Canal+ PolskaKultura, muzyka, kino, modaMedia

Koprodukcje Canal+ zdobyły 13 nagród w konkursie głównym 44. FPFF w Gdyni

CANAL+ jest koproducentem ponad stu sześćdziesięciu produkcji, które wniosły istotny wkład w rozwój polskiego kina i z dumą wspiera rodzimy rynek filmowy. Podczas 44. FESTIWALU POLSKICH FILMÓW FABULARNYCH W GDYNI koprodukcje CANAL+ zostały obsypane nagrodami, a Srebrne Lwy dla filmu „Ikar. Legenda Mietka Kosza” otrzymali reżyser Maciej Pieprzyca oraz producenci: Renata Czarnkowska-Listoś, Maria Gołoś.

 

 

 

„Ikar. Legenda Mietka Kosza”  to na 44. FPFF aż  5 nagród. Na Festiwalu triumfował Dawid Ogrodnik, zdobywając nagrodę za spektakularną główną rolę męską – niewidomego muzyka, Mietka Kosza. Statuetki za zdjęcia, muzykę i kostiumy pokazują, jak spójny filmowy świat udało się wykreować twórcom filmu.

Publiczność wybrała „Boże ciało” Janka Komasy, jednak film został nagrodzony nie tylko przez nią – wyróżniono go za reżyserię, scenariusz, a Eliza Rycembel została najlepszą aktorką drugoplanową.

Stacja CANAL+ dba o promocję i wspieranie młodych niezależnych reżyserów i ich filmów, tym większa radość z nagrody dla Bartosza Kruhlika za niezwykłą debiutancką „Supernovą”.

Łukasz Kośmicki odebrał nagrodę specjalną za „Ukrytą grę”, ostatni film wyprodukowany przez Piotra Woźniaka-Staraka.

KOPRODUKCJE CANAL+ NAGRODZONE W KONKURSIE GŁÓWNYM:

Jan Komasa za reżyserię filmu „Boże Ciało”

Mateusz Pacewicz za scenariusz do filmu „Boże Ciało”

Dawid Ogrodnik za główną rolę męską w filmie „Ikar. Legenda Mietka Kosza”

Eliza Rycembel za drugoplanową rolę kobiecą w filmie „Boże Ciało”

Witold Płóciennik za zdjęcia do filmu „Ikar. Legenda Mietka Kosza”

Leszek Możdżer za muzykę do filmu „Ikar. Legenda Mietka Kosza”

Jolanta Dańda za charakteryzację do filmu „Ikar. Legenda Mietka Kosza”

Agata Culak za kostiumy do filmu „Ikar. Legenda Mietka Kosza”

Robert Gryka, Wolfgang Weigl, Krzysztof Arszennik za montaż filmu „Ukryta gra”

Bartosz Kruhlik za debiut reżyserski, film „Supernova”

Nagrodę Specjalną 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych otrzymał Łukasz Kośmicki, reżyser filmu „Ukryta gra”.

Nagrodę Publiczności, przyznaną w wyniku głosowania widzów w kinach festiwalowych i ufundowaną przez Telewizję Kino Polska, otrzymał Jan Komasa za film „Boże Ciało”.

IKAR. LEGENDA MIETKA KOSZA

reż. Maciej Pieprzyca, producent: Renata Czarnkowska-Listoś, Maria Gołoś.

Inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia niewidomego geniusza fortepianu. Mietek (Dawid Ogrodnik) jako dziecko traci wzrok. Jego matka (Jowita Budnik), oddaje go pod opiekę sióstr zakonnych w Laskach. W ośrodku dla niewidomych chłopiec odkrywa, że muzyka może stać  się dla niego sposobem, by na nowo widzieć i opowiadać świat. Mietek zostaje świetnym pianistą klasycznym. Jednak, gdy odkrywa jazz – ma już tylko jeden cel: zostać najlepszym pianistą jazzowym w Polsce. Odnosi coraz większe sukcesy, nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Wygrywa prestiżowy Montreux Jazz Festival. Niespodziewanie w jego życiu pojawia się charyzmatyczna wokalistka Zuza (Justyna Wasilewska). To spotkanie zmieni jego życie.

BOŻE CIAŁO

reż. Jan Komasa, producent: Aurum Film.

Inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia 20-letniego Daniela, który w trakcie pobytu w poprawczaku przechodzi duchową przemianę i skrycie marzy, żeby zostać księdzem. Po kilku latach odsiadki chłopak zostaje warunkowo zwolniony, a następnie skierowany do pracy w zakładzie stolarskim. Zamiast tego jednak, popychany niemożliwym do spełnienia marzeniem, Daniel kieruje się do miejscowego kościoła, gdzie zaprzyjaźnia się z proboszczem. Kiedy, pod nieobecność duchownego, niespodziewanie nadarza się okazja, chłopak wykorzystuje ją i w przebraniu księdza zaczyna pełnić posługę kapłańską w miasteczku. Od początku jego metody ewangelizacji budzą kontrowersje wśród mieszkańców, szczególnie w oczach surowej kościelnej Lidii. Z czasem jednak nauki i charyzma fałszywego księdza zaczynają poruszać ludzi pogrążonych w tragedii, która wstrząsnęła lokalną społecznością kilka miesięcy wcześniej. Tymczasem w miasteczku pojawia się dawny kolega Daniela z poprawczaka, a córka kościelnej, Marta, coraz mocniej zaczyna kwestionować duchowość młodego księdza. Wszystko to sprawia, że chłopakowi grunt zaczyna palić się pod nogami. Rozdarty pomiędzy sacrum i profanum bohater znajduje jednak w swoim życiu nowy, ważny cel. Postanawia go zrealizować, nawet jeśli jego tajemnica miałaby wyjść na jaw…

UKRYTA GRA

reż. Łukasz Kośmicki, producent: Watchout Studio.

Początek lat sześćdziesiątych. U szczytu kryzysu kubańskiego amerykańskie tajne służby porywają wybitnego matematyka Joshuę Mansky’ego. Nadużywający alkoholu zapomniany geniusz ma wystąpić w szachowym pojedynku przeciwko sowieckiemu mistrzowi Gawryłowowi na międzynarodowym turnieju w warszawskim Pałacu Kultury i Nauki. Rywalizacja to jednak tylko przykrywka do szpiegowskiej rozgrywki. Kiedy sojusznicy okazują się wrogami i nie wiadomo, komu naprawdę ufać, Mansky musi wykonać decydujący ruch, mający powstrzymać konflikt nuklearny.

SUPERNOVA

reż. Bartosz Kruhlik, producent: Studio Munka

Trzech mężczyzn, jedno miejsce, jeden dzień i jedno zdarzenie, które zmieni ich losy. Oto polityk, który chce wygrać wybory; policjant, pragnący dotrwać spokojnie do emerytury; i mieszkaniec polskiej wsi, który ma rodzinę na utrzymaniu. Nieszczęśliwy wypadek pociąga za sobą lawinę konsekwencji. Ludzie postawieni w sytuacji granicznej – a także widzowie – staną przed pytaniem o rolę przypadku i przeznaczenia w życiu każdego z nas.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *