Jesień 2021 w TVP1 i TVP2
58. KRAJOWY FESTIWAL POLSKIEJ PIOSENKI W OPOLU 3 – 6 września. OD OPOLA DO OPOLA: NAJWIĘKSZE GWIAZDY! LEGENDARNE PRZEBOJE! Piątek, 3 września, godz. 20:15.
Podczas koncertu przedstawione zostaną najważniejsze muzyczne wydarzenia, od klasycznego popu, do pogranicza muzyki alternatywnej, które miały miejsce w okresie pomiędzy festiwalami opolskimi. Podczas gali uhonorowani zostaną także najbardziej twórczy artyści minionego roku, a także wykonawcy obchodzący jubileusze pracy artystycznej.
DEBIUTY
Piątek, 3 września, TVP1, godz. 22:40
Koncert festiwalowy, który od lat wpisany jest w program festiwalu w Opolu. Gromadzi na scenie opolskiego amfiteatru młodych artystów, którzy być może w niedalekiej przyszłości tworzyć będą polską muzykę i staną się popularnymi wykonawcami.
WIELKIE PRZEBOJE MAŁEGO EKRANU
Sobota, 4 września, TVP1, godz. 20:15
Koncert przypominający największe hity Telewizji Polskiej w kontekście muzycznym. Symbolem serialu, filmu czy programu telewizyjnego jest piosenka towarzysząca czołówce lub napisom końcowym. Podczas koncertu widzowie usłyszą wykonania kultowych piosenek w zaskakujących aranżacjach.
PREMIERY
Sobota, 4 września, TVP1, godz. 22:40
Dziesięciu polskich wykonawców zaprezentuje premierowe piosenki zakwalifikowane do konkursu przez Radę Artystyczną 58. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. Uczestnicy „Premier” będą rywalizować: o nagrodę im. Karola Musioła przyznawaną przez publiczność w głosowaniu sms-owym oraz o nagrodę jury, w którego skład wejdą artyści, dziennikarze i krytycy z branży muzycznej.
KRZYSZTOF KRAWCZYK. OSTATNI RAZ ZATAŃCZYSZ ZE MNĄ
Niedziela, 5 września, TVP1, godz. 20:15
Widzowie usłyszą największe hity Krzysztofa Krawczyka. W koncercie wykorzystane zostaną materiały archiwalne, które połączone z występami solistów na scenie sprawiać będą wrażenie „wspólnych wykonań”. Nie zabraknie niepublikowanych dotąd fragmentów filmowych, dokumentalnych z Krzysztofem Krawczykiem w roli głównej.
KONCERT PIOSENKI LITERACKIEJ
Niedziela, 5 września, TVP1, godz. 22:05
Piosenka literacka rozpocznie trzeci dzień festiwalu. Widzowie uczestniczyć będą w opisanej w utworach, baśniowej rzeczywistości, poznają zaczarowany świat poetów.
Wykonawcom od piątku do niedzieli towarzyszyć będzie orkiestra pod dyrekcją Grzegorza Urbana.
SCENA ALTERNATYWNA TVP KULTURA
Poniedziałek, 6 września, TVP Kultura – godz. 20:00, TVP 1 – godz. 21:00
Przegląd profesjonalnych i uznanych artystów muzyki alternatywnej. Wystąpią na niej wykonawcy, których łączy to, że swoją twórczością kreują alternatywę dla mainstreamu, a ich muzykę niejednokrotnie określa się mianem niszowej. Pierwsza część koncertu to „Scena Alternatywna TVP Kultura – Alternatywny Rock”, druga – „Scena Alternatywna TVP Kultura – Muzyka z Innej Planety”.
Współorganizator: Miasto Opole
Sponsorzy: PKN Orlen, Dolina Noteci, Bros oraz Mlekovita
Partnerzy: Stowarzyszenie Autorów ZAiKS i Stowarzyszenie Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych „SAWP”
Patroni medialni: Polskie Radio Program 3, Super Express, Tele Tydzień oraz Radio Opole
YOU CAN DANCE – NOWA GENERACJA, NOWOŚĆ, emisja od 10 września
Piątek, godz. 20:00
W nowym show Dwójki taneczne emocje na najwyższym poziomie z najzdolniejszymi tancerzami w wieku od 8 do 13 lat. Do pierwszego w Europie programu dedykowanemu tanecznie utalentowanym dzieciom zgłosiło się ponad 1000 dzieci. Uczestnicy swoją przygodę „You Can Dance – Nowa Generacja” w zaczną od występów w odcinkach castingowych, a najlepsi przejdą do kolejnego etapu, czyli do Akademii, w ramach której 55 młodych tancerzy będzie trenować z utytułowanymi choreografami. Akademię ukończy 16 najzdolniejszych uczestników, którzy trafią do odcinków studyjnych. Taneczne występy najmłodszych ocenią specjaliści: Klaudia Antos, Misha Kostrzewski oraz Agustin Egurrola, przewodniczący jury. Jurorzy „You Can Dance – Nowa Generacja” zgodnie twierdzą, że wśród uczestników nie brakuje dzieci, które mają potencjał, by w przyszłości odnosić międzynarodowe sukcesy i tańczyć na największych światowych scenach. W „You Can Dance – Nowa Generacja” to widzowie będą mieli wpływ na to, którzy uczestnicy wytańczą drogę do wielkiego finału. Wraz ze startem odcinków studyjnych rozpocznie się głosowanie SMS, które co tydzień wyłoni najlepszych z najlepszych. W finałowej rozgrywce na scenie zaprezentuje się czworo tancerzy i to spośród nich zostanie wybrany zwycięzca nowego show Dwójki. Pierwszą polską edycję „You Can Dance – Nowa Generacja” poprowadzą: Ida Nowakowska-Herndon, jedna z najlepiej tańczących Polek na świecie oraz Roksana Węgiel, piosenkarka, zwyciężczyni Eurowzji Junior, a także tanecznego show „Dance Dance Dance”.
THE VOICE OF POLAND, emisja od 11 września
Sobota, godz. 20:00
Już wkrótce po raz dwunasty rozbłysną światła w studio najlepszego talent show w Polsce. Wybrani podczas precastingów utalentowani uczestnicy zmierzą się na muzycznej scenie w trakcie kolejnych etapów programu: Przesłuchań w Ciemno, Bitew, Nokautu oraz odcinków Live z Wielkim Finałem, kiedy to poznamy Najlepszy Głos w Polsce. Prawie setka uczestników zyska szansę, by zaprezentować swój muzyczny talent przed wielomilionową publicznością oraz Trenerami. W fotelach trenerskich zasiądą: Sylwia Grzeszczak, debiutująca w programie, Justyna Steczkowska, Marek Piekarczyk oraz Tomson i Baron z zespołu Afromental. Muzyczny show poprowadzą Tomasz Kammel i Małgorzata Tomaszewska.
ROLNIK SZUKA ŻONY, sezon 8, emisja od 19 września
Niedziela, godz. 21:15
To już ósma edycja najpopularniejszego programu rozrywkowego w Polsce. Pierwszy raz w historii programu wśród 5 rolników są aż dwie rolniczki. Jesienią widzowie kibicować będą: Elżbiecie, Kamili, Stanisławowi, Krzysztofowi i Kamilowi. Każde z nich wierzy, że spotka miłość swojego życia. Rolników wspierać będzie Marta Manowska. Pierwsza edycja cyklu „Rolnik szuka żony” wyemitowana została w 2014 roku i podbiła serca widzów. Do dziś pozostaje jednym z najchętniej oglądanych programów w polskiej telewizji. Ślub, narodziny dziecka i piękne wspomnienia to w dla wielu dotychczasowych uczestników.
KABARET. SUPER SHOW DWÓJKI, emisja od 9 września
Czwartek, godz. 20:45
„Kabaret. Super Show Dwójki” powraca po wakacyjnej przerwie, a w nim brawurowe skecze, przekorne gagi, cięte riposty, zuchwałe parodie i przewrotne żarty. Gospodarzami programu będą: Robert Motyka i Bartosz Gajda, a swoje talenty zaprezentują: Jarek Sobański i Kabaret Zachodni, Karol Wolski i Formacja Chatelet, Fair Play Crew i Czwarta Fala. Ponadto soliści: Beata Kabzińska, artystka, która na świat patrzy przez różowe okulary, Andrzej Kozłowski, człowiek, który żarty traktuje absolutnie poważnie, a także Michał Wójcik, czyli maestro dowcipu. W nadchodzącym sezonie do ekipy Super Show Dwójki dołączą: Grzegorz Halama, Kabaret z Konopi i Fifa Rafa. W tym sezonie pojawi się też „Skecz z gwiazdą”. W pierwszych odcinkach wystąpią: Norbi Rafał Brzozowski, Marek Sierocki i Maciej Kurzajewski, Ponadto w programie cykle: „Rodzinne perypetie” i „Wójcik Show”. O oprawę muzyczną zadba DJ Adamus, a tancerze Agustina Egurroli będą tanecznym uzupełnieniem Super Show Dwójki.
SMAKI ŚWIATA – „POŚRÓD MÓRZ”, emisja od 5 września
Niedziela, godz. 11:15
Ola Nguyen, znawczyni kuchni i mistrzyni gotowania, w ramach dotychczasowych edycji programu poszukiwała ciekawych potraw i odkrywała zwyczaje mniejszości narodowych zamieszkujących Polskę. Nieco inaczej będzie w nowym sezonie. Aromaty odległych smaków Ola będzie poznawać u ich źródła. Wyruszy na podbój południowego Adriatyku i północnego Morza Jońskiego. Niezwykła kulinarna podróż powiedzie szlakiem od greckiej wyspy Korfu, przez porty Riwiery Albańskiej, wybrzeże włoskiej Apulii aż do Wysp Jońskich.
SZANSA NA SUKCES. EUROWIZJA JUNIOR 2021, emisja od 5 września
Niedziela, godz. 15:15
Program muzyczny, którego zwycięzca będzie miał szansę reprezentować Polskę na festiwalu Eurowizja Junior 2021 w Paryżu. Występy młodych wokalistów, w wieku od 9 do 14 lat, ocenią jurorzy: Cleo, Misha Kostrzewski i Marianna Józefina Piątkowska. Gospodarzem programu będzie Marek Sierocki. O tym, kto wygra „Szansę na sukces. Eurowizja Junior 2021”, przesądzą SMS-y od widzów oraz Jury programu.
SZANSA NA SUKCES. OPOLE 2022, emisja od 4 października
Niedziela, godz. 15:15
To już kolejna edycja muzycznego show, w ramach którego utalentowani wokaliści mają szansę spełnić swoje marzenie o występie w koncercie „Debiuty” na 59. Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. W każdym odcinku wystąpi siedmioro wykonawców. Zwycięzcy poszczególnych etapów wezmą udział w wielkim finale, podczas którego jury i widzowie Dwójki w głosowaniu SMS zdecydują, kto będzie miał szansę na opolskie „Debiuty”.
PYTANIE NA ŚNIADANIE, na żywo
Od poniedziałku do piątku, godz. 07:30 – 11:20, sobota – niedziela godz. 7:55 –11:10
Ulubiona przez widzów audycja śniadaniowa. Tej jesieni, od poniedziałku do piątku będzie z rozpoczynać się o godz. 7:30 programem „Pytanie na śniadanie – pobudka”, a w weekendy d godz. 7:55. Każdy odcinek programu to fascynujące tematy, wyjątkowi goście, poruszające rozmowy oraz porady ekspertów: lekarzy, psychologów, prawników, dietetyków i stylistów. W nowym sezonie nie zabraknie relacji z najciekawszych wydarzeń kulturalnych: pokazów filmowych, koncertów i premier teatralnych. Każdego ranka widzów powitają popularne pary: Ida Nowakowska – Herndon i Tomasz Wolny, Izabella Krzan i Tomasz Kammel, Małgorzata Tomaszewska i Aleksander Sikora, Katarzyna Cichopek i Maciej Kurzajewski oraz Małgorzata Opczowska w towarzystkie Łukasza Nowickiego na zmianę z Robertem El Gendy. O aktualności pogodowe zadbają: Aleksandra Kostka, Agnieszka Dziekan i Ziemowit Pędziwiatr, natomiast w kuchni królować będą: Jolanta Kleser, Jakub Steuermark, Celina Statkiewicz, Jakub i Michał Budnik, Tomasz Królikowski oraz Joseph Seeletso. Jesienią na widzów czeka kilka nowości, m.in. „Tele-Zgadula”, czyli cykl quizów i miniteleturniejów bazujących na zasobach archiwalnych TVP oraz „Ogrodowe ABC”, w ramach którego eksperci od roślin pokażą, jak dbać o zieleń.
LAJK! emisja od 12 września
Niedziela, godz. 17:40 (28 sierpnia i 4 września emisja w sobotę o godz. 17:30)
Po intensywnych wakacjach ekipa magazynu kulturalnego „Lajk!” nie zwalnia tempa. Tym bardziej, że właśnie jesienią świętować będzie dziesiąty sezon emisji. Agnieszka Dziekan i Mateusz Szymkowiak będą tam, gdzie dzieje się coś ciekawego, ekscytującego, wartego uwagi. Zajrzą za kulisy wielkich telewizyjnych produkcji, odwiedzą gwiazdorskie sesje zdjęciowe, zjawią się na nagraniach wideoklipów, wernisażach, pokazach mody, premierach filmowych i teatralnych. W programie nie zabraknie również nowości wydawniczych oraz informacji kulturalnych ze świata. A już niebawem „Lajk!” pojawi się w Opolu, by relacjonować przygotowania i przebieg 58. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki.
SERIALE POLSKIE
REMIZA, NOWOŚĆ, emisja od 6 września
poniedziałek – piątek, godz. 18:20
60 odcinków
O strażakach OSP mówi się, że to bohaterowie, którzy bez wahania ruszają z pomocą do pożarów, powodzi, czy wypadków drogowych. Z równym zaangażowaniem zdejmują koty z drzew i urządzają pokazy gaśnicze na szkolnym boisku. Nie są zawodowymi strażakami, niektórzy z nich pracują w sklepie, inni są nauczycielami lub mechanikami samochodowymi. Każdy odcinek serialu opowiada historię opartą na faktach. Nie zabraknie napięcia i niespodziewanych zwrotów akcji. Oś serialu stanowią perypetie komendanta Roberta Orzechowskiego z niewielkiej wsi Brzeziny, młodego wdowca i ojca. Jego spokojne życie, skupione na pracy, trosce o najbliższych i związku ze strażaczką Magdą Wieczorek, burzy nagłe pojawienie się licealnej miłości, Ewy. Dawne uczucie odżywa, ale czy można wrócić do tego, co było, nie krzywdząc innych?
Reżyseria: Kamila Fidler. Obsada: Mariusz Czajka, Małgorzata Then-Stępień, Jan Mizerski, Mateusz Dymidziuk, Ziemowit Wasielewski, Sylwia Drzycimska, Paulina Masiak, Piotr Wątroba, Dominika Buczek i Piotr Świętochowski.
WOJENNE DZIEWCZYNY, emisja od 19 września
Niedziela, godz. 20:15
Irka po śmierci Kamila próbuje wrócić do normalności. Zaczyna spotykać się z Olkiem, który jest pod urokiem dziewczyny i wyznaje jej miłość. Do oddziału Irki, Marysi i Ewki dołącza nowa dziewczyna. Nitka, o którą zazdrosna jest Ewka, szybko okazuje się cennym członkiem zespołu. Poszukiwana listem gończym Marysia ukrywa się w Hrubieszowie. Jest pielęgniarką w szpitalu, w którym Andrzej pracuje jako lekarz. Dziewczyna jest świadkiem wywózki przez Niemców polskich dzieci. W sprawę angażują się pozostałe dziewczyny.
Reżyseria: Anna Kazejak, Filip Zylber. Obsada: Aleksandra Pisula, Marta Mazurek, Vanessa Aleksander, Michał Czernecki, Danuta Stenka, Maja Szopa, Mateusz Rzeźniczak.
KLAN, emisja od 6 września
Poniedziałek – piątek, godz. 17:55
Z okazji 25. jubileuszu serialu, twórcy przygotowali dla widzów kilka niespodzianek. Już wkrótce, od 3835 odcinka zmieni się czołówka „Klanu”, a utwór Jacka Cygana (słowa) i Krzesimira Dębskiego (muzyka) „Życie jest nowelą” zyska nową aranżację. W zmienionej czołówce pojawi się ośmioro głównych bohaterów serialu: Paweł (Tomasz Stockinger), Elżbieta (Barbara Bursztynowicz), Jerzy (Andrzej Grabarczyk), Grażyna (Małgorzata Ostrowska-Królikowska), Monika (Izabela Trojanowska), Ola (Kaja Paschalska), Agnieszka (Paulina Holtz) i Bożenka (Agnieszka Kaczorowska-Pela).
W nowych odcinkach małżeństwo Elżbiety (Barbara Bursztynowicz) i Jerzego (Andrzej Grabarczyk) zostanie wystawione na ciężką próbę. Chojnicka przekona się bowiem, że zdecydowanie więcej łączy ją z panem Mirosławem (Piotr Pręgowski) niż z własnym mężem. Agnieszka (Paulina Holtz) będzie musiała zdecydować o przyszłości jej małżeństwa z Januszem (Michał Lesień-Głowacki). Monika (Izabela Trojanowska) i Feliks (Jan Piechociński) poznają wybrankę serca Daniela (Marek Kossakowski). Monika nie będzie zachwycona widokiem szalenie atrakcyjnej Kai (Agata Załęcka). Zmiany szykują się także w życiu Anny (Joanna Żółkowska). Los sprawi, że wdowa po śp. Tadeuszu (śp. Andrzej Strzelecki), przyjmie pod swój dach doktora Gustawa (Tadeusz Chudecki).
LEŚNICZÓWKA, emisja od 6 września
Poniedziałek – czwartek, godz. 20:30
Kasia Ruszczyc (Jolanta Fraszyńska) postanowi rozprawić się z przeszłością. Podejmie próbę rozwiązania zagadki śmierci swojego ojca, leśniczego Antoniego Ruszczyca. W tym samym czasie w Warszawie Pola (Agata Turkot) będzie próbowała ułożyć sobie życie z Danielem Karczem (w tej roli Sebastian Jasnoch). Nowy rozdział w życiu otworzy również Krzysztof Majewski (Marek Bukowski) i jego piękna, młoda partnerka Ewa (Maria Pawłowska). Para nie tylko się zaręczy, będzie także oczekiwać dziecka. Nowe wyzwania staną także przed Magdą (Beata Fido) i Jackiem (Arkadiusz Gołębiowski). Wspólnie będą próbowali poradzić sobie z wychowaniem adoptowanej córki. Przeżyją też dramatyczne chwile. Niebezpieczny związek Janusza Karcza (Przemysław Bluszcz) i Lidii (Weronika Książkiewicz) wkroczy w nową fazę i jedno jest pewne, żadne z nich nie będzie przebierać w środkach. W serialu pojawią się także nowe postaci, między innymi siostrzenica Anieli Rej, czyli uciekająca panna młoda, Małgosia (Hanna Zbyryt). Dziewczyna z impetem wkroczy w życie bohaterów serialu i narobi sporo zamieszania.
NA SYGNALE, emisja od 9 września
Czwartek – godz. 21:00, piątek – godz. 21:30
W jesiennej ramówce widzowie będą oglądać serial „Na sygnale” w TVP1, aż dwa razy w tygodniu. Powtórki w TVP2 w niedziele o godz. 18:30.
Martyna (Monika Mazur-Chrapusta) będzie publikować w sieci coraz więcej materiałów. Dostaje też propozycję udziału w reklamie. Piotr (Dariusz Wieteska) zacznie prowadzić własny profil i zasmakuje sławy. Tymczasem chory Beniamin (Hubert Jarczak) będzie próbował maksymalnie wykorzystać czas, który mu pozostał. Konflikt o Basię (Anna Wysocka-Jaworska) między Kubą (Wojciech Zygmunt) i Adamem (Konrad Darocha) będzie narastać. Każdy z nich na swój sposób zawalczy o jej względy. Tymczasem Anna zgłosi chęć adopcji Czarka, nastolatka z palcówki dla trudnej młodzieży.
OJCIEC MATEUSZ, emisja od 10 września
Piątek, godz. 20:35
Kolejny sezon „Ojca Mateusza” rozpocznie się od zbrodni na planie filmowym. Statystujący w filmie policjanci z posterunku inspektora Możejki (Piotr Polk) muszą rozpocząć śledztwo w sprawie, do której scenariusz napisało życie. Bohaterowie serialu spróbują wyjaśnić serię tajemniczych napadów na mężczyzn, a tropy doprowadzą ich do jednego z portali randkowych. Sandomierz zaleją ciasteczka Mateuszki, babcia Lucyna (Aleksandra Górska) i Natalia (Kinga Preis), jak co roku będą prześcigać się w domniemaniach, co ksiądz Mateusz (Artur Żmijewski) chciałby dostać na urodziny, serce Paruzela zabije mocniej podczas nieoczekiwanego spotkania w lesie, natomiast anonimowy list poważnie wstrząśnie związkiem aspirant Kobylickiej (Edyta Olszówka) i dr. Schillera (Jakub Wesołowski).
KOMISARZ ALEX, emisja od 11 września
Sobota, godz. 20:35
W 16. sezonie serialu Piotr (Krystian Wieczorek) uświadomi sobie, że Lucyna (Magdalena Walach) to kobieta jego życia i postanawia o nią zawalczyć. Wyzna ukochanej, co do niej czuje, w efekcie spotka go miła niespodzianka. Gutek (Piotr Bondyra) będzie zazdrosny o byłego chłopaka Jagody (Dorota Krempa). Z kolei serce komendanta (Zbigniew Lesień) ponownie zabije mocniej, po tym, jak umówi się na randkę przez Internet z Basią (Karina Szafrańska). Szybko okaże się, że jego wybranka to naciągaczka, która żyje z oszukiwania samotnych mężczyzn i jest uwikłana w sprawę morderstwa.
BARWY SZCZĘŚCIA emisja od 6 września
Poniedziałek – czwartek, godz. 20:10
Łukasz (Michał Rolnicki) po wakacjach postanowi przenieść się z Kasią (Katarzyna Glinka) i synem (Bartosz Gruchot) do Włoch. Stańscy (Marieta Żukowska i Lesław Żurek) nadal będą starać się o adopcję Tadzia (Józef Trojanowski). Do oszustwa posunie się Sławka (Ewelina Serafin), która w tajemnicy przed mężem oraz dziećmi postanowi nadal umawiać się z Justinem (Jasper Sołtysiewicz). Iwona (Izabela Zwierzyńska) dowie się, że ma nowego adoratora. Bolesną nauczkę dostanie Radek (Filip Kosior) po tym, jak oszukał Lidkę (Emilia Warabida) oraz oddał Sandrze (Joanna Opozda) większość udziałów w Feel Good. Tymczasem Celina (Orina Krajewska) zapłaci za błędy sprzed lat. Z kolei Madzia (Natalia Sierzputowska) będzie zazdrosna, gdy Kacper (Jakub Szlachetka) umówi się z Hanią (Weronika Hoepfner), której pomagał w nauce przez Internet.
M JAK MIŁOŚĆ, emisja od 6 września
Poniedziałek – wtorek, godz. 20:55
Psycholog Dagmara (w tej roli zadebiutuje Marianna Janczarska, prywatnie córka Ewy Błaszczyk) pojawi się w domu Kamila (Marcin Bosak), gdy ten postanowi walczyć z Weroniką (Ewelina Kudeń-Nowosielska) o prawo do opieki nad córką. Dagmara będzie musiała ocenić, czy Gryc nadaje się na ojca. Janusz (Wojciech Kalarus) okaże się pierwszą, wielką miłością Aleksandry (Małgorzata Pieczyńska), a Luiza (Dominika Kryszczyńska) zostanie nową ukochaną Leszka Krajewskiego (Sławek Uniatowski). Tajemniczy biznesman z Hiszpanii (Conrado Moreno) odkupi od Michała (Paweł Deląg) należące do niego wydawnictwo. W życiu Pawła (Rafał Mroczek) niespodziewanie pojawi się Majka Chojnacka, ukochana sprzed lat, która niegdyś złamała mu serce (w tej roli Laura Samojłowicz powracająca do serialu po kilku latach nieobecności). Majka zrobi wszystko, by zniszczyć związek Zduńskiego z Franką (Dominika Kachlik). Na początek przekona góralkę, by zatrudniła ją w bistro. Iza (Adriana Kalska), po kolejnych kłótniach z mężem, wyprowadzi się z dziećmi z Warszawy i zażąda rozwodu. Basia (Gabriela Raczyńska) zakocha się w Jaśku (Stanisław Dusza) tym razem szczęśliwie i z wzajemnością. Ania (Gabriela Świerczyńska) wciąż będzie wzdychać do nauczyciela Adama Wareckiego (Wojciech Świeściach). Tymczasem Wojtek (Feliks Matecki) podbije serca aż dwóch koleżanek i będzie się z nimi spotykał na zmianę.
NA DOBRE I NA ZŁE, emisja od 15 września
Środa, godz. 20:55
Jesienią w serialu pojawią się trzy nowe bohaterki. Falkowicz (Michał Żebrowski) spotka kobietę swych marzeń panią Jadzię (Aldona Jankowska). Kobieta przyjedzie do Leśnej Góry, by zająć się dziećmi Bolka (Sławomir Zapała). Z kolei piękna Lidka (Marta Król) odmieni życie doktora Jakubka (Marcin Zacharzewski). Lekarz na kilka dni zamieszka z niesfornym psiakiem, Bobbym, a pełen energii kundelek zmieni jego dom w pobojowisko i przy okazji pomoże doktorowi znaleźć nową miłość. W Leśnej Górze zjawi się doktor Joanna Gawryło (Monika Kaleńska), żona Piotra Gawryły i „nowa” mama małego Kuby. Gdy Radwan (Mateusz Damięcki) wróci z Izraela, nie zdoła zobaczyć się z synem, ustali jednak, że Piotr nagle zniknął, zostawiając Kubusia samego. Z kolei Lucyna (Anna Samusionek) przestraszy się konsekwencji kradzieży „skarbu” Wawrzyniaka i postanowi się ulotnić. Hania (Marta Żmuda-Trzebiatowska) będzie miała kolejne problemy spowodowane przez swoją matkę. Inspektor Korban (Mikołaj Roznerski) odkryje, że dziewczynę z ukrycia obserwuje Tomasz Biskupski (Wojciech Skibiński). Bandyta przed laty był zamieszany w sprawę napadu na jubilera i pragnie odzyskać zaginiony łup. Do pracy w Leśnej Górze powrócą lekarki: Julia Burska (Aleksandra Hamkało) i Agata Woźnicka (Emilia Komarnicka-Klynstra). Tymczasem Maks (Tomasz Ciachorowski) odkryje w końcu, że Antek (Oskar Grzegorzewski) nie jest jego synem i znów poczuje, że rozpada się cały jego świat. Choć cios będzie bolesny, doktor Beger szybko wróci do formy i rzuci się w wir nowych intryg.
SERIALE ZAGRANICZNE
TAJEMNICE MIASTECZKA, NOWOŚĆ 18 września
Sobota, niedziela – godz. 15:55
50 odcinków
Do powiatowego miasta Bogorodsk przyjeżdża młoda nauczycielka matematyki, Larisa Dmitriewna Kirsanowa. Pani Kirsanowa chce odnaleźć narzeczonego Pawła Bestużewa, który bez pożegnania zniknął dzień przed ślubem, nie zostawiając nawet listu. Paweł pochodził z Bogorodska, gdzie nadal mieszka jego matka. W mieście mieszka również ukochana ciotka Larisy, Lizaweta Prokofiewna. W tym samym czasie, po zakończeniu wojny rosyjsko-tureckiej, z Bałkanów wracają uczestnicy kampanii, a miasto przygotowuje się na powitanie bohaterów.
Produkcja: Rosja
Reżyser: Sergiej Mezentsew
Aktorzy: Olga Lerman, Anton Batyrew, Shirikow, Olga Pleszkowa
CZARNE ŻNIWA od 20 września
Poniedziałek – czwartek, godz. 21:55 (pierwszy odcinek – emisja o godz. 21:40)
Zrealizowany w formie sagi serial ukazuje burzliwe czasy początku XX wieku: Pierwszą Wojnę Światową, rewolucję, powstanie sowieckiego reżimu. Każdy z bohaterów stawia czoła zmianom na swój sposób, tworząc własną koncepcję prawdy. Wszystkich łączą jednak te same pragnienia: przetrwania, miłości i odnalezienia własnego miejsca w burzliwym, zmieniającym się świecie.
TRZY DNI KONDORA od 20 września
Poniedziałek – czwartek, godz. 22:55 (pierwszy odcinek – emisja o godz. 22:30)
Serial jest adaptacją powieści „Sześć dni kondora” Jamesa Grady’ego. Akcja skupia się na młodym Joe Turnerze, agencie CIA, który odkrywa makabryczny plan zgładzenia miliona ludzi. Od tego momentu staje się celem dla pewnej grupy, która pragnie jego śmierci.
KOLEJNE SERIALOWE PREMIERY JESIENI:
MIŁOŚĆ W CZASACH WOJNY
Poniedziałek – czwartek, godz. 21:55
W północnej części Afryki na terytorium Melilli w 1921 roku trwają walki o terytorium Rif. Zbuntowani Riffianie, prowadzeni przez Abd el-Krima, pokonują armię hiszpańską. Straty obejmują tysiące ofiar. Postanowieniem królowej Hiszpanii, Wiktorii Eugenii, Hiszpański Czerwony Krzyż deleguje grupę pielęgniarek dowodzących przez księżną Maríę del Carmen do stworzenia szpitali we wszystkich obszarach konfliktu. W ogniu bitwy hiszpańskim żołnierzom sił dodają uczucia. Pielęgniarki i żołnierze po obu stronach linii ognia, ratując życie, odnajdują nadzieję, miłość i przyjaźń.
ENKLAWA STRACHU
Poniedziałek – czwartek, godz. 22:55
W odległej kolonii górniczej na północy Kanady odnalezione zostaje ciało młodej tancerki. Śledztwo przejmuje Céline, doświadczona detektyw z metropolii. Wraz z przejęciem dochodzenia komplikuje się jej życie osobiste. W dodatku okazuje się, że miejscowa społeczność skrywa wiele mrocznych tajemnic.
KARMAZYNOWE WESELE
Poniedziałek – czwartek, godz. 22:55
W dniu swojego ślubu młoda dziewczyna, Sandra, spada z tarasu restauracji położonej na wysokim urwisku. Popełniła samobójstwo czy może ktoś ją zepchnął? Śledztwo w tej sprawie rozpoczyna kapitan policji, Vincent, niegdyś narzeczony starszej siostry Sandry, Alice. Ta przypadkowo znajduje podrzucony telefon z nagraniem, które może stanowić klucz do rozwiązania zagadki. Przekazuje nagranie Vincentowi. Jednak prawda okazuje się dużo bardziej skomplikowana niż ona i Vincent mogliby przypuszczać.
W KRĘGU PODEJRZEŃ
Poniedziałek – czwartek, godz. 22:55
Ze względów zdrowotnych nauczycielka Victoire Delorme przenosi się z mężem Samuelem i dwójką ich dzieci do małego miasteczka na południu Francji. Wychodząc ze szkoły pierwszego dnia pracy, nieoczekiwanie spotyka Florenta Malevala, swoją wielką miłość z czasów szkolnych. Choć oboje mają własne rodziny, szybko przekonują się, że dawne uczucie nie wygasło. Podejmują decyzję o opuszczeniu współmałżonków i rozpoczęciu wspólnego życia. W dniu, w którym Florent zamierza o tym poinformować żonę, ta znika bez śladu. Poszlaki sugerują, że kobieta nie żyje. Florent staje się głównym podejrzanym w sprawie zaginięcia żony. Jego sytuacja jest tym trudniejsza, że śledztwo prowadzi niedawno zatrudniony w miasteczku policjant, prywatnie mąż Victoire.
PROGRAMY KATOLICKE Z OKAZJI BEATYFIKACJI
KARDYNAŁA STEFANA WYSZYŃSKIEGO I MATKI ELŻBIETY RÓŻY CZACKIEJ
OJCIEC, emisja 11 września
Sobota, godz. 14:55
Filmowa opowieść o wybitnym człowieku i duchownym kardynale Stefanie Wyszyńskim. Twórcy koncentrują się na życiu osobistym Prymasa Tysiąclecia, na jego wierze, religijności oraz inicjatywach duszpasterskich. W filmie obecna jest także tematyka związana z totalitaryzmami XX wieku. Kontekst społeczny i polityczny pozwolił twórcom ukazać wiele aspektów sytuacji, w której znajdował się Kościół katolicki podczas komunizmu. Prezentuje też kulisy niezłomnej postawy kardynała Wyszyńskiego.
Reżyseria: Tomasz Kamiński
ORĘDZIE KARDYNAŁA KAZIMIERZA NYCZA Z OKAZJI BEATYFIKACJI KARDYNAŁA STEFANA WYSZYŃSKIEGO I MATKI ELŻBIETY RÓŻY CZACKIEJ, emisja 11 września
Sobota, godz. 20:00
W przeddzień beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej, kardynał Kazimierz Nycz, Metropolita Warszawski, wygłosi orędzie oraz skieruje zaproszenie do Polaków w Polsce i za granicą do uczestnictwa w tej uroczystości.
WYSZYŃSKI – DOBRY KONTAKT W NIEBIE, emisja 11 września
Sobota, godz. 10:05
Jednym z pierwszych cudów za wstawiennictwem Wyszyńskiego było uzdrowienie 19- letniej dziewczyny, która planowała wstąpić do zakonu. Podczas rutynowych badań wykryto, że dziewczyna ma raka z przerzutami. Leczono ją przez jakiś czas jodem radioaktywnym w Instytucie Onkologicznym w Gliwicach. W pewnym momencie w gardle dziewczyny utworzył się guz, który zaczynał ją podduszać. Lekarze nie gwarantowali wyleczenia. W tym czasie siostry z zakonu, do którego przystąpiła dziewczyna, zdecydowały o rozpoczęciu modlitwy z prośbą o uzdrowienie za wstawiennictwem Prymasa Wyszyńskiego.
Reżyseria: Jacek Tarasiuk
NIEWIDOMA MATKA NIEWIDOMYCH, emisja 11 września
Sobota, godz. 16:00
Film dokumentalny poświęcony nowej błogosławionej Elżbiecie Róży Czackiej oraz jej roli w życiu polskiego Kościoła. Podczas I wojny światowej młoda Róża mieszkała w Żytomierzu. W wyniku upadku z konia straciła wzrok. Był to przełomowy moment w jej życiu. Róża poświęciła się ociemniałym i z jej inicjatywy powołane zostało do życia Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża. Misją Zgromadzenia była służba niewidomym. Obok zakładu w Laskach i jego filii na warszawskiej Woli przy ulicy Wolność, powstały też oddziały w Wilnie i na Śląsku. Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża prowadziło także swoje misje poza granicami Polski, m.in. na Ukrainie, w Rwandzie i w Indiach.
Reżyseria: Piotr Kot
BEATYFIKACJA KARDYNAŁA STEFANA WYSZYŃSKIEGO I MATKI ELŻBIETY RÓŻY CZACKIEJ, emisja 12 wrześniaNiedziela, godz. 12:00
Uroczystość beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej odbędzie się w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Przewodniczyć jej będzie kardynał Marcello Semeraro, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Obecna będzie również delegacja z Watykanu, przewodniczący Konferencji Episkopatów Europy oraz członkowie Konferencji Episkopatu Polski. W koncelebrze Mszy Świętej beatyfikacyjnej wezmą udział przedstawiciele duchownych z poszczególnych diecezji w Polsce. Na uroczystości nie zabraknie też reprezentacji zakonów oraz przedstawicieli wiernych świeckich z poszczególnych diecezji. Kardynała Stefana Wyszyńskiego i matkę Elżbietę łączyła duchowa więź. Odkąd ich drogi splotły się w latach 20. XX wieku, współpraca i wzajemna inspiracja utrzymywały się nieprzerwanie aż do momentu śmierci matki Czackiej.
TEN ZWYCIĘŻA, KTO MIŁUJE – KONCERT Z OKAZJI BEATYFIKACJI KARDYNAŁA STEFANA WYSZYŃSKIEGO I MATKI ELŻBIETY RÓŻY CZACKIEJ, emisja 12 września
Niedziela, godz. 20:15
Uroczysty koncert z okazji beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej w wykonaniu chóru i orkiestry. Wydarzenie uświetnią występy: Natalii Kukulskiej, Kasi Moś, Dariusza Malejonka i Tomasza Szczepanika w pięknej, multimedialnej scenografii. Nie zabraknie treści biograficznych i wspomnień. Koncert poprowadzą: Ida Nowakowska-Herndon i Tomasz Wolny.
JAKO W NIEBIE, TAK I W KOMAŃCZY, emisja 12 września
Niedziela, godz. 21:30
Jedynka przypomni dokument fabularyzowany przedstawiający historię internowania Prymasa Stefana Wyszyńskiego w Komańczy.
Reżyseria: Maciej Wójcik, Bogdan Miszczak
WIDZIEĆ W CIEMNOŚCI, emisja 12 września
Niedziela, godz. 22:30
Są osoby skromne i ciche, które wszystko wokół siebie przemieniają w dobro. Są i takie, które mimo własnej niepełnosprawności tworzą rzeczy dzieła na lata i zostawiają trwały ślad na ziemi. Taką osobą była siostra Róża Elżbieta Matka Czacka, założycielka Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża. Stworzyła miejsce niezwykłe na mapie Polski – Laski. Ośrodek formacji duchowej Sióstr i polskiej inteligencji, ale przede wszystkim miejsce, w którym pomaga się ucząc osoby niewidomyme. Z okazji Beatyfikacji powstał film dokumentalny o tym niezwykłym miejscu, jego wychowankach, ale przede wszystkim o Róży Czackiej.
WYDARZENIA SPORTOWE W TELEWIZJI POLSKIEJ
Tej jesieni na fanów sportu czeka niezwykle bogata oferta Telewizji Polskiej Piłka nożna na najwyższym poziomie: eliminacje Mistrzostw Świata Katar 2022 z udziałem naszej kadry oraz finały Ligi Narodów. We wrześniu odbędzie się najlepszy polski miting lekkoatletyczny – Memoriał Kamili Skolimowskiej, podczas którego zaprezentują się nasi medaliści olimpijscy. W listopadzie natomiast do rywalizacji powrócą skoczkowie narciarscy, z potrójnym mistrzem olimpijskim Kamilem Stochem na czele. Reporterów TVP Sport nie mogło też zabraknąć na Igrzyskach Paraolimpijskich w Tokio, które wystartowały 24 sierpnia. Wszystkie transmisje będą dostępne w kanałach otwartych TVP1 i TVP Sport.
Reprezentacja Polski prowadzona przez Paulo Sousę rozegrała już trzy pierwsze mecze eliminacji Mistrzostw Świata Katar 2022. Zdobyła w nich cztery punkty i nie może pozwolić sobie na potknięcia w kolejnych spotkaniach. Bezpośrednio do Mundialu awansuje tylko zwycięzca grupy, a druga drużyna zagra w dwuetapowych barażach. Transmisje będzie można śledzić w TVP1 (5 września wyjątkowo w TVP2) i TVP Sport. Pierwszy jesienny mecz, w którym zmierzą się Polska i Albania, będzie można oglądać już 2 września.
Mecze polskiej kadry to nie jedyne piłkarskie emocje, jakie czekają widzów tej jesieni. Przed nami Finały Ligi Narodów. Faworytami są Włosi, gospodarze rozgrywek i aktualni mistrzowie Europy. W półfinale dojdzie do rewanżu za EURO 2020. Wówczas, po rzutach karnych, Italia okazała się lepsza od reprezentacji Hiszpanii. Czy podobnie stanie się w październiku? Transmisje w TVP1 i TVP Sport. Pierwszy półfinał Włochy – Hiszpania w środę 6 października, dzień później starcie Belgia – Francja.
Jesień w TVP to również lekkoatletyka, a to za sprawą Memoriału Kamili Skolimowskiej. Na zawodach 4 października pojawią się najlepsi polscy lekkoatleci, w tym medaliści z Tokio. Na starcie zobaczymy m.in. Wojciecha Nowickiego (rzut młotem) i Justynę Święty-Ersetic (sztafeta mieszana 4×400 m). Wśród gwiazd zza granicy, nie zabraknie Shelly-Ann Fraser-Pryce. Jamajska sprinterka to ośmiokrotna medalistka olimpijska i dziewięciokrotna mistrzyni świata (100 i 200 m oraz sztafeta 4×100 m). Tegoroczny memoriał będzie ostatnim w karierze Piotra Małachowskiego (rzut dyskiem), który żegna się z zawodowym sportem. Transmisje w TVP1 i TVP Sport.
Listopad to tradycyjnie początek rywalizacji w Pucharze Świata w skokach narciarskich. Faworytem w całym cyklu PŚ będzie potrójny mistrz olimpijski Kamil Stoch. Szanse medalowe mają także jego koledzy: aktualny mistrz świata Piotr Żyła oraz Dawid Kubacki. Trener kadry, Michal Doležal ma mocną ekipę, w skład której wchodzą tacy utalentowani sportowcy, jak Stefan Hula, Jakub Wolny czy Andrzej Stękała. Konkursy w Wiśle odbywać się będą od 4 do 5 grudnia. Transmisje w TVP1 i TVP Sport.
PUBLICYSTYKA I DOKUMENT
W TVP1 nie zabraknie popularnych programów publicystycznych od 7 września w każdy wtorek „Magazyn Ekspresu Reporterów” (godz. 21:55) oraz „Ocaleni” (godz. 23:00). W czwartek: „Sprawa dla reportera” (godz. 21:20), „Magazyn śledczy Anity Gargas” (godz. 22:15) i „Magazyn 997” (godz.22:50). Natomiast reporterski program „Alarm!” emitowany będzie od poniedziałku do soboty o godz. 20:10.
PEŁNY OBRAZ, NOWOŚĆ, emisja od 7 września
Sobota, godz. 21:00
„Pełny obraz” to seria filmów dokumentalnych, podejmujących aktualne tematy społeczne w formule śledczo-dochodzeniowej. Program o ważnych społecznie sprawach, w którym twórcy konfrontują stanowiska decydentów i ludzi od nich zależnych. Cykl jest adresowany do osób zainteresowanych szerokim kontekstem współczesnych problemów, postrzeganych z bardzo różnych perspektyw. „Pełny obraz” to także punkt odniesienia dla szerokiej dyskusji o najistotniejszych problemach dotyczących współczesnej Polski i Polaków. Pomysłodawcą cyklu jest Mariusz Pilis, uznany reżyser filmów dokumentalnych.
W CYKLU DOKUMENTALNYM „HISTORIA BEZ TAJEMNIC”
NA PÓŁNOC OD PIEKŁA emisja 6 października
Film prezentuje nieznane wydarzenia z lat 1939-1945 z przedmieść Warszawy wchodzących obecnie w obszar dzielnicy Białołęka. Dlatego historia tego miejsca nie została opracowana tak dokładnie, jak dzieje okupacji stolicy. Postacie katów odpowiedzialnych za morderstwa, masowe egzekucje i inne formy prześladowania polskiej i żydowskiej społeczności pozostają do dziś anonimowe.
Reżyseria: Maciej Janiszewski
PO ZŁOTO emisja 8 grudnia
Pełen unikatowych materiałów archiwalnych film o losach Władysława Kozakiewicza, wybitnego polskiego tyczkarza, wielokrotnego rekordzisty Polski, rekordzisty świata i złotego medalisty Igrzysk Olimpijskich w Moskwie w roku 1980. Sportowiec zasłynął spontanicznym gestem, który skierował do sowieckiej publiczność i przeszedł do historii. Ta historia zyskała już wymiar ponadczasowej przypowieści o cenie sukcesu.
Reżyseria: Ksawery Szczepanik
TAKSÓWKARZ. CICHY BOHATER 13 GRUDNIA emisja 13 grudnia
40. ROCZNICA WPROWADZENIA STANU WOJENNEGO
Leszek Gorgol, uczestnik strajków studenckich i działacz NZS postanawia odnaleźć taksówkarza, który bezinteresownie w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku jeździł z nim, żeby ostrzegać opozycjonistów przed mającymi nastąpić represjami. Po latach, dzięki apelowi w Radiu Lublin udało się im ponownie spotkać i obydwaj postanawiają jeszcze raz przejechać tą samą trasą tak jak w 1981 roku. Wracają emocje, wspomnienia niepokojących plotek o interwencji radzieckiej, bez telefonów i informacji. Ukazane chronologicznie sekwencje opowieści są oparte na materiałach archiwalnych oraz scenach fabularyzowanych, które odtwarzają dramatyzm sytuacji oraz przeżycia bohaterów.
Reżyseria: Wiesław Paluch
W CYKLU DOKUMENTALNYM „FASCYNUJĄCY ŚWIAT” M.IN.:
Teleskop Hubble’a i cuda wszechświata emisja 4 września
Sobota, godz. 12:15
Realizacja marzeń o teleskopie kosmicznym zajęła 20 lat. Film prezentuje historię jednej z najbardziej złożonych maszyn, jakie kiedykolwiek stworzono. Teleskop Hubble’a dokonał ponad 1,3 miliona obserwacji i umożliwił napisanie ponad 15 000 artykułów naukowych. Premiera teleskopu przerodziła się w katastrofę, a astronauci ryzykowali życie, by usunąć awarię. Film przedstawia naukowców i astronomów, którzy trzydzieści lat po wyniesieniu teleskopu Hubble’a na orbitę okołoziemską korzystają z niego na co dzień, a także tych, którzy obsługiwali go w kosmosie.
Reżyseria: David Briggs
HURAGANY ATAKUJĄ emisja 18 września
Sobota, godz. 9:25
Film dokumentalny opowiadający o największych huraganach, które w ostatnich latach nawiedzały miasta w USA, zabijając wiele osób i powodując gigantyczne straty materialne. Latem 2017 roku, w ciągu zaledwie jednego miesiąca, Houston, Floryda i Karaiby zostały odmienione na zawsze przez trzy niszczycielskie huragany. Pierwszy, Harvey, spowodował powódź w Houston i milionowe szkody. Niecałe dwa tygodnie później Irma zaatakowała Karaiby. Wiatr o prędkości nawet 300 km/h zdewastował wyspę Barbuda. Kolejny huragan, Maria, spustoszył Puerto Rico i pozostawił miliony ludzi bez dachu nad głową. Kiedy klimat naszej planetu ulega ociepleniu, superburze, huragany i tornada stają się coraz bardziej nieprzewidywalne. Co sądzą na ten temat naukowcy? Film ukazuje efekty najnowszych badań.
Reżyseria: Liesl Clark
W CYKLU DOKUMENTALNYM „ŚWIAT BEZ FIKCJI”
MATKI DO WYNAJĘCIA. SUROGATKI NA UKRAINIE emisja 20 września
Poniedziałek, godz. 22:35
W odróżnieniu od wielu państw zachodnich macierzyństwo zastępcze jest na Ukrainie legalne i stanowi lukratywny biznes. Firmy, które się nim zajmują poszukują zdrowych, młodych kobiet, „dobrze wyglądających, średniego wzrostu, posiadających już dziecko”. Chętnych nie brakuje z powodu biedy. Za donoszenie ciąży surogatka dostaje co najmniej 15 tys. Euro, podczas gdy przeciętne zarobki wynoszą na Ukrainie ok. 350 Euro miesięcznie. Kobiety otrzymują ponadto diety na dobre odżywianie oraz witaminy. Film Barbary Włodarczyk ukazuje skalę i przyczyny zjawiska, a także związane z nim aspekty: moralne, etyczne i ekonomiczne.
Reżyseria: Barbara Włodarczyk
LIBAN. EKSPLOZJA GNIEWU emisja 4 października
Wybuch chemikaliów w Bejrucie latem ubiegłego roku zniszczył pół miasta, zabił 200 osób i ranił ponad 7500. Największa nieatomowa eksplozja 21 wieku zaszokowała świat. Śledztwo nadal trwa, zmieniają się prokuratorzy, rodziny poszkodowanych czekają na sprawiedliwość. Młode pokolenie Libańczyków wyrosłe 10 lat temu na doświadczeniu arabskiej wiosny, czuje wściekłość na władze i żąda zmian, żąda rewolucji. Wybuch w porcie to dla wielu kulminacja przewlekłego politycznego chaosu oraz olbrzymiej korupcji. W czasie pandemii koronawirusa upada służba zdrowia, a instytucje państwa nie spełniają podstawowych potrzeb społecznych. Liban stoi na krawędzi zapaści ekonomicznej i politycznej. Czy kraj ma szansę wyjść z kryzysu?
Reżyseria: Krzysztof Dzięciołowski
ANGLIA. PO BREXICIE emisja 22 listopada
W piątek, 24 czerwca 2016 roku Centralna Komisja Wyborcza podała oficjalne wyniki głosowania w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Z ponad 33 milionów Brytyjczyków 51,89% opowiedziało za tzw. Brexitem. Kim są? Co było ich motywacją? Czy żałują swojego wyboru? Bohaterami filmu będą ludzie, którzy zagłosowali za brexitem. Twórcy filmu przybliżą skomplikowane procesy społeczne, które zaszły w Wielkiej Brytanii od czasów Margaret Thatcher do referendum w 2016 roku.
Reżyseria: Konrad Zagórski
TEATR
TEATR TELEWIZJI, emisja premierowych spektakli od 4 października
Poniedziałek, godz. 21:00
GRAND PRIX FESTIWALU „DWA TEATRY” emisja 20 września
Poniedziałek, godz., 21.00
Tegoroczna Gala Festiwalu „Dwa Teatry” odbędzie się po raz pierwszy w Zamościu. W jej trakcie zostaną wręczone nagrody dla wybitnych twórców Teatru Telewizji i Teatru Polskiego Radia. Zaprezentowani będą również laureaci tegorocznej Wielkiej Nagrody: Ewa Wiśniewska i Jerzy Zelnik. Galę poprowadzą aktorzy związani z Teatrem Telewizji i Teatrem Polskiego Radia: Emilia Komarnicka-Klynstra i Mariusz Ostrowski. Za stronę muzyczną odpowiada Radosław Labahua, który dyrygować będzie Orkiestrę Symfoniczną im. Karola Namysłowskiego. Na scenie zagra też Hadrian Filip Tabęcki, a soliści Natalia Sikora i Marcin Januszkiewicz wykonają utwory z repertuaru zmarłej w 2020 roku Ewy Demarczyk.
TELETURNIEJE
GRA SŁÓW. KRZYŻÓWKA, emisja od 31 sierpnia
Poniedziałek – piątek, godz. 15:35
„Gra słów. Krzyżówka” teleturniej wiedzowy skoncentrowany na niesłabnącym od lat fenomenie popularności krzyżówek. W każdym odcinku czworo uczestników rywalizuje ze sobą, by zdobyć tytuł Finalisty dnia i uzyskać tym samym możliwość wzięcia udziału w finale tygodnia. Zasady rozwiązywania umożliwiają odbiorcy szybkie i intuicyjne przyswojenie reguł gry bez względu na wiek czy możliwości percepcyjne, zaś format poprowadzony jest w lekkiej, przystępnej formule.
Prowadzący: Radek Brzózka
JAKA TO MELODIA?, emisja od 4 września
Poniedziałek – piątek, godz. 17:15, sobota, godz.17:30, niedziela, godz. 18:30
Rafał Brzozowski, gospodarz show „Jaka to melodia?” skończył w tym roku 40 lat. Z tej okazji w programie szykuje się wielka, muzyczno-urodzinowa feta. Na rozśpiewanej i roztańczonej domówce u Rafała (rozpisanej na kilka odcinków specjalnych) pojawią się gwiazdy sceny, estrady, dużego i małego ekranu, wokaliści, sportowcy, aktorzy, prezenterzy, ludzie wielu pasji i profesji. Łączy ich miłość do muzyki i sympatia do Rafała. Wspólnie rozkręcą imprezę, jakiej nie pamiętają najwierniejsi fani programu. Na urodzinowym party u Rafała jako pierwsze pojawią się trzy fenomenalne artystki: Anna Dereszowska, Magdalena Waligórska i Agnieszka Włodarczyk. Nie zabraknie muzycznych fajerwerków i zabawy przy polskich i światowych hitach. W programie na widzów czekają też niespodzianki, a wśród nich występ JRafał brzozowskiego w duecie z królową polskiej piosenki Marylą Rodowicz. W jesiennej edycji programu „Jaka to melodia?” świętować będzie też Izabela Trojanowska. Benefis artystki to doskonała okazja, by powspominać jej lata na scenie, przywołać barwne anegdoty oraz przypomnieć największe przeboje wspaniałej wokalistki. W programie wystąpią ponadto rumuńska piosenkarka i producentka muzyczna Olivia Addams, która przebojem „Dumb” podbiła listy przebojów na całym świecie. Specjalnie dla widzów show „Jaka to melodia?” zaśpiewa również Francesco Monte. Swoje przeboje wykona również francusko-włoska formacja Shanguy.
WIELKI TEST O LITERATURZE, emisja 22 września
Środa, godz. 21:00
„Wielkie Testy” to widowiska telewizyjne łączące treści edukacyjne z rozrywkową formułą teleturnieju. Uczestnicy programu oraz widzowie przed telewizorami w sześciu rundach odpowiadają na 36 pytań. Przygotowanych przez ekspertów z danej dziedziny. Dopełnieniem są felietony, ciekawostki oraz występy artystyczne. W studiu i przez komunikatory internetowe test rozwiązują popularni artyści, sportowcy i dziennikarze. Wygrane pieniądze przeznaczane są na cele charytatywne lub edukacyjne. Widzowie mogą rozwiązywać test online na stronie wielkitest.tvp.pl lub poprzez aplikację na smartfonach.
Program prowadzą duety: Anna Popek i Przemysław Babiarz na zmianę z Sylwią Dekiert i Maciejem Kurzajewskim.
JEDEN Z DZIESIĘCIU emisja od 6 września
Poniedziałek – piątek, godz. 18:55
Teleturniej, który od prawie 30 lat cieszy się uznaniem widzów. Promuje wiedzę i sprawia, że widz ma poczucie wartościowego spędzenia czasu. Program prowadzi Tadeusz Sznuk.
KOŁO FORTUNY emisja od 4 września
Poniedziałek – piątek, godz. 16.00; sobota – niedziela, godz. 14:35
Jeden z najlepszych teleturniejów w historii telewizji Gwarancja wielkich emocji, cennych nagród i dobrej zabawy. Prowadzący: Izabella Krzan i Norbi.
FAMILIADA emisja od 4 września
Sobota – niedziela, godz. 14:00
Teleturniej, który od prawie trzech dekad lat zapewnia znakomitą rozrywkę, gromadzi przed telewizorami całe rodziny. Na dobrą zabawę w programie zaprasza prowadzący Karol Strasburger.
POSTAW NA MILION emisja od 4 września
Sobota, godz. 18:30
Milion złotych w gotówce, dwóch uczestników i tylko osiem pytań! Oto teleturniej dla widzów o mocnych nerwach. Czy graczom uda się zachować zimną krew?
Teleturniej poprowadzi Łukasz Nowicki.
VA BANQUE emisja od 6 września
Poniedziałek – piątek, godz. 18:20
Kolejny sezon popularnego teleturnieju z udziałem trojga zawodników, których zadaniem jest sformułowanie prawidłowych pytań w powiązaniu z prezentowanymi hasłami. W roli gospodarza programu aktor, dziennikarz, komentator sportowy, konferansjer i mistrz mowy polskiej – Przemysław Babiarz.