KRRiT planuje badanie obecności różnych modeli rodziny w polskich filmach i serialach
Celem projektu jest zanalizowanie obecności różnych typów rodzin, a także sposób ich prezentacji w popularnych (pod względem oglądalności) produkcjach filmowych i telewizyjnych, rozpowszechnianych w programach wiodących nadawców telewizyjnych (TVP S.A., TVN S.A., Telewizja POLSAT Sp. z o. o.).
Planowany monitoring jest kontynuacją przeprowadzonej w 2020 r. i opublikowanej na stronie KRRiT analizy wizerunku kobiet w polskich serialach: https://www.gov.pl/web/krrit/publikacja-krrit-i-uniwersytetu-im-mikolaja-kopernika-na-stronie-europejskiej-platformy-organow-regulacyjnych-epra
Wówczas badanie to zostało zrealizowane w związku z pracami – w ramach Europejskiej Grupy Regulatorów (ERGA) – nad wskaźnikami dla państw członkowskich UE mierzącymi obecność kobiet w różnych rodzajach audycji.
Obecny projekt badawczy zostanie realizowany według tej samej metodologii i tych samych wskaźników. Będzie zatem nie tylko kontynuacją, ale również poszerzeniem obszaru badań o nowe konteksty i relacje.
Pozwoli na określenie w jakim stopniu prezentacja różnych modeli rodziny w serialowych i filmowych produkcjach potwierdza stereotypy dotyczące obrazu rodziny (płci, ról społecznych kobiet, mężczyzn i dzieci), a na ile od stereotypów związanych z wizerunkiem rodziny odbiega.
Planowany monitoring będzie miał jedynie charakter poznawczy i analityczny, a nie oceniający i odpowie na pytanie jaki obraz rodziny jest prezentowany w wybranych produkcjach rozrywkowych i ewentualnie z czego ten obraz może wynikać.
Jego wyniki zastaną opublikowane na stronie KRRiT.
Należy podkreślić, że tego rodzaju działania badawcze są określone w ustawowych zadaniach KRRiT (art. 6 urt). Są również prowadzone przez inne organy regulacyjne w Europie.
Obecnie trwa procedura szacowania wartości zamówienia na wykonanie badania.