Radio

Gutowski zwycięzcą Nagrody Woyciechowskiego 2021

Zwycięzcą Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego 2021 został dziennikarz TVN24 – Marcin Gutowski. Honorowe wyróżnienia przyznano Piotrowi Jaconiowi (TVN24) oraz Jackowi Harłukiewiczowi (“Gazeta Wyborcza”), Konradowi Szczygłowi (Fundacja Reporterów) i Sebastianowi Klauzińskiemu (OKO.Press).

 

Celem Nagrody jest uhonorowanie dziennikarzy za odwagę w docieraniu do prawdy i odkrywanie tego, co wcześniej było ukryte lub niedopowiedziane. Tegoroczna uroczystość odbyła się w Centrum Praskim Koneser. Z uwagi na pandemię wzięli w niej udział wyłącznie nominowani, członkowie Kapituły i przedstawiciele organizatora. Laureatem 17. edycji tego prestiżowego konkursu dziennikarskiego został Marcin Gutowski nominowany za głośny reportaż pt. „Don Stanislao. Druga twarz kardynała Dziwisza”, opowiadający o przypadkach tuszowania skandali pedofilskich w Kościele i roli, jaką w tym procederze mógł odgrywać kard. Stanisław Dziwisz. Materiał ukazał się 9 listopada 2020 roku w programie „Czarno na białym” w telewizji TVN24.

Kapituła wyróżniła również autorów cyklu artykułów o “układzie wrocławskim” – Jacka Harłukowicza, Konrada Szczygła i Sebastiana Klauzińskiego. Dziennikarskie śledztwo dotyczyło niejasnych relacji biznesowych agencji consultingowej R4S, założonej przez byłych polityków PiS – Adama Hofmana i Michała Wiórkiewicza – oraz byłego rzecznika prasowego komendanta głównego policji, Mariusza Sokołowskiego, ze spółkami skarbu państwa. Według dziennikarzy w zamian za załatwienie dostępu do polityków partii rządzącej firma miała zarobić na współpracy 1,2 mln zł. Artykuły można było przeczytać na łamach “Gazety Wyborczej” i OKO.Press.

Drugie honorowe wyróżnienie trafiło do rąk Piotra Jaconia za bardzo osobisty reportaż pt. “Wszystko o moim dziecku”, opowiadający o codziennym życiu osób transpłciowych i niebinarnych w Polsce. Materiał o akceptacji i miłości rodziców do dziecka w zderzeniu z tradycyjnymi normami, nietolerancją, niezrozumieniem i odrzuceniem. Reportaż Jaconia został wyemitowany 30 marca 2021 na antenie TVN24 w programie “Czarno na białym”.

Zwycięzca, oprócz honorowej statuetki, otrzymał nagrodę finansową w wysokości 50 tys. zł netto, w tym roku ufundowaną przez Radio ZET.

Podczas gali została odczytana specjalna uchwała przyjęta jednogłośnie przez członków Kapituły Nagrody. Oto jej treść:

Mija osiem miesięcy od bezprawnego uwięzienia polskiego dziennikarza, Andrzeja Poczobuta, przez białoruski reżim. Dziennikarza, który swoją postawą codziennie przypomina nam o wartościach nadrzędnych: niezależności, prawdzie, sprawiedliwości i wolności słowa. Andrzeju! Chylimy czoła przed Twoją niezłomną postawą. Pamiętamy, wierzymy i czekamy na Ciebie! Przyłączamy się do dotychczasowych apeli do władz polskich i instytucji międzynarodowych o użycie wszelkich środków, które doprowadzą do uwolnienia Andrzeja Poczobuta. W imię tych samych wartości, którym wierny pozostaje Andrzej, wzywamy rząd Rzeczypospolitej Polskiej do bezzwłocznego umożliwienia dziennikarkom i dziennikarzom dostępu do strefy objętej stanem wyjątkowym w celu realizacji konstytucyjnego prawa obywateli do informacji.Podpisy 22 członków Kapituły Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego 2021

Do 17. edycji konkursu członkowie Kapituły nominowali autorów trzynastu materiałów dziennikarskich. Szczegóły na www.nagrodawoyciechowskiego.pl.

W skład kapituły wchodzą redaktorzy naczelni i przedstawicieli największych polskich mediów. Po raz pierwszy Nagrodę Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego wręczono w 2005 roku. Członkowie Kapituły nie mogą nominować dziennikarzy ze swoich redakcji i redakcji powiązanych.

Organizatorem Nagrody jest Radio ZET. Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwała kancelaria GWW.

Wśród dotychczasowych laureatów Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego znaleźli się: Alicja Kos i Wojciech Cieśla (2005); Tomasz Sekielski i Andrzej Morozowski (2006); Adam Wajrak (2007); Ewa Stankiewicz i Anna Ferens (2008); Ewa Ewart (2009); Paweł Reszka i Michał Majewski (2010); Andrzej Poczobut (2011); Wawrzyniec Smoczyński (2012); Mariusz Szczygieł (2013); Grzegorz Sroczyński (2014); Bianka Mikołajewska (2015); Małgorzata Zubik i Iwona Szpala (2016); Wojciech Bojanowski (2017); Bertold Kittel, Anna Sobolewska i Piotr Wacowski (2018); Marek i Tomasz Sekielscy (2019); Wojciech Czuchnowski i Judyta Watoła (2020). W 2010 roku przyznano również Nagrodę Specjalną Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego „Dziennikarz XX-lecia”, która trafiła w ręce Jerzego Baczyńskiego – redaktora naczelnego tygodnika „Polityka”, a w 2019 wręczono trzy równorzędne Nagrody Specjalne “Dziennikarz Dekady”, które otrzymali: Bianka Mikołajewska, Adam Pieczyński oraz Paweł Reszka.

Więcej informacji na www.nagrodawoyciechowskiego.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *