Kultura, muzyka, kino, moda

Film „21.37” w kinach od 2 kwietnia (wideo)

2 kwietnia 2005 roku, godzina 21.37. Na Placu Świętego Piotra trwa różaniec w intencji umierającego papieża. Wkrótce zgromadzony tłum dowiaduje się o jego śmierci. Rozbrzmiewają długie oklaski, potem zapada cisza. Nad głowami wiernych odzywają się dzwony Bazyliki św. Piotra.

 

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration 0:00
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time 0:00
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected

      21.37. Trudno wskazać godzinę, która trwalej zapisała się w pamięci Polaków. Odejście Jana Pawła II było momentem przełomowym, po którym wielu zaczęło redefiniować swoje wartości, relację z wiarą i autorytetami. Była to nie tylko chwila żałoby, lecz także symbolicznego końca pewnej epoki – epoki niezwykłej jedności wokół postaci, która przez dekady stanowiła moralny kompas dla milionów ludzi na całym świecie.

       

       

      Czym jednak moment śmierci papieża był dla wiernych dwadzieścia lat temu? Jak wyjaśnić młodym ludziom, jakie znaczenie miał Jan Paweł II dla starszego pokolenia? Na te właśnie pytania szuka odpowiedzi Mariusz Pilis w dokumencie „21.37”. Dzięki archiwalnym nagraniom, rezygnacji z odautorskiego komentarza i dzięki oddaniu głosu świadkom pontyfikatu Jana Pawła II, reportaż nie jest próbą wzniesienia papieżowi pomnika, ale drogą do przywołania wydarzeń sprzed lat, swoistym świadectwem epoki. To film, który może zainteresować nie tylko katechetów, ale również wychowawców i historyków – jako próba zrozumienia człowieka, momentu w historii i znaczenia narodowej solidarności.

      Jakie walory edukacyjne kryją się w tym obrazie?

      Lekcja historii najnowszej – Film ukazuje istotny moment w historii Polski i świata, czyli śmierć Jana Pawła II, a także to, jak na jego odejście zareagowało społeczeństwo. Dzięki temu młodzi ludzie mogą lepiej zrozumieć, jak ogromny wpływ miał papież na ludzi i jak wyglądała atmosfera tamtych dni.

      Przykład jednoczenia się ponad podziałami – Film pokazuje wyjątkowy moment solidarności narodowej, kiedy ludzie niezależnie od przekonań politycznych czy światopoglądowych potrafili się zjednoczyć we wspólnym przeżywaniu straty. Może to stanowić inspirację do refleksji nad współczesnymi podziałami społecznymi.

      Fenomen autorytetu i przywództwa – „21.37” analizuje wpływ Jana Pawła II na ludzi, biorąc pod uwagę zarówno jego słowa, jak i osobowość, które przyciągały tłumy. To cenna lekcja o charyzmie lidera, którego działania miały znaczenie dla losów całego świata.

      Refleksja nad pamięcią i dziedzictwem Jana Pawła II – Film zachęca do dyskusji o tym, jak współczesne pokolenia mogą rozumieć i przekazywać nauczanie papieża. To istotny temat dla edukacji religijnej, etycznej i obywatelskiej.

      Wątki historyczne i kulturowe – Pojawiające się w tle słynne przemówienia papieża pozwalają lepiej zrozumieć jego misję i rolę w wydarzeniach historycznych, np. w procesie upadku komunizmu.

      Pobierz darmowe scenariusze lekcji przygotowane przez Rafael Films, dystrybutora filmu „21:37”, i zarezerwuj seans już dziś u lokalnych specjalistów ds. kluczowych klientów.

      Materiały edukacyjne do filmu 21.37 [pdf]

      Załącznik – cytaty ŚDM [pdf]

      Załącznik – Ja mam kto ma 21.37 [pdf]

      foto. Rafael Film

      źródło.  Multikino

      Dodaj komentarz

      Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *