Emitel i Telewizja Puls kontynuują współpracę w zakresie emisji programów nadawcy na MUX-2
Telewizja Puls – trzecia największa telewizja komercyjna w Polsce oraz Emitel zawarły nową umowę dotyczącą emisji programów nadawcy na drugim multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej. Umowa została zawarta na okres 10 lat i obejmuje emisję programów TV Puls oraz PULS 2.
Umowa została podpisana w przełomowym momencie dla naziemnej telewizji cyfrowej. W całej Europie dobiega końca proces przeniesienia emisji telewizyjnych na nowe pasmo nadawania. W Polsce operacja ta zostanie zakończona w połowie 2022 roku. Jednocześnie zmieni się standard nadawania na nowszy
i bardziej efektywny standard DVB-T2/HEVC. Zawarta przez spółki umowa dotyczy nadawania dwóch ogólnopolskich programów nadawcy i uwzględnia przeprowadzenie koniecznych zmian technicznych w ramach procesu refarmingu pasma 700MHz i przejścia na nowy system emisji i kodowania sygnału.
– Telewizja naziemna jest bardzo ważną platformą dystrybucji naszych kanałów i robimy wszystko, żeby nasi Widzowie mieli zapewniony niezakłócony odbiór w jak najwyższej jakości – powiedział Dariusz Dąbski, Prezes Zarządu Telewizji Puls.
Naziemna Telewizja Cyfrowa jest bardzo popularną platformą odbioru telewizji w Polsce a widzowie mogą odbierać 29 darmowych programów, w tym cieszące się wielką popularnością programy TV Puls oraz PULS 2. Zmiana standardu nadawania i kodowania telewizji naziemnej umożliwi nadawcom rozwój oferty programowej a widzowie będą mogli odbierać wszystkie programy w jakości HD.
– Cieszy nas zawarcie nowej umowy, a perspektywa współpracy przez najbliższą dekadę to w mojej opinii oznaka niesłabnącego zaufania naszego klienta do Emitel. Telewizja naziemna w Polsce była i będzie wiodącą platformą dystrybucji treści. Zmiana standardu nadawania w 2022 roku znacząco poprawi jakość odbioru programów linearnych a dzięki rozwojowi szerokopasmowego Internetu i technologii HbbTV nadawcy będą mogli łączyć multimedialne treści z przekazem telewizyjnym i oferować widzom interaktywne aplikacje telewizyjne, dodatkowe treści i funkcje w trakcie transmisji telewizji na żywo – powiedział Andrzej J. Kozłowski – Prezes Zarządu Emitel S.A.
Telewizja naziemna, w całej Europie, wykorzystywała do tej pory do nadawania naziemnego częstotliwości z zakresu 470 – 790 MHz. Zgodnie z decyzją Komisji Europejskiej wszystkie kraje członkowskie muszą zwolnić pasmo 700 MHz na potrzeby budowy sieci 5G przez operatorów komórkowych. Oznacza to konieczność przebudowy sieci nadawczej i przeniesienia emisji programów telewizji naziemnej w Polsce na inne częstotliwości niż obecnie używane. W Polsce decyzją regulatorów rynku, projekt został zaplanowany na kilka etapów i zakończy się w czerwcu 2022 roku. Wówczas nastąpi przełączenie standardu nadawania na DVB-T2 /HEVC. W porównaniu z obecnie funkcjonującym standardem (DVB-T/MPEG-4), DVB-T2/HEVC pozwala efektywniej wykorzystać częstotliwości i znacząco podnieść jakość nadawania kanałów telewizji naziemnej.