MediaZapowiedzi TV

Festival Focus: Kino na Granicy

Z utęsknieniem czekamy na cieszyński przegląd filmowy po dwóch stronach Olzy. Tegoroczna 22. edycja Kina na Granicy została przesunięta na koniec sierpnia, ale my nie zamierzamy zostawić Was w majówkę bez czeskich i polskich dokumentów.

 

 

W najnowszym programie kuratorskim wybieramy z naszego katalogu współczesne polskie i czeskie tytuły, które pokazywane były podczas poprzednich edycji Kina na Granicy. Największy przegląd filmów z Polski, Czech i Słowacji co roku przyciąga widzów m.in. za sprawą ciekawych dokumentów, pozwalających jeszcze lepiej zgłębić wzajemną historię i kulturę. W tym roku bohaterem jednej z retrospektyw 22. edycji przeglądu będzie Miloš Forman. Polecamy z tej okazji dokument Miloš Forman: Co cię nie zabijeautorstwa Miloslava Šmídmajera, który przez pięć lat towarzyszył z kamerą jednemu z najwybitniejszych czeskich filmowców. W ramach małej zapowiedzi tego, co czeka na widzów Kina na Granicy, wyjątkowo na DAFilms.pl prezentujemy też kino fabularne!

DAFilms.pl zaprasza na seans odrestaurowanych cyfrowo arcydzieł czechosłowackiej nowej fali Czarny Piotruś oraz Miłość blondynki w reżyserii Formana.

Beksińscy. Album wideofoniczny
Marcin Borchardt
RECOMMENDED

Pięćdziesiąt lat z życia wybitnego polskiego malarza Zdzisława Beksińskiego. Historia jego skomplikowanej relacji z synem Tomkiem, niezwykle popularnym dziennikarzem muzycznym, cierpiącym na depresję i podejmującym wielokrotnie próby samobójcze.

Wstrząsający dokumentalny dramat rodzinny precyzyjnie zrekonstruowany wyłącznie z prywatnych, nigdy wcześniej w takiej formie niepublikowanych, dźwiękowych i filmowych materiałów z archiwum Beksińskich. Scenariusz oparty na bestselerowej biografii Magdaleny Grzebałkowskiej Beksińscy. Portret podwójny (2014).

Miloš Forman: Co cię nie zabije
Miloslav Šmídmajer
DOSTĘPNE DLA SUBSKRYBENTÓW

Życie i twórczość Miloša Formana, najbardziej znanego poza granicami Czechosłowacji twórcy nowej fali, laureata Oscarów za “Amadeusza” i “Lot nad kukułczym gniazdem”.

Spośród innych dokumentów o Formanie film Miloša Šmídmajera, który przez 5 lat towarzyszył z kamerą słynnemu czeskiemu reżyserowi, wyróżnia się osobistym podejściem, licznymi wywiadami ze współpracownikami i rodziną oraz analizą biograficznych wątków w jego twórczości.

Książę i dybuk
Elwira Niewiera, Piotr Rosołowski
DOSTĘPNE DLA SUBSKRYBENTÓW, POLSKI DOKUMENT

Filmowa podróż śladami Michała Waszyńskiego, autora znanych przedwojennych filmów z Eugeniuszem Bodo, reżysera mistycznej ekranizacji Dybuka, a także producenta hollywoodzkich hitów z Sofią Loren i Claudią Cardinale.

Film stara się rozwikłać tajemnicę Waszyńskiego, który w życiu często pisał od nowa własną biografię. Jedni zapamiętali go jako dystyngowanego arystokratę, męża włoskiej hrabiny, inni wspominają go jako utalentowanego reżysera, błyskotliwego producenta o homoseksualnej tożsamości.

Normalny autystyczny film
Miroslav Janek
CZESKI DOKUMENT, DOSTĘPNE DLA SUBSKRYBENTÓW

Bezpośredni Lukáš ma specyficzne poczucie humoru, kocha filmy i pisze własne scenariusze. Muzyczny wirtuoz Denis potrafi zagrać wymagający repertuar muzyki poważnej, jest niesamowicie inteligenty i oczytany. Małego Księcia uwielbia do tego stopnia, że wciąż do niego powraca. Majda z kolei chętnie rapuje, uwzględniając w swoich tekstach bieżące wydarzenia.

Marjamka potrafi opowiadać długie historie po angielsku, jej energiczny brat Ahmed jest z kolei wyjątkowo przyjacielski. Pięcioro godnych podziwu dzieci, dla których społeczeństwo ma tylko jedną szufladkę autystyk.

Miłość blondynki
Miloš Forman
DOSTĘPNE DLA SUBSKRYBENTÓW

Na pozór banalna historia drugiego pełnometrażowego filmu Miloša Formana opowiada o młodej dziewczynie z małego miasteczka uwiedzionej przez praskiego pianistę. Gdy dziewczyna przyjeżdża za muzykiem do Pragi, odkrywa, że nikt na nią nie czeka. Historia Anduli, jedynej głównej żeńskiej protagonistki z wszystkich filmów Formana, jest odbiciem tragikomicznych realiów czechosłowackiego socjalizmu 60. lat.

Jeden z najbardziej znanych filmów nowej fali pokazuje reżyserską maestrię Formana w prowadzeniu naturszczyków oraz zawodowych aktorów, brawurowo zainscenizowane sceny pełne są absurdalności.

Prawo Helena
Petra Nesvačilová
CZESKI DOKUMENT, DOSTĘPNE DLA SUBSKRYBENTÓW

Na początku pojawił się pomysł nakręcenia dokumentu o Helenie Kahnovej, odważnej policjantce, dzięki której w latach 90. stanęło przed sądem kilkudziesięciu złoczyńców tworzących tzw. gang Berdycha. Jednak Petra Nesvačilová, aktorka filmowo-teatralna, a zarazem dokumentalistka, zdołała zrobić coś więcej, a mianowicie poznać środowisko przestępcze.

Nawiązała znajomość z Davidem Berdychem, który odsiadywał karę w więzieniu Ruzyň, stanęła też oko w oko z byłymi członkami jego gangu. Nesvačilová ukazuje temat z różnych perspektyw.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *