MediaZapowiedzi TV

Dzień Ziemi w Planete+

W 2019 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ ogłosiło, że 22 kwietnia obchodzony będzie Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi. Od 10 lat ma on przypominać, że planeta, na której żyjemy to nasz wspólny dom, więc powinniśmy dbać o środowisko naturalne, nie zakłócać ekosystemu oraz ograniczać produkcję odpadów. Z okazji Dnia Ziemi Planete+ pokaże premierowo aż cztery dokumenty o tematyce ekologicznej. Widzowie będę mogli m.in. poznać najnowsze trendy w recyklingu, obserwować proces oczyszczania Wielkiej Rafy Koralowej u wybrzeży Australii czy dowiedzieć się, jakie szkodliwe dla środowiska sztuczki stosowała firma Volkswagen.

 

Dokument „Czy uratujemy Wielką Rafę?” prezentuje kluczowe wyniki badań prowadzonych przez naukowców – dzięki nim i najnowszej technologii ekolodzy mogą podjąć próbę ratowania największego, podwodnego skarbu natury… Przy północnowschodnim wybrzeżu Australii pod wodą skrywa się jeden z największych cudów świata: żywa konstrukcja tak duża, że można ją dostrzec z kosmosu. Bardziej skomplikowana niż jakiekolwiek miasto. Dom dla jednej trzeciej wszystkich gatunków ryb w Australii. Wielka Rafa Koralowa. Niestety unosi się nad nią widmo zagłady. Czy mamy jako ludzkość jakąkolwiek szansę, aby ją uratować?

Dokument „Dieselgate. Jak Volkswagen chciał oszukać Amerykę”opowiada o największej aferze w historii motoryzacji. Gdy grupa niczego niepodejrzewających studentów z Uniwersytetu Wirginii Zachodniej przeprowadziła testy samochodów Volkswagen, odkryła w nich podejrzany mechanizm. Okazało się, że producent w swych pojazdach instalował oprogramowanie, które pozwalało na manipulację wynikami pomiarów emisji z układu wydechowego. Na koncern została nałożona kara w wysokości 15 miliardów dolarów. To opowieść o korupcji, korporacyjnej zachłanności i chciwości.

Czy przyszłość bez produkowania ton zanieczyszczeń jest możliwa? Naukowcy twierdzą, że recyklingowi można poddawać znacznie większą ilość odpadów niż obecnie. Dokument „Recykling – przyszłość bez śmieci?” prezentuje najbardziej innowacyjne rozwiązania wdrażane w przemyśle gospodarowania odpadami. W krajach rozwiniętych recykling metalu, papieru czy szkła nie stanowi problemu, natomiast eksperci specjalizujący się w odzyskiwaniu surowców wtórnych od lat głowią się, jak ograniczyć produkcję plastiku. Film prezentuje m.in. najbardziej pomysłowe substytuty tego kłopotliwego materiału oraz najnowsze osiągnięcia techniki pozwalające na jego ponowne wykorzystanie.

W dokumencie „Co w śmieciach piszczy” naukowcy dr George McGavin oraz Zoe Laughlin opowiedzą zaskakującą historię… odpadów. Wyjaśnią także korelację pomiędzy tym, co wyrzucamy, a naszym stylem życia. Na oczach widzów zespół naukowców prowadzi badania na terenie największego wysypiska śmieci w Wielkiej Brytanii. Wyniki odsłaniają skrzętnie skrywane tajemnice Brytyjczyków oraz dostarczają cennej wiedzy na temat całego społeczeństwa. Głównym celem badaczy jest ustalenie, czy rzeczy, które dziś wyrzucamy, mają jakąkolwiek wartość dla kolejnych pokoleń.

Czy uratujemy Wielką Rafę? 
(Can We Save the Reef?)
dokument, Australia, 2018, 52 min
Premiera: niedziela, 21 kwietnia, 16:00 (powtórka w poniedziałek, 22 kwietnia o godz. 18:55)
Dieselgate. Jak Volkswagen chciał oszukać Amerykę 
(Backfired: When VW Lied To America)
dokument, USA, 2018, 58 min
Premiera: niedziela, 21 kwietnia, 22:00 (powtórka w poniedziałek, 22 kwietnia o godz. 19:55)
Recykling – przyszłość bez śmieci? 
(Recycling – A Future Without Waste?)
dokument, Niemcy, 2017, 52 min
Premiera: poniedziałek, 22 kwietnia, 21:05
Co w śmieciach piszczy
(The Secret Life of Landfill: a Rubbish History)
dokument, Wielka Brytania, 2018, 52 min
Premiera: poniedziałek, 22 kwietnia, 22:00

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *