Bez kategorii

Hazard zyskuje popularność na Twitchu

Zarząd platformy streamingowej Twitch postanowił zakazać treści z hazardem po incydencie z jednym ze streamerów, który w wyniku swojego uzależnienia zgromadził długi w wysokości 300 tysięcy dolarów.

 

Uzależnienie od gier, w których zwycięzca jest ustalany losowo, jest dość powszechne. Najczęściej kojarzy się z kasynami online lub zakładami sportowymi, ale ostatnio wyskakują przykłady innych uzależnień, które można nazwać uzależnieniem od hazardu.

Tak, hazard nie kojarzy się już tylko z zadymionymi kasynami i barami, w których goście zbierają się, by zagrać w blackjacka. Dziś znacznie łatwiej jest się uzależnić będąc samemu w mieszkaniu z laptopem na kolanach lub smartfonem w rękach. Tym bardziej, że na stronach takich jak twinspin można znaleźć dziesiątki kasyn, które obiecują szybkie wypłaty i hojne bonusy. W tym przypadku rejestracja w nich zajmuje zaledwie 5 minut.

Transformacja Twitcha

Ta platforma streamingowa została pierwotnie zaprojektowana wyłącznie do transmitowania gier wideo, ale w miarę wzrostu jej popularności zaczęły się na niej pojawiać także inne treści. Streamerzy zaczęli zdawać sobie sprawę, że widzowie lubią efekt zaskoczenia i emocji, więc zaczęli transmitować otwieranie loot boxów.

Przykładowo, jednym z najpopularniejszych rodzajów streamingu jest ruletka w Counter-Strike: Global Offensive, gdzie za prawdziwe pieniądze można zdobyć skórki i bronie w grze.

Również szalenie popularne stały się dziś streaming Minecrafta i Genshi Impact, które również mają swój udział w emocjach.

Uzależnienie od przykładu streamera

Abraham Jehad “Slicker” Mohammed, który swoją popularność zdobył grając w Valorant i CS:GO, uzależnił się od hazardu nie zdając sobie z tego sprawy. Pożyczał pieniądze od przyjaciół i znajomych, aby nadal grać w ruletkę i na automatach, a ostatecznie zgromadził długi w wysokości 300 000 dolarów.

W rezultacie popularni streamerzy, którzy byli z nim w przyjacielskich stosunkach (Hassan Piker, Matthew “Mizkif” Rinaudo i Felix “xQc” Lengyel) rozpoczęli czat na Discordzie z Abrahamem, aby oczyścić atmosferę. To właśnie podczas rozmowy opowiedział im o swoich uzależnieniach.

Okazało się, że uzależnienie zaczęło się w 2017 roku, kiedy Jehad zaczął grać w Counter Strike: Global Offensive w ruletkę online. Popularność rosła, budżety rosły, a większość z nich wracała na konto gracza.

Zaczął grać coraz więcej w miarę napływania wyników ze streamów i nie zawsze już prowadził transmisję, aby dokonać kolejnych zakładów. Gdy skończyły się pieniądze, Abraham pożyczał je od krewnych i znajomych, w tym od innych znanych streamerów.

Po rozmowie na Discordzie “Slicker” uruchomił transmisję, opowiedział wszystko swoim widzom i przeprosił. W efekcie powstała kampania #TwitchStopGambling, podczas której zarząd platformy streamingowej zauważył oburzenie użytkowników i postanowił podjąć działania.

Zarząd stoi przed trudnym zadaniem: zakaz hazardu rzeczywiście uderzyłby w widzów i wpłynął na popularność, ale z drugiej strony – tego chcą użytkownicy, a rządy wielu krajów idą obecnie w kierunku walki z uzależnieniem od hazardu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *