Kulisy filmów o Dalekim Wschodzie – „Piątki w Azji” na kanale TNT
Kultura Dalekiego Wschodu daje produkcjom niepowtarzalny klimat i inspiruje zachodnich filmowców. Cykl „Piątki w Azji” prezentuje filmy twórców z całego świata. Na ekranie nie mogło zabraknąć króla kina sztuk walki, Jackiego Chana, jak i Toma Cruise’a. Emisja w każdy piątek lipca na kanale TNT.
Efekty i promocja z rozmachem
Reżyser filmu „Dragon”, Peter Ho-Sun Chan, połączył gatunki: do thrillera dodał wątek kryminalny i wątek o sztukach walki. Twórcy zdecydowali się na spektakularne sposoby promocji. Pobili światowy rekord w wielkości filmowego billboardu, miał on powierzchnię aż 3591 m². Znalazł się na nim Donnie Yen, grający byłego mistrza sztuk walki, który ukrywa się w małym miasteczku. Jego spokojne życie zostaje zakłócone, kiedy zostaje wplątany w sprawę lokalnego morderstwa.
„Trzy królestwa” to jeden z najbardziej epickich obrazów o historycznej bitwie o Czerwone Klify. Zatrudniono aż 1500 żołnierzy chińskiego wojska, którzy pomagali budować konstrukcje na planie oraz pełnili rolę statystów. Na produkcję wydano 80 milionów dolarów, co do dziś plasuje ją na pierwszym miejscu wśród najdroższych filmów finansowanych przez kraje azjatyckie.
Jackie Chan daje z siebie wszystko
Słynie z talentu do komedii i sztuk walki. Jackie Chan, bo o nim mowa, wykorzystuje je w większości filmów! Nie inaczej było w przypadku „Pijanego mistrza”. Chan wciela się w brawurowego chłopaka, który trenuje pod okiem tytułowego pijanego mistrza. Młody aktor był zdeterminowany, aby samemu wykonać wszystkie sekwencje walki. Niemal kosztowało go to utratę oka!
„Wąż i cień orła” opowiada o nieco fajtłapowatym bohaterze, który wykonuje drobne prace w szkole walki. Jest pośmiewiskiem wśród uczniów. Pewnego dnia postanawia im udowodnić, że ma talent. Chan po raz kolejny samodzielnie wykonał większość choreografii. Są na tyle kultowe, że zostały odtworzone w trzeciej części słynnej gry „Tekken”.
Tom Cruise nie zostaje w tyle
Cykl zakończy emisja „Ostatniego samuraja” z Tomem Cruisem, który wciela się w weterana wojny secesyjnej w USA. Cruise również jest znany z tego, że sam wykonuje wszystkie sceny kaskaderskie, nawet te skrajnie niebezpieczne, jak w serii „Mission Impossible”. Trudno było wybrać kogoś bardziej adekwatnego spośród zachodnich aktorów do roli w „Ostatnim samuraju”. Na przygotowania do filmu gwiazdor poświęcił aż 2 lata – spędził je w Japonii, gdzie uczył się władania samurajskim mieczem.
Plan emisji:
02.07, godz. 21:00 – „Dragon”
09.07, godz. 20:45 – „Pijany mistrz”
16.07, godz. 21:00 – „Trzy królestwa”
23.07, godz. 21:15 – „Wąż i cień orła”
30.07, godz. 21:00 – „Ostatni samuraj”