Jesień w TVP Polonia
Jesienią w TVP Polonia jeszcze więcej relacji polonijnych dziennikarzy z całego świata. Od września, „Magazyn z Wysp” i „Kierunek Zachód” co tydzień! W ramówce jesiennej TVP Polonia również nowy magazyn – „Przystanek Zaolzie” – premiera: środa, 25.09 godz.18:25. Kolejna nowość w piątki – na zmianę z „Magazynem z Ameryki” cykl reportaży o Polakach z USA. Ważne wydarzenia z życia Polaków na Wschodzie co czwartek w „Wilnotece, w poniedziałki w magazynie „Nad Niemnem” oraz w czwartki w magazynie „Wschód”. W ofercie TVP Polonia nie zabraknie również premier polskich filmów fabularnych i dokumentalnych, najciekawszych seriali emitowanych w TVP, atrakcyjnej rozrywki w weekendy oraz programów dla najmłodszych. Widzowie obejrzą najnowszą serię cyklu podróżniczego „Nela Mała Reporterka” oraz premierowy cykl „A to polski właśnie” wyjaśniający młodym widzom zawiłości językowe.
We wrześniu upamiętnimy 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Z tej okazji w TVP Polonia programy związane z tematyką wojenną, m.in. filmy fabularne – „Jutro idziemy do kina” reż. Michał Kwieciński (1 września), „Katyń” reż. Andrzej Wajda (15 września), a także biograficzne filmy dokumentalne: „Spragnieni księżyca” reż. Anna Ciałowicz (2 września.), „Ziemia czerwonych drzew” reż. Mirosław Olszycki (16 września), Teatr TV „Doktor Halina” reż. Marcin Wrona (8 września.) oraz widowisko „Tak zaczynała się wojna” (1 września) – wyjątkowy koncert z Gdańska piosenek, z udziałem gwiazd polskiej sceny muzycznej, m.in. Margaret, Dawida Kwiatkowskiego, Natalii Nykiel czy Piotra Cugowskiego.
Jesienią na antenę wraca „Rozmowa Polonii”, emitowana od poniedziałku do czwartku
o godz. 22:05, po serwisie informacyjnym „Polonia 24”, a tuż przed jednym z najchętniej oglądanych programów TVP Polonia – „Halo Polonia”. Miłośników publicystyki, po wakacyjnej przerwie, zapraszamy w czwartki na nowe wydania „Racji stanu”.
Dziennikarze TVP Polonia przyjrzą się bliżej aktualnym zjawiskom związanym z emigracją. Już w październiku na antenie premiera dokumentu Magdaleny Piejko „WracaMY?”. Film opowiada o losach największej współczesnej emigracji Polaków, obecnie 30 i 40-latków, którzy około 10 lat temu udali się do Wielkiej Brytanii i Irlandii. Szacuje się, że za pracą wyjechało tam ponad 2 mln. Polaków. Socjologowie mówią w tym kontekście o tzw. „pokoleniu nic”, skazanym na wyjazd z kraju w poszukiwaniu godnego życia. Wiele osób rozważa, w bliższej lub dalszej przyszłości, powrót. Polacy na Wyspach mierzą się m.in. z problemami związanymi z Brexitem, ze specyfiką wychowania w tamtejszym systemie edukacyjnym. Film jest manifestem pokolenia zawieszonego między Wyspami a Polską, które migruje w poszukiwaniu mitycznej „normalności”.
W ofercie jesiennej TVP Polonia znajdzie się również cykl reportaży „Śladami Polaków”, emitowany w poniedziałki o godz. 15.10, w środy o godz. 5.25 i w czwartki o godz. 23.30. To filmowe opowieści o naszych rodakach, którzy mieszkają m. in. w Brazylii, Rosji i na Ukrainie. Bohaterem reportażu „Patron pojednania” będzie ks. Zygmunt Pisarski – polski męczennik, beatyfikowany przez Jana Pawła II w 1999 r., nazywany „patronem pojednania polsko–ukraińskiego”. Nie zabraknie również opowieści o współczesnych losach Polaków, którzy po wojnie pozostali za wschodnią granicą, a także o wsparciu, jakie Polska udziela Ukrainie. Dzięki niemu odnawiane są m. in. kościoły we Lwowie i Żółkwi (reportaże „Kościół Jezuitów we Lwowie” i „Kościół św. Wawrzyńca w Żółkwi”). Wśród reportaży na uwagę zasługuje również opowieść o polskich sportowcach na Zaolziu. W przeddzień kolejnej rocznicy wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową wyemitujemy reportaż pt. „Uwierzyliśmy w siebie”. Będą to wspomnienia osób, których życie uległo zmianie po spotkaniu z Papieżem Polakiem.
Większość programów nadawanych w TVP Polonia można odbierać także za pośrednictwem Internetu – TVP Polonia Stream (www.tvppoloniastream.tvp.pl
Wybrane propozycje programowe:
przystanek zaolzie premiera
środa, 25 września godz. 18:25
Obecnie na Zaolziu mieszka około 30 tys. Polaków. W tym rejonie funkcjonuje: około 30 polskich przedszkoli, 25 szkół podstawowych oraz gimnazjum i szkoła średnia. Na Zaolziu działa blisko 30 polskich organizacji społecznych. W comiesięcznych wydaniach pokażemy jak radzą sobie nasi Rodacy mieszkający za Olzą. Bohaterami programu będą osoby pełne pasji, energicznie angażujące się w działalność na rzecz czeskiej Polonii, inicjujące przedsięwzięcia służące integracji polskiej społeczności na tym terenie i wzmacnianiu narodowej tożsamości. Każdy odcinek cyklu będzie osobistą opowieścią o Zaolziu jako o „małej ojczyźnie”.
a to polski właśnie premiera
niedziela, godz. 19:35
środa, godz. 7:45, 17:10, 1:35
Seria krótkich telewizyjnych felietonów poświęconych językowi polskiemu. Program jest skierowany do młodego widza i ma za zadanie wyjaśnienie znaczenia słów, pokazanie najczęstszych błędów językowych i przybliżenie polskiej kultury. W każdym odcinku prowadząca, Katarzyna Podjaska, w przystępny sposób za pomocą obrazów i rekwizytów wyjaśni zawiłości polszczyzny, odwołując się zarazem do siły wierszyków, przysłów i piosenek.
Rozmowa Polonii
poniedziałek-piątek godz. 22:05 + 4:25
wtorek-sobota, godz. 11:20
Omówienie najważniejszych wydarzeń dnia z zaproszonymi do studia najważniejszymi postaciami polskiej sceny politycznej oraz z ekspertami.
MAGAZYN Z WYSP
wtorek, godz. 19:25 + 1:00
środa, godz. 12:50
Od września w każdy wtorek! „Magazyn z Wysp” to program poruszający najważniejsze sprawy dotyczące polonijnych środowisk w Wielkiej Brytanii. W felietonach przedstawiane są również aktualne wydarzenia z życia Polaków. Tej jesieni autorzy w ciekawy sposób zaprezentują sylwetki Polaków żyjących na emigracji, zarówno tych, którzy zostawili trwały ślad w historii, jak i tych, którzy stawiają pierwsze kroki na drodze do sukcesów w emigracyjnym życiu i mają coś ciekawego do opowiedzenia Polakom na całym świecie.
KIERUNEK ZACHÓD
środa, godz. 19:25 + 1:00
czwartek, godz. 12:50
Od września w każdą środę autorzy tego polonijnego magazynu dotrą do jeszcze ciekawszych miejsc oraz bohaterów. Z reporterską kamerą podążą śladami I Dywizji generała Maczka, zrelacjonują najważniejsze uroczystości poświęcone m.in. 75. rocznicy lądowania w Normandii i wyzwolenia Antwerpii. Pokażą, jak żyją Polacy w Niemczech, Holandii, Austrii czy we Włoszech, ale też obiorą nowe „polonijne” kierunki – Grecję, Norwegię i Szwecję
WILNOTEKA
czwartek, godz. 19:25
piątek, godz. 12:50
Od września premiera „Wilnoteki” w każdy czwartek. W magazynie informacyjno-kulturalnym o Wilnie, rejonie Wileńszczyzny, a przede wszystkim o Polakach na Litwie, pokazywane są ich problemy, sukcesy, polska historia, tradycja oraz współczesność obu narodów – polskiego i litewskiego. Aktualne wydarzenia, ciekawi ludzie, niezwykłe miejsca, czyli sprawy polskie Wileńszczyzny w pigułce. Jesienią tego roku wiele miejsca autorzy poświęcą II Światowemu Zjazdowi Wilniuków. Będzie to okazja do pokazania przybyłych do Wilna Polaków o wileńskich korzeniach. Jak co roku jesienią promować będziemy akcję „Bon pierwszaka”. Ponadto pokażemy ważne wydarzenia kulturalne, spektakle teatralne, przegląd polskich filmów na Wileńszczyźnie.
Racja Stanu
czwartek, godz. 18:25 + 5:25
poniedziałek, godz. 12:00
Program publicystyczny, w którym omawiane są najważniejsze z punktu widzenia polskiej racji stanu wydarzenia związane z polityką, ekonomią i gospodarką naszego państwa. Prowadzący i zaproszeni do studia goście analizują bieżącą sytuację w kraju i za granicą oraz omawiają działania prowadzone przez władze państwa na arenie międzynarodowej.
W programie tematy ważne z punktu widzenia Polonii i Polaków zamieszkałych poza granicami kraju.
MAGAZYN Z AMERYKI
piątek, godz. 19:25 + 1:00
czwartek, godz. 12:50
Program poruszający sprawy dotyczące Polonii amerykańskiej, tworzony przez dziennikarzy, korespondentów przebywających w Stanach Zjednoczonych. Informacje przekazywane są z dwóch największych ośrodków polonijnych znajdujących się w Nowym Jorku i Chicago.
CYKL REPORTAŻY Z USA premiera (od 13 września)
piątek, godz. 19:25 + 1:00
czwartek, godz. 12:50
W piątki, na zmianę z „Magazynem z Ameryki”, zapraszamy na wyjątkową premierę w TVP Polonia – cykl reportaży z USA, autorstwa dziennikarza telewizyjnego i radiowego, Piotra Orłowskiego. Wśród nich między innymi: „Polskie korzenie w USA”, „Spod Tater do Hameryki” czy „Umierające Jackowo”. Będą to reportaże dokumentalne, obrazujące znaczący wkład amerykańskiej Polonii w dzieje kraju, który zamieszkuje oraz przedstawiające w atrakcyjnej reporterskiej formie obecną sytuację Polaków w różnych zakątkach USA. Pierwszy odcinek już 13 września.
Nowości Telewizji Polskiej na antenie TVP Polonia:
Muzyka na weekend
piątek, godz. 5:00
Program Marka Sierockiego, który prezentuje najnowsze przeboje polskiej muzyki tanecznej i hity sprzed lat.
Czar Par
sobota, godz. 14:15
Reaktywacja kultowego teleturnieju, w którym udział weźmie 14 par, wykonujących zlecone przez producenta zadania. Uczestnicy będą oceniani przez jury złożone ze znanych publicznie osób – par małżeńskich. W roli dodatkowej osoby oceniającej wystąpią eksperci z dziedziny, której dotyczy dana konkurencja. Punkty przyznawane przez członków jury i ekspertów w odcinkach 1-11 zdecydują o tym, które pary przejdą do odcinka 12 – finałowego. Znajdą się w nim trzy duety. Spośród nich głosami widzów – oddanymi w systemie SMS – wybrana zostanie zwycięska para.
Szansa na sukces
sobota, godz. 18:45
wtorek, godz. 6:10
piątek, godz. 23:30
Zmagania wokalne uczestników oceniają gwiazdy polskiej muzyki. Udział w „Szansie na sukces” otworzył drzwi do kariery wielu polskim gwiazdom, po dziś dzień obecnym na polskiej scenie muzycznej. W programie swoje pierwsze kroki stawiali między innymi: Justyna Steczkowska, Katarzyna Cerekwicka, Anna Wyszkoni, Margaret, Michał Kwiatkowski, Tomasz Makowiecki, Ewa Farna oraz Natalia Szroeder.
Nela Mała Reporterka
niedziela, godz. 19:15
środa, godz. 7:30, 16:55, 1:20
W kolejnych odcinkach serii „Nela Mała Reporterka” widzowie TVP Polonia odwiedzą m.in. Karaiby, Kostarykę, Sri Lankę, Birmę, Etipię, Wietnam i Islandię. Razem z Nelą odwiedzą plantację ananasów, poszukają młodych słoni, odwiedzą kopalnię kamieni szlachetnych. Zwiedzą świątynie wykute w skałach oraz ruszą śladami Francisa Drake’a, angielskiego korsarza.
W CYKLU „UWAGA! PREMIERA!” FILMY FABULARNE JESIENIĄ TVP POLONIA POKAŻE:
MÓJ ROWER
Film obyczajowy. Mówi się, że mężczyźni nie rozumieją kobiet. A co, jeśli jest jeszcze gorzej i nie rozumieją też siebie nawzajem? Najnowszy komediodramat Piotra Trzaskalskiego, to nietypowy przewodnik po męskim świecie. Dlaczego niezależnie od wieku, gdy facet kocha, nie potrafi tego wyrazić słowami? Paweł, Włodek i Maciek skazani na swoje towarzystwo przez kilka dni, nie przepuszczą żadnej okazji, żeby uprzykrzyć sobie życie. Czy naprawdę więcej ich dzieli niż łączy? Czy klucz do zrozumienia męskiego punktu widzenia w ogóle istnieje?
Obsada: Michał Urbaniak, Artur Żmijewski, Krzysztof Chodorowski, Witold Dębicki, Anna Nehrebecka, Piotr Szczepanik, Marcin Tyrol
Reżyseria: Piotr Trzaskalski
KRÓLEWICZ OLCH
Wybitnie utalentowany chłopak jest oczkiem w głowie apodyktycznej matki. Ich więź jest nierozerwalna, są razem przeciwko całemu światu. To jednak tylko pozory. Podczas gdy on pragnie być zwykłym nastolatkiem, matka wymusza na nim udział w międzynarodowym konkursie naukowym. Gdy on marzy o kolegach i pierwszej dziewczynie, ona przeprowadza ich do innego miasta, by mógł studiować na uniwersytecie. Wszystko zmienia się, kiedy
w ich życiu nagle pojawia się mężczyzna, a nastoletni geniusz przestaje być centrum wszechświata.
Obsada: Stanisław Cywka, Agnieszka Podsiadlik, Sebastian Łach, Bernhard Schütz, Bogusława Jantos, Emilia Stachurska
Reżyseria: Kuba Czekaj
letnie przesilenie
Romek i Guido mają po siedemnaście lat i przed sobą całe życie. Ich marzenia nie różnią się od marzeń innych nastolatków – chcą słuchać muzyki, tańczyć swinga, umawiać się
z dziewczynami. Gdyby nie okoliczności, mogliby być najlepszymi kumplami. Niestety, spotykają się w 1943 roku. Guido służy w oddziale niemieckiej żandarmerii, stacjonującym na polskiej prowincji. W wolnych chwilach słucha zakazanych anglojęzycznych rozgłośni radiowych, nadających jazz i ukradkiem podkochuje się w pięknej France. Tymczasem Romek pomaga matce, pracując jako pomocnik maszynisty. Podobnie, jak Guido, interesuje się Franką. Pewnego dnia, chcąc zaimponować dziewczynie, kradnie walizkę z płytami i patefonem. Wydarzenie to sprawi, że drogi Romka i Guido przetną się, zmuszając chłopców do podjęcia decyzji, która na zawsze odmieni ich życie.
Obsada: Filip Piotrowicz, Jonas Nay, Urszula Bogucka, Maria Semotiuk, Steffen Scheumann, Bartłomiej Topa, Gerdy Zint, André M. Hennicke, Agnieszka Krukówna
Rezyseria: Michał Rogalski
PTAKI ŚPIEWAJĄ W KIGALI
Akcja filmu rozpoczyna się w 1994 roku. To historia polskiej ornitolog, która prowadzi badania nad spadkiem populacji sępów w Rwandzie. Kiedy zaczyna się ludobójstwo, kobieta – trochę przez przypadek – ratuje młodą rwandyjską dziewczynę, córkę swojego współpracownika należącego do plemienia Tutsi. Zabiera ją ze sobą do Polski. Po przyjeździe bohaterki są złamane i niezdolne do wpisania się w rutynę codziennego życia. Obie próbują się podnieść z tego, co przeżyły. Opowieść o przyjaźni, przebaczeniu i potędze przyrody.
Obsada: Jowita Budnik, Eliane Umuhire, Witold Wieliński, Ciza Remy Muhirwa, Herve Kimenyi Rutaremara, Didacienne Nibagwire, Anna Ilczuk, Aleksander Mikołajczak, Jerzy Gudejko
Reżyseria: Joanna Kos-Krauze, Krzysztof Krauze
SERIALE premiera w TVP Polonia
stulecie winnych
Serial na motywach wydanej w 2015 roku bestsellerowej trylogii “Stulecie Winnych” Ałbeny Grabowskiej. To epicka opowieść o losach wielopokoleniowej polskiej rodziny, wpleciona
w dramatyczne wydarzenia XX wieku: I wojna światowa, II wojna światowa, kryzys gospodarczy, stan wojenny, upadek komunizmu. Telewizyjna adaptacja skupia się wokół dziejów rodziny Winnych z podwarszawskiego Brwinowa. Opowiada o miłości, poświęceniu, więzach rodzinnych i zdradach. Wszystkie wątki rozgrywają się na tle burzliwej historii Polski.
Obsada: Kinga Preis, Jan Wieczorkowski, Roman Gancarczyk, Katarzyna Kwiatkowska, Arkadiusz Janiczek, Sebastian Łach, Karolina Bacia, Weronika Humaj
Reżyseria: Piotr Trzaskalski
za marzenia (sezon 2)
Kontynuacja losów trójki bohaterów, których połączyła przyjaźń: Zosi, Anki i Bartka. Przyjaciele mieszkają razem w Warszawie. Od czasów studiów wspólnie przeżywają wzloty
i upadki. Wspierają się w trudnych chwilach i dzielą troskami. W nowym sezonie staną przed nowymi wyzwaniami. Jedno jest pewne, pomimo licznych przeszkód jakie przyniesie im codzienność, nadal będą walczyć o swoje marzenia.
Obsada: Maja Bohosiewicz, Anna Karczmarczyk, Piotr Nerlewski, Kamil Kula, Katarzyna Figura, Radosław Krzyżowski, Izabela Kuna, Marcin Perchuć, Paulina Chruściel, Dominika Gwit, Maciej Radel, Malwina Turek, Mikołaj Cieślak, Piotr Ligieza, Jakub Mazurek, Marcin Bosak i Krzysztof Czeczot.
Reżyseria: Olga Chajdas, Łukasz Wiśniewski, Aleksandra Terpińska
o mnie się nie martw (sezon 10)
Półtora roku po tragicznych wydarzeniach Marcin Kaszuba z dnia na dzień został ojcem dwóch dorastających dziewczynek i Zbyszka, który właśnie zaczyna przygodę
z przedszkolem. Po życiowym kryzysie, zamknął się w sobie, otoczył murem i skupia się jedynie na perfekcyjnym wykonywaniu swoich obowiązków: zawodowych i rodzinnych. Przyjaciele i rodzina stoją za nim murem i pomagają mu jak umieją, ale nie mają z nim łatwo, bo Marcin psychicznie i emocjonalnie utknął w miejscu, niezdolny do tego, aby czerpać radość z życia, ani cieszyć się czyimś szczęściem. A szkoda, bo otaczają go radosne, choć niezmiennie pokręcone pary: Marta i Krzysiek, wreszcie po ślubie oraz zaręczeni Sylwia z Pawłem. Po serii nietrafionych pomysłów Krzysiek zakłada z Andreasem, Wojtkiem i Jackiem warsztat połączony z komisem używanych samochodów z Niemiec.
Obsada: Stefan Pawłowski, Paweł Domagała, Hanna Śleszyńska, Krzysztof Stelmaszyk, Katarzyna Ankudowicz, Aleksandra Adamska, Marcin Korcz
Reżyseria: Filip Zylber, Łukasz Ostalski
blondynka (sezon 7)
Jednak „życie to pudełko czekoladek, i nigdy nie wie się, na co się trafi…” – i tak właśnie niespodziewanie, w kolejnej serii ulubionego przez Widzów serialu komediowego, w życiu Sylwii pojawi się jeszcze jeden mężczyzna, który wywoła spore zamieszanie… Doktor Fus
i Jasiunia wprawdzie odzyskają dom, lecznicę i święty spokój. Ale czy zamieszkają w nim? Wójtowi Traczykowi marzy się kariera wyższego szczebla… Oczywiście będzie musiał przekonać do swojej decyzji Oksanę… Czy będzie trudno? Po romansowych wpadkach
z podpułkownik Kaśką, Manej i Majka rozpoczynają nowy rozdział w życiu… Czy uda im się stworzyć związek, w którym nadal będzie miejsce na zaufanie, miłość i szacunek?
Obsada: Natalia Rybicka, Grzegorz Małecki, Krzysztof Gosztyła, Izabela Dąbrowska, Andrzej Grabowski, Marta Ścisłowicz, Olga Sumska, Tomasz Borkowski
Reżyseria: Mirosław Gronowski
TEATR TELEWIZJI premiera w TVP Polonia
DOKTOR HALINA
Dramat, oparty na faktach. Historia Haliny Szwarc, skromnej polskiej dziewczyny, której spektakularne działania szpiegowskie odniosły znaczący wpływ na rozwój wydarzeń wojennych 1939 – 1944, na terenie Niemiec, Austrii i okupowanej Polski. Halinę Szwarc poznajemy jeszcze przed II wojną światową, gdy jako zdolna maturzystka, uczennica konserwatorium i harcerka snuje plany na przyszłość. 1 września 1939 roku znacząco zmienia jej perspektywy. Nie zdaje sobie wówczas sprawy z potężnego wpływu jakie ta wojna wywrze na jej dalsze losy. Jako siedemnastoletnia dziewczyna wstępuje do konspiracji, do wywiadu. Na polecenie dowództwa podpisuje volkslistę i w ciągu kilku miesięcy uczy się niemieckiego, kończy niemiecką szkolę, po czym rozpoczyna działalność w wywiadzie głębokim na terenie Rzeszy: w Hamburgu, Wiedniu, Berlinie. Balansując na granicy życia i śmierci, podejmuje się kolejnych karkołomnych zadań…
Obsada: Joanna Kulig (Halina Szwarc), Maja Barełkowska (matka Haliny), Andrzej Franczyk (ojciec Haliny), Arkadiusz Janiczek (kapitan Janicki), Jerzy Matula (Edmund), Marcin Kalisz („Jacek”), Krzysztof Banaszyk (Zygmunt Walter-Janke), Maciej Wojdyła (Major „Emma”), Lidia Sadowa (Wanda), Roma Gąsiorowska (Zosia), Piotr Głowacki (Bawarczyk) i inni
Autor: Grażyna Trela, Marcin Wrona na podstawie „Wspomnień z pracy w wywiadzie antyhitlerowskim ZWZ-AK” Haliny Szwarc
Reżyseria: Marcin Wrona
BIESIADA U HRABINY KOTŁUBAJ
Demaskatorska i groteskowa opowieść o obłudzie, snobizmie oraz ułomnych relacjach międzyludzkich. Narratorem i bohaterem spektaklu jest młody, pełen szlachetnej naiwności Gombrowicz, który spotyka się ze światem arystokracji na jarskim przyjęciu. Imponuje mu ceremoniał zaprowadzony przez tytułową Hrabinę, pragnie dostać się do środowiska klasy wyższej, dotknąć tego, co wysokie i rasowe. Niestety, wyobrażenie narratora o delikatności i wysublimowaniu arystokracji burzy zachowanie współbiesiadników, ich żarłoczność, pycha
i hermetyczność ujawni nie tylko prawdę o nich samych, ale odsłoni dramatyczne następstwa, jakie towarzyszą podziałom społecznym.
Obsada: Anna Polony (Hrabina Maria Kotłubaj), Barbara Krafftówna (Stara Markiza), Bohdan Łazuka (Baron Apfelbaum de domo książę Pstryczyński), Grzegorz Małecki (Kucharz Filip), Piotr Adamczyk (ON, Gombrowicz)
Adaptacja: Jan Bończa-Szabłowski
Scenariusz TV i reżyseria: Robert Gliński
List z tamtego świata
Pełna humoru historia o rodzinie Mościrzeckich, którzy w 1936 roku zjeżdżają do dworku
w Przypłociu, by odczytać odnaleziony po latach testament ich przodka. Każdy z członków rodu znajduje się w innej sytuacji życiowej i materialnej. Są wśród nich przedstawiciele różnych pokoleń i zawodów. Wielu liczy na miliony odziedziczone w spadku. Ich nadzieje skutecznie podsyca administrator majątku nestora rodu Wojciecha Mościrzeckiego – Adam Dziurawiec. Poczynaniom potomków, z wiszącego na ścianie portretu, przygląda się sam testator – rejent Mościrzecki.
Obsada: Wojciech Wysocki (Wojciech Mościrzecki), Joanna Jeżewska (Katarzyna Mościrzecka), Beata Fido (Marta Mościrzecka) , Monika Pikuła (Zosia Mościrzecka), Krzysztof Dracz (Adam Dziurawiec), Jarosław Gajewski (Alojzy Mościrzecki), Jakub Hojda (Jan Mościrzecki), Jakub Sasak (Józef Mościrzecki), Filip Kosior (Ralf Mościrzecki), Dominika Kryszyńska (Janina Mościrzecka), Franciszek Kalinowski (Maciuś Mościrzecki), Przemysław Bluszcz (Doktor), Paweł Szczesny (Listonosz), Henryk Niebudek (Służący)
Autor: Kornel Makuszyński
Scenariusz i reżyseria: Anna Wieczur-Bluszcz