Grudzień na kanałach Polsat Viasat
Wybrane propozycje programowe kanałów tematycznych Polsat Viasat na nadchodzący miesiąc grudzień 2020 roku.
Gruchoty za gotówkę
Premiera: piątek 11 grudnia, godz. 21:00
Malownicze Thornton-le-Dale, położone na obrzeżach Parku Narodowego North York Moors, słynie z pięknych strumieni i uroczych domków krytych strzechą, ale jest również – dzięki rodzinie Mathewsonów – celem wypraw dla miłośników klasycznych samochodów z całego świata. Mathewsonowie od pokoleń zajmują się sprzedażą takich pojazdów w North Yorkshire.
Poznamy ciekawe i sympatyczne opowieści o tym, co wiąże się z posiadaniem klasycznego auta. Zobaczymy jak Mathewsonowie co roku znajdują i wystawiają na sprzedaż ponad 2000 klasycznych samochodów, zabytkowych motocykli i pamiątek.
Ciężka praca na Antypodach
Codziennie od poniedziałku do piątku, od wtorku 1 grudnia, godz. 22:00
Na morzu, na ziemi czy w powietrzu: oddani, ciężko pracujący ludzie z Australii i Oceanii robią rzeczy, których nikt z nas nie chciałby robić.
Na pewno jednak z chęcią wybierzemy się w wirtualną podróż na Antypody, aby przekonać się, jak wygląda tam poszukiwanie złota, łowienie homarów czy wyłapywanie zdziczałego bydła – nie wspominając o budowaniu jednego z największych na świecie systemów transportowych.
Demolka: Nowa Zelandia
Premiera: piątek 4 grudnia, godz. 22:00
To już druga seria programu „Demolka: Nowa Zelandia”: tym razem demolka będzie jeszcze bardziej spektakularna! Ekipy rozbiórkowe w Nowej Zelandii zajmują się wyburzeniami obiektów wielkich, trudnych i niebezpiecznych.
Autorzy programu zabiorą nas za taśmy odgradzające teren i pokażą, z jakimi problemami codziennie mierzą się specjaliści. Zobaczymy wielkie awarie, walące się kościoły, zapadające podłogi, wybuchy, kapsuły czasu, domy opanowane przez robactwo, a nawet kilka duchów!
Dzień z Jeremym Wade’em
Czwartek 24 grudnia, od godz. 7:30
Dołączmy do Jeremy’ego Wade’a, który podróżuje po świecie w poszukiwaniu legendarnych drapieżników oraz potworów zamieszkujących jedne z najbardziej niebezpiecznych i najpotężniejszych rzek na naszej planecie. Czekają nas ekscytujące odkrycia ogromnych, wyjątkowych i unikalnych ryb.
Jeremy jak zawsze spotyka się z mieszkańcami nadrzecznych miast i wsi, realizując swoje zamiłowanie do miejsc oraz legend związanych z rybami.
Operacja „Gorączka złota”
Premiera: niedziela 27 grudnia, godz. 19:00
Dan Snow wraz ze swoim zespołem wyrusza śladami XIX-wiecznych poszukiwaczy złota, którzy pokonywali szlaki od wybrzeża Alaski na oddalone o prawie 970 kilometrów złotonośne tereny Klondike. W wyprawach Snowowi towarzyszy polarniczka Felicity Aston i lekarz Kevin Fong.
Cała trójka podąża szlakami przetartymi w czasie ostatniej, wielkiej gorączki złota. To wydarzenie o ogólnoświatowym zasięgu stało się nie tylko źródłem opowieści o niezwykłych przygodach, bohaterstwie i niebezpieczeństwie, ale także inspiracją do tworzenia gier.
Sezon świąteczny
Przez cały dzień, codziennie, przez cały grudzień
Zatrzymajmy się na chwilę, rozluźnijmy: pozwólmy myśliwym, górnikom, sprzedawcom i wędkarzom pracować za nas w tym świątecznym czasie. Dowiedzmy się, jak tnie się nefrytowe sztaby w kanadyjskich górach, jakie uczucia towarzyszą znalezieniu złota na pustkowiach Australii i jak łowi się rzadkie stworzenia w burzliwych wodach.
A może zastanawialiście się kiedyś, jak sprzedaje się klasyczne samochody, buduje hotele z lodu albo stawia największe na świecie mosty czy drapacze chmur? Wszystko to można zobaczyć w naszych programach!
Zwierzęta z Taronga ZOO
Premiera: dni powszednie od poniedziałku 7 grudnia, godz. 18:45
Przyjrzyjmy się z bliska jednemu z najsłynniejszych i najwspanialszych ogrodów zoologicznych na świecie. Taronga ZOO, położone nad piękną Zatoką Sydney, zatrudnia 240 oddanych opiekunów oraz lekarzy weterynarii, którzy troszczą się o ponad 5 tysięcy zwierząt.
Pracownicy ZOO łączą profesjonalizm, wiedzę oraz doświadczenie z typowo australijskim, pozytywnym podejściem do życia. Co roku Taronga ZOO odwiedzają miliony gości. Obecnie ogród kończy właśnie największe zmiany w całej swojej 101-letniej historii. Trudno wyobrazić sobie lepszy moment na pokazanie światu tego fascynującego miejsca.
Olbrzymy z epoki lodowcowej
Premiera: środa 2 grudnia, godz. 21:00
Paleontolog Dick Mol szuka śladów masowego wymierania gatunków pod koniec ostatniej epoki lodowcowej, od skamieniałych kości po ślady pozostawione na gipsowych wydmach i szczątki w wiecznej zmarzlinie.
Badacze znajdują wiele śladów pradawnych myśliwych i ich zdobyczy: mamutów, niedźwiedzi jaskiniowych i olbrzymich leniwców. Czy to możliwe, że nasi przodkowie doprowadzili do wyginięcia tych gigantów, czy raczej sprawcą był szybko zmieniający się klimat?
Dziki świat: spotkania z przyrodą
Codziennie od soboty 19 grudnia, godz. 14:45
Ameryka Północna i Afryka: dwa ogromne kontynenty oddzielone tysiącami kilometrów oceanu. Choć bardzo różnią się krajobrazami, klimatem, temperaturami i fauną, są także między nimi uderzające podobieństwa. Na obu znajdują się potężne łańcuchy górskie i ogromne pustynie.
Tyle że w Afryce rolę amerykańskich niedźwiedzi grizzly odgrywają lwy, a amerykańskie aligatory są odpowiednikami afrykańskich krokodyli. Na obu kontynentach zwierzęta muszą zmagać się z trudnymi warunkami życia, ale też wiele gatunków żyje spokojnie, korzystając ze wspaniałego, zróżnicowanego środowiska naturalnego.
Po prostu historia: wojny
Przez cały dzień, codziennie od poniedziałku 7 grudnia
W cyklu przedstawimy wydarzenia, które doprowadziły do sojuszu między mocarstwami alianckimi oraz to, jak ich wspólny wysiłek doprowadził do zwycięstwa. Wśród premier: „II wojna światowa: wyścig do zwycięstwa”. Zobaczymy amatorskie nagrania znalezione na strychach, odsłaniające prawdę o życiu pod rządami nazistów.
Poznamy sekrety działań wojennych i materiały ukazujące błędy i nieudolność niemieckiej machiny wojennej, ale także genialne innowacje, które mogłyby całkowicie zmienić losy wojny, gdyby tylko zostały zrealizowane.
II wojna światowa: wyścig do zwycięstwa
Premiera: dni powszednie od poniedziałku 7 grudnia, godz. 20:45
Nowy, sześcioodcinkowy serial dokumentalny pokazuje, w jaki sposób i dlaczego w czasie II wojny światowej zawiązany został sojusz między Wielką Brytanią, Stanami Zjednoczonymi i Związkiem Radzieckim.
Program zawiera dogłębną analizę wyścigu Aliantów do ostatecznego zwycięstwa oraz powojennej supremacji aż do dnia zakończenia wojny w Europie 8 maja 1945 r.
Poznamy dzieje rywalizacji i sporów pomiędzy przywódcami: Winstonem Churchillem, Franklinem D. Rooseveltem oraz Józefem Stalinem. Każdy członek Wielkiej Trójki starał się narzucić pozostałym swoją wolę, wygrać konflikt na własnych warunkach i realizować swoją ideologię w powojennej Europie.
Po prostu historia: tajemnice
Przez cały dzień, codziennie od poniedziałku 14 grudnia
Wśród tajemnic, które mimo wieloletnich analiz i badań pozostają nierozwiązane, jest między innymi „Tajemnica Włóczni Przeznaczenia”. Czy legendarna włócznia rzeczywiście może dać władzę nad światem temu, kto ją dzierży?
Czy w Roswell wylądowali kosmici? Kolejne tajemnice znajdziemy na dnie Atlantyku i we wraku Titanica, poznając jednocześnie historie heroizmu i zdrad, miłości i tchórzostwa.
Tajemnica Włóczni Przeznaczenia
Poniedziałek 14 grudnia, godz. 20:45
Szukali jej Konstantyn Wielki, Napoleon i Hitler: Włócznia Przeznaczenia zwana także „Włócznią Lucjana” to jeden z najbardziej niezwykłych artefaktów w historii religii. Według tradycji chodzi o broń, którą rzymski legionista (który po nawróceniu przyjął imię Longin lub Lucjan) przebił bok Chrystusa na krzyżu.
Autorzy filmu zabierają nas w podróż od Jerozolimy po Paryż i Wiedeń, pokazując badania naukowe i historyczne, dzięki którym dowiemy się więcej o tym wyjątkowym przedmiocie.
Po prostu historia: świat starożytny
Przez cały dzień, codziennie od poniedziałku 21 grudnia
Wracamy do starożytności i odkrywamy, jak wpłynęła ona na współczesny świat. Zapraszamy na premierę programu „Skanowanie Nilu”, trzecią i czwartą część „Wielkich miast starożytności” oraz „Zaginione piramidy Azteków”.
Czy to trzęsienie ziemi było powodem, który pchnął spokojnych rolników ze Skandynawii do porzucenia swoich spokojnych siedzib i wyruszenia na łupieżcze wyprawy? Czego nowego dowiedzieli się historycy o dziejach Pompejów i nekropolii w Sakkarze?
Skanowanie Nilu
Premiera: dni powszednie od poniedziałku 21 grudnia, godz. 22:00
Wokół Nilu utworzono jedną z największych cywilizacji starożytności, ale jak do tego doszło? Ta wyjątkowa seria ukazuje ogromną rolę, jaką w rozwoju starożytnego Egiptu odegrała jego święta rzeka. Autorzy programu sięgnęli po najnowocześniejsze technologie stosowane w archeologii – niektóre z nich nigdy wcześniej nie były wykorzystywane w Egipcie.
Znakomici egiptolodzy z różnych krajów dokonują kolejnych odkryć, analizując teren z powietrza, ziemi i głębi Nilu. Wykorzystują do tego lidary, podwodne drony i fotogrametrię. Dowiemy się, jak Nil zmieniał się przez stulecia oraz jakie były skutki tych zmian. Poznamy sieć portów i kanałów zbudowaną przez starożytnych Egipcjan i dowiemy się, dlaczego tyle cudów architektury spoczywa dziś na dnie rzeki.
Zaginione piramidy Azteków
Premiera: dwa wieczory od poniedziałku 21 grudnia, godz. 19:40
Aztekowie stworzyli jedną z najpotężniejszych cywilizacji, jakie kiedykolwiek powstały w obu Amerykach; byli bezwzględnymi wojownikami i pomysłowymi inżynierami, podbili ogromne terytorium, zbudowali potężne piramidy, zrealizowali ambitne projekty z zakresu inżynierii lądowej, wykorzystując jedynie siłę mięśni i proste narzędzia.
Ich ogromne imperium zmietli hiszpańscy najeźdźcy, a miasta i pomniki zostały zniszczone już po 200 latach od powstania. Wiele tajemnic Azteków spoczywa pod ziemią w stolicy Meksyku. Dziś archeolodzy dotrą głębiej niż kiedykolwiek wcześniej, aby dowiedzieć się, kim byli Aztekowie i jak zbudowali swoje niezwykłe imperium.
Tajemnice Sakkary
Poniedziałek 21 grudnia, godz. 20:55
Starożytny Egipt ze wszystkimi swoimi tajemnicami nadal nas fascynuje. Nekropolia w Sakkarze, około 30 km od Kairu, mieści jeden z najbardziej fascynujących zabytków Egiptu: piramidę faraona Pepiego II. Niewielu o niej słyszało, bo jest zamknięta dla zwiedzających, a jednak to jej właśnie spośród wszystkich obecnie znanych piramid poświęcono najwięcej tekstów naukowych.
Po raz pierwszy od 90 lat uczestnicy międzynarodowej misji archeologicznej w Sakkarze otwierają i analizują ten niezwykły grobowiec. W jaki sposób Egipcjanie budowali piramidy? Ich ściany pokryte są hieroglifami, ale jaka jest ich historia?
Wielkie miasta starożytności
Premiera nowych odcinków: dwa wieczory od środy 23 grudnia, godz. 20:45
Ateny, Aleksandria, Tikál czy Rzym: te legendarne miasta to jedne z najważniejszych na świecie stanowisk archeologicznych, które wciąż jeszcze kryją w sobie wiele sekretów. Zbudowane jako świątynie wiedzy, szybko stały się tętniącymi życiem centrami starożytnego świata. Jakie były ich początki, jak wyglądało w nich codzienne życie, w jaki sposób stały się ośrodkami nauki i odkryć?
Ten fascynujący serial ukazuje, jak wyglądały starożytne miasta w szczytowych okresach potęgi i rozwoju. Znakomite cyfrowe rekonstrukcje w połączeniu ze współczesnymi materiałami filmowymi i wyjaśnieniami najlepszych ekspertów rzucą nowe światło na te skarby architektury i dawne cywilizacje, które położyły fundamenty pod współczesny świat.
Po prostu historia: królowie i władcy
Przez cały dzień, codziennie od poniedziałku 28 grudnia
Poznajmy z bliska najbardziej wpływowe, szanowane i budzące postrach postaci w historii. Zapraszamy na program „Wersal: pałac Króla Słońce” i na wyprawę „Śladami Attyli, władcy Hunów”. Warto dowiedzieć się czegoś więcej o człowieku, który rzucił na kolana Rzym!
Zobaczymy także z bliska „Chiny Mazo Zedonga” i dowiemy się, do jakiego stopnia przewodniczący Mao zdołał zrealizować swoje socjalistyczne marzenie. Przyjrzymy się również, jak królowa Wiktoria wychowywała swoje dzieci i przygotowywała je na czasy wielkich wyzwań.
Wersal: pałac Króla Słońce
Premiera: dwa wieczory od poniedziałku 28 grudnia, godz. 20:40
Znany na całym świecie pałac królewski w Wersalu i jego ogrody przyciągają co roku ponad 7,5 miliona zwiedzających, ale czy znamy już wszystkie tajemnice, jakie kryje to wyjątkowe miejsce? Wersal był prawdziwym katalizatorem badań naukowych w XVII-wiecznej Francji.
Ta niezwykła seria dokumentalna obraca się wokół wielkiego naukowego śledztwa podjętego w czasie rekonstrukcji pałacu wersalskiego, nowych odkryć, wynalazków, eksperymentów, archiwalnych planów i badań naukowców. Zagłębimy się w historię oraz zobaczymy, jak kolosalnym zadaniem jest budowa królewskiego pałacu!