Klasyczne środy w TVP VOD
Od 3 marca w środy TVP VOD zaprasza do oglądania premierowych tytułów z klasyki filmu polskiego, a także wybitnych spektakli Teatru Telewizji. Już dziś obejrzeć będzie można kultowe dzieło Andrzeja Kondratiuka – „Wniebowzięci”, z niezapomnianym duetem Maklakiewicz-Himilsbach.
W kolejnych tygodniach będzie można zobaczyć także „Autoportret z kochanką”, w którym Radosław Piwowarski z dużym wdziękiem sportretował miłość kochanków pochodzących z dwóch światów – młodego mężczyzny z mieszczańskiej, wojskowej rodziny „z zasadami” i dojrzałej kobiety, kochającej wolność i naturę, ekscentrycznej muzy artystów. Intensywny obraz o dorastaniu w trudnej rodzinie, młodzieńczym buncie, fascynacji dojrzałą partnerką, o obawie przed dorosłością. Niezapomniana rola ”Katarzyny Figury” i udany debiut ”Waldemara Błaszczyka”.
Cykl wzbogaci również „Spis cudzołożnic”. Gustaw (Jerzy Stuhr) – pracownik naukowy, oprowadza szwedzkiego humanistę po Krakowie, ale ten nie wykazuje zainteresowania architekturą czy zabytkami – łaknie damskiego towarzystwa. Spełniając życzenie Szweda, zdesperowany Gustaw odwiedza byłe dziewczyny, których telefony znajduje w starym notatniku. Niestety, ku jego rozczarowaniu, po wielu latach nie przypominają osób z namiętnych wspomnień… Zabawne, ale i refleksyjne kino, oparte na prozie Jerzego Pilcha.
TVP VOD zaprezentuje także m.in. obsypany nagrodami poetycki obraz „Jańcio Wodnik” z poruszającą kreacją Franciszka Pieczki. Jańcio, filozof i uzdrowiciel, czyniąc cuda, rusza w świat, a jego sława dorównuje pysze. Wkrótce dar zostaje mu odebrany – nie może uzdrowić swojego nowonarodzonego dziecka. Magicznie uchwycona polska prowincja, baśniowi bohaterowie. Arcydzieło Jana Jakuba Kolskiego.
W cyklu „Klasyczne środy” znajdziemy też „Siedlisko” , serial Janusza Majewskiego, który skradł serca milionom widzów, z Anną Dymną i Leonardem Pietraszakiem w rolach głównych. Poznajemy ich w momencie życiowej decyzji – opuszczają Warszawę zamieszkując na mazurskiej wsi. Wrastanie ich w środowisko i lokalną społeczność nie jest łatwe i bezkonfliktowe, ale sprzymierzeńcem małżonków jest łącząca ich dojrzała miłość. Doskonały, ciepły serial rodzinny o rzeczach prostych – miłości, sile przyjaźni, poszanowaniu natury, radości życia. Na uwagę zasługują piękne zdjęcia, z wyeksponowanym mazurskim krajobrazem.
Nie zabraknie ponadczasowych spektakli Teatru Telewizji. TVP VOD wzbogaci kolekcję przedstawień o 8 adaptacji utworów Aleksandra Fredry: „Pan Geldhab” (1993), „Zemsta” (1994), „Pierwsza lepsza” (1974), „Mąż i żona” (1978), „Świeczka zgasła” (1980), „Trzy po trzy” (1977), „Nocleg w Apeninach” (1977), „Pan Jowialski” (1976).