MediaZapowiedzi TV

„Królowe starożytnego Egiptu” już 2 czerwca na Polsat Viasat History

Nie ma wątpliwości, że Kleopatra (Kleopatra VII) była najsłynniejszą, ale nie jedyną egipską królową. Trzyodcinkowa seria „Królowe starożytnego Egiptu”, która zadebiutuje 2 czerwca na Polsat Viasat History, bada życie trzech fascynujących i charyzmatycznych egipskich monarchiń. W programie poznamy historię Kleopatry II zmagającej się z cierpieniem i morderstwem dokonanym przez swojego brata-męża, królowej Tiye, która stała się żywą boginią oraz córki Kleopatry VII – Kleopatry Selene rządzącej Egiptem po tragicznej śmierci swoich rodziców. Premiera serii 2 czerwca o 21:00 tylko na Polsat Viasat History.


10 fascynujących faktów o życiu Kleopatry Selene.

1. Selene, córka Kleopatry i Marka Antoniusza, odziedziczyła tragiczną historię.

Miała zaledwie 10 lat, gdy jej rodzice popełnili samobójstwo. Została królową Egiptu i rządziła nim przez zaledwie dwa tygodnie, zanim wraz z dwoma braćmi zostali schwytani i odesłani do Rzymu, aby wychował ich dawny rzymski rywal jej ojca, Oktawian.

2. Cieszyła się spokojnym dzieciństwem.

Jej ojczym i przyszły cesarz Oktawian był zaskakująco dobrym opiekunem, który dbał o nią i jej braci, jakby byli jego własnym potomstwem. Oczywiście był w tym aspekt polityczny – kontrola nad dziećmi królowej oznaczała również kontrolę nad Egiptem.

3. W wieku 15 lat poślubiła afrykańskiego księcia Gajusza Juliusza Jubę.

Było to zaaranżowane małżeństwo. Podobnie jak Selene, młody Juba był potomkiem obalonej rodziny królewskiej na wygnaniu i prawnukiem Oktawiana. Następnie para została wysłana, by rządzić nowo utworzonym królestwem Mauretanii.

4. Mieli dwoje dzieci.

Selene urodziła chłopca zwanego Ptolemeuszem z Mauretanii – nazwanego na cześć dynastii jego matki – i dziewczynkę, której imię nie przetrwało.

5. Selene była widoczną królową.

Była zaangażowana w codzienne zarządzanie królestwem, czego nauczyła się od swojej matki. Nic dziwnego, że nie była skłonna ustąpić i pozwolić Jubie na samodzielne władanie. Razem rządzili Mauretanią, a w trakcie ich panowania królestwo rozwinęło znaczący eksport z regionem śródziemnomorskim, głównie z Hiszpanią i Włochami – ich produkty obejmowały między innymi ryby, winogrona, perły i drewniane meble. Monety mauretańskie stały się rozpoznawalne i szanowane
w całym Imperium Rzymskim.

6. Kleopatra Selene była bardzo dumna ze swojej matki.

Wydała monetę ze swoją twarzą i nazywała siebie „królową Kleopatrą, córką królowej Kleopatry”. Rozpoczęła nawet program budowlany, który czerpał inspirację z jej dawnego domu w Aleksandrii
i projektów budowlanych jej matki. Budynki te obejmują latarnię morską przypominającą stylem Pharos z Aleksandrii. Selene i Juba odnowili stare świątynie w mieście i zaczęli budować nowe. Egipskie dzieła sztuki zostały również sprowadzone z dawnego królestwa Selene. Wyraźnie chcieli przywołać atmosferę Aleksandrii i obecność Kleopatry.

7. Jej śmierć była wczesna i nagła.

Nie znamy dokładnej przyczyny i daty. Miała najprawdopodobniej zaledwie 35 lat, kiedy zmarła. Królowa została pochowana w Królewskim Mauzoleum Mauretanii, które nadal stoi we współczesnej Algierii. Król Juba rządził królestwem przez dwie dekady po śmierci Selene wraz z ich synem, Ptolemeuszem.

8. Po śmierci Kleopatra Selene pozostała ważną postacią w Mauretanii.

Monety z jej wizerunkiem z powodu szacunku i zaufania do królowej nie zostały wycofane z obiegu przez dziesięciolecia.

9. Miała wielki wpływ na swoje królestwo i świat rzymski.

W przeciwieństwie do swojej matki, odniosła sukces po cichu. Historycy rzadko wspominali jej imię, sugerując, że pod rządami jej i Juby w Mauretanii nie było żadnych problemów, o których można by donosić.

10. Juba zmarł 28 lat później.

Syn Juby i Selene panował do 40. roku życia, kiedy to został stracony przez niesławnego Kaligulę – cesarz był prawdopodobnie zazdrosny o bogactwo Mauretanii, ale to już inna historia.

Kleopatra Selene i jej rodzina zostali zapamiętani na wieki, między innymi dzięki zachowanemu mauzoleum w Algerii, które jest pamiątką po jej bezkonfliktowych rządach w cieniu wielkiego imperium.

Seria „Królowe starożytnego Egiptu”, która zadebiutuje 2 czerwca na Polsat Viasat History, opowiada historię Kleopatry Selene oraz dwóch innych władczyń Egiptu. Emisja kolejnych odcinków w piątki o tej samej porze na Polsat Viasat History.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *