ARTE.tvMediaZapowiedzi TV

Film dokumentalny „Jakub Józef Orliński. Music for a While” na ARTE.tv

Śpiewa muzykę barokową, tańczy breakdance i jest modelem, którego wizerunek mogliśmy zobaczyć w kampaniach reklamach oraz na okładkach Elle i Vogue. Jakub Józef Orliński, wielkie odkrycie sceny operowej, wzbudza zainteresowanie i magnetyzuje swoim talentem audiofilów na całym świecie. Jeden z najbardziej niekonwencjonalnych współczesnych artystów muzyki klasycznej od kilku lat zdobywa uznanie na arenie międzynarodowej. Polak wyrasta na ikonę młodego pokolenia muzyków, którzy pragną wyzwalać muzykę klasyczną ze sztywnych ram i zarażać nią młode pokolenia. Teraz, dzięki swojemu występowi podczas otwarcia Igrzysk Olimpijskich w Paryżu, stał się znany dużo szerszej publiczności. Pod koniec września wyszedł jego nowy album „#Let’s be Rock”, który zawiera covery popularnych utworów Händla, Vivaldiego czy Purcella. Bezpłatna platforma VOD ARTE.tv zabiera swoich widzów do fascynującego świata tego utalentowanego artysty. Film dokumentalny „Jakub Józef Orliński. Music for a While” prezentuje jego niezwykłą drogę do sukcesu.

 

Jakub Józef Orliński studiował w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, do której dostał się dopiero… za trzecim razem. Wyróżnia się niezwykłą techniką wokalną oraz umiejętnością oryginalnej interpretacji muzyki barokowej, której stał się prawdziwym mistrzem. Teraz postanowił przybliżyć ja szerszej publiczności za sprawą nowych aranżacji przygotowanych wspólnie z pianistą i kompozytorem Aleksandrem Dębiczem. Niedawno zakończyła się ich trasa koncertowa po 9 polskich miastach promująca ich album „#Let’s be Rock”. Talent artystyczny Orlińskiego, zamiłowanie do wolności, improwizacji i eksploracji nowych ścieżek muzycznych sprawiły, że przekracza on granice gatunków, doskonale się przy tym bawiąc. Jako nastolatek jeździł na rolkach, deskorolce, snowboardzie, uprawiał akrobatykę i brakedance, więc od młodzieńczych lat kochał freestyle. Uważa, że muzyka wyzwala, a kompozytorzy barokowi zostawili bardzo dużo przestrzeni na interpretacje, za co szczególnie kocha ten gatunek muzyczny. Jeden z najsłynniejszych występów Orlińskiego miał miejsce na festiwalu w Aix-en-Provence w 2017 roku – zaśpiewał wtedy utwór „Vedrò con mio diletto” Vivaldiego ubrany w krótkie spodenki, luźną kraciastą koszulę i Adidasy. Nagranie szybko stało się wiralem i osiągnęło ponad 10 milionów wyświetleń

Film „Jakub Józef Orliński. Music for a While” odsłania trzy oblicza muzycznego życia artysty – jego świat jest zawieszony pomiędzy Nowym Jorkiem, Warszawą, a Barceloną. W Nowym Jorku 32-letni polski kontratenor studiował w słynnej Julliard School i tam rozpoczęła się jego kariera w Metropolitan Opera, gdzie zadebiutował rolą w „Eurydyce” skomponowanej przez Matthew Aucoina. Warszawa to jego rodzinne miasto, które ukonstytuowało go we wczesnych latach twórczości. W Barcelonie zaś współpracuje z zespołem Il Pomo d’oro, z którym dzieli swoją miłoś do włoskiej muzyki barokowej. Inspirująca podróż po najważniejszych dla artysty miejscach przeplatana jest fragmentami filmów pochodzącymi z jego mediów społecznościowych, co nadaje intymny i autentyczny charakter tej produkcji. Za swoje pierwsze solowe nagranie wokalne „Anima Sacra” Orliński otrzymał prestiżową nagrodę Opus Klassik, a w 2020 roku został uhonorowany Paszportem Polityki w kategorii muzyka poważna. Co stoi za jego fenomenem? Artysta w dokumencie ARTE.tv mówi, że najważniejsze dla niego jest dzielenie się muzyką ze swoimi słuchaczami. Film zrealizowany przez ARTE.tv można zobaczyć bezpłatnie pod linkiem: Jakub Józef Orliński. Music for a While do 24 grudnia 2024 roku.

Aktualnie na stronie ARTE.tv dostępne jest także nagranie utworu „Mesjasz” Georga Friedricha Händla w wykonaniu m.in. Jakuba Józefa Orlińskiego na Festiwalu Wielkanocnym w Aix-en-Provence z 1 kwietnia 2024 roku. Żadne inne dzieło nie łączy muzyki sakralnej i teatru operowego tak skutecznie jak to oratorium. „Mesjasz” Händla to jedno z absolutnych arcydzieł epoki baroku, a powstało zaledwie w dwa tygodnie – Niemiec swoje oratorium zadedykował Irlandczykom. Od czasu premiery w 1741 r. oratorium, które opowiada o życiu, śmierci i zmartwychwstaniu Mesjasza, było wykonywane tak często, że słynne „Hallelujah” stało się jednym z najbardziej znanych utworów muzycznych wszech czasów. Orkiestra Insula i chór Accentus pod batutą Laurence’a Equilbeya sprawią, że ta wieloaspektowa kompozycja staje się prawdziwie katartycznym przeżyciem. Utwór można odtworzyć pod linkiem: “Mesjasz” Georga Friedricha Händla – Wielkanocny Festiwal w Aix-en-Provence – Obejrzyj cały spektakl | ARTE Concert.

foto,źródło. ARTE.tv

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *