MediaTVPZapowiedzi TV

Jesień w TVP Historia

1 września 1939 roku to data, która zmieniła historię Polski i świata. Z okazji 80-lecia wybuchu II wojny światowej w TVP Historia przypomnimy o wydarzeniach na frontach i w politycznych salonach, które doprowadziły do rozpętania krwawego światowego konfliktu, w nowym programie Piotra Gursztyna „Wojna Polska 1939. Dzień po dniu”. Trwające dla Polski ponad 50 lat konsekwencje II wojny światowej przeanalizują goście premierowego programu „Przystanek historia”. Z przymrużeniem oka spojrzą na przemiany ustrojowe w Polsce po 1989 r. autorzy nowego cyklu Andrzeja Karczmarczyka „W pół do trzeciej RP”. Filmy dokumentalne w cyklu „Polskie 100 lat” przypomną o najważniejszych wydarzeniach i procesach historycznych w niepodległej Polsce. Jesienne dyskusje „Z widokiem na Wawel” otworzą nieznane horyzonty historycznych wydarzeń, a na długie wieczory lektury dla najmłodszych pomoże rodzicom wybrać Emka Kowalska w cyklu „Przeczytaj mi tę historię”. Nie zabraknie też nowych odcinków znanych i lubianych programów. Jesienią wystartuje nowy portal historia.tvp.pl.

 

 

 

PREMIERY PROGRAMÓW W TVP HISTORIA

„WOJNA POLSKA 1939. DZIEŃ PO DNIU”. PREMIERA

Od 1 września do 5 października, codziennie, godz. 17:50

Piotr Gursztyn będzie rozmawiał z gośćmi – historykami i muzealnikami specjalizującymi się w historii II wojny światowej. W 35. codziennych programach będą analizować sytuacje od strony frontowej, militarnej, politycznej i społecznej na obszarach ówczesnych ziem polskich i krajów ościennych – emisja od 1 września do 5 października 1939 r. Mapa frontów i bitew teatru ówczesnych działań wojennych oraz archiwalne zdjęcia i fragmenty filmów wprowadzą widzów nie tylko w tajniki historii, ale przypomną atmosferę tamtych czasów.

POLSKIE STO LAT PREMIERA

Od października, soboty godz. 14:10

Cykl filmów dokumentalnych opowiadających o najważniejszych wydarzeniach i postaciach w historii Polski od przełomu XIX i XX wieku po rok 2018. To kanon wiedzy historycznej pokazujący źródła tożsamości Polaków oraz wydarzenia i procesy, które kształtowały postawy patriotyczne i obywatelskie. Nie są to kroniki lat, ale eseje, dotyczące konkretnych problemów np. „Gospodarka II Rzeczypospolitej” czy „Emigracja polityczna 1957-89”. Inne odcinki są relacjami o przełomowych momentach naszej historii np.: „Grudzień 1970″, „Polskie lato 1980″. Scenariusze poszczególnych odcinków są wynikiem pracy zespołu najwybitniejszych polskich historyków. Niezwykłe, często nigdy nie publikowane wcześniej archiwalne filmy i dokumenty pozwalają nie tylko zrozumieć, ale też poczuć klimat minionych 100 lat.

W PÓŁ DO TRZECIEJ RP  PREMIERA

Piątki, godz. 22:00

Program poświęcony okresowi tzw. transformacji, czyli procesowi przekształcania PRL w III RP, w którym autorzy będą omawiali wybrane wydarzenia i zjawiska z okresu między wyborami czerwcowymi roku 1989, a zdobyciem władzy przez obóz postkomunistyczny w demokratycznych wyborach roku 1993. Narzędziem narracji, a zarazem uprzywilejowanym przedmiotem analizy i komentarzy, były wybrane przekazy medialne z lat 1989 – 1994 roku, zderzając dzisiejszą wiedzę historyczną ze sposobem, w jaki te wydarzenia i zjawiska opisywały i komentowały wówczas polskie media. Pokazanie różnic między prawdą czasu a prawdą ekranu to istota tego cyklu.

Z WIDOKIEM NA WAWEL  PREMIERA

Środy, godz. 22.00

Punktem wyjścia każdego z odcinków jest rocznica lub bieżące wydarzenie, które stanowi podstawę do dyskusji z zaproszonymi gośćmi. Tytułowe zagadnienie staje się pretekstem do ukazywania analogii historycznych, naświetlania podobnych zdarzeń w innych kręgach kulturowych oraz do sięgania w głąb przeszłości. W tych rozmowach znane wydarzenia prezentowane będą w zaskakujący sposób, z innych perspektyw niż przywykliśmy o nich myśleć,  albo w niesztampowym zestawieniu faktów. Goście rozmawiać będą o faktach, które wydają się być znajome lecz przy głębszym zastanowieniu są niełatwe do wyjaśnienia, np. kiedy i jak powstała na ziemiach polskich straż pożarna. Program nie będzie omijał zagadnień  kontrowersyjnych, np. opuszczenie granic Polski przez rząd i naczelne dowództwo 17 września 1939. Ich sposób omówienia będzie się jednak różnił od tradycyjnych dyskusji na te tematy. Na pierwszy plan wysunie się ustawienie takiego wydarzenia w świetle innych, podobnych historycznie sytuacji

PRZECZYTAJ MI TĘ HISTORIĘ PREMIERA

Środy, godz. 18:15

Co warto czytać dzieciom i z dziećmi? O książkach pozwalających najmłodszym poznać tajniki historii Polski i świata, historii naturalnej, wynalazków, przybliżające historycznych bohaterów opowie znana z „Pytania na śniadanie” Emka Kowalska. Przedszkolaki i uczniowie najmłodszych klas szkoły podstawowej pochwalą się swoimi doświadczeniami z historią.

PRZYSTANEK HISTORIA PREMIERA

Środy, godz. 18:25

W nowym cyklu realizowanym przez TVP Historia we współpracy z  Instytutem Pamięci Narodowej – „Przystanek historia” zaglądamy za kulisy pracy historyków IPN reporterskim okiem odkrywając najnowszą historię Polski. Tytuł „Przystanek historia” nawiązuje do „Przystanków…” prowadzonych przez Instytut w wielu miejscach w Polsce i za granicą. „Przystanek historia” to miejsca, gdzie w sposób dynamiczny i otwarty na młodego odbiorcę prowadzone są spotkania, seminaria, pokazy filmów, prelekcje, promocje wydawnictw IPN. Ci którzy w programie nie znajdą wszystkich odpowiedzi na interesujące ich pytania będą mogli jej szukać samodzielnie w nowo powstałym portalu internetowym również zatytułowanym „Przystanek historia”.

PREMIERY SERIALI DOKUMENTALNYCH W TVP HISTORIA

NIEZWYKŁE MIASTA  PREMIERA

Czwartki, godz. 20:00

Fascynujące historie zabytków sztuki, które ukształtowały trzy olśniewająco piękne miasta: Amsterdam, Sankt Petersburg i Barcelona są odwiedzane przez turystów, którzy spacerują po wydeptanych ścieżkach wokół wielkich galerii, pałaców i placów. Ale w tej serii historyk sztuki Janina Ramirez i krytyk sztuki Alastair Sooke odkrywają na nowo istotę każdego miasta, schodząc z utartych szlaków, odwiedzając wybrane przez siebie zabytki, które ich zdaniem trzeba zobaczyć. W Amsterdamie badają kontrasty w sercu miasta, które podsycały mistrzów takich jak Rembrandt i Vermeer. W Sankt Petersburgu odkrywają, w jaki sposób sztuka została wykorzystana do zwiększenia władzy przywódców. W Barcelonie pokazują miasto naznaczone katalońską walką o pełną niezależność. W Lizbonie odkrywają starożytne nadmorskie miasto ukształtowane przez kultury: rzymską, arabską i krzyżowców. W Bejrucie zobaczą, jak Paryż Bliskiego Wschodu wznosi się z ruin wojny domowej. A w Baku w Azerbejdżanie podczas poszukiwania skarbów sztuki dostrzegają, że miasto znajduje się na skrzyżowaniu kultur. Seria maluje prowokujące portrety najbardziej fascynujących metropolii świata.

HISTORIA W POSTACIACH ZAPISANA  PREMIERA

Soboty, godz. 23:35 i poniedziałki,  godz. 20:00

Cykl biograficzny poprzez materiały archiwalne i wypowiedzi ekspertów pokazujący losy najciekawszych i najbardziej wpływowych postaci w historii europejskiej m.in.: Katarzyny Wielkiej, Katarzyny Medycejskiej, Georgesa Clemenceau, Henryka IV, Henryka VIII, Karola V, Ludwika XIV, Elżbiety I, Marii Antoniny i dynastii Grimaldich.

ODKRYĆ TAJEMNICĘ PREMIERA

Piątki, godz. 21:00 i niedziele, godz. 20:10

Jakie tajemnice z przeszłości mogą jeszcze ujawnić starożytne miasta i artefakty? Zespół archeologów i ekspertów odwiedza zapomniane miasta, miejsca pochówku i ukryte grobowce. Aby znaleźć odpowiedzi wykorzystują badania kryminalistyczne, analizę DNA, kierują się też przeczuciami. Czy przypadkowe znalezisko archeologiczne w Kairze może przybliżyć dziedzictwo zapomnianego egipskiego faraona? Czy skarbnica prehistorycznych kości zwierząt wskazuje na istnienie prehistorycznego zoo i czy grobowiec w Danii może zmienić nasze wyobrażenia o Wikingach?

ZNANE I LUBIANE W NOWEJ ODSŁONIE

Autorzy znanych i lubianych programów jesienią podejmą nowe tematy i nowe wyzwania.

MARZYCIELE

Soboty, godz. 17.30 oraz wtorki, godz. 16:20

Cykl „Marzyciele” przybliża widzom postaci Polaków, którzy podjęli walkę o niepodległość Ojczyzny, znajdując w Krakowie wyjątkowe ku temu miejsce i środowisko. W okresie rozbiorów i utraty polskiej państwowości Kraków stał się „stolicą myśli niepodległościowej”. W tym mieście – od pierwszych lat po upadku Rzeczypospolitej w XVIII wieku, aż po wydarzenia z roku 1918 – wielu Polaków, nie tylko rodem z Krakowa, podjęło walkę ze zniewoleniem narzuconym przez zaborców. Kraków był pełen znaczących postaci walczących o niepodległość – „marzycieli”, którzy nie tylko śnili o wolnej Polsce, ale gdy trzeba było chwycili za broń i oddali życie. W nowych odcinkach m.in. Olga i Andrzej Małkowscy, Józef Mehoffer, Eugeniusz Kwiatkowski, Tadeusz Dołęga – Mostowicz, Stefan Żeromski, marszałek Edward Śmigły-Rydz, Kazimierz Bartel i wiele innych fascynujących postaci.

Z ARCHIWUM ZIMNEJ WOJNY

Poniedziałki, godz. 22:00

„Od Szczecina nad Bałtykiem do Triestu nad Adriatykiem opadła żelazna kurtyna w poprzek kontynentu” – mówił Winston Churchill w przemówieniu w 1946 roku. To był początek zimnej wojny. Od maja TVP Historia prezentuje nowy, 18-częściowy cykl autorstwa Andrzeja Mietkowskiego i Jana Sosińskiego, oparty m.in. na unikatowych nagraniach z weteranami tej wojny, która zdaniem wielu ekspertów wciąż trwa. Zobaczymy mało znane nagrania i archiwa z tamtego okresu, przypomnimy wydarzenia które w dużym stopniu kształtowały późniejszy układ sił. Cykl powstaje we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej.

PO PRL-u

Wtorki, godz. 22:00

Beata Michniewicz, od 1983 roku dziennikarka radiowej Trójki. Spotyka się z najważniejszymi polskimi politykami, socjologami, politologami z którymi rozmawia na aktualne tematy. Tym razem w telewizyjnym studiu zapyta naukowców o procesy historyczne, które doprowadziły do przemian w Polsce po roku 1989. Wspomnienia zapisane na archiwalnych taśmach filmowych i rzeczowa, wnikliwa analiza pozwolą nie tylko cofnąć się w czasie, ale przede wszystkim rzucą światło na współczesną debatę polityczną i historyczną.

FLESZ HISTORII

Poniedziałki, godz. 18:35

Tygodnik historyczny o najważniejszych wydarzeniach dotyczących historii – obchody rocznic, premiery filmowe, odsłanianie pomników, wystawy muzealne. Także kontrowersyjne tematy, np. dotyczące wyników badań naukowych.

EX LIBRIS

Piątki, godz. 18:35

„Ex Libris” TVP Historia to jedyny w Polsce program telewizyjny poświęcony wydawnictwom historycznym, książkom, o których nie można zapomnieć, czy pominąć je milczeniem. W atrakcyjnej formie przedstawiamy nowości, tytuły pod patronatem TVP Historia, recenzje książek, a także kącik „polecamy”, w którym wskazujemy na ważne nowości na rynku wydawniczym. Program przybliża widzom  nowości wydawnicze, książki, które przebojem weszły na rynek, a także najciekawsze pozycje prezentujące wyniki badań naukowców.  Program doceniają widzowie, stał się ważnym elementem w publicznej debacie o rynku wydawniczym książek historycznych. Wyrazem tego była przyznana programowi w 2014 r. nagroda Targów Książki Historycznej. Stałym elementem programu są rozmowy historyka z dziennikarzem, przybliżające widzom treści zawarte w nowościach wydawniczych. Dziennikarz i publicysta Wiktor Świetlik oraz prof. Antoni Dudek recenzują ciekawe, kontrowersyjne, nowatorskie książki, które warto mieć na półce.

SPÓR O HISTORIĘ

Soboty, godz. 16:00

Kontrowersje, opinie, nowe interpretacje, różne oblicza historii. W programie historie mało znane lub zapomniane, zaskakujące i oryginalne interpretacje faktów znakomicie znanych. Przywołujemy postaci polityków, monarchów, żołnierzy, artystów, których postawy były niejednoznaczne oraz wydarzenia, które zmieniały historię Polski i świata. Swoje opinie prezentują najwybitniejsi polscy historycy.

RODZINY WYKLĘTYCH MAJĄ GŁOS

Wtorki, godz. 18:25

Cykl rozmów z rodzinami, przede wszystkim dziećmi wyklętych przez komunistów Żołnierzy Niezłomnych. Tymi bardziej znanymi, jak syn Lalusia Józefa Franczaka Marek Franczak i całkowicie zapomnianymi, jak syn Wiktora Stryjewskiego ps Cacko, żołnierza AK i NZS (NZW), skazanego przez komunistów po wojnie na trzydziestoośmiokrotną karę śmierci. Każdy z odcinków przywraca pamięć niezłomnym bohaterom i ich rodzinom.

BYŁO NIE MINĘŁO

Poniedziałki, 17:30  PREMIEROWE ODCINKI

Niemal każdy z odcinków cyklu ma charakter wyprawy poszukiwawczej. Akcja biegnie dwutorowo; ekipa przeszukuje georadarem miejsca wydarzeń i katastrof sprzed lat, bada jeziora, rzeki i bagna, szpera w złomowiskach, przeszukuje stare kuźnie w poszukiwaniu części polskich wrześniowych czołgów. Równolegle przedstawia dokumentalną opowieść o ludziach zaangażowanych w wydarzenia, opowiada o polskim przemyśle zbrojeniowym i utalentowanych konstruktorach sprzed lat.

TAŚMY BEZPIEKI

Czwartki, godz. 18:35

Cykl Cezarego Gmyza odkrywa kulisy i tajemnice działania służby bezpieczeństwa PRL. Dzięki zachowanym w archiwum Instytutu Pamięci Narodowej nagraniom zrealizowanym przez komunistyczne służby historycy mogą poznać specyfikę pracy komunistycznego aparatu bezpieczeństwa, techniki inwigilacji, wybieranie celów, metody stosowane w czasie śledztw, akcje podejmowane przeciwko antykomunistycznej opozycji. Cezary Gmyz z zaproszonymi ekspertami komentują przedstawione w trakcie programu filmy, wprowadzając widzów w świat agentury. Różnorodność tematyki społecznej, politycznej i kryminalnej, którymi ówczesne służby były zainteresowane gwarantuje atrakcyjność każdego odcinka cyklu.

WOJOWNICY CZASU

Niedziele, godz. 17:25

Cykl dokumentalny Grzegorza Gajewskiego będący zbiorem opowieści o ludziach i rzeczach  –  narzędziach wojny, które teraz otrzymują nowe życie dzięki swym dzisiejszym właścicielom – miłośnikom dawnej broni – białej i palnej, starych wojskowych pojazdów i samolotów, opiekunom starych fortyfikacji czy poszukiwaczom  zaginionych,  podwodnych wraków. Historie ludzi – rekonstruktorów, kolekcjonerów i żołnierzy różnych formacji ochotniczych, którzy cały swój wolny czas,  a nierzadko i oszczędności oddają swojej pasji, będą kanwą cyklu pokazującego, kim są entuzjaści historii i tradycji – jakie wykonują zawody, jakimi pobudkami kierują się w realizowaniu swojej pasji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *