Dni Otwarte Funduszy Europejskich w TVP
W piątek, 12 maja Telewizja Polska gościła młodzież ze szkół podstawowych w związku z Dniami Otwartymi Funduszy Europejskich. Telewizja Polska jest największym beneficjentem środków europejskich na rynku medialnym. Patronat medialny nad tegoroczną edycją objęło TVP Info.
Młodzi ludzie coraz chętniej korzystają z materiałów telewizyjnych i filmowych udostępnionych przez TVP w formie cyfrowej biblioteki. Tworzy ją ponad 2000 reportaży i dokumentów, które przez wiele lat były niedostępne dla szerokiego grona widzów. Największym zainteresowaniem naszych gości była wizyta w pracowni rekonstrukcji cyfrowej obrazu i dźwięku. Możliwość porównania nowoczesnych technologii i ich zderzenia z prawdziwą taśmą filmową była dla młodych pasjonatów techniki telewizyjnej nie lada gratką i ciekawym doświadczeniem. Młodzież z entuzjazmem przyjęła zapowiedź podcastów o rekonstrukcji cyfrowej TVP. Dni Otwarte to niejedyna okazja do poznania bliżej nadawcy publicznego. Zapraszamy chętnych do wspólnego zwiedzania Telewizji Polskiej w ramach organizowanych od lat wycieczek dla szkół i przedszkoli.
TVP zrealizowała dwa szeroko zakrojone projekty dofinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. Ich celem było zwiększenie dostępności oraz poprawa jakości cyfrowo udostępnianych zasobów kultury. Dzięki udziałowi w obu projektach, wiele arcydzieł polskiej kinematografii odzyskało utracony blask.
Efektem działań w ramach projektów była digitalizacja, rekonstrukcja i udostępnienie online 836 pozycji: filmów fabularnych, dokumentalnych, seriali, spektakli teatralnych, filmów animowanych dla dzieci. Nową jakość zyskały niezapomniane, kultowe produkcje m.in.: „Lalka”, „Noce i dnie”, „Chopin. Pragnienie miłości”, ,,Pan Tadeusz”, ,,40-latek”, „Ekstradycja”, ‘,,Blisko, coraz bliżej”, ,,Hydrozagadka”, „Nad Niemnem”, „Najdłuższa wojna nowoczesnej Europy”, „Polskie drogi”, „Boża podszewka”, „Defilada”.
W ramach wykorzystania funduszy europejskich udało się odświeżyć kultowe produkcje i dostarczyć je odbiorcy w nowej, uwspółcześnionej wersji, zachowując charakter pierwowzoru.
Zdigitalizowane i częściowo zrekonstruowane zostały również archiwalia Oddziałów Terenowych TVP. Są to unikatowe materiały telewizyjne, filmowe, dokumentalne, reportaże i inne formy o olbrzymim znaczeniu kulturowym, historycznym i edukacyjnym.
Telewizja Polska jest liderem cyfryzacji i udostępniania archiwalnych zasobów audiowizualnych. Posiadając największą pracownię digitalizacji i rekonstrukcji cyfrowej, wyposażoną w najnowocześniejszą w Europie technologię oraz grono najlepszych specjalistów w Polsce, realizuje misję, nieustannie powiększając najbogatszą cyfrową bibliotekę o kolejne archiwalne produkcje filmowe i telewizyjne. Unikatowe zbiory filmów, seriali i dokumentów dzięki digitalizacji i cyfrowej rekonstrukcji, dostępne są nieodpłatnie dla wszystkich w serwisie vod.tvp.pl i www.cyfrowa.tvp.pl.