Igrzysak Olimpijskie na ARTE.tv
W piątek, 26 lipca, rozpoczną się wyczekiwane XXXIII Letnie Igrzyska Olimpijskie w Paryżu. Ta największa i najbardziej prestiżowa impreza sportowa odbywa się co cztery lata i przyciąga uwagę kibiców z całego świata. Tym razem zostanie rozegranych aż 329 konkurencji w 32 dyscyplinach, a w rywalizacji o medale weźmie udział dziesięć i pół tysiąca sportowców. Z tej okazji bezpłatny serwis streamingowy ARTE.tv przygotował cykl dokumentów i reportaży, które przedstawiają różne aspekty świata sportu, ukazują kulisy, prezentują historie, a także naświetlają problemy, z jakimi zmagają się zawodowi sportowcy.
Paryż dwukrotnie w historii był gospodarzem Igrzysk Olimpijskich. Ostatnim razem było to w 1924 r., a wcześniej – w roku 1900. Mimo blisko stuletniej przerwy Francuzi zdają się doskonale przygotowani do tej imprezy. Aby zachwycić widzów, zdecydowali się zorganizować ceremonię otwarcia w sposób niezwykle oryginalny. Odbędzie się ona na Sekwanie, a platformy z poszczególnymi reprezentacjami mają przemieszczać się na promach. Jednak za całą tą kolorową fasadą i sportowymi emocjami kryją się, niekiedy dramatyczne, indywidualne historie, skandale, zmiany obyczajowe, a także wielka polityka…
POLITYKA NA IGRZYSKACH OLIMPIJSKICH
W dokumencie IGRZYSKA OLIMPIJSKIE: KWESTIA GEOPOLITYCZNA prezenterka Emilie Aubry odwiedza Lozannę, siedzibę Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Przed zbliżającymi się Igrzyskami, coraz częściej poruszana jest rodząca kontrowersje sprawa Rosji. Putin bowiem pragnie zorganizować „Igrzyska Przyjaźni”, które mają byś odpowiedzią na sankcje olimpijskie, nałożone po inwazji na Ukrainę. Co więcej, pozwolenie na reintegrację rosyjskich i białoruskich sportowców – pod neutralną flagą – na Igrzyskach Olimpijskich, spotkało się z krytyką, zwłaszcza ze strony Ukrainy.
W reportażu „Igrzyska Olimpijskie: kwestia geopolityczna”, Emilie Aubry analizuje polityczne konteksty wielkich imprez sportowych oraz przygląda się roli sportu jako narzędzia „soft power” na arenie międzynarodowej. W materiale zostaną omówione m.in. manipulacje polityczne, które miały miejsce podczas zimowych igrzysk w Soczi. Jaki jest wpływ decyzji politycznych na świat sportu?
SIŁACZKI, CZYLI HISTORIA KOBIET W SPORCIE
Kobietom długo nie pozwalano uprawiać sportu, a gdy już wywalczyły swoje miejsce na tym męskim polu, nałożono na nie przedziwne ograniczenia. Spacer, ale nie bieg. Rzut młotem, ale w długiej sukience. Dziś wydaje się, że kobiety stoją w sporcie na równi z mężczyznami, ale czy na pewno? Część dyscyplin, jak taniec czy jazda konna, postrzegamy jako kobiece, z kolei judo czy piłka nożna to sporty kojarzone przede wszystkim z mężczyznami. A wynagrodzenie? Kobiety w sporcie zarabiają dziesięć razy mniej niż mężczyźni, sponsor z reguły rezygnuje z nich, gdy zachodzą w ciążę, a ich codziennością są seksistowskie komentarze i kuse, niewygodne stroje. Kobiety w sporcie wciąż walczą o swoje prawa. W serii SIŁACZKI ARTE.tv porusza problemy nierównego traktowania z uwagi na płeć w sporcie, które wbrew pozorom nadal istnieją.
BLACK SURFERS MATTER
Kalifornijska kultura surfingu wydaje się emanować luzem i wolnością. Za tą fasadą kryje się jednak mroczna przeszłość i problematyczna teraźniejszość, w której króluje hollywoodzkie wybielanie, swastyki i rasizm. Surfing bowiem odzwierciedla szersze problemy rasowe, które utrzymują się w Stanach Zjednoczonych: wielu czarnoskórych surferów woli surfować w nocy, aby uniknąć nękania, ponieważ segregacja wciąż rzuca cień na plaże Kalifornii.
Grupy czarnoskórych surferów organizują jednak wydarzenia oraz programy dla surferów i pływaków. Ich celem jest sprawienie, by pływanie, surfowanie i chodzenie na plażę w Kalifornii było dostępne i bezpieczne dla wszystkich, niezależnie od rasy czy wyznania. Ich historia została przedstawiona w serii BLACK SURFERS MATTER na ARTE.tv.
POZOSTAŁE FILMY DOSTĘPNE NA ARTE.TV Z OKAZJI IGRZYSK OLIMPIJSKICH:
„Moda i sport” – Moda i sport – Obejrzyj cały dokument | ARTE po polsku
„Paryż 2024: sportowcy na wygnaniu” – PARYŻ 2024: SPORTOWCY NA WYGNANIU | ARTE po polsku
„Sport w czasie kryzysu” – SPORT W CZASIE KRYZYSU | ARTE po polsku
„Maskotki Olimpijskie Paryż 2024: o co chodzi?” – MASKOTKI OLIMPIJSKIE PARYŻ 2024: O CO CHODZI? | ARTE po polsku
„Kultura fizyczna” – KULTURA FIZYCZNA | ARTE po polsku
„Biniam Girmay” – BINIAM GIRMAY | ARTE po polsku
„Jamajka: wyspa mistrzów” – JAMAJKA: WYSPA MISTRZÓW | ARTE po polsku
„Najszybsi na świecie – bieg na sto metrów” – NAJSZYBSI NA ŚWIECIE – BIEG NA STO METRÓW | ARTE po polsku (finał biegu na 100 metrów zaplanowany jest na 4.08)
„Johnny Weissmuller – Jedyny i niepowtarzalny Tarzan” – JOHNNY WEISSMULLER – JEDYNY I NIEPOWTARZALNY TARZAN | ARTE po polsku
„Igrzyska Olimpijskie: igrzyska cierpienia?” IGRZYSKA OLIMPIJSKIE: IGRZYSKA CIERPIENIA? | ARTE po polsku
„Przyszli championi – wygrać za wszelką cenę” – dostępny od 22.08
foto,źródlo. ARTE.tv