MediaTVPZapowiedzi TV

Kobiety sztuki w TVP Kultura

Kobiety sztuki – skandalistki, awangardzistki, mistrzynie. W styczniu, w sobotnie przedpołudnia, TVP Kultura zaprasza na premierowe filmy dokumentalne poświęcone ważnym malarkom i rzeźbiarkom. Premiera pierwszego z cyklu filmu dokumentalnego pt. „Zapomniane rzeźbiarki” już w najbliższą sobotę 4 stycznia o godz. 11.25 w TVP Kultura.

 

 

 

 

Na przestrzeni wieków we wszystkich dziedzinach sztuki kobietom przyporządkowywano niemal wyłącznie rolę pasywną – modelek i muz. TVP Kultura pokaże filmy dokumentalne o artystkach, które walczyły o prawo do własnej twórczej ekspresji i na stałe zapisały się w annałach sztuki nowożytnej.

„Zapomniane rzeźbiarki” – 4 stycznia, godz. 11.25, pasmo „Dokument tygodnia” PREMIERA

Portrety najważniejszych rzeźbiarek w historii sztuki. Widzowie poznają takie artystki, jak Properzia de’ Rossi, Marie-Anne Collot, Hélène Bertaux, Camille Claudel, Jane Poupelet, Käthe Kollwitz, Germaine Richier, Niki de Saint Phalle i Louise Bourgeois.

„Rzeźbiarka snów. Helaine Blumenfeld” – 11 stycznia, godz. 11.25, pasmo „Dokument tygodnia” PREMIERA

Portret współczesnej amerykańskiej rzeźbiarki Helaine Blumenfeld, tworzącej najczęściej w brązie i marmurze. Film pokazuje artystkę podczas pracy nad nową monumentalną rzeźbą i opowiada o wyzwaniach stojących przed kobietą zajmującą się dziedziną sztuki wymagającą wyjątkowej siły – i fizycznej, i psychicznej.

„Zapomniane kobiety sztuki” – 18 stycznia, godz. 11.25, pasmo „Dokument tygodnia” PREMIERA

Film podkreśla, jak ważną rolę w historii malarstwa odegrały kobiety. W dokumentalnej podróży przez cztery stulecia poznajemy sylwetki najważniejszych malarek w historii sztuki, od renesansu po czasy współczesne. Wśród nich m.in. Sofonisba Anguissola, Artemisia Gentileschi, Angelika Kauffmann, Élisabeth Vigée Le Brun, Adélaïde Labille-Guiard.

„Portrecistka Marii Antoniny” – 25 stycznia, godz. 11.25, pasmo „Dokument tygodnia” PREMIERA

Niezwykła historia życia i twórczości Élisabeth Vigée Le Brun, najsłynniejszej malarki XVIII wieku, oficjalnej portrecistki królowej Marii Antoniny. Dokument przedstawia zarówno początki jej kariery i lata spędzone w Wersalu, jak dalsze losy, gdy po ucieczce z ogarniętej rewolucją Francji tworzyła na wielu europejskich dworach królewskich.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *