„George Clarke: Stary nowy dom” na BBC Lifestyle
Wielka Brytania może poszczycić się wieloma historycznymi budynkami, od gotyckich, przez wiktoriańskie i gregoriańskie, aż po domy w stylu Arts and Crafts – w całym kraju na niemalże każdej ulicy można zobaczyć przeplatające się style architektoniczne.
Wiele z tych domów nadgryzł jednak ząb czasu. Rozwiązania stosowane przed latami nie są funkcjonalne dla współczesnych mieszkańców. Architekt i restaurator zabytków George Clarke postanawia przywrócić dawny blask historycznym posiadłościom i godnie wprowadzić je w XXI wiek. W tradycyjnych domach stosuje nowoczesne rozwiązania na miarę potrzeb ich współczesnych mieszkańców. Jednocześnie udowadnia, że nowe wnętrze może odmienić zabytkowy dom, nie zakłócając jego historycznej atmosfery, a nawet ją podkreślić.
George Clarke pomaga właścicielom epokowych nieruchomości rozwiązać piętrzące się dylematy, sugerując stylowe i praktyczne rozwiązania, aby unowocześnić ich posiadłości, dbając jednocześnie
o zachowanie ich niepowtarzalnego charakteru. W każdym odcinku widzowie będą mogli zobaczyć dwie przemiany. Seria udowadnia, że dzięki mądrym rozwiązaniom architektonicznym można osiągnąć oszałamiający efekt, tworząc idealne połączenie starego i nowego, a sam George Clarke prezentuje świeże i oryginalne spojrzenie na architekturę wnętrz.
W pierwszym odcinku George Clarke udaje się do Liverpoolu, aby poznać parę nauczycieli Simona
i Sofię, których bliźniak z lat 30-tych stracił swój urok wraz z przerobieniem pralni na kuchnię. Sytuacji nie pomógł też wątpliwy wybór dekoracji wnętrz dokonany przez poprzedniego właściciela.
Czy George Clarke będzie w stanie zaproponować remont za jedyne 15000 funtów, na które mogą sobie pozwolić właściciele? Odwiedza również fantastycznie zachowaną średniowieczną posiadłość wiejską w Kent, która wymaga zmian, aby spełnić oczekiwania szybko rosnącej rodziny.
W kolejnym odcinku Clarke spotyka Ricka, samotnego ojca, którego czteropiętrowy szeregowiec
w Stratford Upon-Avon posiada tylko po jednym pokoju na każdym piętrze, przez co jest całkowicie niepraktyczny, gdy jego dzieci przyjeżdżają w odwiedziny. Czy architekt pomoże mu wymyślić sprytne rozwiązanie, aby stworzyć potrzebną przestrzeń? W trzecim odcinku George Clarke udaje się do Walii, aby przekształcić częściowo wiktoriański, gregoriański i średniowieczny budynek w nowoczesny dom rodzinny. Największe wyzwanie pojawia się, gdy okazuje się, że współwłaścicielka Oona nie lubi standardowo wyglądających kuchni. Czy George będzie w stanie wymyślić oryginalny projekt, który ją zadowoli? W ostatnim odcinku George Clarke zabiera się do renowacji 300-letniego domu w Broadstairs, który pełnił kiedyś funkcje szkoły i domu starości, przez co pozostało w nim kilka nietypowych dla zwykłego domu pomieszczeń – w szczególności łazienka z rzędem trzech toalet. W poszukiwaniu inspiracji do renowacji odwiedza królewski pawilon w Brighton.
„GEORGE CLARKE: STARY NOWY DOM”
PREMIERA: 17 WRZEŚNIA, GODZ. 20:55 NA KANALE BBC LIFESTYLE
GEORGE CLARKE
George Clarke jest architektem, prezenterem telewizyjnym oraz pełnym pasji działaczem
i edukatorem. Uważa, że architektura, sztuka i design powinny być dostępne dla wszystkich i mają moc przekształcania i wzbogacania codziennego życia. Niezależnie czy projektuje nowy dom, czy odnawia zabytkowe budynki, wierzy, że zmiana i eksperymentowanie z przestrzenią, w której żyjemy potrafi uwolnić drzemiące w danym budynku piękno, a tym samym poprawiać jakość życia.
George Clarke urodził się w maju 1974 r. w Sunderland. Po ukończeniu szkoły w wieku 16 lat zaczął się szkolić na architekta. W 1998 roku wraz z Bobby’m Desai założył firmę clarke: desai, do której klientów zaliczał się Jamie Oliver i Simon Fuller. Od 2004 roku George Clarke regularnie występuje w telewizji.