnsteinem, prezesem Association for Advancing Automation. Burnstein wyjaśnił wyzwania stojące przed robotami w środowiskach domowych oraz określił czas kiedy humanoidy mogą zostać wprowadzone do gospodarstw domowych: „To trudne środowisko. Są tam ludzie, są dzieci, są schody, jest wiele niewiadomych. To nie jest zamknięta przestrzeń, jak w fabryce, gdzie robot zna środowisko, w którym się znajduje. Czy ostatecznie w naszym życiu pojawi się duża liczba humanoidów? Możliwe, ale dopiero w odległej przyszłości. Być może wcześniej wydarzy się to w fabrykach czy magazynach. A w naszym codziennym życiu? Na pewno zajmie to ponad dekadę”.
Humanoidy już teraz wpływają na życie w różnych sektorach, w tym w edukacji. Sreejit Chakrabarty, dyrektor ds. sztucznej inteligencji i robotyki w GEMS Dubai American Academy, opowiada o tym, co humanoidy mogą wnieść do środowiska szkolnego: „Zmierzamy do punktu, w którym humanoidy mogą faktycznie śledzić to, jak dobrze uczniowie reagują na daną treść. Czy są zainteresowani? Czy są szczęśliwi, smutni, a może nawet znudzeni? W takim momencie mogą przerwać, wtrącić się i przedstawić fragment treści, który sprawi, że uczniowie ponownie zaangażują się w lekcję”.
nnym realnym przykładem zastosowania są domy spokojnej starości, w których roboty pomagają zmniejszyć liczbę obowiązków lub zapewniają rozrywkę pensjonariuszom. Khan twierdzi, że jej zespół jest pierwszym w Stanach Zjednoczonych, który w ten sposób wprowadza roboty do pracy: „Humanizowane roboty nie są lepsze od ludzi. Ich zadaniem jest wypełnienie luk, tam gdzie człowiek nie jest w stanie być przy pacjencie. Robot może stosować terapię powtarzalnie, nie tylko raz, ale wiele razy dziennie”.
Więcej na temat Decoded: https://edition.cnn.com/specials/world/decoded
Emisja „Decoded” na antenie CNN International w sobotę 16 marca o 07:30 czasu GST (4:30 CET – Warszawa)
Powtórki programu również:
Nidziela 17 Marca o 04:00, 14:00 i 21:30 GST (1:00, 11:00 i 19:30 CET – Warszawa)
Poniedziałek 18 Marca o 07:00 czasu GST (4:00 CET – Warszawa)
foto. CNN